Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ja wiem z OZC wychodzi pc 10-11kw, 220m pu 100% podłogowka + przewymiarowane drabinki w lazienkach i pralni zasilane z podlogowki + garaz w bryle domu (42) ale tam to symbolicznie przewymiarowany scienny zasilany z podlogowki jesli wogle bende tam ogrzewal no i Do tego dz 600m pe 32

 

Powinno to chulac !?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to trochę za głęboko zrobiłeś ten kolektor. Słoneczko może mieć problemy z przebiciem się na taką głębokość. Po drugie przy takim gruncie myślę że zrobiłeś go na styk. Napisz jeszcze czy zrobiłeś ten kolektor liniowy czy spiralny i czy na takiej głębokości nie miałeś już wód gruntowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wczesniej pisalem mam na 0,7 metra wode, spiralny temi rencami robiony..a teraz jak zrobilem wyrwe na dz w glinie to tam bendzie splywac jak Do wanny..

I prosze nie badz takim pesymista.. pewnie bylo by lepiej 800 i o tym myslałem no ale decyzja zapadla zreszta poruszana swego czsu tu na Forum i zrobione,

Jak nie bedzie chulac to sie bede martwil jak mi dz na koniec 1 sezonu pokaze -3 no ale to jeszcze troche bo trzeba jeszcze domek zbudowac a jakos wszystko pod gore nam idzie..

A czemu myslisz ze za głęboko, 1,8 w najgłembszym najbardziej oddalonym miejscu od domu do 1,6 i do domku wchodzi gdzies na 1,5 no moze 1,4 to przeciez tak wszyscy robia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ty to hopie zrobiłeś że na 0,7m masz wodę a kopałeś na 1,8? Ogólnie dobrze tylko jak ci się to udało? Metr pod wodą kładłeś te rury? Niesamowite. Ja jak kładłem GWC na granicy wód gruntowych to wszystko mi się zawalało.

Jestem daleki od pesymizmu bo tak naprawdę to wyjdzie dopiero w praniu czy dobrze czy nie, ale 800m było by bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli wyjasnienia od 0,7 w dół jest glina, wienc jak jest mokro to sobie Woda na 0,7 az do 0,2 potrafi stac a jak sucho to nie..

Wienc czekalem czekalem az 3 tyg susza jak pieprz byla, bo byla.. I ciach za kopare szbki wykop i ukladamy zanim skonczylismy kopac 1 sekcje tam gdzie najglebiej, wody bylo po kosteczki wienc gazem rozwijanko pentelki i powrocik pod koniec to faktycznie nie bylo ruzowo po kolana sie zebralo i grzezlo i taplalo, troche sie osuwalo z bokow tam gdzie lekkie przewarstwienia piachu byly " co teraz sobie uswiadomilem że to nawet dobrze bo lepiej woda w tych miejscach bendzie penetrowac DZ" sie niezle osuwalo.. Pan Rysiu pomocnik jak zobaczyl ten wykop 1,8 (robi wrazenie) to za boga niechcial tam wlazic ze go zasypie etc zartowalismy ze Koparka jest to sie go odkopie.. ;)

 

Wiesz glina bardzo powoli przepuszcza wode i to nam bardzo pomogło no i to ze dosc sprawnie to zalatwilismy wykop i ulozenie 1 sekcji 2h zasypywalismy nastempnego dnia ale to juz byl pikus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor powinien być na głębokości granicy przemarzania, a to około 1,4-1,5m. Słońce musi wiosną i latem zregenerować DZ. Przy większej głębokości będzie to trwało dłużej. Jeżeli kolektor będzie oklejony gliną to może wystąpić tzw. zmarźlina. Dlatego lepiej byś zrobił zasypując go warstwą żwiru a dopiero na to ziemią z wykopu. Woda mogła by swobodnie penetrować w każdą stronę. Czas jednak pokaże jak będzie działać w praktyce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak ostatnio pisałem ta firma EXOTHERM z Gdańska montowała u mnie dość dużą kaskadę , nie sądzę , że to "tanie urządzenia" .Dość mało kosztowały, ale wszystkie u mnie pompy są na sprężarkach scroll Mitsubishi i jedna na dwóch Hitachi ( w oddzielnej do CWU), sterowniki mam Carela i Siemensa. W lipcu zakładali u mojego brata w Wałczu w jakiś nowy model pow/woda EXT14EVI Nordic w nierdzewce. Wraz z zbiornikiem CWU 500l wyszło wszystko 24 tyś pln, za 14KW ze spręarką EVI to mało.

On myślał o Daikinie ale Daikin to klimatyzatory ze zwykłymi scrolami, do tej z Gdańska to im bardzo daleko .

Exotherm robili nawet kilka bloków wielorodzinnych na swoich PC pow/woda , jak chcesz to oni ci pokażą kilka dużych inwestycji po 200KW , ja widziałem dwie , troche mnie zamurowało..

 

A co się dzieje z taką pompą jak braknie prądu? Przy -25oC awarie sieci energetycznych nie są żadkością. Czy zamarzająca woda nie uszkodzi takiej pompy? Daikin ma osobną jednostkę wewnętrzną i osobną zewnętrzną a więc problmeu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja robiłem spiralny też w glinie na 1,5-1,6m głęboko i niestety tak jak kolega LKJ zasypałem to pomieszanymi warstwami (glina ,ił ,żwir ) i też było wilgotno jak kończyłem też było błotko. na dwóch nitkach trafiłem na przerosty żwiru więc woda deszczowa czy to z roztopów powinna penetrować rury a poza tym jeśli nawet kolektor przymarznie to teoretycznie rozepchnie glinę i wypełni się ta szczelina wodą .Teraz gdy sprawdzałem temperatura wokół DZ wynosi około 15*C(tyle pokazuje termometr gdy pracuje pompka obiegowa) i po około 2 godzinach pracy spada do 12,7*C ale za kilka minut wraca do poprzedniego poziomu.Myślę więc że nie ma co się martwić na zapas a pierwsza zima zweryfikuje wszystko.Mam pompę samoróbkę :rolleyes: i przy tej temperaturze mam odparowanie na +4*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się dzieje z taką pompą jak braknie prądu? Przy -25oC awarie sieci energetycznych nie są żadkością. Czy zamarzająca woda nie uszkodzi takiej pompy? Daikin ma osobną jednostkę wewnętrzną i osobną zewnętrzną a więc problmeu nie ma.

Do zamarznięcia takiej pompy potrzeba by było minimum dwóch tygodni awarii sieci. Dom się wolno wychładza więc to jest raczej nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga do DZ odnośnie żwiru.

Kolektor jest z nazwy wymiennikiem. I ta wymiana ciepła zachodzi nie tylko na drodze penetracji i infiltracji wód powierzchniowych, ale głównie na drodze przepływu ciepła, jego konwekcji przez grunt.

I tutaj im bardziej grunt jest zwięzły i wilgotny, tym rośnie jego pojemność cieplna oraz tym wyższy jest współczynnik przewodzenia ciepła.

Oczywiście jeśli mamy cieki wodne (wody podziemne, podskórne, stale płynące) to żwir nam ułatwia sprawę.

Ale to rzadkość by na 1,5m takie cieki były stałe. Najczęściej zimą, poziom wód gwałtownie opada. Rura wymiennika pozostanie wtedy w suchym żwirze i zmniejszy się jej kontakt z gruntem, przez co będzie oddawała do niego mniej chłodu.

Argument lepszej i szybszej regeneracji wiosną (infiltracja) do mnie nie przemawia. Ten wymiennik i tak się zregeneruje przez przepływ ciepła przez grunt.

Ponadto grunt z wymiennikiem gruntowym pracuje. Mamy przecież stałe zmiany temperatury. Przypuszczam, że żwir może nam na skutek tarcia uszkodzić rurę, choć tego nigdy nie spotkałem.

Wymiennik powinien być zasypany warstwą piasku względnie piasku z gliną.

Edytowane przez clarnet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Nieskromnie sie pochwale, ze pompa od ubieglej srody wygrzewa nam podlogowke :) Nibe Fighter 1245, 10kW. Kolektory pionowe: 3x53m, 1x40m i 1x30m. O kosztach calej instalacji nie mam ochoty pisac, bo niektorzy madrale mogliby powiedziec, ze za ta cene, to oni caly domek wybudowali... Mam za to gleboka nadzieje, ze przetrwamy te zime tysiaclecia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kij ma dwa końce. Jeżeli rura będzie otulona gliną i poziom wód zimą opadnie i temp. na wyjściu spadnie poniżej zera to taki kolektor będzie szybciej zamarzał. Jeżeli będzie koło rury jeszcze kołderka powietrza ukrytego w żwirze efekt zamarzania będzie mocno spowolniony. W dłuższej perspektywie nie wiem co lepsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Nieskromnie sie pochwale, ze pompa od ubieglej srody wygrzewa nam podlogowke :) Nibe Fighter 1245, 10kW. Kolektory pionowe: 3x53m, 1x40m i 1x30m. O kosztach calej instalacji nie mam ochoty pisac, bo niektorzy madrale mogliby powiedziec, ze za ta cene, to oni caly domek wybudowali... Mam za to gleboka nadzieje, ze przetrwamy te zime tysiaclecia...

 

Witaj w rodzinie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kij ma dwa końce. Jeżeli rura będzie otulona gliną i poziom wód zimą opadnie i temp. na wyjściu spadnie poniżej zera to taki kolektor będzie szybciej zamarzał. Jeżeli będzie koło rury jeszcze kołderka powietrza ukrytego w żwirze efekt zamarzania będzie mocno spowolniony. W dłuższej perspektywie nie wiem co lepsze.

Kolektor na koniec zimy i tak zamarznie (trochę poniżej 0) i jest to normalne.

Czy jest "kołderka" czy nie, to nie ma żadnego znaczenia bo i tak w tych pustkach przy rurze spadnie temperatura poniżej 0.

Te pustki tylko utrudniają, będąc świetnym izolatorem, przenoszenie tego chłodu dalej i tym samym powraca nam z dolnego źródła chłodniejszy czynnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów

 

Po przeczytaniu większości postów zdecydowaliśmy się instalację w projektowanym domu PC i wymiennika poziomego -spiralny 600m (mamy działkę 1400m2 więc spokojnie się zmieści) jednak zrobiliśmy odwierty na działce i okazało się iż mamy 30cm ziemi a dalej już tylko glina do ok 4m, woda pojawiła się w jednym odwiercie na głębokości 3,8m więc można powiedzieć iż wody gruntowej nie ma.

 

Czy glina nadaje się do wymiennika poziomego bez mieszania z piaskiem ?

 

Domek 170m2 pow. ogrzewanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...