Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli Ci np. padnie obiegówka DZ, zatka się filtr itp,, to roztwór zamarzając przy -10 może uszkodzić wymiennik pc, Gdy roztwór zamarza przy -15-20, to pc się wyłączy zanim zamarznie roztwór w wymienniku.

 

 

to musiałby być" cholerny zbieg okoliczności" ,ale chodzi o to czy oprócz temperatury zamarzania ,są jakieś inne konsekwencje?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu cholerny zbieg okoliczności ? Filtry się nie zatykają a obiegówki nie psują ? Innych konsekwencji nie ma. Możesz wlać samą wodę, ale musisz zadbać, żeby nie zamarzła w wymienniku. Każda pc solanka-woda może pracować jako woda-woda, musi mieć tylko włączone zabezpieczenie wyłączające pc gdy temperatura wody na zasilaniu spadnie poniżej 5 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy ma ktoś na DZ zamontowaną pompę elektroniczną np. Alfa ?

Zastanawiałem się nad zakupem Alfa 2 lub Stratos Pico i w końcu kupiłem LFP Efekta. Też jest typu EC, ale nie posiada zbędnego balastu jakim jest automatyczne sterowanie wydajnością - dodatkowo cena jest atrakcyjniejsza niż konkurencji. Zużycie energii ok. 30% niższe w porównaniu do poprzedniczki (Wilo Star RS 25/60) przy tej samej lub może nawet trochę lepszej wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jeszcze za wczesnie na takie pytania, ale jakie macie temperatury na DZ?

 

U mnie przy produkcji c.o. 6,4/2,7 kolektory pionowe.

 

Henok - zadałem wcześniej pytanie odnośnie chłodzenia pasywnego - proszę o odpowiedź bo nie wiem czy warto sobie głowę tym zawracać :) . Pozdrawiam

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok

W innym wątku pisałeś że masz zastosowane chłodzenie pasywne.

Pytanka. :)

Czy masz wentylację mechaniczną?

Jak z punktem rosy?

Czy PCi przełącza się automatycznie na cwu?

Czy warto sobie tym tematem zawracać głowę, bo w sumie koszt nie duży i może warto.

Moje ogrzewanie pasywne składa się z DZ PCi, wymiennika płytowego, mniej więcej takiego : http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-plytowy-secespol-la14-10-etna-i1284603179.html, oraz ogrzewania podłogowego. Do tego dochodzą pompy obiegowe DZ i GZ PCi.

Pomiędzy trybem ogrzewania przez pompę ciepła, a trybem chłodzenia pasywnego przełączam się za pomocą zaworów trójdrogowych :

http://allegro.pl/zawor-trojdrogowy-mieszajacy-mieszacz-silownik-i1282118490.html

Cały układ technologiczny jest jeszcze bardziej skomplikowany, bo do niego są podłączone też kolektory słoneczne, które umożliwiają oprócz grzania CWU, także grzanie podłogówki.

Teraz odpowiedzi :

1. Tak mam wentylację mechaniczną : centrala Daytona 250 Dospela, niestety nie posiadająca bypassu. Dlatego też zrezygnowałem z podłączenia chłodzenia pod układ wentylacji.

2. Tak rozwiązane chłodzenie pasywne nie ma oszałamiającej wydajności. Nie udało mi się nigdy przekroczyć punktu rosy (roszenia posadzki w wyniku jego działania). Punkt rosy wystąpił tylko w krótkim okresie na posadzce w spiżarni - tam nie mam izolacji od gruntu i przy temperaturze posadzki rzędu 18 st. C była ona niekiedy wilgotna. Temperatura posadzki w pozostałych pomieszczeniach nie spadała poniżej 21 st. C.

Mierzyłem temperatury DZ do lipca br. były one rzędu 14-15 st. C.

3.PCi przełącza się automatycznie pomiędzy trybem podgrzewania ciepłej wody przez solary (priorytet) i podgrzewaniem ciepłej wody przez PCi. Przełączenie pomiędzy grzaniem podłogówki przez PCi, a chłodzeniem pasywnym zrealizowane jest ręcznie (przełącznik "chłodzenie pasywne").

 

Czy warto? Przez całe lato temperatura w moim domu nie spadała poniżej 23 st. C. Gdy wzrastała powyżej 24 st. C włączałem chłodzenie pasywne. Ponieważ ta sama pompa obiegowa obsługiwała solary, chłodzenie to działało głownie w nocy (obecnie zastosowałbym dwie odrębne pompy obiegowe, ale przeróbka układu nie jest taka prosta :(), ale pozwalało na utrzymanie temperatury w domu poniżej 25 st. C, przy upałach rzędu 30 st. C.

 

Podejrzewam, że podobny efekt można przy wentylacji mechanicznej z bypassem, włączanym w nocy dla ochłodzenia pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto? Przez całe lato temperatura w moim domu nie spadała poniżej 23 st. C. Gdy wzrastała powyżej 24 st. C włączałem chłodzenie pasywne. Ponieważ ta sama pompa obiegowa obsługiwała solary, chłodzenie to działało głownie w nocy (obecnie zastosowałbym dwie odrębne pompy obiegowe, ale przeróbka układu nie jest taka prosta :(), ale pozwalało na utrzymanie temperatury w domu poniżej 25 st. C, przy upałach rzędu 30 st. C.

 

Podejrzewam, że podobny efekt można przy wentylacji mechanicznej z bypassem, włączanym w nocy dla ochłodzenia pomieszczeń.

 

Dziękuję za odpowiedź.

U mnie wentylacji mechanicznej brak. Najbardziej się bałem punktu rosy ale jak widać nie jest tak źle. Czy dyskomfort chłodnej podłogi jest duży?

 

Mierzyłem temperatury DZ do lipca br. były one rzędu 14-15 st. C.

Z tego co pamiętam to u Ciebie kolektory poziome. Latem chyba skuteczność chłodzenia będzie lepsza w pionowych, ale może się mylę.

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, co myślicie o wykonaniu takiego glikolowego gwc żeby poza pracy z rekuperatorem wstępnie podgrzewał powietrze na wejściu powietrznej pompy ciepła. miało by to pracować w warunkach poniżej -5 stopni tak aby dogrzewać to powietrze do tych ok -5 stopni może zera. planuje coś w stylu PCi ALTERMA lub LG TERMA o mocy ok 12KW do ok 0 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy instalator powinien znać rodzaj gruntu, przed wykonaniem ostatecznej wyceny. Generalnie przy suchym piasku można założyć mniej niż 25W/mb, przy żwirze, glebie wilgotnej, nasączonej wodą spokojnie 80 W/mb.

 

Co do tego muszę się zgodzić. Rozmawiałem z przedstawicielem znanej firmy produkującej PC. Powiedział, że jak przez nich załatwia się również odwierty, zawsze pytają o numer działki i w bazie geologicznej (czy jakoś tak) orientacyjnie sprawdzają przekrój gleby, żeby wstępnie dobrać rodzaj odwiertów a o ich długości decydują już na miejscu podczas wiercenia. Preferują dwa lub trzy długie odwierty, np. 2 x 100 metrów, 2 x 120 m, 3 x 80 m - oczywiście dla mocy rzędu 8-12 kW (edit).

Edytowane przez rydzadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzają to też między innymi żeby przy tak długich odwiertach nie trafić na wody wgłębne. Może to czasem oznaczać budowę domku od początku:(

"Zwierciadło wód wgłębnych może być swobodne lub, najczęściej, napięte, co znaczy, że woda znajduje się między dwiema warstwami nieprzepuszczalnymi pod ciśnieniem. Jeżeli warstwa przykrywająca taką wodę zostanie przewiercona, wówczas woda podnosi się w rurze wiertniczej do wysokości ciśnienia statycznego. Wody te nazywa się artezyjskimi lub naporowymi. Jeżeli zwierciadło statyczne wody wznosi się ponad powierzchnię terenu (po nawierceniu otworu woda samoczynnie wypływa na powierzchnię gruntu), wówczas mówimy o ciśnieniu artezyjskim; jeżeli jednak zwierciadło wody ustali się po podniesieniu poniżej powierzchni terenu, mówimy o ciśnieniu subartezyjskim. Ta sama woda zależnie od ukształtowania terenu może być artezyjską lub subartezyjską."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę "pomęczyłem" instalatora mojej pompy i uzyskałem informacje na temat wydajności DZ i wyliczeń dla systemu ogrzewania.

 

W związku z tym mam prośbę o wyjaśnienie mi przez szanownych forumowiczów pewnego elementu którego nie potrafię zinterpretować.

 

Wymagane zapotrzebowanie mocy cieplnej DZ zostało określone na niższym poziomie niż zapotrzebowanie cieplne budynku. To faktycznie tak jest, że wymagana moc cieplna DZ nie musi być równa zapotrzebowaniu cieplnemu budynku? Różnica to ok. 30% więc dość spora.

Wydajność maksymalna DZ również jest wyliczona na poziomie niższym niż zapotrzebowanie mocy cieplnej budynku, chociaż tu róznica jest mniejsza i wynosi ok. 10%

 

Pompa ciepła ma być jedynym źródłem ciepła, chociaż planuję wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dekar

 

Nie jestem specjalistą, ale na moje wydajność DZ powinno się dobierać do mocy pompy. Są instalatorzy którzy preferują mniejsze pompy od zapotrzebowania budynku i odwrotnie, ale błędem jest jak DZ jest niedowymiarowane do mocy pompy - tak mi się wydaje.

Więc napisz jaką masz pompę i jakie DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagane zapotrzebowanie mocy cieplnej DZ zostało określone na niższym poziomie niż zapotrzebowanie cieplne budynku. To faktycznie tak jest, że wymagana moc cieplna DZ nie musi być równa zapotrzebowaniu cieplnemu budynku? Różnica to ok. 30% więc dość spora.
Moc cieplna DZ powinna odpowiadać mocy chłodniczej PCi. Natomiast moc grzewcza PCi powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na moc do ogrzewania budynku. Różnica pomiędzy mocą grzewczą PCi a jej mocą chłodniczą to moc elektryczna, dostarczana do PCi. Im wyższe COP PCi, tym bardziej zbliżona jest moc chłodnicza PCi do jej mocy grzewczej.

Np. Moc grzewcza PCi wynosi 8kW (przy określonych temperaturach dolnego i górnego źródła). COP pompy ciepła w tych samych warunkach wynosi 4,0. Moc elektryczna wyniesie 8,0kW/4,0=2,0kW. Moc chłodnicza wyniesie 8,0-2,0=6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli mam 120m odwiertów i moc chłodniczą 6kW a metr odwiertu obliczono optymistycznie 50W to jest ok?

To czy jest OK, najlepiej widać pod koniec sezonu grzewczego, a jeszcze lepiej po kilku sezonach grzewczych. W jednych warunkach te 50W/m może być założeniem optymistycznym (np. grunty słabo nawodnione), a w innych spokojnie można "wycisnąć" z DZ znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...