Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Też chciałem panele ale raczej byłby to błąd. Chodzi o to że aby PCi była opłacalnym gadżetem trzeba ogrzewać dom jak najniższą temperaturą. Panele nie za bardzo przewodzą ciepło.

Jeszcze taniej bedzie ogrzewac, jak sie okien nie zrobi.

Nie wariujmy z ta "oplacalnoscia". To jest dom. Czlowiek ma sie w nim dobrze czuc, i ma byc zrobiony z tego co nam sie podoba i uwazmy za komfotowe a nie co jest "oplacalne dla ogrzewania."

PC nie jest zadnym gadzetem, tylko ustrojstwem ktore ma dac cieplo w domu.

I nie ja dla pompy, tylko pompa dla mnie.

Panele sa na pewno mniej optymalne od wszelakiej ceramiki, ale jak mialbym zgadywac to to sa roznice w kosztach ogrzewania rzedu 10%?? Jak ktos umie to niech policzy.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak po części masz rację tylko co będzie jeśli temperatura zasilania będzie musiała być dużo wyższa żeby w domu było cieplutko? Ja na pięterku mam wykładziny, u syna i na korytarzu cienkie a w sypialni grubszą. Przy cienkich jest ok, ale przy grubszej jest już znacznie chłodniej (co mi akurat w sypialni nie przeszkadza). Instalacja z PCI jest instalacją niskotemperaturową, i taką ma być żeby to miało jakiś sens.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po części masz rację tylko co będzie jeśli temperatura zasilania będzie musiała być dużo wyższa żeby w domu było cieplutko?

Jakie "jesli"?? To nie jest firma ubezpieczeniowa zeby sie zastanawic coby bylo gdyby...

To sie da policzyc. Nikt nie instaluje PC, czy czegokolwiek, majac nadzieje, ze "bedzie dzialac".

 

Po za tym dlaczego uwazasz ze musi byc temp. wyzsza. Moze wystarczy zeby PC chodzila ciut dluzej?? Albo zeby bylo wieksze zageszczenie rurek??

A nawet jesli, to jak mowilem, strzelam ze temp bedzei wyzsza o 1st, moze 2?? Niech ktos uczony w teamcie policzy.

 

Ja na pięterku mam wykładziny, u syna i na korytarzu cienkie a w sypialni grubszą. Przy cienkich jest ok, ale przy grubszej jest już znacznie chłodniej

A to tego nie mozna na rozdzielaczu wyregulowac??

 

Instalacja z PCI jest instalacją niskotemperaturową, i taką ma być żeby to miało jakiś sens.

Mam wszedzie po za kuchnia/laziekami/pom. technicznym drewno 11mm. Cieplo bylo tak jak chcialem. Nie pamietam tez (tej zimy) wyzszej temp zasilania niz 33/34 stopnie, gdy pompa chodzila na 100%. Przy 50% obrotow, temperatura byla kolo 28stopni na zasilaniu

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam może ktoś mnie oświeci i popisze coś na temat takiej pompy ciepła wody użytkowej czy to opłaca się WIELKIE DZIĘKI Z GÓRY

http://www.allegro.pl/item1071603464_pompa_ciepla_z_wezownica_do_cwu_zbiornik_300l.html

Mam podobne, uzytkuje, jestem zadowolony. Koszty uzytkowania niskie, szczegolow na ta chwile nie podam, bo dla ciekawosci zalozylem elektroniczny podlicznik, ale chodzi dopiero kilka dni. Moge powiedziec po miesiacu. Ale grzejac CWU tylko pradem wydalbym 3x wiecej. Czy sie oplaca to zalezy od ilosci potrzbnej wody i zakladanego okresu amortyzacji wzgledem zkupu grzejnika elektrycznego, bo samo uzadzenie tanie nie jest.

 

Pare uwag:

- toto halasuje zauwazalnie, slychac przez zamkniete drzwi

- potrzebuje odejscia do kanalizacji na skropliny (gdy teraz latem chodzi, to jest kropla wody co 1-2 sekundy)

- schladza pomieszczenie, wiec dobrze by bylo zeby pomieszczenie bylo solidnie duze. U mnie jest tylko 6m^2 i jest wyraznie chlodniej o kilka stopni

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja po raz pierwszy ale od razu z konkretnym pytaniem.

budujemy dom czesciowo pasywny i zdecydowalismy sie na pc i rekuperacje,

po kontakcie z kilkoma firmami wybralismy trzy oferty które naszym zdaniem nie zrujnuja nam kieszeni i beda odpowiednie do domu:

Oto one:

1- Ekoinstal - pc danfoss typ DHP-H Opti Pro 8 z caLym wykonaniem cena 68tyS - system glikol-woda (ale to chyba wicie :)) - najdroższy

2-Begom - pc gejzer kompakt W8 (podobno sami roba te pompy od 3 lat na postawie pomp termi, której sa przedstawicielem), też komplet - 54tys

3-Alterma - pc Natea MT 5.10 tutaj bez robót ziemnych 16tys Euro

 

I zatem nasuwaja sie pytania:

1- co lepsze glikol, czy bezposrednie odparowanie jak w natea???

2 - to sa wszystko nowosci na rynku czy sie bac którejs???

3- brac firme z daleka czy lepiej ta pod domem, w razie problemów???

4- bedzie wymiennik poziomy, to czy czesto bedziemy mieli dogrzewanie grzalka???, jestesmy cieplolubni, teraz w domu w zima mamy ok 24-25C, czy uda sie taka temp uzyskac i nie zrujnuje nam to portfela, wiem że w natea nie ma dod grzalki dla czynnika jest tylko dla cwu

5- chcemy zamontowac regulacje temp w 4 sypialniach i salonie, Begom i Ekoinstal bez problemu, alterma tylko podzia�l na dwie strefy, jak to ugryzc???

 

A teraz to co jeszcze wiem:

- dom ytong 24 ten cieplejszy 0,04, styropian na to 20cmm, okna na kotwy po za licem scian (brak motków), rekuperacja, ocieplenie podloga grunt 20cm, fundament 15cm, bez podpiwniczenia, prosta zwarta bryla, tzw ul, dach dwuspadowy, zero wykuszy, lozarn, jeden balkon to wszystko spowodowalo dobór takich pomp na 202m2 podlogi i 170m2 użytku.

- każda firma dostarczyl mi liste referencyjna podzwonilam w pare miejsc ludzie sa zadowoleni, każdy swoje rozwiazanie chwali,

 

Co zatem zrobic, postawic na marke danfoss ?? Czy pompa begonu też sie sprawdzi ?? Problem jest tylko w tym że każdy podaje co innego dla swoich pomp a ja nie za bardzo umiem to rozszyfrowac :(

Czy calkiem inny system bedzie dla nas lepszy jak bezposrednie odparowanie Natea???

 

z góry dzieki za odpowiedz

 

laik pc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą pompą to ciężko coś doradzić bo każdy z nas ma inną. Ja np. mam polskiej produkcji i też spisuje się świetnie. Najważniejsze jest prawidłowe zwymiarowanie i wykonanie dolnego i górnego źródła. Zakładam, że wszędzie będziesz miał ogrzewanie podłogowe więc pamiętaj o zrobieniu w miarę równych pętli. Podłogówka ma też to do siebie, że temperatura odczuwalna jest o jakieś dwa stopnie wyższa więc z temperaturą rzędu 24-25 stopni nie ma problemu. Jeśli regulacja rozdzielaczy to tylko ręczna. Zaufaj nam, poregulujesz trochę na początku i o niej zapomnisz. A tak poza tym jeśli piszesz, że budujesz dom prawie pasywny to kup pompę powietrze-woda. Nie ma sensu pakować takich pieniędzy w ogrzewanie domu, który jest w stanie prawie sam się ogrzać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko ja się boję trochę tej pompy powietrze woda, bo mamy znajomych w tej okolicy, co mają taką pompę na lato do cwu i nie za bardzo są zadowoleni, gdyż dane techniczne sobie a praktyka sobie, teraz mówią że gdyby się decydowali drugi raz to tylko kolektory,

My się już zdecydowaliśmy na pc, kasa też na to wygospodarowana,

A co to są te regulatory ręczne to takie z siłownikami do instalacji, na ścianie nie radiowe??? Bo takie nam proponują??

dolne źródło poziome firmy glikol-woda wymiarują na 400m2 a natea na 180m2 to nie wiem czy jest ok przy kubaturze domu.

A jeszcze jedno jaki poziomy wymiennik lepszy zwykły, taki nam proponują, czy spiralny??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że przy niskich temp słabo mają podgrzaną cwu i musieli włączać grzałkę, już wtedy gdy jeszcze nie chodziła instalacja ogrzewania domu, nie wiem czy źle dobrana, czy po prostu muszą mieć wrzątek w kranie :) Nie dociekałam aż tak bardzo tym bardziej że jest to system wspomagający a nie główny.

Trochę zeszliśmy z tematu, bardziej interesuje mnie co sądzicie na temat tych sys które wybraliśmy, gdyż przyznam szczerze trochę już nad goni czas i nie będziemy już oglądać się za innymi rozwiązaniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że przy niskich temp słabo mają podgrzaną cwu i musieli włączać grzałkę, już wtedy gdy jeszcze nie chodziła instalacja ogrzewania domu, nie wiem czy źle dobrana, czy po prostu muszą mieć wrzątek w kranie :)
Ja mam tak PC pow-woda do CWU. W ciagu tygodnia dla srednio 1.5 osoby, prysznic nie wanna, zuzyla 8kWh, czyli chodzila 16h, czyli ciut ponad 2h dziennie. Zuzycie wody musialobybyc dramatycznie wieksze, zeby pompa nie wyrabiala.

 

 

Trochę zeszliśmy z tematu, bardziej interesuje mnie co sądzicie na temat tych sys które wybraliśmy, gdyż przyznam szczerze trochę już nad goni czas i nie będziemy już

oglądać się za innymi rozwiązaniami

Tylko napisze to co inni. Zapomnij o jakiejs automatycznej regulacji na bazie czujnikow temp. w kazdym pomieszczeniu osobno. Wydasz kase na cos co potem pewnie wylaczysz bo i tak nie bedzie dzialac.

Podlogowka ma duza bezwladnosc. To sie reguluje raz na dzien, raz na 2 dni i tylko na poczatku uzytkowania. Niestety to taki urok podlogowki.

Nie da sie tak jak z kaloryferem, ze bedzie sloneczny dzien i jakis pokoj Ci sie rozgrzeje od slonca przez okno, to mozna przykrecic ogrzewanie. Podlogowka zareaguje dopiero gdy sloneczko dawno zajdzie, i efekt bedzie odwrotny od zamierzonego czyli zrobi sie chlodniej.

 

To co moge doradzic ze swojego doswiadczenia, to w rozdzielaczach na pewno musza przeplywomierze, ktore znacznie ulatwia ustawienie kazdje petli.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to są te regulatory ręczne to takie z siłownikami do instalacji, na ścianie nie radiowe??? Bo takie nam proponują??

 

To takie które ręcznie imbusikiem przez pierwsze dni poustawiasz i koniec.

I jeszcze jedno. Chcesz wydać kupę kasy i być zadowolony, czy wydać dwa razy mniej(albo i lepiej) i też być zadowolony?

 

W jakim rejonie się budujesz?

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostawmy jednak decyzję inwestorowi. Wyraziliśmy swoje opinie na podstawie własnych doświadczeń. Dalej, to już jego decyzja. Może chce dołączyć do klubu hobbistów, w praktyce może się okazać, że dom nie jest tak energooszczędny jak miał być albo ceny paliw i energii tak drastycznie pójda w górę, że jednak PC gruntowa się opłaci. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko po co on i jemu podobni mają dalej płacić frycowe za niewiedzę? Po to między innymi my użytkownicy tu jesteśmy żeby nie pozwolić na jawne okradanie inwestorów! Naciąganie przez "fachowców" jest nagminne i trzeba z tym walczyć.

 

dagmar_24 napisz z jakiego regionu jesteś to spróbuję Ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...