Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie wykluczone,że za 2,3 czy 5 lat jak PC będzie w cenie lodówki to sobie założe,na dzień dzisiejszy są znacznie tańsze sposoby na ogrzanie lub nie wypuszczenie ciepła z domku :)

Przez te 2,3 czy 5 lat na pewno nie wydam 50 czy 40tys.zł na ogrzewanie ;)

P.S.

Pamiętacie jak plazma 50 calowa kosztowała kilka ładnych lat temu 99.999zł ? :D

 

Moja pompa jest tańsza od tej lodówki :) http://www.ceneo.pl/230686. A tak na serio to liczysz na to że PCi będzie w cenie lodówki ? Kosiarka i samochód mają silnik spalinowy a ceny jakże inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jest niepotrzebnym nakładem inwestycyjnym jeśli planujesz pompę ciepła. No i kłóci się strasznie z ideą stosowania pompy ciepła.

 

 

 

 

niestety nie moge sie zgodzic z tym stwierdzeniem... w domu pasywnym jest pewna niedoskonalosc... tzw komfort cieplny w pomieszczeniach takich jak lazienka.

temp dostarczana do pomieszczen jest w miare rowna czyli np 23st.C. w lazienkach temp komfortu powinna byc na poziomie 25-28stC. Bez dodatkowej ingerencji nie da sie jej uzyskac... stad moj pomysl na chwilowe dogrzanie na czas uzytkowania pomieszczenia tzn wchodzac do lazienki wlaczam ogrzewanie np wraz z zapalanym swiatlem... podloga sie podgrzewa w czasie gdy biore prysznic a wychodzac spod niego temp jest wystarczajaca b y odczuwac komfort cieplny w takim miejscu... wychodzac wylaczam ogrzewanie wraz z wylaczeniem swiatla...

a drabinka z grzalka to nie wielki koszt natomiast przydatny i funkcjonalny element w lazience...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu nie dostałem odp. na temat: czy w kotłowni gdzie ma stać p.c przewidzieć pod nią jakieś specjalne ,przewody ,kable gniazdka itp.

Czy tylko aby zwykłe gniazdko było w pobliżu?

Pewne rzeczy beda zalezaly od konkretnego rozwiazania PC.

Ale raczej na pewno zasilanie 3-fazowe. U mnie jest pod osobnym zabezpieczeniem roznicowym, i takim ktore reaguje na brak ktorejs fazy (nie wiem jak sie takie cus nazywa). Generalnie sa wtedy albo 3 fazy albo zadnej.

Druga sprawa to sterowanie. Pompa mozna sterowac zaleznie od pogody, czyli byc moze jakis kabel na zewnatrz do czujnika temperatury (nie wiem, moze sa bezprzewodowe).

Moze byc tez sterowanie pokojowe, wiec wtedy kabel sygnalowy do czujnika temperatury w mieszkaniu (np salon).

 

U mnie musily byc 4 kable. 3 fazowy do pompy, 3-fazowy do awaryjnego kociolka elektrycznego, 1 fazowy do zasialania elektroniki, i sygnalowy do sterowanika pokojowego.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewidzieć pod nią jakieś specjalne ,przewody ,kable gniazdka itp.Czy tylko aby zwykłe gniazdko było w pobliżu?

Jeśli chodzi o prąd to zwykłe + 3fazy, z 3 faz można zrobić zwykłe, ale w drugą stronę nie. GZ to normalnie jak do czegokolwiek innego, z tym, że trzeba przewidzieć większe przepływy niż przy ogrzewaniu wysokotemperaturowym, a więc zastosować grubsze rurki do rozdzielaczy. Warto też przewidzieć wcześniej przepusty do podłączenia DZ, bo jak nie, to trzeba będzie kuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobnym zabezpieczeniem roznicowym, i takim ktore reaguje na brak ktorejs fazy (nie wiem jak sie takie cus nazywa). Generalnie sa wtedy albo 3 fazy albo zadnej.

Czujnik zaniku i kolejności faz. Można zainstalować później w skrzynce przy pc, jeśli pc nie posiada. Kabelki do sterowania z pokoju/ów i zewnątrz też nie zaszkodzą, jak przy każdym źródle ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaka pompa ciepła nie posiada czujnika zaniku fazy że użytkownik ma sam instalować????

 

W sumie jak sprawdzam, to firma od pompy tego w specyfikacji nie napisala, ze musi byc zewnetrzny czujnik zaniku fazy. Stad wniosek, ze mi to elektryk z wlasnej inicjatywy wstawil bo wiedzial, ze bedzie tam pompa ciepla. ;)

 

Jeszcze mi przychodzi do glowy jedna rzecz. Moja pompa jest wyposazona w falownik, przez co ma plynna regulacje obrotow od 50% do 100%. W takim przypadku zabezpieczenie roznicowo-pradowe musi byc na prady impulsowe. Jak mialem zwykla roznicowke to co chwile ja wywalalo.

 

pozdr

marcin

Edytowane przez Jastrząb
error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak sprawdzam, to firma od pompy tego w specyfikacji nie napisala, ze musi byc zewnetrzny czujnik zaniku fazy.

U mnie też to nie było napisane, że trzeba, może producent zakłada dobrą jakość prądu. Jednak przy tak niskich kosztach (na allegro są nawet po 50zł), to na wszelki wypadek lepiej wstawić, jeśli pc nie ma zainstalowanego fabrycznie - na pewno nie zaszkodzi, a w przypadku zaniku, czy niesymetrii faz sprężarka może (choć nie musi) się popsuć bez takiego wynalazku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to się tutaj pomieszały czujniki ;)

Czujnik kolejności faz nie wszędzie jest konieczny, tylko dla sprężarek scroll. Dla tłokówek stosowanych w "domowych" pompach ciepła kierunek obrotów jest bez znaczenia.

Nie wierzę natomiast żeby w jakiejkolwiek pompie ciepła producent nie zastosował czujnika zaniku fazy (przy wersji trójfazowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wprawdzie tłokówkę, ale opinie paru elektryków co się stanie gdy źle podłączę były różne, więc nie chciałem ryzykować, że coś spartolę i podłączyłem czujnik kolejności i zaniku fazy, Może moja pc ma czujnik zaniku fazy, bo coś tam w środku przed kompresorem jest realizowane na przekaźnikach, ale w instrukcji nic na ten temat sensownego nie pisze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podliczaliście może ile energii zużywacie na grzanie ciepłej wody?

Od początku maja grzeję tylko CWU i wychodzi mi że na podgrzanie wody w zbiorniku 200L do temp. max 52 potrzebuję ok 6kWh.

4 osoby w domu, wanny nie mamy- tylko prysznic więc zużycie nie powinno chyba być aż takie duże.

A może to standard?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podliczaliście może ile energii zużywacie na grzanie ciepłej wody?

Od początku maja grzeję tylko CWU i wychodzi mi że na podgrzanie wody w zbiorniku 200L do temp. max 52 potrzebuję ok 6kWh.

4 osoby w domu, wanny nie mamy- tylko prysznic więc zużycie nie powinno chyba być aż takie duże.

A może to standard?

 

A dlaczego grzejesz aż do 52 stopni? Mi w zupełności na wannę wystarcza 45 a na prysznic 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli bardziej drugą stronę pomiaru, bo prawdopodobnie zużywasz więcej ciepłej wody niż te 200l.

Jeśli bardzo chcesz "zbadać" efektywność samej pompy to najprościej w takim samym okresie i w możliwie jak najbardziej zbliżonych warunkach włącz grzałkę w zasobniku zamiast pompy ciepła, o ile masz zainstalowaną. Wtedy masz proste porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...