Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich Forumowiczów,

 

czy w moim domu jest możliwość instalacji pompy ciepła z wymiennikiem poziomym? Załączam plan domu z zaznaczonym położeniem wyprowadzeniem kolektora - czarne koło - na zewnątrz pomieszczenia gospodarczego [1.13], zamiast wejścia i schodów [1.16], z których mam zamiar zrezygnować.

Pytanie moje dotyczy kolektora poziomego, ponieważ od krawędzi budynku do granicy działki jest tylko 4 metry. Czy da się wyprowadzić kolektor pasem ziemi o szerokości tylko 4 metrów i długości 13m do części ogrodowej - tak jak na rysunku - i dalej już bez ograniczeń - na szerokości 26,5m wkopać w ziemię? Inna możliwość to wyprowadzenie części kolektora tak jak poprzednio a drugiej części w stronę garażu a dalej wkopanie jej w części frontowej działki - przed domem? Działka ma szerokość 26,5metra a długość 117m, powierzchnia ok 3000m kw.

Niestety nie bardzo widzę inne umiejscowienie pompy wewnątrz budynku.

Przewiduję moc pompy na około 10KW. Wiem, że technicznie nie ma problemu z ułożeniem kolektora na szerokości 4 metrów ale obawiam się czy nie wystąpi duży spadek jego skuteczności z powodu zbytniego zagęszczęnia 'nitek'?

Pozdrawiam.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...44d6c676f.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

(...)czy nie wystąpi duży spadek jego skuteczności z powodu zbytniego zagęszczęnia 'nitek'?

Nie wiadomo gdzie odpowiadać ;)

Rodzi się mała schizofrenia, był sobie jeden wątek o pompach i było dobrze.

Teraz będzie wszystko posortowane, czy lepiej?...

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?158591-pytanie-o-kolektor-poziomy

Edytowane przez wihajster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....) Tylko czy to ma sens ekonomiczny? Ile mogę na tym zyskać przy eksploatacji PC?

 

Raczej się nie opłaca, +0,8 to wcale nie taki zły wynik dla kolektora poziomego, ewentualnie można powalczyć nad zmniejszeniem Dt niewielkim kosztem, o czym już była mowa wcześniej.

Jeżeli uda się podnieść temp. dolnego źródła o 1K, w co wątpię przy tak małym przewymiarowaniu, to można liczyć na wzrost COP na poziomie około 0,1

To bardzo niewiele, przy rocznym zapotrzebowaniu 10000kWh oszczędności będą śmieszne, poniżej 50zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki dla posiadaczy Nibe 1240 - wczoraj założyłem podlicznik ( SchellCount kupiony na Alledrogo ).Fajny bo podaje oprócz zużycia w dwóch taryfach ,aktualną moc w Kw i aktualne natężenie i napięcie prądu.Informuję,że pompa w spoczynku zużywa od 90 do 100 W,podczas grzania CO ok.2,4 kW a CWU do 3,0 kW.Na tej podstawie można ( znając czas pracy ) obliczyć orientacyjne zużycie energii .

 

Proszę wybaczyć ten spam ale za pierwszym razem nie udało mi się poprawnie zacytować posta jednego z użytkowników :)

Można prosić o więcej informacji na temat tego licznika? jestem zainteresowany ceną i możliwościami, patrzyłem przy okazji na allegro i nie znalazłem.

Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wihajster

 

No trochę się chyba zapędziłem rozdzielacz musi jakiś być ale wolał bym bez studzienki, tylko w pompowni a skłaniam się do 3 no może max 4 nitek ale to wyjdzie jak zrobimy pogłębienie wykopu do tych 1,8 jak pisałem wcześniej.

 

P.S.

A jak twoja konstrukcja PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LKJ

 

Nie pomerdało Ci się, teraz mam już ostateczny docelowy nick, tamten pompxxla powstał w wyniku ingerencji Moderatora w mój pierwszy nick pompy-ciepla (był nieregulaminowy).

Mam nadzieję że do wihajstra nikt się nie przyczepi ;)

 

Co do pomp to prawda, zajmuję się tym tematem. Dzięki temu że to zajęcie jest jednocześnie moim hobby, można powiedzieć że nie muszę pracować ;)

Edytowane przez wihajster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sukcesy są, co zrobione to działa. Początki były trudne, jak wszędzie. Teraz to już z górki, zresztą każdy kto działa w tym temacie miał jakieś, większe czy mniejsze trudności, ja miałem kiedyś ze sterowaniem, to jest chyba najbardziej złożony temat. Jak zająłem się sterownikiem osobiście od podstaw, to dopiero wszystko działa tak jak sobie założę a nie jak elektronikowi czy informatykowi wyjdzie. Fakt, że była to ciężka nauka bo poświęciłem ponad rok dość intensywnej pracy na samą elektronikę. Teraz też "dłubię" jak jest potrzeba ale to już drobne zmiany algorytmu. W kwestii chłodniczej, to obecnie wszystkie pompy są na podobnym poziomie, nie ma o czym pisać.

Ale nie będę już zanudzać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skoro działa i się steruje to nie bywały sukces Gratuluję !!!

Podziwiam takie zdolności u innych mi bozia nie dala takiego talentu tylko inny i podziwiam, podziwiam, no i życzę wysokiego COP-u

 

Pozostaje pytanie kiedy produkcja seryjna bo pewnie nadejdzie ten dzień wkońcu, Ekontech czy PPC terz musieli jakoś zacząć, trzymam kciuki

No brend zaczynasz twożyć najlepiej jak można bo tu..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wybaczyć ten spam ale za pierwszym razem nie udało mi się poprawnie zacytować posta jednego z użytkowników :)

Można prosić o więcej informacji na temat tego licznika? jestem zainteresowany ceną i możliwościami, patrzyłem przy okazji na allegro i nie znalazłem.

Z góry dzięki :)

http://www.lackmann.pl - tam kupiłem,tam będą namiary...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość andrzej_der

Witam wszystkich,

Czy jest może wśród Was ktoś, kto posiada Niebe F1245 i juz jakiś czas ją użytkuje?

Zastanawiam się nad zakupem i szukam wszystkich możliwych opinii.

Wybór będzie teoretycznie pomiędzy 8 a 10kW.

Edytowane przez andrzej_der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wbrew zapewnieniom/deklaracjom/obitniom jakoś nie widać gazociągu w mojej ulicy a sprawa ciągnie się już trzeci rok - zastanawiam się na pompą ciepła, której wcześniej nie planowałem.

Działka ma kilkaset m2 niezabudowanej powierzchni, w całym domu ogrzewanie podłogowe. Raczej nie zamierzam samodzielnie wykonywać instalacji. Od czego zacząć, z kim rozmawiać, gdzie znaleźć rzetelne doradztwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...