Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeden zasobnik spokojnie wystarczy, musi tylko być odpowiedniej wielkości, jak chcesz różnicować temperatury to możesz dać 2 zawory mieszające. Po co pompa ciepła do CWU prz kotle gazowym?

 

miałem na myśli takie ustrojstwo zintegrowane z zasobnikiem, jako alternatywa dla solarów, żeby rachunki były niższe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy pompa słabsza / mocniejsza powinna mieć wpływ na temp. dolnego źródła ? Jeśli patrzeć na przepływ na słabszej pompie to jest ok 1000 l/h na przy zalecanym przez producenta 1600. Przy większej pompie jest 1600l/h ale większej różnicy na temperaturach nie widzę. Mniejsza pompa to 25/60 większa to 25/80, zużycie prądu zauważalnie większe przez drugą pompę 160W. Może przepływomierze oszukują ?

Jakie macie czasy pracy sprężarki, średnio na dobę ? pozdr adam

Pompa/przepływ mają wpływ na temp. dolnego źródła. Wybierz pompę i bieg przy której zużycie prądu będzie jak najmniejsze, a delta na dolnym źródle przyzwoita. Zrobiłem u siebie dzisiaj test i po ograniczeniu mocy pompy o ok. 1/3 spadły mi parametry po kilkunastu minutach z 7,1/3,6 na 7,1/2,5. Temp. odparowania też mi spadła o 1st. C. co dało mi spadek mocy grzewczej o ok.100W (zużycie pompy dolnego źródła spadło o 20W). Mam malutką pompę (niecałe 5kW), więc spadek mocy nie był duży, ale przy większej, było by to bardziej widoczne.

Moja PC chodzi 2h/dobę, ale mam ustawione 14st.C :-)

 

miałem na myśli takie ustrojstwo zintegrowane z zasobnikiem, jako alternatywa dla solarów, żeby rachunki były niższe :D

Domyślałem się, że chodzi o dodatkową powietrzną pompę do CWU, tylko zastanawia mnie sens ekonomiczny takiego przedsięwzięcia :-) Nie mówię, że to się nikomu nie opłaci tylko trzeba to policzyć (koszt podgrzania wody gazem, pompą ciepła i zużycie wody)

Edytowane przez Rafał_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechał kolejny magik o wyceny pompy..

 

Narzucił nam własna robociznę i swój materiał..

U niego tylko 3 pompy wchodzą w grę,

NIBE IVT BUDERUS.

 

Zamiast glikolu alkohol..

 

Zaproponował pompę dwu sprężarkową z miękim startem.

Chyba taka pompa do dobre rozwiązanie ?

Cena podłogówki za metr z materiałem 120 pln :D

Cena za godzinę pracy koparki 100 pln

 

I zamiast odwiertów poziomych namawia nas na pionowe..

 

Czym to się różni ?

Stwierdził ze nie ma sensu ogrzewać garażu wiec odeszło 70 m2 i poddasza użytkowego tez nie chce ogrzewać to kolejne 80 m2.

Liwko i pompa powietrze woda ponoć nie da rady według tego fachowca....

Jak mu powiedziałem ze dam mu swój towar i zrobię sam cała podłogówkę oraz dam mu swoją koparkę to powiedział ze to nie ma sensu rozdzielać a towar pewnie mu dam najtańszy wiec on nie da mi pełnej gwarancji ..

 

Masakra z tymi wykonawcami ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał_ tylko ma dylemat czy trzymać się wytycznych producenta odnośnie przepływu (1600) czy patrzeć na deltę. Różnica w poborze prądu jest dosyć duża 90/160 W przy mocy pompy 6,4 kW. Czyli mniejsza pompa, spadek przepływu, spadek mocy, większa pompa, przepływ zgodny z zaleceniami, moc normalna, większe zużycie prądu więc wychodzi prawie na to samo. Czyba zostawię tę większą pompę bo tak na ucho to przy większej pompie sprężarka lepiej brzmi :) pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyba zostawię tę większą pompę bo tak na ucho to przy większej pompie sprężarka lepiej brzmi :) pozdr adam
Całej prawdy dowiedziałbyś się dopiero instalując licznik energii elektrycznej (do którego podłączona byłaby PCi i pompy obiegowe) i ciepłomierz pokazujący ilość produkowanej energii cieplnej. Na tej podstawie mógłbyś określić jaka wydajność pompy obiegowej jest optymalna (daje najwyższy COP).

Chociaż jak ktoś ma czuły słuch, to melodia sprężarki też jest istotna ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narzucił nam własna robociznę i swój materiał..

Skoro nie jest elastyczny, to niezbyt dobrze.

Zamiast glikolu alkohol..

Jest sporo tańszy, nietoksyczny, ma małe opory przepływu i bardzo dobrze działa, więc z tego bym problemu nie robił.

Zaproponował pompę dwu sprężarkową z miękim startem. Chyba taka pompa do dobre rozwiązanie ?

Jeśli wymagana jest większa moc, to można mieć albo dużą sprężarkę, albo 2 mniejsze w jednej obudowie tworzącej pompę albo 2 mniejsze pompy połączone równolegle i sterowane z jednego sterownika. Co lepsze to zależy od ceny, bo w sumie dla użytkownika to chyba wszystko jedno. Tak samo jest z kotłami gazowymi - też można je łączyć w kaskady.

I zamiast odwiertów poziomych namawia nas na pionowe.. Czym to się różni ?

Chyba zamiast kolektorów poziomych namawia was na odwierty. Co wybrać to kwestia ceny i rozmiaru działki, którą przeznacza się na kolektor. Dużo by pisać o różnicach. Dla użytkownika (jeśli ma dużą działkę) w zasadzie wszystko jedno, nie sugeruj się teoretyczną większą sprawnością pionowych, bo różnie z tym bywa.

Stwierdził ze nie ma sensu ogrzewać garażu wiec odeszło 70 m2 i poddasza użytkowego tez nie chce ogrzewać to kolejne 80 m2.

Z garażem bym się zgodził, natomiast z poddaszem niekoniecznie. Zależy co rozumiesz przez "poddasze". Może warto tam doprowadzić rurki podłogówki (nie jest to drogie, a później nie do odkręcenia), gdybyś czasem zmienił kiedyś zdanie ? Chyba że to nie poddasze użytkowe lecz nieogrzewany strych, to wtedy rzeczywiście nie ma sensu.

...wiec on nie da mi pełnej gwarancji ..

Cena za podłogówkę mnie rozwaliła, koparka w miarę ok. Co do reszty, to rzeczywiście magik... Szukaj kolejnego, oby tym razem mugola ;-)

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do instalatora już znalazłem ..

To zaprzyjaźniony instalator..

Powiedział ze da sobie radę z taka pompą..

 

rwxw wiesz problem w tym ze ja mam swoją prywatną koparkę ale on powiedział ze mój kaparkowy pewnie źle będzie kopał

Tak samo z towarem ( Żona zamknęła 2 lata temu hurtownie instalatorską ale upusty w firmach zostały ) pewnie wybiorę zły towar bo najtańszy a on chce np podłogówkę ciągnąc pexem Rehaua po jednym telefonie do hurtowni okazało się że mam taniej niż on :D

 

Wydałem mu się wtedy mało atrakcyjny i powiedział że albo całość albo nic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Livko powiedział ze to ma sens w Szwecji i jej klimacie a nie u nas..

 

Nie rozumiem? Ja nic takiego nie napisałem. Napisałem ci że jeśli odradza ci pompę p-w bo nie zadziała to spytaj się ile takich pomp montuje się w zimniejszej Szwecji. Mieszkasz w najlepszym regionie w Polsce na taką pompę i na pewno zadziała. Jednak jeżeli masz dużą działkę, koparkę i znajomości w hurtowniach to rób kolektor poziomy! Nie ma co kombinować ale z tym twoim instalatorem to bym był raczej ostrożny. Nie wiem jakie ma doświadczenie w tego typu instalacjach. Z podłogówką sobie raczej poradzi, z kolektorem powinien także ale uruchomienie powierzył bym już firmie.

Jedna uwaga, albo poczytaj na temat wykonywania podłogówki przy PC albo jak już do tego dojdziesz zapytaj na forum.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedział ze da sobie radę z taka pompą..

Da radę, bo to żadna sztuka - jak nigdy nie robił to jesli poczyta to się nauczy. Tamten poprzedni to straszny cwaniak, Twoja koparka będzie krzywo kopała, on załatwi super ceny itd. skąd my to znamy. Później by sie okazało, że jego koparkowiec będzie wolny jk ślimak, on kupiłby najdroższy towar, bo na tym jest największa marża, a na rabatach sam by zarobił. Tak to jest brać magika wraz z jego towarem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do instalatora już znalazłem ..

To zaprzyjaźniony instalator..

Powiedział ze da sobie radę z taka pompą..

 

rwxw wiesz problem w tym ze ja mam swoją prywatną koparkę ale on powiedział ze mój kaparkowy pewnie źle będzie kopał

Tak samo z towarem ( Żona zamknęła 2 lata temu hurtownie instalatorską ale upusty w firmach zostały ) pewnie wybiorę zły towar bo najtańszy a on chce np podłogówkę ciągnąc pexem Rehaua po jednym telefonie do hurtowni okazało się że mam taniej niż on :D

 

Wydałem mu się wtedy mało atrakcyjny i powiedział że albo całość albo nic...

 

Bo pompiarze chcą poprostumieć na instalacji 30tyś marży.

 

Ostatnio poprosiłem jednego z producentów polskich pomp o przesłanie ceny pompy - zamiast ceny dostałem wycenę wszystkiego (podłogówka, kotłownia, odwierty) na 75tyś netto (200 m2 podłogówki, pompa 8kW).

Ja tutaj się głowię jak by najtaniej zrobić tą pompę, zastanawiam się czy jęśli powietrzna będzie za 25 to warto montować gruntową za 42tyś a goś mi takie coś przesyła. Toż to kpina i szukanie jelenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi instalatorzy też mi proponowali założyć cyrkulację, Powiedziałem im aby zrobili wszystko co do tego jest potrzebne, tak abym mógł później zamontować tylko pompę obiegową i żeby działało, a na razie nie chce tego dobrodziejstwa. I okazuje się że miałem rację

 

Z cyrkulacją nie do końca jest tak, jak piszecie. Mając CCWU i rurki z ciepłą wodą użytkową pociągnięte w ścianach i posadzce, to większość ciepła, które z nich "ucieknie" i tak trafi do pomieszczeń, więc na jedno wychodzi, żadna strata, bo o tą wartość ciepła zmniejszy się zapotrzebowanie z CO podłogowego. Wyjątkiem jest odcinek od zasobnika przez (ewentualną) kotłownię lub nie grzaną piwnicę. Co innego w lato - wtedy ciepło uciekające z CCWU tracimy bezpowrotnie. W lato warto ograniczyć pracę cyrkulacji do minimum. Z tego co się orientuję, pompy CCWU biorą bardzo mało energii elektrycznej, więc tym też nie ma co się przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa rozwazania czysto akademickie i niestety niewiele maja wspolnego z rzeczywistoscia.

 

Moi znajomi zapomnieli wylaczyc cyrkulacji i rachunki za prad mieli ok. 600zl co dwa miesiace, gdy juz domyslili sie co tak "kradnie" ten prad postanowili ccwu podlaczyc pod sterowanie czasowe i rachunki jakims cudem zmniejszyly sie do 400-450 zl. Mowa o mieszkaniu a nie domu.

 

Ja w domu tez nie wlaczylbym ccwu na caly dzien nawet zima poniewaz nie jest to zadne grzanie pomieszczen bo rurki "ida" w warstwie ocieplenia podlogi (w styropianie) i nie maja zamiaru niczego dogrzewac -tak wiec raczej czysta strata a jest tego sporo.

 

Druga kwestia czy grzanie podlogi tak wysokimi temperaturami jest wskazane i porzadane? wydaje mi sie ze nie koniecznie.

wiesz zapewne ze im wyzsza temperatura tym szybsze-wieksze straty nastepuja.

Konkluzja, osobicie wole grzac dom ukladem CO nizeli CCWU -po prostu wychodzi sporo taniej.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...