Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gościu01, możesz coś więcej napisać nt. sposobu liczenia? Ciekawi mnie, że PC powietrzna wyszła kilka tysięcy taniej w utrzymaniu. Jaką strefę klimatyczną przyjąłeś?

Pzdr,

Arek

 

tak jak napisałem :

1. cenę urządznienia podzieliłem przez spodziewaną ilość lat użytkowania = amortyzacja, czyli dla kotła gazowego dla którego przyjąłem 15 lat amortyzacji, potrzebuję statystycznie 1,33 urządzenia w badanym okresie 20 lat,

 

2. doliczyłek koszty projektu dla obliczanego okresu - 20 lat ( jeśli są wymagane ),

 

3. dowiedziałem się / policzyłem koszty nośników energii w przeliczeniu na 1 kW oraz dodałem koszty abonamentów w skali roku ( gazem grzejemy w sezonie a abonament nadal płacimy, nawet latem. Niemały ).

 

4. koszty 1 kW, inny dla każdego nośnika energii, przemnożyłem przez badany okres 20 lat dla zapotrzebowania mojego budynku,

 

5. uwzględniłem sprawności urządzeń i COP oraz koszty przeglądów ( dla ogrzewania prądem nie występują, dla Ggazu dodatkowo przeglądy kominiarza ),

 

Po podstawieniu wartości zgodnie z otrzymanymi ofertami od dostawców/instalatorów wyszły mi takie właśnie wyniki.

 

Możesz przyjąć inny okres, jeśli np. zamierzasz mieszkać w budowanym domu tylko 10 lat, albo do kresu swoich dni :wink:

Możesz przyjąć inne istotne koszty jeśli występują okresowo, lub jednorazowo,

 

Tak porównując koszty GZ-50, prądu, PC i innych których nie brałem pod uwagę, wydaje się być rozsądne.

Dla moich potrzeb użyłem do tego celu exela.

 

P.S.

Sprawności przyjąłem zgodnie z danymi, które znalazłem :

prąd - 99%, prąd dla PC-98%, GZ-50 - kocioł kondensacyjny średnio 102%*,

 

* 9,9 kW z 1 m3 gzau.

 

Sprawność transportu ciepła :

prąd - 99%, pozostałe ( podłogówka ) - 90%

 

COP dla PC z kolektorem ziemnym 4,1

COP dla PC powietrznej 3,0

 

Przy czym u mnie rozbiłem jeszcze na cwu i c.o. w sezonie grzewczym i latem dla cwu. Tak dla dokładności obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie się podziewa ten 1% prądu i te 10% ciepła z podłogówki ???

 

Nie wiem :o

 

sprawność grzewczą dla prądu 99% można znaleźć w literaturze,

90% sprawności transportu ciepła dla wody, w tym przypadku dla podłogówki przyjąłem według ustalonych danych w burzliwej dyskusji na tym forum jaka przetoczyła się jakieś 2-3 lata temu. Również zgodzono się z 99% dla prądu.

 

Może specjaliści się wypowiedzą.

Możesz przecież też policzyć sobie bez sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

P.S.

Sprawności przyjąłem zgodnie z danymi, które znalazłem :

prąd - 99%, prąd dla PC-98%, GZ-50 - kocioł kondensacyjny średnio 102%*,

 

A czy możesz dokładniej przedstawić te obliczenia z uwzględnieniem sprawności dla tych urządzeń? Wiesz chodzi o dokładny sposób obliczeń krok po kroku.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyski na rezygnacji z jednego komina i w drugim zostaje tylko kominkowy i powietrzny oraz na oknach szczelnych pisza ze na 10 okien oszczednosci ok 3000zl- do sprawdzenia ale super sie zapowiada.

Z tymi zyskami z okien to bym nie przesadzał..... Trzeba by dać fixy, a chyba nie o to chodzi. Jak ja przemyślałem okna to mi wyszło, że nie chcę żadnego fixa, bo jak mi przyjdzie ochota otworzyć to chcę mieć taką możliwość ;)

Ale i tak będę miał wentylację mechaniczną ;)

 

A co do opłacalności pompy ciepła ze względu na koszty inwestycyjne - ja po prostu nie chcę mieć gazu w domu i chętnie za to dopłacę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za nami pierwszy miesiąc grzania pc do temperatury "mieszkalnej" (wcześniej grzaliśmy do 18 st, żeby się milej pracowało). Niestety nie mamy podlicznika, więc trudno oceniac koszty, zwłaszcza, że wciąż się w domu coś dzieje i różne maszynki żreją prąd. W każdym bądź razie jest ciepło, ciepła woda leci z kranów w wystarczających ilościach (niemałych :roll: ), w czym mają też swój udział solary i rekuperator.

Na razie się uczymy i wypróbowujemy różne ustawienia. Staramy się wykorzystywać jak najwięcej prądu w nocnej taryfie i już nam zaczęło to wychodzić.

Jedno, co bym zmieniła ( i pewnie zmienimy kiedyś) to baterie w łazienkach na takie z termostatem.

PS. Też nie chcieliśmy gazu w domu :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Czy ktos z Was moglby mi pomoc w ocenie ponizej opisanej pompy?

 

*********

Ten rodzaj pompy ciepła jest kolejną alternatywą dla systemów zasilających te pompy w energię cieplną pozyskiwaną z wody, gruntu lub gruntu skalnego. MEC FL59T pozyskuje energię z ciepłego powietrza, pobierając je bezpośrednio z systemu wentylacyjnego zainstalowanego w Państwa domu, dzięki temu pozyskać można od 4,5 kW do 13,5 kW (z dod. zasil 9kW). Pompa jest wyposażona w 100 litrowy zbiornik akumulacyjny.MEC FL59T to kompletny system cieplny, opracowany i zwymiarowany w taki sposób aby zabezpieczyć zapotrzebowanie na energię cieplną całego domu. MEC FL59T dostarcza jako system zarówno energię cieplną oraz podgrzewa niezbędną dla domu ilość ciepłe j wody.

 

MEC FL59T jest interesującą alternatywą dla istniejących na rynku pomp ciepła:

- nie wymaga kosztownych wierceń (pompy zasilane z gruntu skalnego),

- nie wymaga dużych powierzchni dzialki (pompy zasialne z gruntu),

- daje więcej energii niż inne dostępne na rynku podobnie zasilane produkty - schladzanie jedynie do +5° C , a nasz produkt schladza powietrze do - 10°C, - 15°C,

- wydajność tego systemu, a w efekcie Państwa oszczędności trzy, czterokrotnie większe w porównaniu z ogrzewewaniem elektrycznym,

- pompa ta posiada wewnętrzny system sterowania temperaturą w Państwa domu czytający temperatury zewnętrzne, a to kolejna, dodatkowa oszczędność energii i pieniędzy,

- okres użytkowania tej pompy ciepła szacuje się na 15 lat,

- jest to system dalece optymalizujący wytwarzanie energii cieplnej oraz ciepłej wody,

- wymiary 600 x 620 x 1650 ( 1850 z przewodem rurowym).

 

Wymiary, szer. x głeb. x wys. (mm) :

600 x 620 x 1650 (1850 z rurami)

Waga :

160 kg

Efekt (+20/50°C, 50Hz) :

4,5 kW

Kompresor :

Scroll, 3-fazy 400V, 6,0A

Czynnik chłodniczy :

R134a, 1,2 kg

Wentylator :

75W, ~230V, 100 - 250 m3/h

Łączenie wentylacji :

Ř125mm

Pompa cyrkulacyjna :

98W, ~230V, 0,7 - 0,9 m3/h

Ztączki rur :

złączka, 20mm

Dodatkowe zasilanie :

9 kW

Bezpiecznik :

16A

Pobór mocy, kW ą 8%

1,3 kW

Zbiornik :

100 litrów

Przewód c. wody w zb.:

15m, 22mm Cu

 

OSZCZĘDNOŚCI

Dzięki MEC FL59T można rocznie zaoszczędzić do 16.000 kWh, a zależy to od wielkości domu oraz potrzeb.

 

Co sadzicie o powyzszym rozwiazaniu? Z tego, co sie dowiedzialem, to cwu musi byc dodatkowo podgrzewana - w oddzielnym bojlerze. Myslalem, ze mozna byloby kupic bojler, ktory umozliwialby podlaczenie solara, co pewnie wspomogloby podgrzewanie cwu (pompa podgrzewa cwu do okolo 10C).

 

Cena samej pompy ponizej 20kPLN.

 

Bede wdzieczny za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sadzicie o powyzszym rozwiazaniu? Z tego, co sie dowiedzialem, to cwu musi byc dodatkowo podgrzewana - w oddzielnym bojlerze. Myslalem, ze mozna byloby kupic bojler, ktory umozliwialby podlaczenie solara, co pewnie wspomogloby podgrzewanie cwu (pompa podgrzewa cwu do okolo 10C).

Tego typu pompy ciepła odzyskujace ciepło z wentylacji produkuje nie tylko ta firma. Warto przyjrzeć sie też produktom konkurencji.

Takie rozwiązanie ma sens jedynie wtedy, gdy dysponujemy nadwyżką ciepła w pomieszczeniach w stosunku do zapotrzebowania ciepła na ogrzewanie, np. w pomieszczeniach solarium, piekarni, itp.

W budynku mieszkalnym dużo bardziej efektywne będzie wykorzystanie ciepła z wentylacji w rekuperatorze do podgrzania powietrza dostarczanego do pomieszczenia (wyjątkiem jest okres letni - wtedy można by takie urządzenie wykorzystać jako klimatyzator).

Co do danych tej pompy : http://www.mecmaster.se/pdf/fl59T.pdf - bardzo dużo niedomówień. Nie podana sprawność pompy ciepła, brak temperatury uzyskanej c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu pompy ciepła odzyskujace ciepło z wentylacji produkuje nie tylko ta firma. Warto przyjrzeć sie też produktom konkurencji.

 

Nie omieszkam:-)

 

Takie rozwiązanie ma sens jedynie wtedy, gdy dysponujemy nadwyżką ciepła w pomieszczeniach w stosunku do zapotrzebowania ciepła na ogrzewanie, np. w pomieszczeniach solarium, piekarni, itp.

W budynku mieszkalnym dużo bardziej efektywne będzie wykorzystanie ciepła z wentylacji w rekuperatorze do podgrzania powietrza dostarczanego do pomieszczenia (wyjątkiem jest okres letni - wtedy można by takie urządzenie wykorzystać jako klimatyzator).

 

Najciekawsze w opisie tej pompy ciepla jest to, ze schladza ona powietrze do ok. -12C. Czyli zachodzi spory odzysk ciepla w porownaniu do rekuperatora. Nie bardzo wyobrazam sobie natomiast, jak w praktyce wygladaloby korzystanie z takiej pompy. Czy np. nie byloby 'przeciagow' od ssania powietrze z wnetrza domu przez pompe.

 

Co do danych tej pompy : http://www.mecmaster.se/pdf/fl59T.pdf - bardzo dużo niedomówień. Nie podana sprawność pompy ciepła, brak temperatury uzyskanej c.w.u.

 

COP jest okolo 3 (ok. 1.5kW dla pompy daje 4.5kW ciepla). Temperatura cwu ok. 10C, czyli trzeba dogrzewac. Niedomowien sporo, dlatego szukam pomocy na forum.

 

Dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP jest okolo 3 (ok. 1.5kW dla pompy daje 4.5kW ciepla). Temperatura cwu ok. 10C, czyli trzeba dogrzewac. Niedomowien sporo, dlatego szukam pomocy na forum.

Jeśli ktoś proponuje Ci podgrzewanie ciepłej wody do temp. 10 st. C, to chyba z Ciebie kpi. Możliwe także, że sam należy do klubu morsów.

Najbardziej prawdopodobne jednak jest to, że sam nie wie co sprzedaje.

Woda o temp. 10 st C to woda zimna (z drobnymi odchyłkami w górę lub w dół). Możesz to sprawdzić w dowolnej instalacji wodociagowej.

 

"Efekt (+20/50°C, 50Hz) : 4,5 kW " oznacza, że przy temperaturze dolnego źródła PC (powietrze z wentylacji) 20°C i temperaturze górnego źródła PC 50°C (ciepła woda) pompa osiagnie sprawność 4,5 kW, czyli będzie miała COP rzedu 3,0.

Dla większej różnicy temperatur COP będzie maleć. Dla podawanych temperatur dolnego źródła rzędu -15°C COP będzie poniżej 2,0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieją jakieś różnice pomiędzy instalacją ogrzewania podłogowego w domu ogrzewanym pompą ciepła i w domu ogrzewanym kotłem gazowym? Jeden z dystrybutorów pomp twierdzi, że tak. Ponieważ zupełnie się na tym nie znam, nie potrafię ocenić, czy tylko próbuje mi sprzedać swoją usługę (droższą oczywiście o 100% niż u przysłowiowego Pana Kazia-instalatora), czy też jest w tym ziarenko prawdy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieją jakieś różnice pomiędzy instalacją ogrzewania podłogowego w domu ogrzewanym pompą ciepła i w domu ogrzewanym kotłem gazowym?

 

Jedna zasadnicza - większa gęstość ukłądania rurek - można przyjąć "na oko" że rurki będzie trzeba dwukrotnie więcej, wiec 200 m2 podłogówki wyjdzie drożej o jakieś 1000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...MEC FL59T pozyskuje energię z ciepłego powietrza, pobierając je bezpośrednio z systemu wentylacyjnego zainstalowanego w Państwa domu,

 

Czyli perpetuum mobile :lol: :lol: :lol:

 

 

 

Ale zacytujmy więcej:

 

Ten rodzaj pompy ciepła jest kolejną alternatywą dla systemów zasilających te pompy w energię cieplną pozyskiwaną z wody, gruntu lub gruntu skalnego. MEC FL59T pozyskuje energię z ciepłego powietrza, pobierając je bezpośrednio z systemu wentylacyjnego zainstalowanego w Państwa domu, dzięki temu pozyskać można od 4,5 kW do 13,5 kW (z dod. zasil 9kW).

 

(z dod. zasil 9kW) oznacza że dom będziesz grzał grzałką elektryczną o mocy 9kW, a dodatkowo będziesz miał pompę ciepła aby się nią chwalić przed znajomymi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieją jakieś różnice pomiędzy instalacją ogrzewania podłogowego w domu ogrzewanym pompą ciepła i w domu ogrzewanym kotłem gazowym? Jeden z dystrybutorów pomp twierdzi, że tak. Ponieważ zupełnie się na tym nie znam, nie potrafię ocenić, czy tylko próbuje mi sprzedać swoją usługę (droższą oczywiście o 100% niż u przysłowiowego Pana Kazia-instalatora), czy też jest w tym ziarenko prawdy.

 

 

No nie,

100% to przesada !

styropianu tyle samo,

jastrychu tyle samo,

folia - tyle samo,

rozdzielacze i pompa - tyle samo ( może pompa nieco mocniejsza/droższa o 20 zł :lol: )

 

Jedyna różnica to taka, że dla PC stosuje się zazwyczaj niższe temperatury czynnika ( wody grzewczej ) dla osiągnięcia lepszego COP pompy.

Aby osiągnąć taką samą efektywność podłogówki rurki alupex układa się gęściej.

W ekstremalnym przypadku 2x gęściej.

U mnie we wstępnych obliczeniach wychodzi średnio jakieś 1,5x gęściej ( w zależności od pomieszczenia i rodzaju podłogi ). Dalsze zagęszczanie rurek nic nie daje.

 

faktem jest, że dobrze jest to policzyć,

jest to nowe ( PC+ podłogówka ) i za tą magię się płaci,

renomowane firmy stosują renomowane produkty ( czyt. drogie ), a pan Tadzio czasem sztukuje i zrobi na gwintrurce i trójniku 3/4 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Kazio vel Tadzio :wink: robi na tym samym (Kann, Herz lub Purmo), jest sprawdzonym instalatorem, więc nie ma obawy o jakość. Problem w tym, że nigdy nie robił podłogówki zasilanej pompą. Zasadnicza różnica jest podobno w rozdzielaczach (jakieś 5razy droższe trzeba zastosować :o ). Tylko dlaczego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Kazio vel Tadzio :wink: robi na tym samym (Kann, Herz lub Purmo), jest sprawdzonym instalatorem, więc nie ma obawy o jakość. Problem w tym, że nigdy nie robił podłogówki zasilanej pompą. Zasadnicza różnica jest podobno w rozdzielaczach (jakieś 5razy droższe trzeba zastosować :o ). Tylko dlaczego?

 

Proponuję zapytać MARKOG-a, ma PC i podłogówkę, jest bardzo rzeczowym człowiekiem, z pewnością odpowie.

 

Pozdrawiam z Poznania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam na rozdzielaczach które zdjęcie zamieściłem wątku pt regulacja podłogówki (niestety serwer mi wygasł i musze je wrzucic na inny) . Nie wydaje mi sie aby były 5x droższe - powiem więcej były chyba tanie i w miarę normalne (tu muszą sie instalatorzy wypowiedzieć) - jutro zajrze do faktury. A po drugie instalacja ta wydaje sie byc prosta jak rurka miedziana - Pompa ciepła - pompka obiegowa - naczynie wzbiorcze (na powrocie) - miedzią 3/4 do dwóch rozdzielaczy i tyle. Z rozdzielaczy łacznie 20 obiegów po domu firmową rurką (ale jaka to też z faktury musze wyczytać)- odpowietrzniki ręczne - teraz założyłem automata w najwyższym punkcie. Kotłownia bardzo prosta. Acha nie bawiłem sie w jakies systemowe styropiany z naklejaną folią- po pierwsze KANowe były tylko 3cm a po drugie strasznie drogie - na styropian położyłem folię paroizolacyjna metalizowaną (taka jaką sie daje pod regipsy) przeplatana włóknami także była piękna siateczko o oczkach 1cm - kosztowała mnie wtedy 120 zł - 100m2 chyba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz do ogrzewania podlogowego powinien byc wyposażony w mierniki przepywu żeby można bylo ustalic przeplyw dokladnie (lub też w ostateczności zawór regulacyjny bez miernika ale musimy znać przeplywy w zależności od otwarcia tego zaworu) na drugiej belce powinny być zamontowane wkadki termostatyczne, które po zalożeniu glowic elektrotermicznych i regulatorów temperatury w danych pomieszczeniach umożliwią nam regulację temperatury. I to tyle. 5 razy droższe to chyba wykonane z nierdzewki bo takie też są.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...