Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie nie wywala:) tylko słychać "uderzenie" jak się włącza i wyłącza. No chyba że będziesz ją mieć w dobrze wyizolowanym pomieszczeniu to w tedy nie warto. Zresztą najlepiej jak zrobisz jak weźmiesz bez bo przecież firmę masz pod nosem i jak cię to będzie wkurzało to poprosisz by ci założyli. To nie jest problem. Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ProStas ty masz pompę czy prądem grzejesz bo nie pamiętam?Jak pompę to jaką i ile płaciłes jak nie tajemnica.Coś kiedyś o Thermoglov pisałeś

A w ogóle to jakieś dziwne wyliczenia tu widzę-parterówka i podłogówka na całości czyli robię wszystko a potem myślę czy dać piec na węgiel za parę kilo złotych czy pompę ciepła za paredziesiąt kilo złotych.Powiedzmy ,że pompa 25tys odwiert 10 tys to mamy 35tys a piec na węgiel dajmy na to 8tys (to jakiś wypas już chyba bardzo)więc różnica jakieś ok 30tys.Kotłownia na węgiel zajmie całe pom gosp. bo pompę to się powiesi i można spoko pralnie jeszcze zrobić.Tak więc ze 6m zajętego pomieszczenia to z 12 tys.Więc różnica jakieś 15-20tys faktyczna.Więc to chyba zależy ,jak ktoś ma to zrobi a jak ktoś nie ma i buduje dom sam ze szwagrem i rodziną i oszczędza każdy grosz to nie zrobi.Ja bym chyba zrobił.Tylko nie wiem czy nie powietrze/woda

 

Co do kosztów: pompa ciepła np. Ecopolu 8 kW 13.000 brutto, odwierty około 12.000, natomiast kocioł na ekogroszek 7.000, dodatkowy ciąg/komin około 3.000, min. 6 m2 więcej powierzchni (kocioł + mały skład węgla luzem lub w workach i wieczny bajzel w kotłowni mimo szczerych chęci) x min. 2.500 zł/m2 = 15.000. Wychodzi inwestycja jakby nie patrzeć 25.000 zł pompa ciepła = 25.000 zł ekogroszek. Eksploatacja: koszt grzania pompą = kosztowi grzania ekogroszkiem (mniej więcej). Odpada natomiast w sezonie średnio 4 godziny w tygodniu na: kupno węgla, wpakowanie go do kotłowni/zasobnika, wywalanie popiołu i żużla, sprzątanie piwnicy, odpowietrzanie układu, dopuszczanie wody do CO, kominiarz, itp.itd. Chyba łatwiej wieczorkiem zrobić przelew do dostawcy prądu :) Może się mylę ? Ale byłem głupi, że dałem się nabrać na ekogroszek dwa lata temu. Taka była moda. Całkiem ciekawie jest jak zapomnę dosypać do zasobnika albo wręcz kupić węgiel, a tu mróz, sobota wieczór, kocioł zimny. Pozostaje pożyczać węgiel od sąsiada i rozpalać później godzinę i ustawiać parametry kotła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stało się....ten wątek przeraża mnie swoją objętością i aż strach się tu udzielać :) ale mam pytanie o funkcję odczytu temperatury DZ. Mój sterownik pokazuje tylko temperaturę glikolu wypływającego (schłodzonego) z pompy. Instalator twierdzi, że wystarczy dodać 4stC i będę znał temperaturę wpływu. Jak to jest u Was? Czy mój instalator ma rację? Może sprawić sobie termometr opaskowy i umocować go na wężu wpływu glikolu....o ile jest sens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawiłem sobie 3 czujniki - termometry - 2 na wy/wej do podlogowki zakladane na rury od temp. GZ i 1 dolepiany chinski elektroniczny do wejcia czynnika z zewnatrz

calosc inwestycji ( 2x18zł + 15zł) 51zł - dla zaspokojenia mojej ciekawości - pomiar .... cóż tylko orientacyjny,bo ciężko mowic o dokładnosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator twierdzi, że wystarczy dodać 4stC i będę znał temperaturę wpływu

Fajnie by było gdyby tak było zawsze. Niestety może ta temperatura się dość rozjechać co jest spowodowane na przykład brudnym filterkiem do glikolu i skąd niby o tym się dowiesz jak nie z odczytu temp. Zainwestuj w jakiś termometr i kontroluj bo właśnie na początku pracy wymiennika tego brudu jest najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator twierdzi, że wystarczy dodać 4stC i będę znał temperaturę wpływu. Jak to jest u Was? Czy mój instalator ma rację?

 

Instalator nie ma racji. Przy produkcji c.w.u. jest inna różnica temperatur niż przy produkcji c.o. Tak samo jak Liwko wspomniał zabrudzanie się filtra powoduje zmianę dtDZ.

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie czy w moim przypadku było by zasadne zastosowanie pompy ciepła jako alternatywy dla ekogroszku lub peletów?

 

Dom będę budował według tego projektu http://www.mgprojekt.com.pl/domki/czterykaty3/index.php z pewnymi zmianami. Poddasze będzie nie użytkowe gdyż w mojej sytuacji dodatkowe pomieszczenia nie będą mi potrzebne. Jednak gdybym kiedyś zauważył potrzebę zwiększenia przestrzeni mieszkalnej to zostawiam sobie otwartą furtkę do adaptacji poddasza (wypuszczone rury CO i elektryka).

 

Dom będzie położony w okolicach Wieliczki czyli w regionie chyba dość zimnym. Wybudowany będzie z Cegły MAX.

Mam zamiar ocieplić dom styropianem o grubości 20 lub 25cm, na sufit i strych po 30cm wełny. Okna trójwarstwowe, Ogrzewanie podłogowe chce zamontować na całej powierzchni domu. Wentylacja grawitacyjna.

Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie energetyczne i nie wiem jak to obliczyć więc jeśli ktoś by mi powiedział to będę wdzięczny.

 

I czy teraz przy takim domu jest sens kupować pompę ciepła?

 

Jaki byłby koszt zakupu PC wraz ze wszystkimi pracami i elementami? Mam dość dużą działkę więc była by możliwość położenia podobno tańszego kolektora poziomego. Jednak słyszałem że PC jest bardziej efektywna z kolektorem pionowym czy to prawda? Do jakiej temperatury można podgrzać CWU?

 

I jaki byłby koszt ogrzewania PC? Czy są jakieś koszty serwisowe?

 

Dziękuje i pozdrawiam

Edytowane przez pies123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Trochę dużo na raz.

Zacznijmy od tego że masz bardzo podobnej wielkości dom co ja (mam 133m2 użytkowej) więc na swoim konkretnym przykładzie odpowiem.

Wertując ten oto temat FM doszedłem do wniosku że nie ma sensu pchać się w drogie pompy a raczej trzeba skupić się na dobrych podzespołach.

Mam pompę firmy http://ppcpompy.eu/ppc.php (masz do nich 100 kilka coś tam km wiec możesz do nich zajechać, ja tam nigdy nie byłem bo za daleko)

Jak ją kupowałem były nieco inne i o innych parametrach. Dla twojego przykładu weźmiemy pompę ECOPOWER 7.

Dobrze działający układ z pompą ciepła to trzy rzeczy. Górne źródło (GZ), pompa i dolne źródło (DZ)

Górne źródło będziesz miał najlepsze bo niskotemperaturowe dla pompy ciepła, więc na razie sobie je odpuścimy (jak się zdecydujesz to do wykonania wrócimy)

Dolne źródło to grunt (poziome lub pionowe), woda, powietrze. Masz dużą działkę więc najlepiej zrobić poziome (jest też tu wielu zwolenników pomp powietrze-woda ale w twoim regionie nie wiem czy odpowiednie)

Pozostaje pompa ciepła. I tutaj wybór jest ogromny ale pozostaniemy przy tej wyżej

Koszt.

GZ będziesz robił tak czy siak więc go nie liczę

DZ samemu 5-6tyś.(jest to dość łatwe ale trzeba się w temat nieco wgłębić) przez firmę od 10tyś.Pionowe w stosunku do poziomych nie są warte tak dużej różnicy w cenie.

Pompa ciepła 13.5tyś z 7VAT

W tej pompie masz już pompy obiegowe co i cwu ,naczynka przeponowe i zawory bezpieczeństwa, dokupić musisz praktycznie tylko zbiornik CWU za 2700.

Łącznie bez robocizny (cena może być niższa niż przy standardowej kotłowni)wyjdzie ci około 22-26tyś.

Teraz sam musisz policzyć koszt układu z piecem (policz piec, wszystkie elementy kotłowni, komin i te kilka metrów domu na skład opału.

Jak widzisz różnica wychodzi niewielka a czasami żadna jak się kupi projekt bez tradycyjnej kotłowni.

Co do ocieplenia to przy PC grubsze jak 20cm na ścianie nie ma ekonomicznego sensu.

Dach dobrze dać 25-30.

Ja CWU grzeję do max45oC co w zupełności wystarcza. Bardziej gorącą wodę trzeba już mieszać ze zimną.

Nie ma żadnych kosztów serwisowych a roczny koszt ogrzania twojego domu to około 1200-1500zł + około 100zł na CWU dla jednej osoby rocznie.

Uff. :) Pytaj i czytaj.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest górne źródło??

Ja CWU grzeję do max45oC co w zupełności wystarcza. Bardziej gorącą wodę trzeba już mieszać ze zimną.

Gdzieś czytałem że przy 45 rozwijają się jakieś bakterie i należy utrzymywać 60 stopni czy to prawda?

 

Łącznie bez robocizny (cena może być niższa niż przy standardowej kotłowni)wyjdzie ci około 22-26 tyś.

Rozumiem że Vat jeszcze muszę doliczyć? A robocizna pewnie ok 8 tys?

 

Co do ocieplenia to przy PC grubsze jak 20cm na ścianie nie ma ekonomicznego sensu.

Dlaczego więcej niże 20cm nie ma sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

właśnie napisałem wczoraj zapytanie do ppc o ofertę dom 130m2 plus garaż kotłownia ok.5,5m2, i w związku że w przed zimą chcę wyrównać dość pochyłą działkę chciałbym żeby mi ułożyli DZ poziome i za jednym razem również bym załatwił sprawę kanalizacji i deszczówki.

Oferta ppc mówi coś o 29 netto czyli ok 35 tyś. za kotłownie i DZ. Czy to jest dużo czy można jeszcze się potargować.

Liwko mówisz o 22-26 tys. 35 to troszkę więcej ale wciąż mniej niż konkurencja.

Najlepiej do nich zadzwonić bo chyba na maile nie odpowiadają a zależy mi na czasie.

Jaka w moim przypadku by była najlepsza umowa skoro i tak wykończeniówka na wiosne. DZ przed zimą czyli tylko zapłace za to a może umowę spisać w tym roku na wszystko i w przyszłym roku dopłacić ciekawe czy się zgodziliby Panowie z ppc bo jak znam życie to ceny pójdą troszkę albo wręcz przeciwnie nie spieszyć się?

 

proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest górne źródło??

To nic innego jak podłogówka.

Gdzieś czytałem że przy 45 rozwijają się jakieś bakterie i należy utrzymywać 60 stopni czy to prawda?

Prawie prawda. Rozwijają się bakterie legionelli. W zbiorniku CWU znajduje się grzałka, którą sterownik PC raz w tygodniu załącza by przegrzała wodę do 65-70oC. To eliminuje problem.

 

Rozumiem że Vat jeszcze muszę doliczyć? A robocizna pewnie ok 8 tys?

Te ceny to z VAT-em. Są u nich na stronie. A co do robocizny to zależy czy z DZ czy bez. Masz czas na zastanowienie się czy zrobisz samemu czy powierzysz firmie. Czasami lepiej zapłacić żeby nie mieli na kogo zgonić jak coś spartolą ale jest to dość łatwe do zrobienia.

Jak bez DZ to za robociznę nie powinni za dużo śpiewać bo to jest kilka godzin roboty i ogrzewanie działa.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta ppc mówi coś o 29 netto czyli ok 35 tyś. za kotłownie i DZ. Czy to jest dużo czy można jeszcze się potargować.

Na to jest 7% VAT więc nie 35 a 31. Ale można zrobić taniej bo pewno dużo chcą za DZ. Spytaj się ile za kotłownie bez DZ i ile za DZ. Samemu robiąc dolne źródło można zrobić tak jak pisałem za 5-6tyś. Jednak firma musi czasami jechać z koparką wiele kilometrów a to też kosztuje. Inna sprawa będzie jak znajomy koparkowy wykopie ci rów za paliwo i pół litra i z kolegą rozwiniesz 400-500m rury a oni tylko to zaakceptują i podłączom do PC. W takim przypadku można wiele zaoszczędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Te ceny to z VAT-em. Są u nich na stronie. A co do robocizny to zależy czy z DZ czy bez. Masz czas na zastanowienie się czy zrobisz samemu czy powierzysz firmie. Czasami lepiej zapłacić żeby nie mieli na kogo zgonić jak coś spartolą ale jest to dość łatwe do zrobienia.

Jak bez DZ to za robociznę nie powinni za dużo śpiewać bo to jest kilka godzin roboty i ogrzewanie działa.

Pzdr

 

Coś tu kręcisz ;) bo u nich na stronie na dole pisze że do podanych cen należy doliczyć podatek VAT.

 

U mnie z pewnych przyczyn wykonanie samemu odpada więc cena wzrasta a ile dla ciebie to jest "nie powinni za dużo zaśpiewać"?

 

Bo wiesz dla mnie 200 tys to kupa forsy a Gates tyle dziecku kieszonkowego daje dziennie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pies123, zobacz ceny http://ppcpompy.eu/page13.php 12600+7%VAT to tyle ile ci napisałem, zasobnik tak samo. A RJjr wycenili za Kotłownie i PC 31tyś. Ja bym się jeszcze potargował a DZ załatw chociaż taniej koparkę to już zaoszczędzisz. Chociaż do wiosny będziesz już miał taką wiedzę że zrobisz samemu:)

Różnice między piecem a PC jeśli wyjdą to niewielkie ale nie będziesz miał w domu kotłowni tylko pomieszczenie gospodarcze w którym będziesz mógł jeszcze wiele rzeczy zmieścić.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...