Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście nie w pompie tkwi problem tylko w źródle en. elektr., co jest przyczyną braku dofinansowania do pc. Np. na kolektory słoneczne jest dofinansowanie bo pozwala na ograniczenie emisji co2, którego limity są ograniczane.

 

... ze niby kolektory nie potrzebuja tej "nieczystej" energii elektrycznej?

Ciekawe ile energii tak naprawde potrzebuja solary np. dla rodziny 2-osobowej w roku i jak wobec tego wychodzi ich sprawnosc w skali roku -mam na mysli polskie warunki klimatyczne.

Wydaje mi sie, ze glownym zadaniem solarow jest dostarczenie cwu dla mieszkancow a zima i tak czesc ludzi pali piecami opalowymi na "wszystko" -jakie jest tutaj zmniejszenie CO2?

Pompa ciepla zmniejsza zapotrzebowanie na en. elektryczna przez caly rok a i tak jest uznawana za malo-ekologiczna przez niektorych tutaj.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopłata w wys. 45% do kolektorów, to w zasadzie fikcja – w sumie „odbiorca” może zapłacić nawet więcej niż bez tej „dopłaty”.

 

Jeśli na takiej samej zasadzie co przy dopłatach do kolektorów, będzie dopłata do PCi, to nie ma się z czego cieszyć, bo w większości będzie to dopłata do kredytu, a fiskusowi trzeba będzie zapłacić niemałe pieniądze gotówką „od zaraz”.

W sumie może wystąpić takie samo „zjawisko”, że bez dopłaty, PCi mogą być tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre gminy dotując solary nie wymagają tak wiele to i może z pompami będzie podobnie.

Najlepiej jakby dotacjami objąć dolne źródła. Poziome i tak by mocno nie skoczyły bo łatwo jest je zrobić samemu a w pionowych może by wymusiło większą konkurencję. Co do samych pomp to pewniej ceny by wzrosły. Ale może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile energii tak naprawde potrzebuja solary np. dla rodziny 2-osobowej w roku i jak wobec tego wychodzi ich sprawnosc w skali roku -mam na mysli polskie warunki klimatyczne.
W słoneczny dzień moje kolektory słoneczne zapewniają 100% ciepłej wody (ok. 200litrów) przy zużyciu energii 0,3-0,4kWh.

Na podgrzanie takiej samej ilości ciepłej wody pompa ciepła zużywa ~2kWh. Przy ogrzewaniu elektrycznym byłoby to ~6kWh.

U mnie nie ma tego problemu. Zastosowanie kolektorów słonecznych (wspomaganych pompą ciepła) zdecydowanie zmniejsza emisję CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem około 3 tyg. temu pompe ciepła IVT 11KW (powierzchnia budynku 280m2, w tym garaż i kotłownia 40m2 gdzie będzie utrzymywana niższa temp. część mieszkalna to ok 240m2 w tym ok.80m2 podłogówki i około 160m2 grzejników(bufor 300L) ) Przy takich parametrach jakich moge spodziewać się rachunków za prąd w okresie zimowym i letnim?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem około 3 tyg. temu pompe ciepła IVT 11KW (powierzchnia budynku 280m2, w tym garaż i kotłownia 40m2 gdzie będzie utrzymywana niższa temp. część mieszkalna to ok 240m2 w tym ok.80m2 podłogówki i około 160m2 grzejników(bufor 300L) ) Przy takich parametrach jakich moge spodziewać się rachunków za prąd w okresie zimowym i letnim?

 

Na tak postawione pytanie nikt na bank ci nie odpowie. Zbyt dużo niewiadomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem około 3 tyg. temu pompe ciepła IVT 11KW (powierzchnia budynku 280m2, w tym garaż i kotłownia 40m2 gdzie będzie utrzymywana niższa temp. część mieszkalna to ok 240m2 w tym ok.80m2 podłogówki i około 160m2 grzejników(bufor 300L) ) Przy takich parametrach jakich moge spodziewać się rachunków za prąd w okresie zimowym i letnim?

Na to pytanie odpowie Ci, z dosyć dobrą dokładnością, rzetelnie wykonane świadectwo charakterystyki energetycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Co prawda jestem juz na etapie realizacji ogrzewania za pomocą pompy ciepła...Kolega Liwko wie o tym z innego forum (pozdrawiam), ale w woli informacji i tez zaprzeczenia pewnym mitom postanowiłem przedstawic wycenę a raczej juz cenę mojej instalacji. Otóż Ktoś z forumowiczów wczesniej pisał o Taniej instalacji z firmy Ecopol czy jakos tak. Ale z cen które przytoczył cała taniość gdzies się gubi. Ja nie neguję ze ta pompa jest zła, słaba, ani tym bardziej ze naszej produkcji...przykładem moze byc wspomniany kolega Liwko. Ale Kupując sprzęt tanszego mniej znanego, krajowego producenta chciałoby się zauważyć odbicie w cenie...a tego tu akurat nie widac...Dlatego zrezygnowałem z Montaży PCi Nateo a także Ecopol. Może przybiliże swoją instalacjję. Budynek mieszkalny pow po podłogach ok 170 m2. Wyłącznie podłogówka. DZ kolektor Pionowy 160 mb.(2x80) Pompa Viessmann 7,7 z wbudowanym zbiornikiem 170 ltr. CWU. Wykonanie Instalacji WOD-KAN w całym budynku, Rekuperator nie pamietam nazwy ale tez Viessmann 400m3, no i oczywiscie podłogówka. Odejmijmy koszt reku około 17 tys i instal wod-kan ok 3 tys to cała instalacja pompy ciepła wynosi 53 tys. Dadam ze kompletna z glikolem, wszelakim napełnieniem i uruchomieniem. Wykonuje mi całość Salon firmowy Viessmanna z Białegostoku. Ja uważam ze trzeba mocno negocjowac. I niekoniecznie "markowe" pompy wychodzą bardzo drogo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj photos

No nieźle musiałeś się natargować żeby zejść z Wieśkiem do takiego poziomu.

Parę uwag.

Coś trochę mała ta twoja pompa na taką powierzchnię albo masz bardzo dobrze ocieplony domek-jednak, uważam że będziesz mieć problemy z maksymalnym wykorzystaniem taniej taryfy. Druga sprawa to CWU. Jeżeli masz rodzinkę powyżej dwóch ludków to może czasami braknąć ciepłej wody a o magazynowaniu w taniej taryfie nie ma mowy.

Życzę ci jak najlepiej ale myślę że zaoszczędziłeś bardziej na parametrach niż na samej cenie a to błąd bo będziesz płacić większe rachunki.

Pzdr

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sadze zeby byla zbyt slaba.

Ja mam PCi 5,9kW dla powierzchni ok. 175 m2 uzytkowej (ok. 215 m2 po podlogach calosc), kolektro pionowy 100mb -tyle ze Vaillanta geoTherm z modemem GSM (vrnetDialog) do laczenia sie z pompa przez internet (kontrole, ustawienia) ze zbiornikiem 175l cwu grzanym do 55*C max.

 

Czasami taniej wychodzi dogrzewac nawet w ciagu dnia ale na minimum niz na max w tanszej taryfie.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dużo zależy tu od ocieplenia. Jednak jeśli będzie niezbyt dokładne to pompa będzie musiała pracować na wyższych parametrach co wiąże się ze spadkiem COP. Życie pokaże. Co do CWU to ja mam dwa zbiorniki po 120L i grzeję dwa razy na dobę do 45oC (Po 15min w II taryfie) a w pozostałym czasie do 40. Niestety cyrkulacja szybko zjada te dodatkowe stopnie i dzisiaj brałbym jeszcze większy 300 litrowy. Właśnie ze względu na rok szkolny zmieniłem ustawienia CCWU i pompa bierze 2kWh w taniej i jedną w drogiej taryfie (mowa o CWU). We wakacje wychodziło 2kWh i to tylko w taniej. Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dachbedzie ocieplony 25 cm welny sciany 20 cm styro grafit. Dom w kwadracie. Typowa koperta bez zadnych lukarn tylko okna dachowe...czyli zmniejszone straty ciepla. Parter bez zadnych wykuszy. czysta niezalamana bryla. Mysle ze bedzie ok. Nie oszczedzalem kosztem jakosci i parametrow. Taki system mi zaproponowano. Zreszta w wielu firmach w ktorych wycenialem system wszystko krazylo w podobnych parametrach. Wiadomo kto jaka zblizona jednostka dysponuje taka oferuje.

 

Jezeli parametry mojej instalacji czyli pompa 7,7 kw i kolektor 160 mb, zasobnik na cwu 170 ltr sa za male w stosunku do powierzchni to teoretycznie inastalacja piiwopijcy nie powinna w ogole dzialac. A jak widzimy a przynajmniej czytamy pracuje bardzo dobrze :)

Edytowane przez photos
zmiana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż Ktoś z forumowiczów wczesniej pisał o Taniej instalacji z firmy Ecopol czy jakos tak. Ale z cen które przytoczył cała taniość gdzies się gubi. Ja nie neguję ze ta pompa jest zła, słaba, ani tym bardziej ze naszej produkcji...przykładem moze byc wspomniany kolega Liwko. Ale Kupując sprzęt tanszego mniej znanego, krajowego producenta chciałoby się zauważyć odbicie w cenie...a tego tu akurat nie widac...

Nie wiem, czy mnie miałeś na myśli, ale od prawie roku mam zainstalowana pompę ciepła firmy Ecopol-System. Piszesz, że nie da się zauważyć odbicia w cenie ...

Ja za zakres instalacji podobny do Twojego zapłaciłem ~33tys. zł. Masz prawo nie nie zauważać różnicy w koszcie ~20tys. zł, chociaż jest to o ok. 60% więcej.

Jeżeli to do Ciebie nie przemawia, to dodam jeszcze, że moja PCi zużywa rocznie energię elektryczną za kwotę rzędu 1300-1400zł, więc za te 20tys. różnicy w koszcie będę mógł ogrzewać dom i cieszyć się ciepłą wodą przez min. 15 lat.

Życzę Ci rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę nie wyższych niż moje. Mam nadzieję, że po sezonie grzewczym pochwalisz się ile płacisz koszty za energię elektryczną.

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się photos, że zapłaciłeś więcej niż my i rachunki będziesz miał większe:( No ale może się mylę. Oby.

A typowa parterówka ma większe zapotrzebowanie od typowego domku z poddaszem:(

Nie zrozum mnie źle ale ja i wielu innych na tym forum by zrobiło inaczej.

Pzdr

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale moj dom jest typowym domem zpoddaszem...parterowka mialem na mysli ze to jest tylko parter i poddasze...

 

A piszac o ekopolu nie mialen na mysli Ciebie Henok. kilka stron wczesniej ktos napisal ze z pompe z kotlownia tej marki zaplacil 27 tys. Na tym się opieralem piszac wczesniejszy post. Ja wiem ze nikt zle nikomu nie zyczy a przynajmniej nie powinien, ale dlaczego Liwko twierdzisz ze bede mial wieksze rachunki od ciebie?? Calkiem mozliwe ze tak bedzie nie twierdze ze nie ale raczej nie dla tego ze kupilem pompe taka jaka kupilem, ale z wielu innych przyczyn np. Temperatury jakie sa na podlasiu.

Poza tym roznicy dopatrywalbym sie tylko w cenie samej pompy. A moja pompa to koszt 21 tys razem z kotlownia uruchomieniem i glikolem wiec roznica w cenie najtanszej na polskim rynku wcale nie powala. Tez potrafie liczyc i gdyby bylo inaczej napewno bym sie niezdecydowal(az z ciekawosci sprawdzilem w umowie)Kolektor pionowy i podlogowka raczej wszedzie bedzie podobnie. Chyba ze ktos to wykona sam. Ale w twn sposob raczej nie powinno sie okreslac kosztow. Bo ja np sam z bracmi wybudowalem dom i nic mnie robocizna nie kosztowala. Wiec zaoszczedzilem ponad 30 tys. I bede sie za to grzal 20 lat....ale chyba nie tedy droga

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dom na planie koperty więc zyski od słońca będziesz miał bardziej ograniczone niż dom tradycyjny. Masz więcej ścian i większy dach. Więc straty będą większe przy porównywalnym ociepleniu.

Nie wiem ilu osobową masz rodzinę bo od tego zależy zużycie CWU. 170l zbiornik to komfort przy PC dla dwóch osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...