Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Można polożyć pytki deske barlinecką lub drewno egzotyczne. W pierwszym rozwiązaniu grzejnik będzie mia najwieksza wydajność a w ostatniej izolacyjność drewna spowoduje spadek mocy. Ale nie ma co się lamać trochę ci sie cena podniesie przy wykonywaniu instalacji ponieważ trzeba będzie troszkę zageścić rury. W użytkowaniu nie powinno mieć to przelożenia. I tak przy doborze grzejnika podlogowego trzeba podać z czego będzie wykończenie podlogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A jeszcze pytanie z innej beczki :)

Czy ktoś ma przydomową oczyszczalnie i PC?

Chodzi mi o drenaż z oczyszczalni umiejscowiony ponad kolektorem.

 

Gdzieś się naczytałem, że to jest super i fajnie bo dodatkowo dostarcza ciepła.

I może nawet tak jest, tylko że nachodzą mnie wątpliwości natury organizacyjno-technicznej. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić nie do końca zasypane kolektory, nad nimi odpowiednio ułożony podkład pod drenaż, potem sam drenaż itd.

Wydaje mi się to trudne technicznie do zrobienia i jeszcze trudniejsze do zorganizowania (jedni kładą kolektor, drudzy kopią dziurę pod zasobnik oczyszczalni, potem się patrzą aż tamci skończą, żeby położyć drenaż...).

 

W teorii jest super. Ale czy ktoś to ma w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyslalam dane do wyceny pompy ciepla i podlogowki do naszego domku i faktycznie firma Thermogolv odbiega bardzo w kosztorysie- jest to ok 20-25tys taniej niz KlimaComfort i IVT.

Dostalam gratisowy projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepla firmy Dospel do swiezo zakupionego projektu domu i porownanie cen went mech i graw. Koszt z robocizna ok9,5tys. Zyski na rezygnacji z jednego komina i w drugim zostaje tylko kominkowy i powietrzny oraz na oknach szczelnych pisza ze na 10 okien oszczednosci ok 3000zl- do sprawdzenia ale super sie zapowiada. Eksploatacja went mech to ok 350zl rocznie ale odzysk ciepla 90%

Dostałem wstępną ofertę z Thermogolv, system Zirius M2-5+5. z 2 jednostkami z bezp. parowaniem, zbiornik 500l, kolektor 4x60m.

Co o tym myślicie? Dom 240 mkw.

Pzdr,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy chcą tanio ogrzać dom ja też i stwierdziłem że PC jest droga przy ogrzewaniu na prąd. Gdybym miał testatikę generator prądu 8) http://www.rexresearch.com/testatik/testatik.htm#_top

8) To dopiero byłoby tanio :D A stoen by łapę lizał :wink: A my byli byśmy wolnymi ludżmi :D Szukam wspólnika , żeby być wolnym człowiekiem . 8)

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mi się podobają ci, którzy wszystko w domu mają na gaz. Ogrzewanie, oświetlenie, lodówkę, pralkę i zmywarkę. A jak im rachunki za gaz przychodzą za wysokie to napalą w kominku i ciągle jest jasno, pralka pierze a do tego taniocha.

:lol: :lol:

Wojtek tak trzymać

 

akurat na gaz to mam tylko Vallianta - obecnie prąd + gaz miesięcznie nie przekracza 300 PLN i z czym chcesz to zestawić ,z waszych relacji za sam prąd na PC wydają dużo więcej nie mówiąc już o pralkach , zmywarkach , oświetleniu zewnetrznym itd nie mówiąc już o poniesionych dodatkowo przy całej inwestycji 40 czy 50 tyś więcej

 

Proszę bardzo pochwalcie się aktualnymi wynikami , kiedy ta inwestycja wam się zwróci tylko czy wam :lol: :lol: czy waszym dzieciom

Wojtek R, masz gaz ziemny, w przypadku butli to już przestaje wyglądać to różowo :(

Pzdr,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwieczny problem,czym grzac.

Jestem ciekaw jak sie ma ten wykres do rzeczywistych kosztow ogrzewania.

 

http://img341.imageshack.us/img341/2817/wykresxm4.jpg

 

Uwaga , sa to dane za rok 2005.

Dane dla pompy ciepła są moc no przesadzone w porównaniu np. z energią elektryczną II taryfa.

Musiałaby mieć ona cop rzędu 8 - 10.

Do tego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszty inwestycyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane dla pompy ciepła są moc no przesadzone w porównaniu np. z energią elektryczną II taryfa.

Musiałaby mieć ona cop rzędu 8 - 10.

Do tego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszty inwestycyjne.

 

Zgadzam sie ze koszt inwestycyjne sa wieksze.

Mysle ze kryterium wyboru pomiedzy kaloryferami i podlogowka to wlasnie kasa.Nie mozna miec tego za zle,kazdy buduje jak finansow wystarcza.

Nie biore tutaj pod uwage ogrzewania "tradycyjnego" piec + kaloryfery,a tylko piec + podlogowka.

W naszym przypadku calkowity koszt PC+CWU+podlogowka powinna sie zamknac w 70K.W tym instalacja podflogowa powinna sie zamknac gora w 30K.Za pozostale 40K musialbym kupic jakis piec,jesli gazowy to dodatkowo przylacze,jesli inny to komin,plus potrzebne instalacje.Roznica wiec nie pozostanie zbyt duza z tych 40K.Tym samym koszty inwestycji powinny nam sie zwrocic w miare szybko.

Jasne,mozna sie z tym nie zgodzic.Juz zdazylem sie zorientowac,ze ile ludzi tyle opini i to nie tylko w tym temacie.

Temat wyzszosci podlogowki nad kaloryferami lub odwrotnie pozostawiam wolny od komentarzy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje wyliczenia dwóch instalacji dla mojego domu założenia te same różne instalacje: Instalacja z pompą ciepła wszystko potrzebne do uruchomienia systemu cena katalogowa: 76 738,41zł; instalacja z kotłem kondensacyjnym tak jak wyżej wszystko potrzebne do uruchomienia układu różnica jest taka że przy kotle w sypialniach zamiast ogrzewania ściennego dałem grzejniki. Cena katalogowa: 56 284,73zł. Różnica: 20 453,68zł. Natomiast po uwzględnieniu rabatów różnica w zakupie zmniejsza się do kwoty:13 332,44zł. W tych kwotach oprócz bardzo szczegółowego wyliczenia materiałów (zrobiłem dwa projekty co na obydwa warianty) jest też mały bufor bezpieczeństwa 2500zł.

 

Mam pytanie do użytkowników kotłów kondensacyjnych ile płacą średnio rocznie za gaz najlepiej domy takie do 200m2 powierzchni. Taka informacja będzie pomocna do określenia czasu zwrotu poniesionych nakładów na PC w stosunku do kotła kondensacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwieczny problem,czym grzac.

Jestem ciekaw jak sie ma ten wykres do rzeczywistych kosztow ogrzewania.

 

http://img341.imageshack.us/img341/2817/wykresxm4.jpg

 

Uwaga , sa to dane za rok 2005.

 

Moim zdaniem wszystkie wartości są trochę zaniżone. Ale to takie moje subiektywne odczucie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Widzialem ze firma Devi oferuje ogrzewanie podlogowe elektryczne dla podlogi drewnianej na legarach.

 

Tak sie zastnawiam czy takie cos bylo by mozliwe przy podlogowce zailanej z PC.

 

Moze kots zglebial temat na tyle ?

 

dzieki za wskazowki i odp .

 

zender

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=38805&highlight=ogrzewanie+%B6cienne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli podłogówkę na stropie drewnianym? Zasadniczo nie ma problemu jeśli tylko nosność stropu jest wystarczająca.

 

w sumie to nie szczegolnie, umnie jest strop lany zbrojony. Na to bym dal steropian folja i legray pomiedzy nimi podlogowka ( bez zadnego jastrychu) i na tych legary dechy. I teraz nie ma nosnika jakm byl jastrych i tego wszystkeigo co z soba niesie. Czuje ze trzeba bedzie prozmwiac o tym z Clima bardzo winkliwie aby NIE "spalic na panewce"

I teraz patrzac na ide to nie powinno byc najmniejszego problemu. Jednak ogrzewanie podlogowe elektryczne rozni sie od podlogowego wodnego i tego jestem pewny. Mysile ze jeszcze parkieciarze to beda musieli "przyklepiac" zanim podejme sie ryzyka ?:)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł nietrafiony. Jeśli masz strop lany to musisz dać:

- styropian

- folię

- jastrych z rurkami ogrzewania

- drewno najlepiej klejone do jastrychu, jak najcieńsze - 8 - 12 mm może być

Podłogówka wodna powinna pracować na jak najniższej temperaturze (a zasilanie pompą ciepła wprowadza znaczące ograniczenie dostępnej temperatury wody), więc należy wykorzystać jak największą powierzchnię podłogi - legary zajmowałyby spory procent, i stosować pokrycie o małym oporze termicznym - typowe dechy na legary mają 25-32 cm, a to już znaczna izolacja dla ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł nietrafiony. Jeśli masz strop lany to musisz dać:

- styropian

- folię

- jastrych z rurkami ogrzewania

- drewno najlepiej klejone do jastrychu, jak najcieńsze - 8 - 12 mm może być

Podłogówka wodna powinna pracować na jak najniższej temperaturze (a zasilanie pompą ciepła wprowadza znaczące ograniczenie dostępnej temperatury wody), więc należy wykorzystać jak największą powierzchnię podłogi - legary zajmowałyby spory procent, i stosować pokrycie o małym oporze termicznym - typowe dechy na legary mają 25-32 cm, a to już znaczna izolacja dla ciepła.

 

No wlasnie czule ze raczej nie bardzo to bedzie chcialo dzialac.Co do zasilania woda wlasnie napewno jest tu duzo mniejszy zakres regulacji niz elektyryczna podl. firmy Devi .

No to zostaje przy orginalnym projekcie hehe

 

dzieki za odp.zender

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Już jakiś czas temu dokonałem następującej analizy biorąc pod uwagę :

 

1. koszt urządzeń z przeglądami,

2. czas amortyzacji,

3. koszt nośnika energii z uwzględnieniem sprawności, abonamentów itp.

 

Nie są uwzględnione koszty adaptacji pomieszczeń ( kominy/ich brak itd.), koszty zysków z potencjalnych lokat, ceny nośników energii – aktualne bez symulacji ich zmiany ).

 

Dla każdego domu będzie to wyglądało nieco inaczej.

Licząc dla mojego 180 m2 ( bez garaży ) o zapotrzebowaniu na ogrzewanie 4,8 MW/rocznie,

Oraz 2,0 MW na cwu wygląda to następująco :

 

A. prąd elektryczny :

1. koszt urządzeń ( kable grzejne, sterowniki, bojler ) – 7200 zł

2. czas amortyzacji 50 lat dla kabli i po 10 lat dla innych urządzeń,

3. koszt nośnika energii do celów grzewczych 20% drogiej taryfy, 80% taniej taryfy,

 

B. GZ-50 :

1. koszt urządzeń – 12 000 zł ( kotłownia bez podłogówki i kaloryferów ),

2. czas amortyzacji 15 lat,

3. koszt nośnika energii 1 m3 = 1,31 zł,

 

C. PC z poziomym kolektorem ziemnym :

1. koszt urządzeń - 32 tys. zł ( kotłownia bez podłogówki ),

2. czas amortyzacji – 20 lat,

3. koszt nośnika energii do celów grzewczych - 20% drogiej taryfy, 80% taniej taryfy, COP 4,1

 

D. PC powietrzna z dogrzewaniem prądem w najzimniejsze dni :

1. koszt urządzeń - 22 tys. zł ( kotłownia bez podłogówki ),

2. czas amortyzacji – 20 lat,

3. koszt nośnika energii do celów grzewczych - 20% drogiej taryfy, 80% taniej taryfy, COP 3,0

 

Wyniki kosztów są następujące dla 20 lat ogrzewania domu :

A. Prąd elektryczny – 48,0 tys. zł

B. GZ-50 – 47,35 tys. zł

C. PC z poziomym kolektorem ziemnym – 47,6 tys. zł

D. PC powietrzna z dogrzewaniem prądem w zasobniku – 41,0 tys. zł

 

Każdy może sobie przeprowadzić taką symulację uwzględniając różne inne koszty, które musi ponieść np. przyłączy, projektów itd.

U mnie nie liczyłem komina, gdyż i tak będę go miał dla kominka,

Kosztu przyłącza GZ-50 nie liczę, bo mam rurę na działce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...