Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

„Przeliczając” to na CWU, to wychodzi, około 6m3 ciepłej wody – chyba, że PCi ma COP mniejszy od 3,5

 

Czyli 200l dziennie na 3 osoby. Ale jednego dnia pójdzie więcej a drugiego mniej. Mam dwa zbiorniki po 120l i wody nigdy nie zabrakło ale ze względu na CCWU dzisiaj dałbym minimum 300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i wszystko jasne, bo zużycie CWU wydawało się mało prawdopodobne.

Na jednym zbiorniku masz stałe straty dobowe w wys. 1,75kWh (dane producenta, z podanej strony).

Czyli na 2 szt, to już strata taka jak podgrzanie prawie 100l CWU na dobę!

 

Jak sobie wszystko policzysz, tj. straty, koszt zakupu drugiego zbiornika, mniejszy COP (wynikowy) PCi, to może okazać się, że bardziej opłacalne byłoby dogrzewanie CWU także w taryfie dziennej, przy mniejszym zasobniku.

 

Duże i przewymiarowane, nie zawsze jest lepsze.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zastosowanie „nocnej” taryfy jest uzasadnione tylko wtedy, kiedy sumaryczne zużycie prądu w „nocy” jest większe, od sumarycznego zużycia prądu „dziennego”.

3. Należałoby też porównać sterowniki (programatory) i ich możliwości zarówno w obsłudze jak i informacjach i diagnostyce – a elektronika do PCi jest droga.

5.Dla przyzwoitości dodam, że dedykowane sterowniki, pompy obiegowe, itp. zapewne mogą mieć wpływ na pracę samej PCi (bo dobrane zostały” fabrycznie”).

Powalczę trochę z mitami....

Punkt 1 to kompletny mit. Sprawdź ceny taryf i policz to sobie. Zastosowanie taniej taryfy ma sens jeśli zużycie w drogiej będzie mniejsze niż koło 70%. Do tego wcale nie trzeba zmieniać żadnych przyzwyczajeń.

Punkt 3 też jest "nieco" przesadzony. Do pc jest potrzebny sterownik tak prosty jak budowa cepa. Sterowanie polega tylko na włącz/wyłącz i niczym więcej - dokładnie jak w lodówce. Z powodzeniem może być stosowany nawet prosty sterownik pokojowy za 100zł. Inna możliwość to sterowanie pogodowe, które wyłącza pc gdy temperatura wody w instalacji osiągnie odpowiednią wartość w zależności od temperatury na zewnątrz - sterowanie mniej prymitywne, ale też bardzo proste. Ewentualnie połączenie obu. Do cwu wystarczy zwykły termostat plus ograniczenie temperatury wody grzewczej. Nic więcej nie jest potrzebne i reszta to wodotryski.

Punk 5... Coż za specjalistyczny osprzęt ? Pompy obiegowe są standardowe do co - byle pracowały z glikowem (prawie każda może), bo cóż więcej można tu wykombinować ? Przepływ cieczy po obu stronach pompy jest stały - wyliczony przy projektowaniu pompy, więc nawet nie jest potrzebne sterowanie obiegówką jak może się to odbywać przy grzejnikach z zaworami termostatycznymi (np. pompy Wilo Stratos Eco). Dobór obiegówek przez producenta moim zdaniem to pomyłka, bo producent nie wie, do układu o jakich oporach przepływu pc będzie podpięta. Producent powinien podać w instrukcji wymagany przepływ (i zalecane różnice temperatur zasilanie/powrót) i obiegówki powinny być tak dobrane, żeby zapewnić nominalny przepływ cieczy po obu stronach pc. Do weryfikacji przepływu nawet nie jest potrzebny przepływomierz, bo można go sobie policzyć na kartce znając temperatury zasilania i powrotu obu stron. W ten sposób można samodzielnie dobrać obiegówkę do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jak to liczą ale pewnie dla temp. otoczenia 0oC.

Raczej dla temperatury standardowej czyli 20 stopni. Zasobnik nie stoi na dworze, tylko w pomieszczeniu. Jeśli komuś te straty wydają się za wysokie i woda za szybko stygnie, to może owinąć zasobnik np. 15-ką wełny i stretch folią, a parametry znacznie się poprawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej dla temperatury standardowej czyli 20 stopni. Zasobnik nie stoi na dworze, tylko w pomieszczeniu. Jeśli komuś te straty wydają się za wysokie i woda za szybko stygnie, to może owinąć zasobnik np. 15-ką wełny i stretch folią, a parametry znacznie się poprawią.

 

Zbiornik jest naprawdę dobrze zaizolowany i jeżeli jakieś są to na tyle małe że pomijalne. Bo ile można mniej zapłacić bez tych strat płacąc za CWU dla 3 osób w lipcu 20zł?

Chodzi mi o to że nawet jakbym miał parę zł więcej wydać na grzanie zbiornika 300l to ze względu na komfort CCWU warto, a przy okazji zaoszczędził bym na wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powalczę trochę z mitami....

Punkt 1 to kompletny mit. Sprawdź ceny taryf i policz to sobie. Zastosowanie taniej taryfy ma sens jeśli zużycie w drogiej będzie mniejsze niż koło 70%. Do tego wcale nie trzeba zmieniać żadnych przyzwyczajeń.

 

Ależ proszę bardzo, liczmy – zgodnie z cennikiem VATTEFALL (bez opłat stałych, nie wiem czy są też „rozbite”, ale zakładam, że ich wpływ nie jest istotny:)

Taryfa całodzienna 0,3143 + przesył 0,1354 = 0,4497zł za 1kWh

Taryfa dzień/noc :

- dzień 0,3634 + przesył 0,1780 = 0,5414zł za 1kWh

- noc 0,2544 + przesył 0,0376 = 0,292zł za 1kWh.

 

Dla 1000kWh w taryfie całodziennej rachunek 449,7 zł.

Dla dzień noc przy proporcjach zużycia:

30/70 wyniesie 87,6zł + 378,98zł = 466,58zł czyli o 16,80 więcej niż przy taryfie całodziennej.

40/60 wyniesie 116,8 + 324,84 = 441,64zł , czyli mniej o 8zł niż w taryfie całodziennej

50/50 wyniesie 146 + 270,7 = 416,7zł, czyli o 33zł mniej niż w taryfie całodziennej.

 

Co do pozostałych punktów Twojej wypowiedzi, to zauważ, że pisałem w kontekście porównywania cen, a nie tego co komu jest potrzebne.

 

No już znalazłem.

Rzeczywiście 1,7 ale przy temp. znamionowej 80oC!

 

Przyznaję się bez bicia, że posłużyłem się retoryką, Takiego Jednego Pana, ale tylko w celu uświadomienia, że takie straty też istnieją i nie są wcale aż tak małe, jak by się wydawało.

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przedstawionych wyżej wyliczeń – jeszcze jeden wniosek.

 

Nie można, podczas wyliczeń „opłacalności” stosowania taryfy dzień/noc podawać kosztu 1kWh jako tylko tej cennikowej, nocnej – czyli w tym przypadku 0,292zł.

 

Taka wartość ma uzasadnienie tylko wtedy, gdyby wszystko w domu „pracowało” tylko w „nocy”.

 

Jako przykład koszt 1kWh przy:

- taryfie całodziennej wynosi 0,4497zł

 

- noc/ dzień:

przy proporcjach 30/70 daje koszt 0,4666zł

„ „ 40/60 = 0,4416zł

„ „ 50/50 = 0,4167zł

„ „ 60/40 = 0,3918zł

„ „ 70/30 = 0,3668zł

 

Takie są rzeczywiste koszty 1kWh pobieranej energii elektrycznej przez PCi w taryfie nocnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie – tak powinno się liczyć, bo to są rzeczywiste koszty za 1kWh (bez względu co i kiedy „pracuje”), płacone w danym domu.

W stosunku rocznym jest jeszcze bardziej miarodajne.

 

I tak i nie. Łatwo w ten sposób sobie policzyć rzeczywisty koszt kWh dla całego gospodarstwa, ale wyłączając pompę z tego rachunku wyjdzie cena podobna do taryfy całodziennej więc tak jakbyśmy byli bez pompy. Nawet wtedy może nam się to opłacać. To wszystko zależy od trybu życia w domu.

Jednak wyłączając z rachunku wszystkie pozostałe urządzenia (przecież różnice między domami mogą tu być bardzo duże) i zostawiając samą pompę w II taryfie wyjdzie już coś około 0,30gr za kWh

Jeżeli mamy liczyć koszt grzania CO i CWU raczej stosował bym tę drugą opcję.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ proszę bardzo, liczmy.

Ale masz płaską płaską taryfę, ale i tak punkt zerowy jest powyżej 60% drogiej. U mnie (Enion) na zero wychodzi się przy prawie 80% zużyciu dziennej. Mając pc łatwo jest zwiększyć zastosowanie tanej taryfy bez zmiany przyzwyczajeń.

Odnośnie pozostałych punktów, to też pisałem o porównaniu cen. Chciałem zwrócić uwagę na to, żeby nie sugerować się za bardzo wypowiedziemi handlowców, prospektami reklamowymi i bajerami, lecz tym co w rzeczywistości jest w środku i jaki to ma sens - właśnie w kontekście porównywania cen, co w końcu jest dla nas najważniejsze. Dla przykładu: moim zdaniem bajerem jest "specjalizowana", pewnie nie tania, obiegówka zamontowana i "dobrana" we wnętrzu pompy, gdzie pompa jest tylko połową układu, a producent nie ma pojęcia, czy założysz sobie jedną długą sekcję, czy 4 krótkie, gdzie opory przepływu będą sporo mniejsze. Oczywiście wszystko jest kwestią ceny, ale nie za wszystko warto dodatkowo płacić...

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie masz rację, ale nie do końca. Do kosztów PC (tak mi się wydaje, jak się mylę proszę o sprostowanie) wliczyć należy koszt prądu na pokrycie pracy nie tylko sprężarki, ale pomp obiegowych, sterowników, cyrkulacji, podświetleń, czujników temp. itp.

 

Cyrkulacji bym tu nie wliczał a pozostałe "bajery" są w przeciągu miesiąca dość marginalne.

 

Przy standardowym ociepleniu domu i trybie auto (jak tu czytam) PC chodzi też w drogiej.

Właśnie ze względu na cyrkulacje (rok szkolny:() około 1kWh dziennie idzie mi w drogiej. A jeśli chodzi o CO to taniej taryfy zacznie mi brakować w w okolicach -15oC. Musze poczekać na takie mrozy bo w zeszłym roku miałem dość sporo mostków których mam nadzieje się pozbyłem.

 

Od 15.09 do 15.10.2010 r. za prąd zapłacę 265 zł. (nie wliczam abonamentu), tania - 721 kWh (z tego ok. 511 kWh to ogrzewanie za 143 zł.), droga - 97 kWh. Średni koszt kWh=0,32 zł.

 

Ja liczyłem całą kwotę do zapłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa ogrzewania w zasadzie jest wszędzie – bez względu na rodzaj kotła, tak więc przy podawaniu kosztów ogrzewania, też bym pominął.

Natomiast 2 pompy obiegowe PCi jak najbardziej powinny być liczone – zwłaszcza, że ma to wpływ na COP PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...