Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

HenoK, ja wiem że Szczecin leży 50-60km od morza ale czy nie warto na jego miejscu przemyśleć pompy p-w, a kolektor wykorzystać jako GWC do reku?
Oczywiście, że tak. Można ewentualnie powietrze z rekuperatora skierować na pompę ciepła p.-w., zawsze to nieco poprawi jej osiągi.

W okolicach Szczecina pompa ciepła powietrze-woda powinna sobie poradzić bez żadnego wspomagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no z tym powietrzem z reku do takiej altermy jak stoi na zewnątrz to wcale też nie tak łatwo.

 

mam jednak nową idee :D

 

nie pisałem o tym ale u mnie w sumie dom bedzie dwu mieszkaniowy, że tak powiem, ale że wszystko w rodzinie to ogrzewanie planowałem wspólne jednak cwu już osobno, bo to dużo wygodniej. Przeglądając allegro wpadłem na takie coś

 

http://www.hewalex.pl/pl/oferta?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=130&category_id=27

 

i tak pomyślałem, że to ustrojstwo poza cwu można by zaprzedz do podłogówki też. zanim każecie mi się w głowe stukać to na swoje usprawiedliwienie powiem, że bede mial takie dwa po jednej na mieszkanko co daje 8 kW a to już blisko mojego zapotrzebowanie (10kW, które myśle że przy 250 metrach w domu z rekuperacja(2 osobnymi notabene) i przegrodami policzonymi na mniej niż 0.15 w/m2k no moze poza posadzką bo tam tylko 13-15 styro uda misie wcisnąć jest lekko nadmiarowe). Dodatkowo cena takiej jednej ze sterownikiem ponizej 4000. można ją umieścic na stryszku lub w garażu co ułatwi mieszanie powietrza z wyjścia reku no i te piekne rury wlotowe w sam raz na nagrzewnice z glikolem z GWC za jakies 500 :D

 

teoretycznie jeszcze bede musiał całość podłogówy pod jakieś gazowy piecyk (ok 4000-5000) podłączyć w razie -20. gaz i tak mam na działce

 

co Szanowni Forumowicze o tym myślą??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj uważnie

Minimalna temperatura powietrza: O st. C

Za dużo kombinujesz. Jeszcze ten gaz nie potrzebnie wymyślasz. Chcesz mieć tanie CO i CWU z pompy i dodatkowo bez sensu płacić jakieś durne opłaty za gaz.

Możesz wstawić osobno dla każdego mieszkania taką pompę do CWU plus jedną inną do CO. Pytanie, ilu ludków będzie mieszkać tu i tu? Bo nie wiem czy jest jakiś sens.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj uważnie

Minimalna temperatura powietrza: O st. C

Za dużo kombinujesz. Jeszcze ten gaz nie potrzebnie wymyślasz. Chcesz mieć tanie CO i CWU z pompy i dodatkowo bez sensu płacić jakieś durne opłaty za gaz.

 

co do durnych opłat za gaz sie całkowicie zgadzam i wolałbym tego badziewia wogóle nie używać

 

co do 0 stopni to właśnie po to nagrzewnica z glikolem i pomieszczenie magazynyjące ciepło wylatujące z reku aby do jakichś -5 może -10 to mogło pociągnąć. Nawet jak dam pompe ziemna to i tak mam jeden lokal do zrobienia cwu.

 

ale niestety ztymi pompkami hawelexa i tak gazu nie przeskocze.... strzelają to może ogarną z 80 pare procent sezonu grzewczego i pory przejściowe i cwu oczywiście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

co do 0 stopni to właśnie po to nagrzewnica z glikolem i pomieszczenie magazynyjące ciepło wylatujące z reku aby do jakichś -5 może -10 to mogło pociągnąć. Nawet jak dam pompe ziemna to i tak mam jeden lokal do zrobienia cwu.

 

Nie pociągnie, a jak pociągnie to słabiutko. Ta pompa jest dobrą alternatywą dla solarów. Działa najlepiej w wyższych temp. Jest możliwe grzanie tą pompą CWU nawet zimą ale musi stać i pobierać ciepło z ogrzewanego pomieszczenia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do 0 stopni to właśnie po to nagrzewnica z glikolem i pomieszczenie magazynyjące ciepło wylatujące z reku aby do jakichś -5 może -10 to mogło pociągnąć. Nawet jak dam pompe ziemna to i tak mam jeden lokal do zrobienia cwu.

 

Za bardzo kombinujesz. Inwestycja będzie kosztowała troszkę mniej, a eksploatacja będzie droższa. Sprawdź jakich przepływów powietrza wymagają powietrzne pompy ciepła i porównaj to do typowej wymiany powietrza w domku jednorodzinnym zimą. Moim zdaniem nie tędy droga. Masz gaz, instaluj jeden piec na 2 lokale mieszkalne. Inwestycja w miarę tania, a koszty stałe rozbiją się na 2 rodziny. Chcesz koniecznie pompę ciepła to zainstaluj 1 powietrzną lub gruntową i po kłopocie. Zbiornik CWU też bym dał jeden tylko odpowiednio większy. Jedynie przy wentylacji mech. zastanowiłbym się nad 2 odrębnymi systemami. Ale to należałoby przeanalizować biorąc pod uwagę zwyczaje obydwu rodzin i rozkład pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo kombinujesz. Inwestycja będzie kosztowała troszkę mniej, a eksploatacja będzie droższa. Sprawdź jakich przepływów powietrza wymagają powietrzne pompy ciepła i porównaj to do typowej wymiany powietrza w domku jednorodzinnym zimą. Moim zdaniem nie tędy droga. Masz gaz, instaluj jeden piec na 2 lokale mieszkalne. Inwestycja w miarę tania, a koszty stałe rozbiją się na 2 rodziny. Chcesz koniecznie pompę ciepła to zainstaluj 1 powietrzną lub gruntową i po kłopocie. Zbiornik CWU też bym dał jeden tylko odpowiednio większy. Jedynie przy wentylacji mech. zastanowiłbym się nad 2 odrębnymi systemami. Ale to należałoby przeanalizować biorąc pod uwagę zwyczaje obydwu rodzin i rozkład pomieszczeń.

 

cwu i zasobniki koniecznie osobno bo to zabardzo zależy już jak kto lubi - nawet temperatury ewentualnie można inne dać. pozatym kazdy lokal z 2 łazienkami i kuchnią więc chyba za dużo ujęć jak na jeden zasobnik.

 

rozkminiam w najprostszej wersji bedzie to gaz z kotłem kondensacyjnym i po jednej takiej pompce (wtedy kompakt z zasobnikiem) na lokal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cwu i zasobniki koniecznie osobno bo to zabardzo zależy już jak kto lubi - nawet temperatury ewentualnie można inne dać. pozatym kazdy lokal z 2 łazienkami i kuchnią więc chyba za dużo ujęć jak na jeden zasobnik.

 

Jeden zasobnik spokojnie wystarczy, musi tylko być odpowiedniej wielkości, jak chcesz różnicować temperatury to możesz dać 2 zawory mieszające. Po co pompa ciepła do CWU prz kotle gazowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Uruchomiłem w końcu pompę ciepła i chodzi prawie non stop :) W domu ok 24 stopnie, zewnętrzna 11 stopni, dolne źródło 7/4, zasilanie na podłogówkę ok 30 stopni. Ćwiczyłem dwie pompy obiegowe dolnego źródła i trochę czegoś nie rozumiem. Czy pompa słabsza / mocniejsza powinna mieć wpływ na temp. dolnego źródła ? Jeśli patrzeć na przepływ na słabszej pompie to jest ok 1000 l/h na przy zalecanym przez producenta 1600. Przy większej pompie jest 1600l/h ale większej różnicy na temperaturach nie widzę. Mniejsza pompa to 25/60 większa to 25/80, zużycie prądu zauważalnie większe przez drugą pompę 160W. Może przepływomierze oszukują ?

Jakie macie czasy pracy sprężarki, średnio na dobę ? pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia za październik to 6h, a te ciepłe pierwsze dni listopada 3,5 z czego 1,5 na CWU

U mnie za październik wyszło zużycie na CO 70,62 kW. Zakładając, że pompa chodziła pełną mocą (nie działał inwerter), to wychodzi 70,62/2,6/31*60=53 min, czyli niecała godzina dziennie. W praktyce działał inwerter, więc PC pracowała dłużej z mniejszą mocą. Do tego ok 1,5 godz /dobę na CWU. (pompa ciepła Altherma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ta nieszczęsna CCWU była ustawiona na prawie cały dzień i pompa szalała.

 

Moi instalatorzy też mi proponowali założyć cyrkulację, Powiedziałem im aby zrobili wszystko co do tego jest potrzebne, tak abym mógł później zamontować tylko pompę obiegową i żeby działało, a na razie nie chce tego dobrodziejstwa. I okazuje się że miałem rację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wiesz u mnie woda kosztuje 1,8 za m3...nie ma kanalizacji tylko własna oczyszczalnia lub szambo czyli pojedyncza stawka. Więc wole oszczędzać na energii :)

 

Znowu może ci się szybko te szambo zapełniać no i nie zapominaj o komforcie. Czasami w dzień zdarza mi się brać prysznic i czekanie na ciepłą wodę jest trochę irytujące. Będziesz musiał sam się przekonać co dla ciebie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wysokie na pewno nie są. Jaki masz kolektor i jakiej mocy pompę? Dodatkowo masz chyba nieco za dużą różnice temperatur we/wy, co świadczy o zatkanym filtrze albo za słabej obiegówce.

 

 

Niekoniecznie, zależy jakie wysokie skraplanie (wyjście górnego). Przy "niskim skraplaniu" (np. wygrzewanie zimnej podłogówki) pompa ciepła ma wyższą moc chłodniczą i wtedy różnice we/wy wzrastają.

Przepraszam jeśli sprawa była opisywana ale nie śledzę na bieżąco forum, nadmiar pracy przed zimą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...