Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość andrzej_der

Ja mam 5 x 100 m wymiennika poziomego leżącego na glinie i mokrej pospółce, a przez część roku w wodzie.

Planuję do tego pompę ok. 8-10kW, tylko nie mogę sie zdecydować na model.

Ostatnio właśnie mam na oku Niebe F1245, tylko nie mogę znaleźć żadnych opinii o niej.

Wcześniej planowałem Nateo Smart+, ale ktoś mi stanowczo odradził, do końca nie wiem dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 cm dach ( dach płaski więc na spadki jeszcze trochę dojdzie).... 600-800 m spiralnego ( może dam radę samemu ??)

Jeśli tylko możesz, to na dach daj min. 30cm, może być i granulatu wełny, to niewiele kosztuje, a przez sufit ucieka najwięcej ciepła. Stosując reku zadbaj o szczelność montażu okien, drzwi, paraizolacji pod dachem, okien dachowych itp. koszt żaden, tylko trochę staranności.

Na 11kW, to się nie zastanawiaj, tylko zrób 800m, koszt nie taki duży, a będziesz miał pewność, że dz nie zamarznie. Proponuję 4x200m, rurę o długości 200m łatwo pociągniesz do kotłowni bez dużej straty długości. Przy 11kW będziesz miał wymagany spory przepływ rzędu 2.4m3/h więc ja bym się dalej upierał przy 40-ce przy 4-rech sekcjach. Może wystarczy wtedy obiegówka 100W ? Ciekawe jaką dają przy 4x200m rury 32 ? Zrobienie DZ we własnym zakresie nie jest jakoś super skomplikowane. Ze sterowaniem bez przesady, wybierz takie, które pozwala na dobre wykorzystanie taniej tayfy. Co do konkretnej pc, to trudno mi coś doradzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

technicznie nie ma problemu z ułożeniem kolektora na szerokości 4 metrów ale obawiam się czy nie wystąpi duży spadek jego skuteczności z powodu zbytniego zagęszczęnia 'nitek'?

Coś ten fotosik nie działa... W pasie 4m bez problemów zmieścisz wyprowadzenie kolektora do ogródka. Oddziel od siebie rury ciepłe od zimnych o przynajmniej metr i wydajność kolektora nie spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Czy jest może wśród Was ktoś, kto posiada Niebe F1245 i juz jakiś czas ją użytkuje?

Zastanawiam się nad zakupem i szukam wszystkich możliwych opinii.

Wybór będzie teoretycznie pomiędzy 8 a 10kW.

 

Ja mam F1240 moi znajomi mają 1245 którą się troszku pobawiłem :). Bajerancki wyświetlacz robi tylko wrażenie na pierwszy rzut oka, zmiana co niektórych parametrów i ustawień nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. W 1240 jest to zdecydowanie bardziej poukładane. 1245 ma jeszcze większy zbiornik cwu o 20 litrów i to chyba jedyne różnice. Myślę, że warto również przemyśleć zakup 1240 - nie wiem jaka jest różnica w cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rexw

 

U mnie dach jest płaski (2% spadku) i po obliczeniach ozc to z powodzeniem wystarcza, narazie nie planuje wiencej zobaczymy w trakcie budowy może dożucimy 5 może 10 cm tak na wszelki wypadek.

Dzięki za spostrzeżenie co do szczelności montarzu okien etc.. masz racje że to jest kluczowe przy reku i napewno mószę tego dobrze przypilnować.

Co do rury to łatwo by mi weszła 32 w 4 sekcjach po 200m w te wykopy ale 40 gnie się na 2m wienc trzeba poszeżyć wykopy i zostawić między sekcjami te min 2 m wienc się nie wyrabiam w tych wykopach, co zatym idzie trzeba to poszeżac no ale i tak koparka będzie wienc 1H w tą czy w tą.

Rozumiem że 100W obiegówka zje mniej prondziku, dopytam instalatora jaką dają obiegówkę do 32 i do 40 obie po 800m

 

Co do PC to jeszcze nie zdecydowałem no ale chyba bendę szedł w polską myśl twórczą. Ekontech lub PPC to bardzo podobne produkty niewiele je rużni nawet cena :)

Mam kolege który 3 sezon kożysta z ekontechu i wszystko śmiga bez problemu tylko ten jego instalator jest do bani klasyka nie odbiera nie oddzwania, wienc namieżyłem innego jeszcze muszę poprosić o offertę PPC żeby sobie porównać.

Firmówki mnie trochę nie krencą, bo stosunek ceny do osiągów wypada słabo skoro wszystkie środek mają identychny, a pompownia ma działać a nie wyglondać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Dla dociekliwych robię "byki" jak by przeszkadzało to sorki !! Tak mają dyslektycy.

Sorki, ale mozesz uzywac jakiegos narzedzia do sprawdzania pisowni, nie wystarczy napisac ze jest sie dyslektykiem i to zwalnia ze wszystkiego!!!!!!!!!!!

Zwykly edytor tekstu i zanim odpowiesz napisz w nim a on sprawdzi pisownie i dopiero wklajasz teks -juz sprawdzony. Czasem zdarza sie ze gdy szybko piszesz popelniasz jakies literowki etc. no ale bez jaj nie na taka skale. To forum czytaja w roznym wieku forumowicze wiec...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rexw

 

wiencej

dożucimy

montarzu

napewno

mószę

wienc

poszeżyć

zatym

poszeżac

bendę

rużni

kożysta

namieżyłem

krencą

wyglondać.

 

Litości!! Tego nie można czytać.

 

Mam propozycje. Zainstaluj sobie Mozillę.

Na czerwono będziesz miał podkreślone błędy, bez kopiowania do edytora tekstu. Pisząc wiadomość na forum, będziesz widział, które wyrazy są "podejrzane".

 

Może to nie najlepszy przykład, ale czy jak się najesz grochówki, to też za przeproszeniem, pierdzisz w towarzystwie, mówiąc, ze po grochówce tak już jest i sorry, ale muszą to wszyscy znosić??

Czy może robisz coś, żeby oszczędzić otoczeniu "atrakcji".

 

 

pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, ja tego wogle nie widzę :( możesz nie czytać jesli ci to pomoże.. Mozilla nie działa na mac-u (a na takim działam), nie wiem co mam ci chłopie napisać twoje porównanie z grocówką dość obrazowe.. a jak ktoś jest "kulawy" (bez obrazy dla kogokolwiek) to dla ciebie nie może kuśtykać bo cie to odpycha??

Naprawdę Przepraszam jeśli kogo kolwiek moje byki gryzą w oczy. Naszczęście to nie forum o ortografi. Sorki za sarkaz i w dodatku nie w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dach jest płaski (2% spadku) i po obliczeniach ozc to z powodzeniem wystarcza, narazie nie planuje wiencej zobaczymy w trakcie budowy może dożucimy 5 może 10 cm tak na wszelki wypadek.

Dorzućcie, jak weźmiesz pod uwagę różne niedoróbki, niedokładności, to te 10-15cm będzie w sam raz, a koszt w skali budowy żaden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za wyrozumiałość, używam Safari postaram się coś z tym fantem zrobić aby nie druzgotać wszych oczu tu-dziesz uszu, proszę o chwile cierpliwości pracuje nad tym.

 

rexw dzięki za rade z pewnością stanę na głowie aby było więcej,

PE 32 zmieszczę ale 40 będzie i trudniej i drożej :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LKJ nie dawaj się :) - oczywiście zaraz mnie stali bywalcy objadą, że koleś, który jest nieaktywny nagle się wtrąca.

To, że nie piszę nie oznacza, że nie czytam, a czytam na bieżąco (no może przesadziłem - od czasu do czasu) i mi to nie przeszkadza, że ktoś robi byki - tym bardziej, że LKJ w stopce napisał, że nie umie...

Czy to, że się nie znam zbyt dobrze na PC determinuje zakaz pisania TU? Bez przesady.

Nie "śmiećcie" piszcie o pompach ;)

I bez urazy - nie mam zamiaru nikogo obrażać (nawiasem mówiąc mój post to też spam).

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, ja tego wogle nie widzę :( możesz nie czytać jesli ci to pomoże.. Mozilla nie działa na mac-u (a na takim działam), nie wiem co mam ci chłopie napisać twoje porównanie z grocówką dość obrazowe.. a jak ktoś jest "kulawy" (bez obrazy dla kogokolwiek) to dla ciebie nie może kuśtykać bo cie to odpycha??

Naprawdę Przepraszam jeśli kogo kolwiek moje byki gryzą w oczy. Naszczęście to nie forum o ortografi. Sorki za sarkaz i w dodatku nie w temacie.

 

Na stronie Mozilli piszą, że działa na mac os X. To nie Ty czasem?

Ja rozumiem, że tego nie widzisz i daleki jestem od nabijania się.

Ale parę osób napisało Ci, że im to przeszkadza. Kulawego nie "odkulawisz" ale Twoją ułomność można łatwo pokonać, używając edytora lub takiej Mozilli., np.

Są na pewno inne możliwości, podałem tylko przykład. Dla chcącego nic trudnego, ale to zależy wyłącznie od Ciebie.

Koniec OT.

 

pozdr,

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moj pierwszy raz w tym watku i na pewno nie ostatni. Moje pytanie z tych naiwnych: ile miejsca srednio zajmuje instalacja PC w kotlowni (tak plus-minus, jesli oczywiscie mozna tak ogolnie oszacowac). W naszym przypadku nie bedzie to rasowa kotlownia, to raczej pomieszczenie gospodarcze = 12m^2. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moj pierwszy raz w tym watku i na pewno nie ostatni. Moje pytanie z tych naiwnych: ile miejsca srednio zajmuje instalacja PC w kotlowni (tak plus-minus, jesli oczywiscie mozna tak ogolnie oszacowac). W naszym przypadku nie bedzie to rasowa kotlownia, to raczej pomieszczenie gospodarcze = 12m^2. Pozdrawiam.

 

Pompy dla domu jednorodzinnego, to mniej wiecej b. duza lodowka. Do tego rury od dolnego zrodla i od gornego wiec po za powierchnia pomieszczenia na sama pompe zjada to tez powierzchnie scian po ktorych biegna te rury. A rury musza wyjsc na zewnatrz, wiec to troche zalezy od ukladu pomieszczenia.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie 3 na 2 i jest pompa 12Kw bufor 120L rekuperator oraz szafa elektryczna 350 polowa (monstrum) do tego 2 skrzynki alarmowe oraz szafa rack (wielkosc 2 stacjonarnych komputerow) , roszdzielacze na 14 obiegow , pompy , rury od dolnego zrodla, zmieci sie bez problemu pralka oraz kosze na rzeczy do prania :) bedzie jeszcze suszarka (podwieszana do sufitu) a i tak mniejszy fotel by wstawil :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...