Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszędzie wszyscy klepią o tych spadkach, ale nie popadajmy w paranoję. Robiłem instalacje w różnych warunkach terenowych i czasami żadnych spadków nie daje się zachować.

Problem ma potem tylko wykonawca przy uruchamianiu instalacji, ale wszystko jest do opanowania. Odpowietrzenie jest tylko kwestią czasu (ale nieraz też trzeba kombinować z odpowietrzaniem po kolei każdego odcinka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jakby lekko przesadzone? ;)

Ale z drugiej strony nadwyżka DZ jest zawsze na plus, nie biorąc pod uwagę kosztów inwestycyjnych. Nie tylko metry bieżące odwiertów, również objętość czynnika, to też kosztuje.

 

 

Najważniejsze dla mnie ,że nie za mało:rolleyes:te parę setek na ten czynnik i odwierty jakoś przełkne;);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....)Czy długości poszczególnych pętli mogą się różnić ?(...)

Ile zastosować pętli , jakiej długości ?(....)

Ja mam do tych pytań jedno pytanie: co na to Twój wykonawca instalacji???

On jest pierwszą osobą do takich rozważań.

On zapewne widział stan w naturze, my nie. On także powinien odpowiedzieć że równoległe pętle powinny być tej samej długości lub zaproponować rotametry....

Liniowy układ ma mniejsze opory przepływu, więc to daje do myślenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie (książkowe) najlepsze umieszczenie modułu zewn. pompy ciepła powietrze/woda. Wg mnie to bardzo ważny „szczegół” aby pompa spełniała swoje zadanie latem i zimą bez poroblemów. Zimą wiadomo, aby moduł nie był narażony na wiatr wiejący bezpośrednio na nie, niosący śnieg- najlepsze miejsce wg mnie to strona południowa budynku. Rzadko wiejące wiatry i poza tym jeśli juz to cieplejsze. U mnie akurat od strony południowej jest budynek sąsiada więc nie wieje w ogóle. Natomiast latem gdy ma być uruchomiona funkcja chłodzenia strona południowa odpada bo duże nasłonecznienie i wysoka temp. Jednak te urządzenia nie znoszą za wysokich temp. bo wzrasta ciśnienie i presostat wyłączy pompę.

Jeśli ktoś ma proszę napisać jak i gdzie ma umieszczony ten moduł.

Poza tym interesuje mnie hałas spowodowany pracą urządzenia. Jak myślicie sąsiad będzie mógł spać gdy 7 metrów od niego będzie pracował moduł z wentylatorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie umiejscowienia modułu zewnętrznego mogę Ci napisać tyle ile widziałem (sam jestem na 90% zdecydowany na Althermę). Człowiek u którego widziałem tą pompę na żywo ma ją zainstalowaną jakieś 1.5 m nad ziemią, po stronie wschodniej budynku - pierwszej zimy podnosił z wysokości 40cm ponieważ zdarzyło się zasypanie części modułu śniegiem. Od momentu podniesienia nie ma problemów. Czy wiatr wieje nie wiem, od tej strony stoi inny dom w odległości ok.20m od modułu. Hałas jaki wydaje nie jest słyszalny w pokoju na poddaszu (okno oddalone jakieś 5 metrów od modułu). Stałem przy tym module kiedy zaczął pracować i naprawdę nie jest to głośne urządzenie, trudno mi do czegoś przyrównać, ale sąsiad nie będzie miał prawa narzekać. Nie wiem za to czy taki sam odgłos wydaje moduł w trakcie odszraniania i sam chętnie bym się dowiedział...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie umiejscowienia modułu zewnętrznego mogę Ci napisać tyle ile widziałem (sam jestem na 90% zdecydowany na Althermę). Człowiek u którego widziałem tą pompę na żywo ma ją zainstalowaną jakieś 1.5 m nad ziemią, po stronie wschodniej budynku - pierwszej zimy podnosił z wysokości 40cm ponieważ zdarzyło się zasypanie części modułu śniegiem. Od momentu podniesienia nie ma problemów. Czy wiatr wieje nie wiem, od tej strony stoi inny dom w odległości ok.20m od modułu. Hałas jaki wydaje nie jest słyszalny w pokoju na poddaszu (okno oddalone jakieś 5 metrów od modułu). Stałem przy tym module kiedy zaczął pracować i naprawdę nie jest to głośne urządzenie, trudno mi do czegoś przyrównać, ale sąsiad nie będzie miał prawa narzekać. Nie wiem za to czy taki sam odgłos wydaje moduł w trakcie odszraniania i sam chętnie bym się dowiedział...

 

Dzięki. Może jakiś użytkownik się odezwie. Ja wybrałem LG Therme ze względu na cenę i lepsze wyniki. Przynajmiej teoretycznie. Ale używana będzie w połączeniu do już instniejącego kotła na paliwo stałę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

chcialbym dolaczyc do tematu pomp ciepla a zwlaszcza powietrze-woda....

mam pomysl na ogrzewanie pompa+reku+nagrzewnica wodna+kolektor sloneczny+parownik+ GWC rura 50mb...+ lazienki maty grzejne+ drabinki na olej z grzalka.

dom 150 m2 uzytku, sciana komorka 24+ styro 20 (25?), posadzka 2x 15 styro, dach plaski 2x15 styro, okna 0,8 tytan thermo MS + tasmy i3+ rolety, ulozenie budynku: pld/zach taras i najwieksze przeszklenia+zaluzje stale poziome nad oknami...

Czy ktos moze cos w tej sprawie z doswiadczenia cokolwiek powiedziec?

Bede wdzieczny za kazda rade czy opinie lub sugestie.

Chcialbym uniknac podlogowki bo wg wszelakich rozwazan i przeliczen bedzie zbednym nakladem inwestycyjnym...

Pozdrawiam wszystkich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

chcialbym dolaczyc do tematu pomp ciepla a zwlaszcza powietrze-woda....

mam pomysl na ogrzewanie pompa+reku+nagrzewnica wodna+kolektor sloneczny+parownik+ GWC rura 50mb...+ lazienki maty grzejne+ drabinki na olej z grzalka.

dom 150 m2 uzytku, sciana komorka 24+ styro 20 (25?), posadzka 2x 15 styro, dach plaski 2x15 styro, okna 0,8 tytan thermo MS + tasmy i3+ rolety, ulozenie budynku: pld/zach taras i najwieksze przeszklenia+zaluzje stale poziome nad oknami...

Czy ktos moze cos w tej sprawie z doswiadczenia cokolwiek powiedziec?

Bede wdzieczny za kazda rade czy opinie lub sugestie.

Chcialbym uniknac podlogowki bo wg wszelakich rozwazan i przeliczen bedzie zbednym nakladem inwestycyjnym...

Pozdrawiam wszystkich...

 

Podziwiam ilość ocielenia. Teraz też bym dał większe ilości styro. Szczególnie w podłogę bo mam 13 cm.

Jednak zastanów się nad podłogówką. Świetne rozwiązanie. Ciepła posadzka aż miło. Mam porównanie bo na parterze podłogówka a na poddaszu grzejniki. Uważam to za mój błąd budowlany. Teraz dał bym przynajmniej na korytarzu u góry też podłogówkę, a nawet w sypianiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

chcialbym dolaczyc do tematu pomp ciepla a zwlaszcza powietrze-woda....

mam pomysl na ogrzewanie pompa+reku+nagrzewnica wodna+kolektor sloneczny+parownik+ GWC rura 50mb...+ lazienki maty grzejne+ drabinki na olej z grzalka.

dom 150 m2 uzytku, sciana komorka 24+ styro 20 (25?), posadzka 2x 15 styro, dach plaski 2x15 styro, okna 0,8 tytan thermo MS + tasmy i3+ rolety, ulozenie budynku: pld/zach taras i najwieksze przeszklenia+zaluzje stale poziome nad oknami...

Czy ktos moze cos w tej sprawie z doswiadczenia cokolwiek powiedziec?

Bede wdzieczny za kazda rade czy opinie lub sugestie.

Chcialbym uniknac podlogowki bo wg wszelakich rozwazan i przeliczen bedzie zbednym nakladem inwestycyjnym...

Pozdrawiam wszystkich...

 

Przy tym wszystkim powyżej podłogówka to pryszcz.... Po pierwsze nie jest nakładem inwestycyjnym tylko rozwiązaniem technicznym ;-) Dobrze zrobiona jest ponoć na zawsze, co zapewne nie jest domeną niedrogich grzejników, a te droższe i ładniejsze będą kosztowały drożej niż podłogówka. Grzejniki się kurzą, zajmują miejsce, wymagają większych (a zatem i droższych) parapetów. Podłogówka zapewnia ten sam komfort cieplny przy niższej temperaturze, zatem powoli i nieubłaganie się zwraca w stosunku do grzejników. Bardzo stabilnie utrzymuje nastawioną temperaturę bez względu na wietrzenia i inne przeciągi.

 

Ile ma kosztować ten cały zestawik pompa+...z grzałką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym również stać się posiadaczem p.c ale jeszcze trochę. Na razie kładę kable elektryczne - co przewidzieć pod pompę ciepła?

Może też ktoś ma jeszcze Kominek z pł. wodnym razem z pompą ciepłóa czy w takim przypadku trzeba o czymś pomyśleć z elektryki bądź automatyki?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepla pracuje najlepiej na niskich temperaturach a kominek raczej odwrotnie -jak chcesz to polaczyc i z czym? Rozumiem ze mowa o co to woczas musisz jakis mieszacz dodac albo oddzielne instalacje nisko- i wysoko-temperaturowe do grzejnikow i np. do podlogowki jesli je posiadasz (bedziesz posiadal).

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...