Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej,

Myślimy o domu parterowym bez poddasza użytkowego, powierzchnia ok. 130 m, wszystkie pomieszczenia "dzienne" z oknami na południe, tylko łazienki i pom. gosp. mają wychodzić na północ.

 

Pomyśl o czymś na lato, gdyż u mnie jedyny pokój w którym dało się spać w te upały to ten z oknami na północ. U mnie bez klimy chyba się nie obędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
Jest tez jeden argument przeciw PC. Dodatkowe ocieplenie, cieplejsze okna itp, to sie raczej nie zepsuje. PC, predzej czy pozniej jakiegos serwisu wymagac bedzie. Czy to bedzie 10 czy 20 lat, tego poki co chyba nikt nie umie stwierdzic na dobra sprawe.

 

 

Wszystko ulega degradacji. Stolarka okienna i drzwiowa, styropian, centrala rekuperacyjna, wieczne nie są. Jedyne co nie ulegnie degradacji, lecz wręcz przeciwnie wzrośnie, to będą ceny energii.

 

Jeszcze dodam, że roczne koszty grzania cwu prądem rzędu 700 zł uważam za mocno naciągane. To jest oczywiście możliwe, jak się ciepłą wodę dawkuje po aptekarsku, przecież można się umyć dwoma litrami dziennie, bo taki był przydział na osobę na pustyni podczas wojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że roczne koszty grzania cwu prądem rzędu 700 zł uważam za mocno naciągane. To jest oczywiście możliwe, jak się ciepłą wodę dawkuje po aptekarsku, przecież można się umyć dwoma litrami dziennie, bo taki był przydział na osobę na pustyni podczas wojny.

 

Można zaryzykować twierdzenie, że” potrzeby” na CWU, o temp. około 45 stopni, zamykają się w wartościach od 35 do 50l/dobę/1osobę. W stosunku rocznym daje to zużycie energii (około) od 500 do 720kWh/1osobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobiega rok od momentu, gdy zacząłem spisywać zużycie pradu. Moja PC Altherma powietrze-woda zużyła przez ten czas prawie 5000kWh wszystko w II taryfie więc przy cenie 0,25 zł wyszło 1250 zł.Pow. całkowita 220m3, kubatura netto 450m3, kubatura brutto 640m3, zasobnik cwu 300l przy 5-6 osobach (zazwyczaj wystarczało podgrzać raz dziennnie do 40C). Ogrzewanie podłogowo-ścienne. Kilka razy było załączone chłodzenie. Utrzymywana temperatura zimą w pomieszczeniach średnio 24C. W następnym sezonie będę mógł porównać zużycie przy działającym rekuperatorze, który niedawno zainstalowałem. Dotychczas miałem WM opartą na wentylatorach bez odzysku i rurowym GWC. Edytowane przez 7tonik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobiega rok od momentu, gdy zacząłem spisywać zużycie pradu. Moja PC Altherma powietrze-woda zużyła przez ten czas prawie 5000kWh wszystko w II taryfie więc przy cenie 0,25 zł wyszło 1250 zł..

 

Uważam że powinno się podawać średnią cenę energii elektrycznej dla całego domu (dla dwóch taryf), a nie tylko w drugiej taryfie. Jest to lekkie naciąganie no chyba, że za pozostałe rachunki płaci teściowa ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie podałem całościowego zużycia prądu, tylko zużycie dla PC, która jak napisałem pracowała wyłącznie w II taryfie, więc po co mam podawać średnią cenę?

Ale co mi tam, mogę podać całościowe roczne zużycie prądu dla domu:

I taryfa 2295kWh=1362zł, II taryfa 5597kWh=1401zł. Czyli razem rocznie za prąd wyszło 2763zł. Z tego jak pisałem wyżej 1250 zł na CO i CWU dla 5-6 osób.

Edytowane przez 7tonik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyznam sie ze nie bardzo rozumiem podawanie sredniego kosztu kWh jesli PCi pracowala tylko w II taryfie.

Jaki to ma cel?

Moze udowodnienie, ze PCi nie jest taka tania w eksploatacji, a moze jakis inny cel?

 

Grzanie cwu i co w II taryfie to podawac powinnismy koszty z II taryfy.

Nawet koszt dla calego domu mozna podac dla II taryf i zsumowac, tez nie ma sensu usredniach, rozne sa % zuzycia w obydwu taryfach

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyznam sie ze nie bardzo rozumiem podawanie sredniego kosztu kWh jesli PCi pracowala tylko w II taryfie.

Jaki to ma cel?

Moze udowodnienie, ze PCi nie jest taka tania w eksploatacji, a moze jakis inny cel?

 

Większość, użytkowników pomp ciepła (jeżeli nie wszyscy) zakładają liczniki dwutaryfowe właśnie dlatego że mają pompy ciepła.

Rachunek jest prosty na przykładzie 7tonik'a - Cena energii w pierwszej taryfie to 0,60 zł przy zużyciu 2295 kWh, zaś cena energii w układzie jednotaryfowym to około 0,44 zł. Więc już płacimy więcej o około 370 zł za pierwszą taryfę tak na szybko licząc.

 

Pisząc jaśniej:

Przypadek 1: Nie posiadamy pompy ciepła: zużywamy 2300 kWh za co płacimy 1012 zł (w cenie 0,44).

Przypadek 2: Kupujemy sobie pompę ciepła która zużywa nam 5000 kWh za co płacimy 1500 zł ( w cenie 0,30 zł) plus za energię w pierwszej taryfie 2300kWh za co płacimy 1380 zł(w cenie 0.60zł) Całkowity rachunek to 2880 zł.

 

Więc porównajmy rachunki przypadek pierwszy 1012 zł przypadek drugi 2880 zł - Różnica to nie jest 1500 zł jak określił to 7tonik lecz 1868 zł.

 

Wielu sprzedawców pomp ciepła sprytnie podaje cenę drugiej taryfy, nie biorąc pod uwagę że wzrośnie nam koszt energii w pierwszej.

Ja tu nic nie chcę udowadniać, też mam pompę ciepła ale jako koszt eksploatacji podaję średnią cenę energii dla dwóch taryf. Nie jest to też czysty koszt ale z pewnością bliżej prawdy niż przypadek wyliczenia dla samej 2 taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc jaśniej:

Przypadek 1: Nie posiadamy pompy ciepła: zużywamy 2300 kWh za co płacimy 1012 zł (w cenie 0,44).

Przypadek 2: Kupujemy sobie pompę ciepła która zużywa nam 5000 kWh za co płacimy 1500 zł ( w cenie 0,30 zł) plus za energię w pierwszej taryfie 2300kWh za co płacimy 1380 zł(w cenie 0.60zł) Całkowity rachunek to 2880 zł.

 

Więc porównajmy rachunki przypadek pierwszy 1012 zł przypadek drugi 2880 zł - Różnica to nie jest 1500 zł jak określił to 7tonik lecz 1868 zł.

Tym razem przesadziłeś w drugą stronę. Trudno byłoby całe zużycie energii poza pompą ciepła wykorzystywać w 1 taryfie. W końcu jest to 10 godzin w ciągu doby. Bez żadnych specjalnych zabiegów 25% tej energii zużyjemy w 2 taryfie. Wtedy rachunek wygląda już inaczej :

0,25x2300x0,30+0,75*2300*0,60+5000*0,30=2707zł

2707-1012=1695zł.

 

Jeżeli chcemy oszczędzać, to możemy bardziej energożerne urządzenia wykorzystać w 2 taryfie. Jeżeli zużyjemy w niej 50% energii, co też nie jest takie trudne, to rachunek będzie taki : 0,5*2300*0,3+0,5*2300*0,6+5000*0,3=2535zł

2535-1012=1523zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok ja w zupełności się z tobą zgadzam.

Oczywiście, że poszedłem na maksa w drugą stronę żeby to uwypuklić, dlatego uważam że najlepszą opcją jest przyjąć średnią cenę energii dla dwóch taryf. Jeżeli będziemy zużywać tylko energię w drugiej taryfie to cena kWh będzie optymalnie niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie trzeba to policzyć inaczej. Ceny dla Bydgoszczy:I taryfa: 0,5934, II taryfa: 0,2504, taryfa całodobowa: 0,4937.

Zuzycie na dzisiaj: I taryfa: 2312kWh, PC II taryfa 5000kWh, pozostałe II taryfa: 608kWh.

Koszt PC wg II taryfy: 1250zł

Pozostałe zużycie wg aktualnej taryfy: 2312*0,5934+608*0,2504=1524zł

A wg taryfy całodniowej: (2312+608 )*0,4937=1442

Zatem do kosztu PC doliczam 1524-1442=82zł.

 

Ostateczny koszt PC=1332zł (900zł CO i 432zł CWU)

 

Kurcze, tylko przy takim podejściu aby być konsekwentnym, musiałbym też doliczyć rocznie powiedzmy 1/10 różnicy mojej instalacji PC a np. instalacją gazową. U mnie byłoby to ok. 1500zł/rok. Zatem koszt roczny PC ostatecznie wyniósłby 2832zł :).

Edytowane przez 7tonik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie kazdy moze podawac co i jak chce, ale nie bedzie mozna porownywac poniewaz moga byc rozne wartosci zalezne od sposobu podawania.

Podajac koszt dla calego domu mozna usrednic koszt 1kwh zeby bylo prosciej.

Podajac koszt PCipracujacej w II taryfie nalezy podawac realny koszt jej pracy a nie usrednianie.

Jaki sens ma wogole usrednianie zuzycie pradu przez PCI skoro znamy jej realne koszty?

Wogole najlepiej podawac zuzycie w kWh PCi na poszczegolne cele, wowczas nie rodza sie takie bezsensowne "lamiglowki". Kazdy moze przeliczyc wg wlasnej taryfy ile by go kosztowalo ogrzewanie PCi czy cwu dla danego zuzycia.

 

BTW: Ja mam zuzyci w tej chwili ok. 50%/50%, mieszkam od miesiaca. Mam jeszcze prace wykonczeniowe wewnatrz czy tz na zewnatrz wiec zuzycie calkowite dla domu nie bedzie miarodajne.

Dzienna taryfe zawyzaja powyzsze prace.

 

Pzdr.

Edytowane przez piwopijca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ma ktoś pc na wodę ze studni.

wywiercili mi studnię głębinową na 15 m i stwierdzili , że mam w podłożu niezbywalne źródło wody ( bardzo wodonośne żwiry ) , napływy do 6 m3 na godzinę , i stwierdzili, że po co mi inne odwierty ( czyt. kolektor pionowy), skoro mogę to wodę wykorzystać jako dolne żródło dla pc .

Mam teraz zgryz , nie wiem co wybrać.

Sprawdziłem , że np pc alphainnotec może być podpięta do studni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i w tym momencie na moim Dolnym Śląskiem przechodzi śnieżna nawałnica, która niszczy sieć, a energetycy naprawiają ją przez dwa tygodnie, podczas których temperatury nie przekraczają minus 10 stopni (była taka sytuacja tej zimy na Śląsku, prawda?). czy mogę mieć nadzieję, że solidnie ocieplony dom (dajmy mu 20 cm na ściany i po 30 na podłogę i dach), nie przemarznie przez te dwa tygodnie tak, że mi woda w rurach zamarznie?

 

Spokojnie , ja też mieszkam na Dolnymśląsku i w tym roku mieliśmy przecież 2 tygodnie po -20 stopni , w moim domu ocieplonym tylko na ścianach 20cm styro woda nie zamarzła w rurkach cwo , domu nie ogrzewałem bo nie miałem czym , dach nie ocieplony jedynie regipsy dzieliły mnie od mrozu a od dołu czyli w podłodze był tylko chudziak i papa . Przyznać jednak muszę że pod koniec drugiego tygodnia temp. wewnątrz spadła do -0,5 stopnia a w garażu przymarzło wiadro z wodą .

Normalnie użytkowany i wygrzany dom raczej nie zamarznie w dwa tygodnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ma ktoś pc na wodę ze studni.

wywiercili mi studnię głębinową na 15 m i stwierdzili , że mam w podłożu niezbywalne źródło wody ( bardzo wodonośne żwiry ) , napływy do 6 m3 na godzinę , i stwierdzili, że po co mi inne odwierty ( czyt. kolektor pionowy), skoro mogę to wodę wykorzystać jako dolne żródło dla pc .

Mam teraz zgryz , nie wiem co wybrać.

Sprawdziłem , że np pc alphainnotec może być podpięta do studni .

 

Ja miałem mieć tak samo , u mnie też wody od cholery , sąsiad od dwóch lat tak miał zrobione i niestety :zonk: coś tam przy studni zamarzło i pompę szlag trafił , teraz ma odwierty pionowe . Zrób badania wody bo może się okazać że jest bogata w żelazo i inne tam takie pierwiastki które z czasem zapchają wymiennik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie , ja też mieszkam na Dolnymśląsku i w tym roku mieliśmy przecież 2 tygodnie po -20 stopni , w moim domu ocieplonym tylko na ścianach 20cm styro woda nie zamarzła w rurkach cwo , domu nie ogrzewałem bo nie miałem czym , dach nie ocieplony jedynie regipsy dzieliły mnie od mrozu a od dołu czyli w podłodze był tylko chudziak i papa . Przyznać jednak muszę że pod koniec drugiego tygodnia temp. wewnątrz spadła do -0,5 stopnia a w garażu przymarzło wiadro z wodą .

Normalnie użytkowany i wygrzany dom raczej nie zamarznie w dwa tygodnie .

 

dzięki Kamieniarz za otuchę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako , że jestem tutaj nowym użytkownikiem to pozwolicie że się przedstawię.

3 lata temu kupiłem połowę poniemieckiego domu w okolicach Wrocławia. Stan techniczny domu był tragiczny. Wilgoć i mokra cegła pod nieudolnie połozonymi regipsami.Ale powolutku udało się wszystko wyprostować. Założenie drenażu oraz rynien jak równiez czas spowodowały osuszenie budynku.Największym problemem był wybór sposobu ogrzewania. Po namysle wybór padł na pompę ciepła.Od ponad roku jestem więc posiadaczem pompy PPC Ecopower wraz kolektorem pionowym ( 4 x ok 30 m ) . Co do samej pompy nie mam żadnych zastrzeżeń w przeciwieństwie do firmy ,która mi ją instalowała.Spełniły sięmoje obawy , o braku rzetelnych i doświadczonych firm w tym temacie a zwłaszca jeśli chodzi o stare budynki.

W miarę mozliwości i wolnego czasu będę się starał podzielić swoimi doswiadczeniami w tym temacie.

Edytowane przez MN68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...