Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli zalecany to znaczy, że z Daikina. I ma to sens. Inny sobie odpuść, bo jaki byś nie wziął (najtańszy czy najdroższy), to będzie działał jak on/off na Althermę i tak naprawdę to nie ma sensu. Warto wziąć do niego dodatkowy (opcja) czujnik temperatury podłogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Śledziłem ten wątek dość uważnie rok temu, kiedy przygotowywałem się do budowy i wybierałem PCi. W końcu wybrałem z bezpośrednim odparowaniem od znanej tu firmy z Grudziądza. Dobrano pompę 8kW i 4 nitki kolektora po 75m każda, co wydawało się to w zupełności wystarczające.

 

Zbudowałem ciepły dom: na płycie fundamentowej (pod nią 20cm styro fundamentowy), wstawiłem ciepłe okna, daję 20cm styro na ściany i 30cm wełny pod dach.

 

I co się dzieje? Dostawca PCi przed realizacją zmienia zdanie i zaleca pompę 10kW. W tej samej cenie, droższy jest kolektor o 500zł (jedna nitka więcej).

 

Uzasadniają to zbyt małą ilością rury w podłodze. Proponowali 2300m rury 18mm na 185m2 podłogi. Dałem około 1200m rury 16mm, co zdaniem wielu liczących zapotrzebowanie w OZC i tak jest przesadą.

 

Mam wątpliwości, czy dawanie większej pompy ma sens? Grzanie podłogówki powyżej 35st C nie ma sensu, a oni proponują większą pompę, bo ma większy zapas mocy i można wyżej grzać, czyli drożej. Grunt mam nasączony wodą, poziom wody to -0,5m.

 

Będę wdzięczny za rzeczowe komentarze. Podejrzewam, że nie mają 8kW i dlatego wciskają dziesiątkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duży masz ten dom i ilu ludków będzie w nim mieszkać?

Czasami lepiej jest wziąć pompę o większej mocy celem lepszego wykorzystania II taryfy.

Ilość ludków nie ma tu znaczenia, bo ... ta pompa ciepła nie zapewnia przygotowania ciepłej wody.

 

Dyskusje na temat tego czy lepsza pompa o mniejszej, czy większej mocy już w tym wątku były.

Wnioski były takie, że przy takim samym dolnym i górnym źródle PCi o większej mocy oznacza gorsze COP,

Przy zwiększeniu dolnego źródła sprawa nie jest już taka jednoznaczna. Tak jak piszesz, mocniejsza PCi to lepsze wykorzystanie II taryfy.

Do mocy PCi musi być jednak dopasowane także górne źródło. Firma z Grudziądza z reguły daje bardzo rozbudowane górne źródło.

W takich warunkach PCi pracuje komfortowo. Żeby móc stwierdzić, czy można zastosować skromniejszą podłogówkę trzeba by znać znać m.in. parametry hydrauliczne wymienników w pompie ciepła.

Tak jak już ktoś wcześniej napisał w razie problemów firma umyje ręce :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wdzięczny za rzeczowe komentarze.

Moim zdaniem jeśli jest w tej samej cenie (500zł to nie różnica), to w sumie czemu nie. Bedzie lepiej działać w taniej taryfie co jest dużo ważniejsze niż ewentualny spadek COP o np. 0,2, czy nawet 0,5 o ile taki nastąpi. Większa moc przyda się zwłaszcza w godzinach od 13-00 do 15-00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady po 05.12.2010 Polska będzie musiała uznać pompy ciepła za odnawialne źródło ciepła.

Z drobnym zastrzeżeniem :

bierze się pod uwagę jedynie pompy cieplne, dla których SPF > 1,15 * 1/η

η - sprawność wytwarzania energii elektrycznej na dzień dzisiejszy ~1/3, stąd pompy ciepła muszą wykazać SPF>3,45

SPF - szacunkowy przeciętny czynnik wydajności sezonowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, ciekawe czy nie zostanie znowu w sferze "marzen".

Dzownilem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i na przyszly rok nie ma zadnych wytycznych zeby PCi lapaly sie na jakiekolwiek doplaty. Moze bedzie to z innego fundusze w co watpie bo kolektory tez Oni doplacaja no ale to juz od Ministra (ich szefa) zalezy.

Na stronie mozna znalez priorytety na 2011 rok i nie ma tam pomp ciepla.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w te 40% to ja osobiście nie wierzę jak dał przykład sławetnych solarów:(

W cytowanym przez Ciebie dokumencie już widać przesłanki do tego. Zapewne firmy instalujące odnawialne źródła energii będą musiały posiadać stosowane certyfikaty.

Z jednej strony to dobrze - dodatkowa wiedza z pewnością instalatorom się przyda, ale z drugiej strony, taniej z tego powodu z pewnością nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cytowanym przez Ciebie dokumencie już widać przesłanki do tego. Zapewne firmy instalujące odnawialne źródła energii będą musiały posiadać stosowane certyfikaty.

Z jednej strony to dobrze - dodatkowa wiedza z pewnością instalatorom się przyda, ale z drugiej strony, taniej z tego powodu z pewnością nie będzie.

 

No HenoK ale to daje wolną rękę gminom na dofinansowania. Tak jak w twoim przypadku było z solarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce raczej nie będziemy mieć doplat do pomp ciepła bo energetyka oprta jest na węglu - jest niekologiczna, pc nie jest także źródłem zmniejszającym emisję CO2 (patrz energetyka).

 

Ale to nie pompa jest nieekologiczna tylko nasze elektrownie. Idąc twoim tokiem rozumowania pompa będzie ekologiczna jak wytworzony prąd będzie ze źródeł odnawialnych? Przecież to będzie ta sama pompa. Więc nie w pompie tkwi problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...