Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jeżeli nikt nie używa takich PC powietrze-woda:

- EXOTHERM EXT13EVI

- LG THERMA H12SNE,

to może mi ktoś zaproponować PC p-w około 12-13kW do 25kzł - razem z cwu

bardzo proszę o podpowiedź - nie mogę sie zdecydować - a to dość duża kwota i mam dylemat

Ja mam Althermę Daikina, wprawdzie mniejszą, ale takie chyba też są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiennika gruntowego - planuję poziomy o powierzchni 400-700 m2, w zależności od odkrywki (rodzaju gruntu). Dom będzie nieduży. Bezpośrednio nad rurami z glikolem planuję zakopać rury GWC. Tak sobie wykombinowałem, że latem gleba wraz z wymiennikiem glikolowym będzie zimniejsza niż w innych miejscach, więc rekuperator dostanie z gruntu możliwie chłodne powietrze. Poza tym szybciej i skuteczniej zregeneruje się dolne źródło. W zimę można się ewentualnie przełączyć na inną "nitkę" GWC, która zakopana będzie np. wokół domu, więc taką, która nie będzie wychłodzona przez glikol z wymiennika pompy ciepła.

 

Pomysł przemknął nieco niezauważony, zatem podnoszę.

Czy ktoś z Forumowiczów ma jakieś praktyczne/teoretyczne uwagi do takiego rozwiązania ?

Kwestie GWC są mi niezbyt bliskie, uznałem że w domu z PC z letnim pasywnym chłodzeniem i WM nie do końca jest sens dodatkowego inwestowania w GWC, ale może to błędne założenie ?

Wiem że wątek dotyczy PC, jednak w nowych domach zwykle te zagadnienia pojawiają się razem.

 

rx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Czy juz decyzja podjeta?

Bo ja tez chce taka pompe.

Moj dom to Apis3 i niedlugo musze kupic pompe P-W.

Jest jeszcze szwedzka NIBE,czy sprawdzales ja?

Richard

 

myslałem o zakupie :

LG 12kw

Exotherm

obydwie wraz ze zbiornikiem do cwu miały kosztować ok. 25tys.

sprawdzałem co jest z każdą z nich i:

LG - według instalatorów klimatyzacji - firma zaniedbała jakość dostarczanych jednostek - poobijane i brak reakcji ze strony LG

Exotherm - nie wiem - ale jakoś nie przemawia - myślę że to tania chińszczyzna - chociaż spręzarka EVI zachęcała mnie do zakupu i pewnie tak by się stało, gdyby nie oferta na daikina 11.2kw za 25tys ze zbiornikiem cwu - piszę o cenie żeby wszyscy wiedzieli - z montażem bez pierwszego uruchomienia

za ok. 10-12 dni bedę miał podłączoną

nie spawdzałem nibe

Q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exotherm - nie wiem - ale jakoś nie przemawia - myślę że to tania chińszczyzna

Q

 

 

Witam!

Posiadam od roku pompę, co prawda glikolową, sprzedawaną przez Exotherm i nie mogę powiedzieć złego słowa o niej. Fakt , jest to chińszczyzna, ale bo ja wiem czy tania?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ci tak duża temperatura?

a no właściwie to nie wiem :-)

testowałem sobie różne temp. tego gorącego lata, nawet 55 st. i tak już zostało. Generalnie to wystarcza 47st. Jednak wody było na styk, teraz znaczący zapas zostaje. Jak się ochłodzi to zmniejszę, albo jeszcze poobserwuje zużycie.

zauważyłem, że zmiany temp. nie wpływają jakoś znacząco na zużycie kWh. jakieś +/- 10 kWh /m-c.

zasobnik 270 l dla 2+2

I jeszcze jedna sprawa. Mianowicie w trakcie byłych już upałów, kiedy temp. powietrza (gdyż PCi powietrze/woda) wynosiła ok. 25-28 st. pompa kilka razy odmówiła współpracy poprzez wyłączenie presostatu. temp. spadła i problem minął. macie jakieś pomysły w tym zakresie? Czy błędnie rozumuję z tą temp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak ostatnio pisałem ta firma EXOTHERM z Gdańska montowała u mnie dość dużą kaskadę , nie sądzę , że to "tanie urządzenia" .Dość mało kosztowały, ale wszystkie u mnie pompy są na sprężarkach scroll Mitsubishi i jedna na dwóch Hitachi ( w oddzielnej do CWU), sterowniki mam Carela i Siemensa. W lipcu zakładali u mojego brata w Wałczu w jakiś nowy model pow/woda EXT14EVI Nordic w nierdzewce. Wraz z zbiornikiem CWU 500l wyszło wszystko 24 tyś pln, za 14KW ze spręarką EVI to mało.

On myślał o Daikinie ale Daikin to klimatyzatory ze zwykłymi scrolami, do tej z Gdańska to im bardzo daleko .

Exotherm robili nawet kilka bloków wielorodzinnych na swoich PC pow/woda , jak chcesz to oni ci pokażą kilka dużych inwestycji po 200KW , ja widziałem dwie , troche mnie zamurowało..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no właściwie to nie wiem :-)

testowałem sobie różne temp. tego gorącego lata, nawet 55 st. i tak już zostało. Generalnie to wystarcza 47st. Jednak wody było na styk, teraz znaczący zapas zostaje. Jak się ochłodzi to zmniejszę, albo jeszcze poobserwuje zużycie.

zauważyłem, że zmiany temp. nie wpływają jakoś znacząco na zużycie kWh. jakieś +/- 10 kWh /m-c.

zasobnik 270 l dla 2+2

I jeszcze jedna sprawa. Mianowicie w trakcie byłych już upałów, kiedy temp. powietrza (gdyż PCi powietrze/woda) wynosiła ok. 25-28 st. pompa kilka razy odmówiła współpracy poprzez wyłączenie presostatu. temp. spadła i problem minął. macie jakieś pomysły w tym zakresie? Czy błędnie rozumuję z tą temp.?

 

No to masz super bo 1 członek rodziny więcej:) A o te parę kilowatów nie będziemy sobie paluchów męczyć na pisanie co z tym począć.:)

A co do pompy to ja nie miałem takich problemów więc nie wiem o co lata:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glina pod kolektorem jest ok, nad niedobrze a na wysokości kolektora najgorzej! Jak jest pod to będzie utrzymywała wilgoć przy kolektorze. Jak jest nad to nie przepuści wody deszczowej. A jak jest na poziomie kolektora to będzie mała wymiana ciepła i szybko może powstać zmarźlina.

 

Witam kolege Liwko i cale grono PC

 

Jak że mnie twoj post zdziwil bo to pierwszy raz w tym wontku ktos cos takiego napisał.. ?

 

Z 1000 razy bylo w tym wontku że glina to idealne do DZ

 

Chyba w takim razie mam problemik juz mam pieknie zakopane DZ (600m) na poziomie 1,8~1,6 własnie w glinie bo ona u mnie jest Od 0,7 m

I zamiast w takim razie sie cieszyc to trzeba sie chyba smucic :((

 

Jaka jest wasza opinja co teraz, no przeciez ni-huhu zeby to odkopac...

 

Czy to bendzie grzac???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w takim razie mam problemik juz mam pieknie zakopane DZ (600m) na poziomie 1,8~1,6 własnie w glinie bo ona u mnie jest Od 0,7 m

I zamiast w takim razie sie cieszyc to trzeba sie chyba smucic :((

Jeżeli dopilnowałeś tego, żeby podczas zasypywania wykopu idealnie odtworzyli strukturę gruntu rodzimego (uwarstwienie, zagęszczenie, wilgotność), to możesz zacząć się bać, albo ... odkopywać rury.

W praktyce jednak jest to niemożliwe. Wykonując wykopy, nawet wąsko przestrzenne naruszasz strukturę gruntu, więc nad rurami nie będziesz miał gliny, tylko mieszankę gliny z innym gruntem, w dodatku mocno porowatą. Miną dziesiątki, a może nawet setki lat, zanim ten grunt odzyska swoją pierwotna strukturę, w tym charakterystyczną dla glin słabą przepuszczalność wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to odetchnołem z ulga... Dziesiatki lat to moze pozyje ale zeby setki... e tam

 

No fakt zasypywane bylo jak leci bez wiekszej dbalosci..

 

Moge miec jedynie obawy co Do jednej sekcji bo tam dalem na wiezch spora ilosc gliny, ale dla bespieczenstwa przy okazji jakichś koparkowań

przesunę to gdzies obok dz jako niwelacje terenu pod trawniczki.

 

Dzięki Henok na ciebie zawsze mozna liczyc..

 

Pozdrawiam wszystkich i Życze wszystkim i sobie słabiutkiej zimy

(sobie bo chciał bym jak najwiencej zbudowac a wam żeby wiencej pln na np Urlopik zostało w kieszonkach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...