Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za odpowiedzi. Moja kotłownia będzie miała ok 6-7 m2. Chodzi mi raczej o to czy bez ogrzewania to pomieszczenie się za bardzo nie wyziębi i nie wpłynie to jakoś na pracę samej pompy. W kotłowni będzie też rozdzielacz na podłogówkę na parterze i komin. Myślałem też o kaloryferku na ścianę, ale z temperaturą wody z pompy chyba nie zdałoby to egzaminu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem też o kaloryferku na ścianę, ale z temperaturą wody z pompy chyba nie zdałoby to egzaminu.

 

Zawsze lepszym rozwiązaniem będzie podłogówka niż kaloryfer. Zainwestuj w te parę metrów. Ja dałem tylko na połowie czyli na jakichś 3m2. Jest to ta sama pętla co w korytarzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych pompowiczów.

 

Mam następujący dylemat: czy możliwe jest wykonanie dolnego źródła poziomego z rury PE 25mm ? Zmieniła mi się nieco koncepcja ogrzewania domu i już zakopane 200m rury chciałbym wykorzystać nie jako GWC glikolowe tylko jako dolne źródło (zapewne potrzebne będzie dorzucenie jednej/dwóch pętli po 100m). Z obliczeń wychodzi mi, że będę potrzebował pompy o mocy 9-10kW.

 

Co o tym sadzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy możliwe jest wykonanie dolnego źródła poziomego z rury PE 25mm ?

Możliwe jest, ale musisz zrobić dużo krótkich sekcji, tak na oko np. 50-cio metrowych, więc raczej nie warto... Lepiej zastosować do 125-150m rurę 32, a powyżej 40-kę. Jeśli masz te 200m pe25 w jednym kawałku, to raczej zapomnij. Żeby nie mieć wątpliwości możesz zrobić eksperyment wyliczając jaki uzyskasz przepływ wody przy posiadanej obiegówce (nalać wodę do kolektora, włożyć rury we/wy do dużego wiadra, włączyć obiegówkę, odpowietrzyć, policzyć jak szybko napełnia się drugie pomocnicze wiadro). Następnie wynik (jeśli będzie satysfakcjonujący) przeliczyć uwzględniając opory wymiennika pc i glikolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie po długiej przerwie...

Chciałbym Was prosić o opinię..

otóż mam kilka bardzo ciekawych ofert pomp ciepła...

jedynym problemem jest teraz wybór...

do wyboru mam :

Nateo smart + 8 kW + zbiornik 310 l

IVT HT plus C7 ze zbiornikiem 185 l

Dimplexa SI 7TE

Niba Figther 1245 - 8 kW

 

i przyznam się bez bicia,że nie wiem która wybrać...

prosze Was o opinie..

z góry dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ciężko się przebić przez cały wątek więc mam pytanie jak rozwiązaliście problem z zasilaniem drabinek w łazienkach przy całej podłogówce i pompie ciepła?Z uwagi na temperaturę medium około 30-35*C to chyba drabinka nic nie daje a po drugie wykorzystując 2 taryfę drabinki i tak nie będą grzały .Czy nie lepiej dać drabinkę z grzałką i jakiś wyłącznik czasowy który by tym sterował?Proszę o szybką odpowiedź gdyż jutro wchodzą tynkarze i nie wiem czy wyprowadzić pexy do drabinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak wykorzystać wężownicę w zasobniku (będę wykorzystywał płaszcz wodny) do przepływu tylko do drabinek ale pozostaje jeszcze kwestia sterowania tym ustrojstwem.Innym rozwiązaniem wydaje się być ogrzewanie ścienne jako dodatkowe ciepło zakumulowane w ścianie działowej z pralnią która jest przy łazience.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż ten zasobnik bo nie wiadomo o czym mówimy (np. link)

Jak ładujesz go z pompy ciepła że masz wężownicę wolną?

Jeżeli chcesz drabinki tylko po to aby dogrzać łazienkę do temp. wymaganej to faktycznie lepiej dołożyć ścienne, chociaż nie wiem czy to konieczne.

Jeśli chcesz gadżet do suszenia ręczników to zostają te nieszczęsne drabinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój zasobnik to zasobnik z kwasówki wissmana z dorobionym płaszczem a wężownica jest wolna.Faktycznie to ścienne ogrzewanie chyba byłoby lepsze gdyż wykorzystując tanią taryfę drabinka będzie zimna a gdy będzie grzała to nie będę jej już potrzebował(chyba że do suszenia ręcznika).Właśnie tynkarz mnie poinformował że ma dwa dni opóźnienia i jutro nie przyjdzie więc mam jeszcze dwa dni na rozwiązanie problemu.Według mnie powinna wystarczyć podłogówka tylko moja połowa (jest ciepłolubna )ma obawy .Może ktoś się jeszcze odezwie kto ma tylko podłogówkę z pompą ciepła jak wyglądają temperatury w zimie w łazience.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam drabinki (przewymiarowane) w łazienkach i założone w nich grzałki. W największe mrozy pompa i tak pracuje w drogiej taryfie więc nie ma problemu. A gdy jest cieplej nie ma potrzeby by grzały drabinki. Z grzałek korzystam bardzo rzadko ale się zdarza w okresach przejściowych. Pętle podłogówki mam położone gęściej i moja druga ciepłolubna połowa czasami mówiła, że jest za ciepło :) Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolejnych kilka naiwnych pytan. Zalozmy hipotetycznie, ze mam juz wybrana PC i kotlownia jest zrobiona. Teraz jesli chodzi o podlogowke (docelowo w calym domu) to na 90% powierzchni maja byc panele. Pytania moje:

 

1) Panele uwzgledniam w projekcie podlogowki i stosuje np. gestszy rozklad rurek?

2) Jaka jest minimalna odleglosc rurek podlogowki? Pytam bo nasz pokoj dzienny-antresola ma 33m2 i 124m3 i razem z drewnianymi panelami moze byc zimny jesli zle zostanie zaprojektowane jego ogrzewanie (planuje nawet ocieplenie scienne w poblizu duzego przeszklenia 7.3m2, drzwi tarasowych). Jako rezerwa taktyczna kominek rekreacyjny.

3) Jesli grubosc wylewki z rurkami ma zwiazek z akumulacyjnoscia grzejnika to czy zaproponowane mi 6cm przez ekipe to nie jest za malo?

Sorry za te banaly, ale musze byc pewny swoich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałem panele ale raczej byłby to błąd. Chodzi o to że aby PCi była opłacalnym gadżetem trzeba ogrzewać dom jak najniższą temperaturą. Panele nie za bardzo przewodzą ciepło. Ja wybrałem więc to http://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Domm#5464036828919181570 Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...