Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

(z dod. zasil 9kW) oznacza że dom będziesz grzał grzałką elektryczną o mocy 9kW, a dodatkowo będziesz miał pompę ciepła aby się nią chwalić przed znajomymi :-)

 

Niekoniecznie. Moze rowniez oznaczac, ze gdy 4.5kW z pompy przestaje wystarczac do utrzymania zaprogramowanej temperatury w domu, to wlacza sie grzalka. W przypadku domow o malych zapotrzebowaniach na cieplo taka pompa moze w zupelnosci wystarczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
witam.

Czy ktoś z Was słyszał o pompach Avenir Energie? Jest to firma francuska produkująca pompy z parowaniem bezpośrednim, czynnikiem w d.z. jest r407c.

Byłem w firmie, która montuje te pompy.

Rurki kolektora ułozone maja byc na głębokości ok. 80- 90 cm (czy to nie za płytko??). Podobno przy parowaniu bezpośrednim taka głebokośc wystarczy. P.u. domu 125 m2 , a powierzchnia kolektora 250 m2.

Do cwu druga mniejsza pompa tej samej firmy z jedną pętlą kolektora o długości 90m, która ma być ułozona w odległości 50cm od siebie.

Pompa nie ma możliwości programowania czasowego pracy, mozna ustawić tylko temperaturę w pomieszczeniach, nic więcej się nie reguluje, podobno przy parowaniu bezpośrednim to wystarczy - czy to jest normalne?

I jeszce jedno pytanie:

Czy rekuperator pozwala na dobranie pompy ciepła o mniejszej mocy

 

Pozdrawiam

 

Czy możesz podać namiary na tę firmę? Jaką podjęłąś decyzję odnośnie ogrzewania ostatecznie?

Pozdrawiam

Renata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jedyna różnica to taka, że dla PC stosuje się zazwyczaj niższe temperatury czynnika ( wody grzewczej ) dla osiągnięcia lepszego COP pompy.

Aby osiągnąć taką samą efektywność podłogówki rurki alupex układa się gęściej.

W ekstremalnym przypadku 2x gęściej.

U mnie we wstępnych obliczeniach wychodzi średnio jakieś 1,5x gęściej ( w zależności od pomieszczenia i rodzaju podłogi ). Dalsze zagęszczanie rurek nic nie daje.

 

faktem jest, że dobrze jest to policzyć,

jest to nowe ( PC+ podłogówka ) i za tą magię się płaci,

renomowane firmy stosują renomowane produkty ( czyt. drogie ), a pan Tadzio czasem sztukuje i zrobi na gwintrurce i trójniku 3/4 :wink:

 

Na stronach muratora wyczytałem gdzieś, już nie pamiętam dokładnie gdzie, że dla ogrzewania podłogowego współpracującego z PC stosuje się krótsze pętle niż dla współpracującego z gazem. Czyli patrząc z tego punktu zagęszczenie rurek nie powinno byc stosowane ponieważ rośnie długość pętli obiegu.

Z drugiej strony chcemy jednak używac jak najniższej temperatury żeby sprawnośc układu była jak największa. Jak to się ma do praktyki, pytam bo firma Ekosystem z Jaworzna, kóra jest wykonawcą całego układu u mnie ułożyła ogrzewanie podłogowe rozkładając rurki plastikowe co 30 cm o średnicy fi 20mm. Czy jest to prawidowe rozmieszczenie czy nie.

 

I pytanie drugie do forumowiczów, co sądzicie o pompach ITV czy warto je stosować czy są awaryjne i jak sprawne? Może już był gdzies taki wątek, ale forum jest bardzo obszerne, dużo przeczytałem ale nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna różnica to taka, że dla PC stosuje się zazwyczaj niższe temperatury czynnika ( wody grzewczej ) dla osiągnięcia lepszego COP pompy.

Aby osiągnąć taką samą efektywność podłogówki rurki alupex układa się gęściej.

W ekstremalnym przypadku 2x gęściej.

U mnie we wstępnych obliczeniach wychodzi średnio jakieś 1,5x gęściej ( w zależności od pomieszczenia i rodzaju podłogi ). Dalsze zagęszczanie rurek nic nie daje.

 

faktem jest, że dobrze jest to policzyć,

jest to nowe ( PC+ podłogówka ) i za tą magię się płaci,

renomowane firmy stosują renomowane produkty ( czyt. drogie ), a pan Tadzio czasem sztukuje i zrobi na gwintrurce i trójniku 3/4 :wink:

 

Na stronach muratora wyczytałem gdzieś, już nie pamiętam dokładnie gdzie, że dla ogrzewania podłogowego współpracującego z PC stosuje się krótsze pętle niż dla współpracującego z gazem. Czyli patrząc z tego punktu zagęszczenie rurek nie powinno byc stosowane ponieważ rośnie długość pętli obiegu.

Z drugiej strony chcemy jednak używac jak najniższej temperatury żeby sprawnośc układu była jak największa. Jak to się ma do praktyki, pytam bo firma Ekosystem z Jaworzna, kóra jest wykonawcą całego układu u mnie ułożyła ogrzewanie podłogowe rozkładając rurki plastikowe co 30 cm o średnicy fi 20mm. Czy jest to prawidowe rozmieszczenie czy nie.

 

I pytanie drugie do forumowiczów, co sądzicie o pompach ITV czy warto je stosować czy są awaryjne i jak sprawne? Może już był gdzies taki wątek, ale forum jest bardzo obszerne, dużo przeczytałem ale nie wszystko.

nie chcę być złym prorokiem ale niech Ci dadzą wyliczenia i sprawdź to w niezależnym źródle,

dla mnie to stanowczo za rzadko, ale to jest opinia w tej chwili nie poparta żadnymi konkretami, to tylko piszę tak na czuja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstaw rur wynika z założonej temperatury zasilania i powrotu podłogówki.

W przypadku kotła gazowego tempertaury te można założyć wyższe i pozostanie to bez wyraźnego wpływu na sprawność ogrzewania.

W przypadku pompy ciepła założona temperatura podłogówki w bardzo znacznym stopniu wpłynie na sprawność, a tym samym koszty eksploatacji.

Generalnie rozstaw rur i temperatury powinny być zgodne z obliczeniami (projektem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje, oczywiście zapytam wykonawce o wyliczenia, żeby mieć jakieś odniesienie to może ktoś udzieli mi informacji ile powinno być metrów rurki grzewczej fi 20 dla zapewniwnia poprawnej pracy układu z PC w domu o powierzchni 169 m2 wybudowanego z porothermu i ocieplonego styropianem 12cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Dostalem oferte PC i wyliczono mi ze potrzebowac bede odwierty pionowe (mam mala dzialke) o lacznej glebokosci 150m. Moj domek to 120m2(sosenka) z garazem.

Panowie zaproponowali mi 2 odwierty o glebokosci po 80m, jak to jest czy lepiej zrobic wiecej odwiertow np 3 x 50m czy zrobic 2 glebsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy pionowe sondy musza byc tez na slonecznym terenie?

czy jak taka glebokosc jak 80m to juz nie ma znaczenia czy teren jest zacieniony czy nie ?

Nie ma to praktycznie znaczenia na głębokości poniżej 3m temperatura jest praktycznie niezmienna w ciągu roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na słonecznym miejscu czy w cieniu to nieistotne. Istotna natomiast sa podwodne cieki i kierunki spływu wód na różnych głębokosciach. trzeba tak umieścić sondy żeby ta sama woda nie obmywała najpierw jednej a potem drugiej. Powinieneś dotrzec do jakiegoś opracowanie ekofizjograficznego z tego terenu i to sprawdzić oraz to na jakiej głebokości masz kolejne warstwy wodonośne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...