Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po pierwsze jestem kobietą :)

Po drugie z sobieszewa koło gdańska, taka wyspa sobie leży od 103 lat :)

Po trzecie patrzcie na mundial jak u nas cały rok będzie śnieg to jak mi ta pompa wydoli, albo ja o czymś nie wiem :)

Dziękuję za te regulatory że wybijacie mi je z głowy, bo to koszt dod ok 3-4 tyś,

A nie wiem jak to będzie z tą praktyką, domu energooszczędnego, bo sami decydujemy o wszystkim, a wykonawcy się tylko z nas śmieją np "Pani po co Pani 20cm styropianu na podłodze, albo po co cieńkościenna zaprawa, przecież droga, nie lepsza zwykła, a najlepsze : po co takie grube krokwie od tego może się dach zawalić, bo 35cm waty go dod obciąży :)

to co z tą pc????

dlaczego uważacie że wymyślamy ze zwykłą woda-glikol i wymiennikiem płaskim, dodam że chcemy jak najmniej wydawać na rachunki za energię, bo niestety w domu będzie wszystko na prąd, bo nie ma u nas np. gazu, rekuperator też pociągnie dod swoje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

sobieszewa koło gdańska, taka wyspa sobie leży od 103 lat

 

To teraz słuchaj kobito :)

Wybrzeże jest najlepszym rejonem w Polsce do zainstalowania pompy powietrze-woda. Ja mam odwierty ale na twoim miejscu na bank brałbym powietrze-woda, a jakieś30tyś. w kieszeni. Przy wykończeniówce będą ci one bardzo potrzebne :).Nawet jak rachunek za całą zimę wyjdzie ci 500zł większy (w co nie wierzę)to i tak się opłaca. Wyobraź sobie, że w zimniejszej Norwegii większość pomp jest właśnie na powietrze.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się jednak zdecydujesz na PC gruntową, to zwróć uwagę, że te z bezpośrednim odparowaniem nie grzeją CWU, A ponieważ w domu jak stwierdziłaś prawie pasywnym roczne zapotrzebowanie energii na CWU będzie porównywalne, a może nawet większe niż na CO, więc wypada dodatkowo (aby zachować konsekwencję) zainstalować solary albo PC powietrze-woda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, mam pompę glikol-woda więc nie zagłębiałem się zbytnio w temat ale poszukaj kilka stron wstecz, ktoś ma właśnie powietrzną i bardzo sobie ją chwali.

Albo pierwszą z brzegu http://www.allegro.pl/item1067117486_pompa_ciepla_dla_c_o_lg_therma_dom_120_190_mk.html

W Poznaniu wiem że produkują takie pompy jeszcze taniej. Chyba przy ul. Sprzecznej ,ale głowy nie dam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, mam pompę glikol-woda więc nie zagłębiałem się zbytnio w temat ale poszukaj kilka stron wstecz, ktoś ma właśnie powietrzną i bardzo sobie ją chwali.

Albo pierwszą z brzegu http://www.allegro.pl/item1067117486_pompa_ciepla_dla_c_o_lg_therma_dom_120_190_mk.html

W Poznaniu wiem że produkują takie pompy jeszcze taniej. Chyba przy ul. Sprzecznej ,ale głowy nie dam.

 

To jak to jest masz glikol woda a proponujesz inną , może ludzie wstawiają tą powietrzną bo nie chcą rozbebeszać całej działki??

Co do pompy powietrznej ja nie mogę przejść na II taryfę, gdyż pracuję w domu i to na kompie przez co rachunki przy takiej taryfie strasznie mi by podskoczyły mimo oszczędności na pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy powietrznej ja nie mogę przejść na II taryfę, gdyż pracuję w domu i to na kompie przez co rachunki przy takiej taryfie strasznie mi by podskoczyły mimo oszczędności na pompie.

W domu jest stado urzadzen ktore pobieraja sporo pradu praktycznie 24h.

Sama elektronia, czy sterownik PC tez bedzie cos zzeral 24h, smiem twierdzic ze w sakli roku wiecej niz ten komputer 10h/dobe. No chyba ze to jakis potezny kkomputer do specyficznych zastosowan (grfika etc).

Rekuperator zezre z 50W ciagiem.

Komp Ci podwyzszy rachunek, ale mysle ze nijak sie to bedzie mialo do kosztu ogrzewania.

 

Raz do roku czy jakos tak mozna zmienic taryfe. Dlatego warto zainwestowac te 200 czy 300PLN w podlicznik dla urzadzen, ktore mozesz i zamierzasz ustawic tylko do pracy w nocy - ogrzewanie, CWU.

Po roku czasu, a najlepiej po 2 sezona grzewczych, dobierzesz sobie optymalna taryfe dla siebie.

Wyliczenia ile cos pradu pozre, a praktyka to jednak 2 rozne rzeczy.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to jest masz glikol woda a proponujesz inną , może ludzie wstawiają tą powietrzną bo nie chcą rozbebeszać całej działki??

Sama budowa domu rozbebesza dzialke lepiej niz 3 kolektory poziome ;-)

 

On Ci proponuje powietrze-woda, bo mieszkasz w najcieplejszym (zima) regionie kraju.

Powietrze-woda jest mniej sprawna przy ujemnych temperaturach (a te u Ciebie rzadziej), ale koszt inwestycji drastycznie mniejszy od glikolowej.

Do glikolowej "poziomej", badz bezposredniego odparowania, trzeba miec duza dzialke, z mokrym gruntem.

Jesli masz suchy piach na dzialce, to moze sie okazac ze drastycznie tansza pompa powietrzna da tylko nieznacznie gorsze rezultaty niz drozsza glikolowa w suchym gruncie.

 

Masz pojecie jaki masz grunt?? Na szybko zeby oszacowac wykop dziure, albo popytaj sasiadow jak bylo z woda jak robili fundamenty.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama budowa domu rozbebesza dzialke lepiej niz 3 kolektory poziome ;-)

 

On Ci proponuje powietrze-woda, bo mieszkasz w najcieplejszym (zima) regionie kraju.

 

Masz pojecie jaki masz grunt?? Na szybko zeby oszacowac wykop dziure, albo popytaj sasiadow jak bylo z woda jak robili fundamenty.

 

marcin

 

u mnie niestety jest specyficzny mikroklimat i zawsze tem w zimie jest o 3-4C mniejsza niż np. w Gdańsku, wiemy to z czujnika tem w aucie

 

 

Grunt wygląda tak:

do 1m pod gleba brunatnoszara,

1,1 -1,5 (1,6) - torf czarny

poniżej piasek średni jasnoszary do około 1,8

później ten sam piasek tylko rdzawy i ciemnożółty - ale tak głęboko to już nie ma znaczenia

woda na poziomie 2,1 do 2,3 w zależności gdzie był odwiert

Robiliśmy to przy fundamentach to machnęliśmy już całą działkę żeby wiedzieć co się dzieje ewentualnie dla pc

 

To jak może taki być ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt wygląda tak:

do 1m pod gleba brunatnoszara,

1,1 -1,5 (1,6) - torf czarny

poniżej piasek średni jasnoszary do około 1,8

później ten sam piasek tylko rdzawy i ciemnożółty - ale tak głęboko to już nie ma znaczenia

woda na poziomie 2,1 do 2,3 w zależności gdzie był odwiert

Robiliśmy to przy fundamentach to machnęliśmy już całą działkę żeby wiedzieć co się dzieje ewentualnie dla pc

 

To jak może taki być ??

Spotkalem sie z roznymi szkolami zakopyawania kolektroa poziomego. Tak od 1-1.8 metra gleboko.

Za plytko to zle, bo sie wychlodzi z powierzchni.

Gleboko tez zle, bo sie latem nie zregeneruje od sloneczka.

Prawda jak zwykle lezy gdzies po srodku. Nie spotkalem sie z jakims sensowmym wyliczeniem, ktore by dawalo optymalna dla danego przypadku glebokosc zalezna od np, rodzaju gruntu, strefy klimatycznej, glebokosci przemarzania itp.

 

Ale jakbym mial zgadywac, grunty organiczne (gleba, torf) sa najgorsze z mozliwych. Ma to w sobie duzo powietrza, i jest lekkie. Woda przez to przeleci a zima bedzie przemarzac glebiej niz mokra glina. Gorzej tez pewnie przewodzi cieplo niz mokry piach z racji ze jest "luzne".

Ale ja tylko zgaduje i biore to na chlopski rozum, nie jestem specjalista. Powaznie bym sie przy takim gruncie zastanowil nad pionowym lub powietrze-woda.

 

Pogadaj z doswiadczonymi firmami instalacyjnymi, ale nie mow im jaki masz ten grunt. Wybadaj podstepnie, jaki wedlug nich jest dobry, jaki zly, czy bardzo zly. itp. Jak zapytasz czy Twoj moze byc, to Ci odpowiedza ze tak :-)

 

A po za tym, wydaje sie ze wazne jest nie tylko grunt na glebokosci zakopania, ale takze nad i pod, nie wiem np, +/- metr. Kolektor czerpie cieplo nie tylko z miejsca zakopania ale i okolicy swojej. Cieplo musi wiec swobodnie do niego doplywac. Jak bedzie doplywalo zbyt wolno, to grunt sie wychlodzi szybko. Wtedy potrzebny wiekszy kolektor.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to jest masz glikol woda a proponujesz inną , może ludzie wstawiają tą powietrzną bo nie chcą rozbebeszać całej działki??

Co do pompy powietrznej ja nie mogę przejść na II taryfę, gdyż pracuję w domu i to na kompie przez co rachunki przy takiej taryfie strasznie mi by podskoczyły mimo oszczędności na pompie.

 

Ręczę Ci, że jak bym był na twoim miejscu na 90% zakładałbym powietrzną. Na nieszczęście dla mnie, nie jestem. Oprócz temperatury inną bardzo pożądaną rzeczą dla powietrznej jest wilgotność. Im większa tym lepiej. Dlatego wybrzeże jest wymarzonym miejscem dla pompy powietrze-woda. A z tymi taryfami to się wszystko da poukładać. Nie mam racji 7tonik:)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręczę Ci, że jak bym był na twoim miejscu na 90% zakładałbym powietrzną. Na nieszczęście dla mnie, nie jestem. Oprócz temperatury inną bardzo pożądaną rzeczą dla powietrznej jest wilgotność. Im większa tym lepiej. Dlatego wybrzeże jest wymarzonym miejscem dla pompy powietrze-woda. A z tymi taryfami to się wszystko da poukładać. Nie mam racji 7tonik:)?

 

ok dajcie mi pogadać z tymi specjalistami na temat tych pomp, prawie mnie już przekonaliście, teraz ja mam gorzej bo muszę przekonać męża :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówił mój wychowawca z podstawówki: "nadejszła wielkopomna chwila". Dziś odpaliłem pompę ciepła Zirius M2-9. Nagrzała wodę bez grzałki do 40st i się wyłączyła. Moja radość jest tym większa, że sam położyłem kolektor do niej. Jutro podłączę rozdzielacz do CWU i podłogówkę. Zaczyna się liczenie kWh :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...