Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A dlaczego grzejesz aż do 52 stopni?

Wodę grzeję aż do 52 stopni aby zoptymalizować ilość załączeń PC (38 start 52 stop).

 

Miałem na myśli bardziej drugą stronę pomiaru, bo prawdopodobnie zużywasz więcej ciepłej wody niż te 200l.

Jeśli bardzo chcesz "zbadać" efektywność samej pompy to najprościej w takim samym okresie i w możliwie jak najbardziej zbliżonych warunkach włącz grzałkę w zasobniku zamiast pompy ciepła, o ile masz zainstalowaną. Wtedy masz proste porównanie.

Nie sądzę żeby to było > 200l. Niestety nie mam licznika aby to sprawdzić. Zazwyczaj CWU w ciągu dnia zużywamy na 3 prysznice, 1 zmywarka (też cwu) okazjonalnie w zlewie i wieczorami w łazience. Recyrkulacja 7-22. Temp wody zasilającej 8 stopni.

 

Faktycznie- mogę puścić PC na samej grzałce i zobaczyć co z tego wyjdzie.

Podejrzewam jednak że zużycie będzie po prostu... większe. Gdzieś mi chyba to ciepło z CWU ucieka. Mogę jedynie zgadywać. Błędy w instalacji? Sam już nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wodę grzeję aż do 52 stopni aby zoptymalizować ilość załączeń PC (38 start 52 stop).

 

 

Nie sądzę żeby to było > 200l. Niestety nie mam licznika aby to sprawdzić. Zazwyczaj CWU w ciągu dnia zużywamy na 3 prysznice, 1 zmywarka (też cwu) okazjonalnie w zlewie i wieczorami w łazience. Recyrkulacja 7-22. Temp wody zasilającej 8 stopni.

 

Faktycznie- mogę puścić PC na samej grzałce i zobaczyć co z tego wyjdzie.

Podejrzewam jednak że zużycie będzie po prostu... większe. Gdzieś mi chyba to ciepło z CWU ucieka. Mogę jedynie zgadywać. Błędy w instalacji? Sam już nie wiem.

 

Wylacz na probe cyrkulacje CWU.

Mam wrazenie, ze nawet jak rurki sa ocieplone, to przy cyrkulacji sporo ciepla ucieka dosc sporo.

Ja mam do CWU pompe powietrze-woda, ktora lekko slysze gdy sie wlacza. Gdy chodzi cyrkulacja pompa chodzila bardzo czesto (bez poboru cieplej wody). Gdy cyrkulacjajest wylaczona pompa sie zalcza zzuwazalnie rzadziej.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recyrkulacja 7-22

 

Jastrząb ma rację. U mnie był podobny problem. Gdy miałem włączoną cyrkulację pompa włączała się co 10 minut. Teraz mam ustawioną 7.00-9.00 i 19.00-23.00. Załącza się w tych godzinach co 10 minut na jedną minutę i problem zniknął. Cyrkulacja jest fajną rzeczą ale niestety energochłonną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - jakiej mniej więcej sprawności (COP) można oczekiwać przy ogrzewaniu grzejnikowym? Tzn. myślę o założeniu grzejników w pokojach i ogrzewania podłogowego w przedpokoju i łazience. Na jaką sprawność mogę liczyć?

 

Pytam, bo nie chcę, aby w sypialni, pokoju dziecka czy salonie była 'goła' podłoga, bez dywanu... Jakoś tak lubię miękką podłogę, może to źle :-) Można liczyć na COP całkowity równy 3? Czy to zbyt optymistyczne założenie?

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzejników w pokojach i ogrzewania podłogowego w przedpokoju i łazience. Na jaką sprawność mogę liczyć?

COP wyniesie koło 2, więc bez sensu - za mało podłogi. Ja mam grzejniki i podłogówkę i drugi raz takiego błędu bym nie zrobił, tylko bym założył wszędzie podłogówkę. Dużo mniejsza komplikacja (podłączasz pc wprost do rozdzielacza bez jakichkolwiek mieszaczy zasobników czy innych cudów) i grzanie dużo stabilniejsze przez całą dobę, a nie tylko gdy grzejniki są ciepłe (dużo lepsze wykorzystanie taniej taryfy). Jeśli możesz decydować, to załóż wszędzie podłogówkę i nie przejmuj się gołymi podłogami. Położysz na nich co będziesz chciał. Jeśli boisz się, że podłogówka nie wystarczy, to załóż same rurki do ewentualnego podłączenia grzejników - koszt żaden (1m rury pez to 1,5-2zł), a w razie czego będziesz mógł coś popodłączać, choć wątpię, że z tego skorzystasz. Nie wiem, czemu ludzie się upierają przy grzejnikach, ani tańsze, ani ładniejsze, ani bardziej ustawne. Nie widzę zalet. Jeśli chcesz mieć przewagę grzejników to zrezygnuj z pc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - jakiej mniej więcej sprawności (COP) można oczekiwać przy ogrzewaniu grzejnikowym? Tzn. myślę o założeniu grzejników w pokojach i ogrzewania podłogowego w przedpokoju i łazience. Na jaką sprawność mogę liczyć?

 

Pytam, bo nie chcę, aby w sypialni, pokoju dziecka czy salonie była 'goła' podłoga, bez dywanu... Jakoś tak lubię miękką podłogę, może to źle :-) Można liczyć na COP całkowity równy 3? Czy to zbyt optymistyczne założenie?

 

Maciej

 

Gola podloga to kwestia gustu rzecz jasna. Ja sobie np. nie wyobrazam jak mozna wydac kupe kasy na parkiet i go chowac pod dywanami, ktore na dodatek nic tylko kurz zbieraja :-)

Ale rozumiem Twoje obawy. Ja nie nie lubie np, golej terakoty w salonie a i tak niektorzy sobie robia.

 

Pare pomyslow. W pokoju dziecka poloz jakas tania i cienka wykladzine. Podlogowka bedzie z tym dzialac dobrze.

W salonie walnij kawalek dywanu skoro musisz, ale wspomoz sie ogrzewaniem sciennym, ktore mozna polaczyc z podlogowym.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi ze jest to mój pierwszy post to sie przywitam ,dzień dobry wszystkim . troche tego tu napisaliscie a ze całosci przeczytać nie sposób zapytam o takś sprawe, 1 ...GZ, rozumiem nie wazne jakie , czyli nie musi byc podłogówki byle grzejniki były sporo przewymiarowane , czy dobrze mysle , i 2 DZ jezeli go zrobie na ,,oko,, np.4 razy po 150 m, w glinie to bedzie ok , nie mówie tu o kosztach zbednie poniesionych w przypadku przewymiarowania , tylko czy nie bedzie to zle dla pompy >> za duzo DZ??, pytam dlarego ze, jestem na etapie równania ,,garbatej działki , i chciałbym rury DZ ,,zakopać ,, przy okazji tych robót
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja z grzejnikami będzie miała niższą efektywność. Nie dość że dochodzi bufor (czy nawet coś w formie sprzęgła), co oznacza dodatkową pompę obiegową, to jeszcze zapomnij raczej o drugiej tańszej taryfie. Ale jeśli wykluczyłeś podłogówkę to nie ma problemu, działać (grzać) będzie wszystko.

Dolne źródło zawsze będzie lepsze przewymiarowane niż "na styk" (jeśli chodzi o powierzchnię gruntu). Pod jednym warunkiem, jeśli hydraulicznie będzie dobrze zaprojektowane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 ...GZ, rozumiem nie wazne jakie , czyli nie musi byc podłogówki byle grzejniki były sporo przewymiarowane

Niestety to nie tak. Rezygnując z podłogówki po pierwsze rezygnujesz z grzania w 2-giej taryfie, bo grzejniki nie akumulują ciepła, a "bufory" o rozmiarach 300-600l to zawracanie gitary, bo zakumulują ciepło z grubsza na pół godziny grzania. Po drugie pc będzie pracować na sporo wyższej temperaturze, więc jej sprawność będzie słabsza. Podsumowując taka instalacja jest bez sensu, gdyż jest nieopłacalna przy sporej inwestycji w pc. Jeśli nie możesz zrobić podłogówki lub ogrzewania ściennego to podaruj sobie pc, bo nie będziesz zadowolony z rezultatów jej pracy. Ad.2 wymagany rozmiar dz zależy od mocy pc, a tej nie podałeś (albo nie zauważyłem). 4x150m rury PE32 powinno być bez problemów wystarczające dla 8kW. Nie ma za dużych dolnych źródeł, więc się nie martw, że Twoje takie będzie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie korzystam z kotła na eko groszek , wiekszą czesc zimy ustawiona była temp na wyjsciu z kotła 38......40 stopni , nie mówie tu o -20 ,,,,,25 na zew , bo wtedy faktycznie trzeba było podniesc temp do 50 stopni , ale to było kilka dni tej zimy , czy w takim przypadku, te 40 stopni to juz duzy wysiłek dla PC ??, eksperymentując w zimie i robiąc obliczenia i mierząc temp na instalacji wyszło mi ze potrzebuje ok 10 kw mocy grzewczej ,a co do podłogówki to korci mnie wymiana płytek w kuchni i przedpokoju , bo juz sie kolor znudził ;), tak ze kawałek takiego ogrzewania tez by juz było :) Edytowane przez anwist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie korzystam z kotła na eko groszek , wiekszą czesc zimy ustawiona była temp na wyjsciu z kotła 38......40 stopni , nie mówie tu o -20 ,,,,,25 na zew , bo wtedy faktycznie trzeba było podniesc temp do 50 stopni , ale to było kilka dni tej zimy , czy w takim przypadku, te 40 stopni to juz duzy wysiłek dla PC ??, eksperymentując w zimie i robiąc obliczenia i mierząc temp na instalacji wyszło mi ze potrzebuje ok 10 kw mocy grzewczej ,a co do podłogówki to korci mnie wymiana płytek w kuchni i przedpokoju , bo juz sie kolor znudził ;), tak ze kawałek takiego ogrzewania tez by juz było :)

 

Pompa oczywiscie dogrzeje wode do tych 38-40 stopni bez problemu. Choc lepiej zeby grzala do 30. Miedzy 30 a 40 stopni jej sprawnosc troche spadnie.

Ale to nie w tym jest najwiekszy problem.

Podlogowka to duzy akumulator ciepla wiec PC moze dzialac w nocy na taniej taryfie, a oddawac cieplo bedzie przez caly dzien. Z kaloryferami ta sztuka sie nie udaje, i zeby miec w miare stabilna temperature trzeba grzac takze w dzien.

Z podlogowka spokojnie mozna z grzaniem sie wyrobic w 80-90% w tarfie nocnej.

Czeste uzywanie taryfy dziennej bedzie mialo znacznie wiekszy wplyw na koszt uzytklowania niz grzanie PC do 40C (zamiast np 30C).

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie... jakie macie wymienniki .. pojemnośc typ rodzaj wężownicy . akurat jestm na kupnie PC powietrze woda... i zastanawiam się nad zbiornikiem.

300 L powinno wystarczyc ( nawet też taki proponowali do pc) z tym że dużo tansze sa z Galmetu , Lemetu;Biawaru.

I teraz się zastanawiam nad takim http://www.allegro.pl/item1041693359_bojler_ogrzewacz_pionowy_z_wezownica_300l_lemet.html

czym się różni od tych które do pomp dokładaja.

solaru nie przewiduje wiec jedna wężownica wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pisze bo znowu naszly mnie watpliwosci co do wyboru PC jako zrodla CO i CWU. Dom sie buduje na uboczu miasta, na nowym osiedlu. Nie ma mowy o gazie z rurki, nie chce typowej kotlowni (ekogroch, wegiel) a i olej nie jest najlepszym pomyslem. Dom 225m2 po podlodze (wszedzie podlogowka docelowo) o kubaturze 565,5m3. Z OZC zapotrzebowanie na cieplo 8,5kW. PC mialaby wspolpracowac z solarami (firma od PC i solarow jeszcze nie wybrana). Byla ostatnio u mnie ekipa ktora bedzie wykonywac instalacje wod-kan i podlogowke i niestety ale ostudzili moje zapaly na nowoczesnosc w polu i zagrodzie. Mowili, ze znaja kilka przypadkow niedogrzania domow przez PC oraz maksymalizacji rachunkow pradowych przez grzalki wspomagajace. Szczeka mi opadla i zaczalem sie wahac. Ale z drugiej strony, jesli projekt i instalacja PC bylaby zrobiona dobrze, to musi dzialac wlasciwie. Najgorsze jest to, ze zaczalem wymyslac inne rozwiazania (ktore sa beznadziejne) zamiast stac przy swoim. Pomozcie, prosze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowili, ze znaja kilka przypadkow niedogrzania domow przez PC oraz maksymalizacji rachunkow pradowych przez grzalki wspomagajace. Ale z drugiej strony, jesli projekt i instalacja PC bylaby zrobiona dobrze, to musi dzialac wlasciwie.

Wyjątki potwierdzają regułę...

Sam sobie odpowiadasz. Jak masz dobry projekt, zatrudnisz dobrego wykonawcę - musi hulać! Jesteś w komfortowej sytuacji, bo masz wielu, wielosezonowych użytkowników skrupulatnie notujących zuzycie energii w warunkach konkretnego budynku i modelu PC (jest link do arkusza na forum - patrz rwxw). Teraz tylko pozostaje Ci podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie... jakie macie wymienniki .. pojemnośc typ rodzaj wężownicy . akurat jestm na kupnie PC powietrze woda... i zastanawiam się nad zbiornikiem.

300 L powinno wystarczyc ( nawet też taki proponowali do pc) z tym że dużo tansze sa z Galmetu , Lemetu;Biawaru.

I teraz się zastanawiam nad takim http://www.allegro.pl/item1041693359_bojler_ogrzewacz_pionowy_z_wezownica_300l_lemet.html

czym się różni od tych które do pomp dokładaja.

solaru nie przewiduje wiec jedna wężownica wystarczy.

 

 

Cześć,

ja miałem z wężownicą 300 L, ale producent pompy wymienił na dwu płaszczowy. Trochę mało wydajnie odbierał ciepło z pompy 10 KW.

Obydwa z firmy Chełchowski ze stali nierdzewnej, jak z jakością zobaczymy, producent miał u mnie wpadkę, musiał wymienić ten dwu płaszczowy bo przyjechał wadliwy, więc jest u mnie na cenzurowanym :).

 

A jak już tutaj zawitałem to napiszę kilka słów po pierwszym sezonie z pompą Ecopol-System.

Sezon od 12.12.09 do 21.04.10 zamknął się kwotą ~ 1800 zł za cały prąd w domu, gdzie wszystko jest na prąd. Jedna taryfa, zmieniam przed drugim sezonem grzewczym na dwutaryfową.

Producent pompy wymienił sterownik i oprogramowanie. Stary sterownik czasami jakieś krzaki wyświetlał, teraz nie ma już tego problemu. Samo oprogramowanie również jest inne, ale tu nie ma co się rozpisywać, ustawienia ciepłej wody, cyrkulacji, przegrzewania zbiornika, zabezpieczenia na temperaturze DZ i GZ itp.

Problemów z funkcjonowaniem całego układu nie było, wymiana zbiornika poprawiła wydajność ciepłej wody, tzn. przy starym grzała się warstwowo i przy dużym zużyciu np. napełnianiu wanny pod koniec woda miała zauważalnie mniejszą temperaturę.

Podział na oddzielne obwody grzania, czyli parter i poddasze ma zalety ale i małą wadę a mianowicie jeżeli jeden obwód jest wyłączony to pompa i tak pracuje z całą mocą i na zasilaniu podłogi temperatura dochodzi do 42 C, co mnie drażni a mojej żonie się podoba bo wtedy podłoga wyczuwalnie ciepła. Taka sytuacja ma miejsce jeżeli będzie ustawiona duża różnica między temperaturą parteru i poddasza. Przy równych temperaturach problem nie występuje bo różnice w czasie grzania nie są większe jak 1,5 godz.

Temperatury zasilania oscylują w granicach 28-34 C w zależności od długości pracy pompy, temperatury na zewnątrz i temperatury w domu (21 C wydaje się optymalnie).

I to w skrócie było by tyle, jak na razie jestem zadowolony, problemów cały układ nie sprawia (no może uciążliwość spowodowana dwukrotną wizytą serwisu na wymianę zbiornika), koszty ogrzewania na przewidywanym poziomie.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowili, ze znaja kilka przypadkow niedogrzania domow przez PC oraz maksymalizacji rachunkow pradowych przez grzalki wspomagajace. Szczeka mi opadla i zaczalem sie wahac. Ale z drugiej strony, jesli projekt i instalacja PC bylaby zrobiona dobrze, to musi dzialac wlasciwie. Najgorsze jest to, ze zaczalem wymyslac inne rozwiazania (ktore sa beznadziejne) zamiast stac przy swoim. Pomozcie, prosze...

 

A ja znam przypadek gdy piec gazowy nie daje rady domu dogrzac. Kotluje 100% czasu a w domu i tak zimno. Bo niestety okazalo sie ze developer, "zapomnial" ocieplic kawalka sciany ktorego nie widac.

 

Wszystko mozna spieprzyc. PC tez.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glupio mi pytac ale zapytam ponownie: rejon Wielkopolska - polecane firmy? A co z konkretnym producentem PC? Jako osoba z wyksztalceniem technicznym to moge tylko tyle sobie odpowiedziec, ze sercem PC jest sprezarka i to na nia powinno sie zwracac najwieksza uwage, ale jakie sa "topowe" to pojecia nie mam (Mitschubishi?). Poprawcie mnie jesli sie myle:

1) kolektor pionowy to wiekszy COP pompy w porownaniu do poziomego

2) warto przewymiarowac pompe?

3) czy standardowa firma od PC poradzi sobie z wpieciem w uklad wezownicy solarowej i regulacji nowego ukladu?

4) co moge jeszcze przygotowac pod pompe majac surowy otwarty (w projekcie PC nie byla planowana)

 

Przepraszam za te amatorskie pytania i dziekuje za wszelka pomoc, jednakze w tym watku zadomowie sie na dluzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...