Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sam PC nie mam, planuję zainstalować w nowym domu, który będę prawdopodobnie budował za 2-3 lata. Będzie to pompa możliwie prostej konstrukcji (tania, Polska). Dlaczego ? W dobrze zrobionej pompie praktycznie nie ma się co zepsuć, pod warunkiem, że kompresor jest porządny. Poza tym za parę do dziesięciu lat pompy zdecydowanie potanieją, nawet te firmowe, wypasione. Szkoda więc ładować 20-30 tys.zł w urządzenie renomowanej firmy. To tak, jakby kupić komputer za 5.000 zł, który to za parę lat będzie wart 1000 zł, a za 10 lat i tak go trzeba wymienić na nowy. Co do wymiennika gruntowego - planuję poziomy o powierzchni 400-700 m2, w zależności od odkrywki (rodzaju gruntu). Dom będzie nieduży. Bezpośrednio nad rurami z glikolem planuję zakopać rury GWC. Tak sobie wykombinowałem, że latem gleba wraz z wymiennikiem glikolowym będzie zimniejsza niż w innych miejscach, więc rekuperator dostanie z gruntu możliwie chłodne powietrze. Poza tym szybciej i skuteczniej zregeneruje się dolne źródło. W zimę można się ewentualnie przełączyć na inną "nitkę" GWC, która zakopana będzie np. wokół domu, więc taką, która nie będzie wychłodzona przez glikol z wymiennika pompy ciepła.

Co do przeliczania, czy to wszystko się opłaca (rekuperator, pompa ciepła, itp.) przestałem się tym przejmować. Nie chodzi mi o finanse, tylko o wygodę, stabilne ciepło w domu, brak grzejników (podłogówka), świeże powietrze, zwłaszcza w upalne dni (GWC). Poza tym przeliczcie sobie proszę ile potrzeba m2 na tradycyjną kotłownię, zwłaszcza na ekogroszek, czy pelety i skład opału. Zapylone wiecznie pomieszczenie o powierzchni 10-15 m2 x 3000 zł za m2 = minimum 30.000 zł. Pomieszczenie z PC można wykorzystać w nieco bardziej cywilizowany sposób, więc zyskujemy realne metry kwadratowe, które niemało kosztują, albo budujemy nieco mniejszy dom.

Co do trwałości dolnego źródła z glikolem, to ja bym nie miał obaw w przypadku wymiennika poziomego. Nie ma opcji, żeby robiła się wolna przestrzeń wokół rurek, chyba, że jest to wyjątkowo specyficzny rodzaj gruntu. O jakiejś "próżni" w ogóle nie ma mowy. Jeśli chodzi o wymiennik pionowy - nie wiem, ale u mojej rodziny, która mieszka w Niemczech całe bloki są ogrzewane PC z wymiennikami pionowymi. Była to chyba jedna z pierwszych takich instalacji wykonana w 1983 (!!!) roku. Pracuje bez zarzutu do dzisiaj, jakby nie było prawie 30 lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy PC mogę zainstalować w jednym pomieszczeniu gospodarczym z rekuperatorem i pralnią? Ile metrów kwadratowych na nią potrzeba?

 

Odpowiedź: tak. Właśnie to, że pompę można zamontować praktycznie w dowolnym pomieszczeniu (gospodarczym), jest jej wielką zaletą. Przeciętna pompa ciepła jest wielkości pralki, do tego zasobnik na wodę użytkową, centrala wentylacyjna - też wielkości pralki + wychodzące z niej kanały wentylacyjne. Do tego dołożyć orurowanie, pralkę, jakiś zlew, kosz na pranie - moim zdaniem spokojnie wystarczy pomieszczenie 3 x 2 metry, a dla pełnej wygody - 10-12 m2. A jak jest naprawdę mało miejsca - centralę wentylacyjną wiesza się pod sufitem nad innymi urządzeniami i wtedy wystarczy jeszcze mniejsze pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pro 7/ 14 zapłaciłem 40tys plus koparka 5tys. Ogrzewam ta pompka 330m2 przy średniej wysokości pomieszczenia h=2,8m, do tego mam 52m2 powierzchni okiennej w domu- tak ze ciepełko ma którędy uciekać. Koszt jak patrze na ceny węgla był by wyższy, a bezobsługowość urządzenia poprostu PC zachwyca. Dziwne ze ludzie mówią o jakieś modzie , w moim przypadku nie było innego rozwiązania nie widzę siebie ani zona biegającego z wiaderkami węgla :D a gazzzzzz , no cóż ten wycenili mi na 80 tys cena przyłącza a po jego wykonaniu jeszcze miałem scedować to na gazociąg. Niektórzy właściciele owe urządzenie porostu maja bo takie jest logiczne i ekonomiczne wyjście.

Edytowane przez zender
orotgrafijaa matolelele
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pro 7/ 14 zapłaciłem 40tys plus koparka 5tys. Ogrzewam ta pompka 330m2 przy średniej wysokości pomieszczenia h=2,8m, do tego mam 52m2 powierzchni okiennej w domu- tak ze ciepełko ma którędy uciekać. Koszt jak patrze na ceny węgla był by wyższy, a bezobsługowość urządzenia poprostu PC zachwyca. Dziwne ze ludzie mówią o jakieś modzie , w moim przypadku nie było innego rozwiązania nie widzę siebie ani zona biegającego z wiaderkami węgla :D a gazzzzzz , no cóż ten wycenili mi na 80 tys cena przyłącza a po jego wykonaniu jeszcze miałem scedować to na gazociąg. Niektórzy właściciele owe urządzenie porostu maja bo takie jest logiczne i ekonomiczne wyjście.

No to zaraz sie posypia zatrwazajace w swej logice i spojnosci argument typu:

- jakbys bardziej ocieplil dom, to samym pradem bylo by taniej grzac (niewspominajc nic o koszcie dodatkowego ocieplenia)

albo,

- u mojego sasiada / znajomego grzanie PC wychodzi drozej niz u mnie gazem!! (znowu nie wspominajac i wielkosci domu temperaturze, ociepleniu),

tudziez,

- jakbys wlozyl te 40 tys na fundusz, i ponosil przez 10 lat wegiel/drewno, to po 10 latach ta pompa by kosztowala 30tys!! I kiedy Ci sie te 10.000 nadplaty zwroci!! ;-))

 

i tak w kolo macieja,

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrząb-masz rację. Osobiście na to już nie zwracam uwagi i jeżeli mogę staram się pomóc własnym doświadczeniem tym, którzy szukają. Sam miałem pierta wchodząc w PCi. Kilka lat temu nie było działu poświęconego tej problematyce. Inwestycja znacząca, wiedzy praktyków jak na lekarstwo - ryzyko ogromne. Kto chce (musi z braku innego medium, lub niechęci do paliw stałych, płynnych i jak kto woli) zdecyduje się - tym warto pomóc w decyzji. Malkontentów-olać!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrząb nie kracz! Chyba już Arturo72 się w końcu wyniósł z tego wątku:)

:-) Arturo72 to jak smok z 3 glowami. Jak tu utniesz jedna, to na innym forum odrosnal 3 :-/

A i tu predzej czy pozniej wroci zaprezentowac swoje "wyliczenia" i wizje, jak to PC za 5 lat bedzie kosztowac 5tys.

Niestety zawsze bedzie stado ludzi, ktore z roznych pobudek, nie bedzie akceptowac liczb, przeczyc faktom, i uparcie twierdzic, ze to ich rozwiazanie jest najlepsze i to w kazdym przypadku bez wzgledu na warunku i ograniczenia!!

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrząb-masz rację. Osobiście na to już nie zwracam uwagi i jeżeli mogę staram się pomóc własnym doświadczeniem tym, którzy szukają. Sam miałem pierta wchodząc w PCi. Kilka lat temu nie było działu poświęconego tej problematyce. Inwestycja znacząca, wiedzy praktyków jak na lekarstwo - ryzyko ogromne. Kto chce (musi z braku innego medium, lub niechęci do paliw stałych, płynnych i jak kto woli) zdecyduje się - tym warto pomóc w decyzji. Malkontentów-olać!

 

Mery26 - masz pc w domu? od jak dawna?

 

Pytałam już, ile lat używają pc najbardziej doświadczeniu właściciele na tym forum - ale przeszło bez echa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mery26 - masz pc w domu? od jak dawna?Pytałam już, ile lat używają pc najbardziej doświadczeniu właściciele na tym forum - ale przeszło bez echa.

Widziałem, że pytałaś. Jednak jak tu odpowiedzieć jak pytanie dotyczy "najbardziej doświadczonych"? Zapewniam, że są "bardziej". Ja raczkuję 3 sezon. Jeszcze podłogówki nie ustawiłem z braku cierpliwości (za duża bezwładność). Jest link w tym wątku do arkusza prezentujacego zużycie energii PC kilkunastu użytkowników. Zauważyłem, że wielu forumowiczów którzy byli pionierami PC zniknęło (na szczęście wielu jest aktywnych). Najprawdopodobniej zapomnieli co ogrzewa ich dom :-) .

Jest to wygodne urządzenie. Od 3 lat nikt z serwisu u mnie nie był. Zdarzały się "zawieszenia" systemu. Interwencja odbywała się na tel. - pomagał reset. Ostatnio 2 razy wyskoczył mi presostat cwu(naprawa na tel. - wcisnąłem guziczek) i maszyna chodzi dalej. Do kotłowni zaglądam w sezonie grzewczym z ciekawości, żeby notować pracę dobową. Kalkuluję, liczę - jak wielu, żeby praktycznie zweryfikować mity. Na wiosnę rozmawiałem z sąsiadem jak "zamknął się" z ogrzewaniem w ostatnim sezonie. Jak mu powiedziałem, że wyszło mi ok. 1,8 kzł to spytał czy za m-c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź:) Klikałam te arkusze zużycia, ale ja jestem humanistka, jak widzę takie kolumny cyferek, wykresiki... to zaczyna mi się robić ciemno przed oczami :) Chciałabym, żeby ktoś kto ma za sobą naprawdę sensowny okres użytkowania pc - nie wiem, 10 lat? - powiedział jasno (inna sprawa, że całkiem subiektywnie), że to rozwiązanie pomimo początkowych dużych nakładów jest opłacalne bo: ekonomiczne w eksploatacji, bezawaryjne, łatwe w obsłudze, której właściwie nie wymaga, nie tracące z czasem wydajności itd. To wszystko jest napisane na stronach producentów i dystrybutorów. Chciałabym potwierdzenia od autentycznego użytkownika :) tylko tyle i aż tyle.

 

pozdrawiam serdecznie!

 

p.s. 1,8k?! dwa razy więcej wydałam na węgiel w starym nieocieplonym domu! dlatego w nowym stawiam na ocieplenie i szukam sensownego ogrzewania :)

Edytowane przez Tatarak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym aż tak stanowczo się nie wypowiadał. Bo może się okazać, że ten opis pasuje również do ciebie tylko po drugiej stronie barykady. A prawda jak to w większości przypadków bywa leży gdzieś po środku :). Każdy przypadek jest inny. Czasem lepiej grzac pradem, czasem PC.

A czy ja gdzies napisalem, ze PC jest najlepszym rozwiazaniem dla kazdego i w kazdym przypadku??

Ba, ja twierdze, ze nie istniej zadna barykada, ktora dzieli na tych dobrych (co maja PC) i tych "niewiernych".

 

Ja tylko pije do tego, ze do niektorych z zalozenia nie dociera fakt, ze dane rozwiazenie w konkretnym przypadku moze byc najtansze, najmniej uciazliwe w eksploatacji, slowem optymalne. I raz bedze do grzanie pradem, innym razem weglem, czy gazem.

 

Do wspomnianego Artura72, np nie dociera fakt, ze mnie przylacze gazowe kosztowalo by 30.000 a PC 35000 a stalymi paliwami gmina nie pozwala palic w nowych domach nawet jakbym lubil popiol nosic. Slowem, PC w moim przypadku to wybor najlepszy. Ale wspomniany forumowicz, jak mantre powtarza, ze PC jest be bo droga, i kazdy kto ja instaluje przeplaca.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,8k?! dwa razy więcej wydałam na węgiel w starym nieocieplonym domu! dlatego w nowym stawiam na ocieplenie i szukam sensownego ogrzewania :)

sensownym ogrzewaniem, moze byc chocby czysta elektryka, jesli dom jest mega zaizolowany.

 

Tylko na rozwiazanie trzeba sie zdecydowac na etapie wyboru projektu. Nie w kazdym poddaszu da sie "bezkarnie" wstawic powiedzmy 40 czy wiecej cm welny w dach. Co wiecej, grube ocieplenie kosztuje wiecej. Czesto ciezko jest wcisnac rekuperator. Przed wbiciem lopaty trzeba wziasc kalkulator i to policzyc.

 

Mozna zbudowac mega ocieplony dom, na plycie fundamentowej, z oknami U=0,5 itp, i grzac pradem.

Mozna zbudowac normalnie ocieplony dom, jesli w drodze jest rurka z gazem.

Mozna zbudowac normalnie ocieplony dom i nosic wegiel, czy zaintalowac PC.

Wszystko ma swoje plusy dodatnie i ujemne.

 

Ja wybralem normalnie ocielony dom z droga PC. I z doswiadczenia, jakby te ekipy co mi dom budowaly, mialy zbudowac mega ocieplony dom, bez dziur i mostkow, to na pewno by sie to nie udalo :-))

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...