Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

(...)+ lazienki maty grzejne+ drabinki na olej z grzalka.

 

To jest niepotrzebnym nakładem inwestycyjnym jeśli planujesz pompę ciepła. No i kłóci się strasznie z ideą stosowania pompy ciepła.

 

> stasiek&gośka

Wszystko jest do zrobienia, jeśli bardzo chcesz mieć takie rozwiązanie to nic nie stoi na przeszkodzie. Tylko jak bym osobiście polecił Wam kominek w wersji "zwyczajnej" dla celów rekreacyjno-awaryjnych (działa bez prądu ;) ).

Edytowane przez wihajster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stasiek&gośka

Ja podobnie myślę jak wihajster. Odpuście sobie ten płaszczyk. Mam zwykły kominek i tej zimy rozpaliłem w nim z 10 razy dla klimatu-nigdy dla temperatury. Poza tym kominek z płaszczem ma tą wadę, że nie stwarza klimatu bo strasznie brudzi szybę i nie widać płomienia. Widziałem kilka u znajomych i żal mi się ich zrobiło.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)rodzina 4 osobowa.

Na dzisiaj wybór padł na NIBE 1245.

Ja bym zasugerował osobny zasobnik i 1145.

Czy warto inwestować w Układ chłodzenia pasywnego ?????

Jeśli już jest to naprawdę konieczne, to tylko przy dolnym źródle pionowym. Przy poziomym się nie sprawdzi ze względu na wyższe temperatury kiedy potrzebne są jak najniższe.

Moje subiektywne zdanie, nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Wszystko byłoby cacy gdybym wiedział na 100% że będę miał p.c. Ale tak bardzo chcę że najwyżej kredyt na nią wezmę.

Dlatego myślałem o kominku z płaszczykiem- w razie jakbym nie podołał tej inwestycji .Pewnie macie rację że to bez sensu by było z pompą ciepła.

Jeśli ktoś ostatnio zakładał u siebie p.c na domek ok 220m2 to jaki to kredyt trzeba by trzasnąć.

U mnie w grę wchodzi tylko ten wymiennik gruntowy na 40metrach czy coś takiego. Studnie z wodą odpadają i poziomy też.

Sprzęt normalny działający nie musi być z najwyższej półki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ostatnio zakładał u siebie p.c na domek ok 220m2 to jaki to kredyt trzeba by trzasnąć.

 

Po pierwsze moje zdanie jest takie, ze ogrzewanie domu kominkiem z plaszczem to jakas pomylka jest. Masz nie salon w domu tylko kotlownie. Musisz targac to drewno, palic, popiol wynosic, komin czysic, itp. Musisz miec jakis dodatkowy system grzewczy na wypadek dluzszej nieobecnosci w domu. Dla mnie, kominek to dla klimatu jest. Nie potrafie zrozumiec, jak mozna budowac duzy (dla mnie) i pewnie drogi dom 220m i robic kotlownie z salonu. To troche jakby ferriari na gaz przerobic ;-)

 

Co do kosztow to jest to bardzo trudne pytanie, bo trzeba wziasc pod uwage wiele rzeczy za ktore trzeba zaplacic lub nie w przypadku PC lub innego ogrzewania.

Nie wiem czy jako alternatywe rozwazasz tylko kominek, czy w rachube tez wchodzi olej, gaz, itp.

W przypadku PC, nie potrzebujesz komina w kotlowni, (pare tys na minus), przylacza gazowego (jesli alternatywa to gaz) itp.

 

Zrob liste wszystkich alternatyw jakie bierzesz pod uwage (kominek, gaz?, PC itp), i zrobi liste rzeczy za ktrore musisz zaplacic przy kazdym rozwiazaniu (koszt przylacza, koszt komina, zakup kominka z palszczem, zakup PC, kolektro itp). Wtedy bedziesz mial jasna sytuacje ile Cie kazde rozwiazeni bedzie kosztowac.

 

pozdrawiam

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie chciałem nigdy grzać tylko kominkiem z płaszczem.

Komin w kotłowni jest w razie czego, i gaz też będzie , myślałem że skoro rozpalę kominek to niech on już grzeje jak piec wtedy p.c sobie odpocznie, a w razie jakbym nie miał p.c to z piecem gazowym by współpracował, chociaż to rozwiązanie jest przerażające ze wzgl. na rachunki za radziecki gaz.

Dobra nieważne wiem że to głupie pytanie było o koszty takiego ustrojstwa. Ale myślę że 40tysi by stykło chyba czy nie ( na pompę z wymiennikim gruntowym odwiertem i podłączeniem)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam

Nie chciałem nigdy grzać tylko kominkiem z płaszczem.

Komin w kotłowni jest w razie czego, i gaz też będzie , myślałem że skoro rozpalę kominek to niech on już grzeje jak piec wtedy p.c sobie odpocznie, a w razie jakbym nie miał p.c to z piecem gazowym by współpracował, chociaż to rozwiązanie jest przerażające ze wzgl. na rachunki za radziecki gaz.

Dobra nieważne wiem że to głupie pytanie było o koszty takiego ustrojstwa. Ale myślę że 40tysi by stykło chyba czy nie ( na pompę z wymiennikim gruntowym odwiertem i podłączeniem)?

 

40tys.zł może być znacznie za mało na PCi z odwiertami i podłączeniem.Jakie masz zapotrzebowanie domu na ciepło,jakie rachunki przewidujesz skoro obawiasz się gazu ? Jeśli miałbyś niewielkie zapotrzebowanie to pomyślałbym nad prądem w II taryfie z uwagi na niski koszt instalacji.Kiedy różnica w rachunkach i i kosztach instalacji za gaz czy prąd w II taryfie wyrówna się z całościowymi kosztami PCi ? Zamiast kominka z płaszczem ja pomyślałbym o DGP,na pewno tańsze rozwiązanie bez konieczności kombinowania.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie chciałem nigdy grzać tylko kominkiem z płaszczem.

Komin w kotłowni jest w razie czego, i gaz też będzie , myślałem że skoro rozpalę kominek to niech on już grzeje jak piec wtedy p.c sobie odpocznie, a w razie jakbym nie miał p.c to z piecem gazowym by współpracował, chociaż to rozwiązanie jest przerażające ze wzgl. na rachunki za radziecki gaz.

Dobra nieważne wiem że to głupie pytanie było o koszty takiego ustrojstwa. Ale myślę że 40tysi by stykło chyba czy nie ( na pompę z wymiennikim gruntowym odwiertem i podłączeniem)?

 

Nie rozumiem jednej rzeczy. Skoro chcesz to zrobic jak najtaniej, to czemu chcesz koniecznie laczysz 2 systemy grzewcze (kominek z plaszczem + plus gaz/komin)??

Nie prosciej/taniej zrobic sam gaz do ogrzewania i kominek tylko dekoracyjny??

 

Jesli obawiasz sie rachunkow za gaz, a chesz je zmniejszyc dogrzewajac sie kominkiem z plaszczem, to policz dokladnie ile Cie bedzie kosztowalo:

- przylzcze gazowe + komin + kominek z plaszczem + piec gazowy + eksploatacja, a ile

- brak przylaca gazowego, brak komina, zwykly kominek, i pompa Ciepla + eksploatacja

 

Do pierwszego oszacowania mozesz zalozyc ze w tym samym domu rachunek za prad PC bedzie o polowe nizszy niz za gaz (COP~3)

 

Bo to wyglada jakbys chcial zainwestowac w 2 systemy grzewcze z czego jeden malo wygodny w eksploatacji (kominek) zeby bylo tanio w uzytkowaniu.

To nie lepiej zainwestowac tylko w jedna drozsza pompe i miec dzieki temu nizsze rachunki??

 

Posiadanie PC kloci sie z gazem, bo dublujesz sie inwestycyjnie: przylacze gazowe, instalacja gazowa. Kuchnia wysmienicie (i czysto!!) funkcjonuje bez gazu. No chyba ze jestes z tych co czuja roznice w smaku zupy ugotowanej na gazie i pradzie ;-)

 

Oczywiscie wszystko mozna policzyc. Moze gaz masz "w plocie" i przylacze to maly koszt. U mnie gaz byl 150m dalej, wiec za koszt przylacznia gazu to ja prawie PC kupilem ;-)

 

40.000 za PC z DZ pionowym, to sa stany dolne. Pewnie wyjdzie ciut wiecej 5-10k PLN. Ja za PC 10kw z kolektorem poziomym i montazem, z Climy Komfort (droga firma) zaplacilem 45kPLN jakeis 1.5 roku temu (ale przy kursie EUR 3.6). Do tego trzeba dolozyc gorne zrodlo (podlogowk,a kaloryfery itp), ale to trza miec zawsze. A koszt dobrych kaloryferow to praktycznie koszt podlogowki. Przy czym jesli PC to raczej podlogowka i to wszedzie. PC + kaloryfery = zly pomysl. PC polaczona z wysokotemperaturowym zrodlem (kominek), to tez zly pomysl co juz Ci powidzieli inni.

A brak widoku kaloryferow w domu i cieplo niewiadomo skad = bezcenne.

Komfort nie-zimnej podlogi zima = bezcenne

Bezobslugowosc PC = bezcenne

 

Aha, PC nie musi odpoczywac. Wylaczasz raz na jakis czas lodowke zeby se "odpoczela"??

 

 

Marcin

 

P.S.

Arturo72 to znany przeciwnik pomp ciepla, negujacy wszelkie obliczenia wzglednie dopasowujacy je do opini: "PC je be, bo tak".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt zalezny jest od regionu kraju, wielkosci pompy (jej mocy) no i od samego urzadzenia (marki PCi).

Ja za geoTherm z Vaillant'a 6kW z montazem itp. itd. od odwiertow do uruchomienia pompy wlacznie zaplacilem ok. 33k, do tego odwierty dochodza a to juz zalezy rowniez od mocy pompy (mb odwiertow) i warunkow gruntu w miejscu docelowym. Ja mam piachy z kilkoma pokladami wody (stare koryto Wisly) to i 100mb mnie wystarczylo -sprawdzone tej zimy.

Jakas firma z Łomianek pod Warszawa wykonuje odwierty po 85zl/mb rury 40 i z glikolem.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)To nie lepiej zainwestowac tylko w jedna drozsza pompe i miec dzieki temu nizsze rachunki??

Niestety, takie stwierdzenie to zbyt duże uproszczenie.

To nie działa w ten sposób. Nie pompa ciepła daje wynikowy COP ogólny tylko instalacja z pompą ciepła.

 

Tak można powiedzieć w odniesieniu do innych zakupów, np. "kup droższy sprzęt audio, będziesz cieszyć się lepszą jakością dźwięku" I z dużym prawdopodobieństwem tak będzie. Sprzęt audio rozpakowujesz, włączasz i w każdym domu działa tak samo. Pompa ciepła najdroższego producenta może być droższa w eksploatacji niż pierwszy lepszy "składak" jeśli instalator/projektant będzie ignorantem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

P.S.

Arturo72 to znany przeciwnik pomp ciepla, negujacy wszelkie obliczenia wzglednie dopasowujacy je do opini: "PC je be, bo tak".

Absolutnie nie jestem przeciwnikiem PC :eek:

Na dzisiaj moja opinia o PC to "be,bo to droga impreza" w porównaniu do innych źródeł ciepła.

Nie wykluczone,że za 2,3 czy 5 lat jak PC będzie w cenie lodówki to sobie założe,na dzień dzisiejszy są znacznie tańsze sposoby na ogrzanie lub nie wypuszczenie ciepła z domku :)

Przez te 2,3 czy 5 lat na pewno nie wydam 50 czy 40tys.zł na ogrzewanie ;)

P.S.

Pamiętacie jak plazma 50 calowa kosztowała kilka ładnych lat temu 99.999zł ? :D

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej jaka dyskusja się zrobiła z mojej niewiedzy przepraszam.

 

ja se po prostu tak wymyśliłem , pomyślałem że to fajne jak kominek grzeje c.o i już . Co do gazu to mam go już od 15 lat i jeszcze sam se go pociągnę bom też mogę i gaz robić także to nie problem. Problem taki jest to fakt że nienawidzę płyt grzewczych wolę gaz jakoś na gazie szybciej pyry dochodzą (tak mi się wydaje) i ciAgłe szorowanie tego jak się pozalewa poprzypala itp.l trzeba by co chwilę przecierać.

Ale mam większy problem - a taki że nie wiem jak wykończę te chałupę dlatego p.c to odległy temat jeszcze, a dlatego że nie mam kasy tyle coby starczało i dlatego musiałem wybudować komin mimo tego że nie wiem czy będę go używał i czy stać mnie będzie na p.c. Bo jak bym nie wybudował komina niemiałbym alternatywy -taki los biedaka, ale gdybym miał dużo dziengów rzeczywiście mógłbym pozwolić sobie na eliminację komina a nawet dwóch , zapomnieć o gazie i w ogóle przejść na prąd .

 

Teraz powiem Wam czym jest p.c z mojej perspektywy. Wy tutaj głównie rozprawiacie o kosztach w sensie takim (ile lat to się będzie zwracać w stosunku do pieca gazowego lub innego) Czy się opłaca czy nie itd.Dla mnie to nieważne ile lat. Ja teraz mieszkam również w domu jednorodzinnym niestarym dobrze ocieplonym itd. Bałem sie gdy w zimę widziałem Pana od liczników, z moimi zarobkami na 4 os rodzinę w wysokości 2800zł/miech. To się po prostu nie da, albo płaciłem to albo to ,musiałem wybierać mniejsze zło. To straszne ! Dwa lata na zad jakoś wystarczało a teraz koniec dupa i już . Srajnie napieta już ta struna w relacjach zarobki -wydatki GRECJA chyba!

Dlatego w pompie ciepła mimo iż raz wydam dużo kasy (trochę pożyczki ,trochę darowizny, jakies saksy i się uzbiera)to mam taką nadzieję że przynajmniej rachunki miesięczne które będę dostawał pokazywały będą wartości bardziej przyjazne normalnemu człowiekowi niż te które widnieją na rachunkach za radziecki gaz ,gdzie nasz rząd skutecznie negocjuje(czyt.pawlak) a jego cena jest już powalająca i ma powalać dalej.

Może wtedy sobie będę mógł nawet pożyć jak zostaną ze dwie stówki w portfelu. Tak ironizuje ale mam powody niestety.

Dziękuje za podpowiedzi i sugestie i nie wyżywajcie się na mnia za tą płytę grzewczą (jest ok, ładnie się prezentuje). Poza tym chyba mnie przekonaliściie do rezygnacji z płaszcza wodnego - rzeczywiście to byłoby głupie.

 

A teraz znowu wejdę Wam drodzy forumowicze w słowo i zapytam tak:

Skoro uzbieram tyle że jednak będę miał tą p.c to jak rozwiązać temat podłóg na górze. Bo pewno lepiej zrobić podłogówkę wszędzie ,a więc zostanie temat wykończenia podłóg w pokojach. Ponoć są takie panele co znoszą takie grzanie i posadzki a Wy co macie i za ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej zrobić podłogówkę wszędzie ,a więc zostanie temat wykończenia podłóg w pokojach. Ponoć są takie panele co znoszą takie grzanie i posadzki a Wy co macie i za ile?

ano lepiej i taniej dać tylko podłogówkę. Ja na ten przykład na dole mam tylko gresy (bo praktyczne a dla ładności to i drewno udające robią) a na górze najtańsze wykładziny (jak się znudzą, zabrudzą łatwo i tanio wymienić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej jaka dyskusja się zrobiła z mojej niewiedzy przepraszam.

 

Ponoć są takie panele co znoszą takie grzanie i posadzki a Wy co macie i za ile?

 

1. Na plycie indukcyjnej nic sie nie przypala i jest rownie szybka co gaz ;-) Mialem kiedys zwykla elektryczna i to faktycznie byl koszmar. A wole raz dziennie plyte po gotowaniu przetrzec jak sie cos wychlapie z gara niz szorowac kuchnie z tego tlustego po-gazowego nalotu.

 

2. Po pierwsze musisz miec wylewke okolo 6cm.

 

3. Na podlogowke najlepiej plytki bo dobrze przewodza cieplo. Jak panele to najciensze zeby mniej izolowaly. Smialo mozna tez polozyc lite drewno, w stylu mozaiki ktora jest cieniutka (10mm?), ale gatunki ktore dobrze znosza zmiany wilgotnosci. Przy ciemnym kolorze mniej bedzie widac ewnetualne szpary jak sie toto troche rozeschnie zima. Producenci klejow podaja czy nadaja sie ogrzewani podlogowego takze producenci paneli. Wszelakiej masci cienkie wykladziny tez sie beda nadawac. Jesli parkiet wartwowy ( w stylu deski barlineckiej) to tez jak najcienszy (sa 11mm), i z gatunkow drewna dobrze znoszacych zmiany wiglotnosci.

 

W zasadzie nalezy sie wystrzegaz grubych warstw drewna (tradycyjny 2cm=2.5cm parkiet), grubych puszystych dywanow, i gatunkow drewna ktore zle znosza zmiany wilgotnosci (to mozna latwo w necie znalezc).

 

Rodzaj pokrycie nalezy uwzglednic w projekcie ogrzewania. Mimo wszystko panele ciut bardziej ogranicza cieplo niz plytki

 

pozdrawiam,

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiaj moja opinia o PC to "be,bo to droga impreza" w porównaniu do innych źródeł ciepła.

 

Ja Ci kiedys podawalem moje wyliczenia, ile mnie rocznie kosztuje splata kredytu za PC i eksploatacja a ile by to wynioslo w przypadku gazu.

Wychodzilo jasno, ze PC lacznie (kredyt + eksploatacja) kosztuje mnie mniej niz gaz (kredyt + ksploatacja). Sporo mniej.

Ale Ty swoje, wiec podtrzymuje, ze:

 

"Arturo72 to znany przeciwnik pomp ciepla, negujacy wszelkie obliczenia wzglednie dopasowujacy je do opini: PC jest be, bo tak".

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro uzbieram tyle że jednak będę miał tą p.c to jak rozwiązać temat podłóg na górze. Bo pewno lepiej zrobić podłogówkę wszędzie ,a więc zostanie temat wykończenia podłóg w pokojach. Ponoć są takie panele co znoszą takie grzanie i posadzki a Wy co macie i za ile?

 

Ja mam na górze wykładziny i jest ok.

http://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Dom#5462601849899012946

W sypialni mam nawet grubą wykładzinę bo się moja żonka uparła a efekt jest taki, że jest ciut chłodniej czyli tak jak powinno być w sypialni.

http://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Dom2#5464706155365100594

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...