Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Agregat prądotwórczy a pompa ciepła ? Czy ktoś ma taki działający zestaw ? Jakiej mocy musiałby być agregat aby wystartować sprężarkę 1,5 kW i trochę osprzętu przy okazji ? Jest może na forum jakiś specjalista agregatowy aby miny nie kupić ? pozdr adam
Największego obciążenia można spodziewać się przy starcie sprężarki. Przy współpracy z agregatem z pewnością przydałby się układ ograniczający prąd rozruchowy sprężarki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie wiem, wychodze juz z siebie, gdybym znal jaks firme robiaca ekspertyzy w tej dziedzinie to moze wykazali by blad z tej czy drugiej strony

Jakie masz zapotrzebowanie budynku na ciepło do ogrzewania? Masz świadectwo energetyczne swojego budynku?

2000zł miesięcznie przy pompie ciepła to może być bardzo dużo (nieduży dom jednorodzinny dobrze ocieplony), ale też bardzo mało (duży obiekt, znaczne przeszklenia, spora wentylacja, itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co moze byc przyczyna wysokiego rachunku za prad, place 2000 miesiecznie!!(w okresie grzewczym) mam zainstalowana pompa ciepla Thermia od roku. Wszytsko zakladala od poczatku do konca znana firma z trojmiasta. Kilka razy juz sprawdzali czy wszytsko dobrze ustawione itd. Nikt nie ma wytlumaczenia skad te duze rachunki, pobor mocy z innych zrodel tez zostal wykluczony.

Czy ma ktos pomyls co zrobic aby sie upewnie gdzie tkwi problem? Moze jakas niezalezna firma potrafi wystawic ekspertyze, nie wiem...

 

Napisz wiecej szczegolow:

- wielkosc domu

- grubosci izolacji ciplnej, okna, przeszklenia,

- rodzaj wentylacji

- moc pompy, najlpiej jakis typ tejze, producent

- sposob rozprowadzenia ciepla w domu (podlogowka, grzejaniki, ile jakie etc)

- ile godzin dziennie chodzi pompa, i ile zuzywa na dzien KWh prundu

- jesli mozesz to odczyatac, temperatury w kolektorze poziomym

- temperatury w podlogowce/kaloryderach,

 

im wiecej szczegolow podasz, tym bardziej dokladnej sie mozesz spodziewac podpiowiedzi. 2000 to moze byc OK, jesli dom zle izolowany, kaloryfery, albo dotego jakis mega duzy.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

im wiecej szczegolow podasz, tym bardziej dokladnej sie mozesz spodziewac podpiowiedzi. 2000 to moze byc OK, jesli dom zle izolowany, kaloryfery, albo dotego jakis mega duzy.

marcin

2000zł miesięcznie przy pompie ciepła to może być bardzo dużo (nieduży dom jednorodzinny dobrze ocieplony), ale też bardzo mało (duży obiekt, znaczne przeszklenia, spora wentylacja, itp.).

I tego typu podpowiedzi powinny być również przekazywane tutaj w tym wątku,żeby przyszłym użytkownikom PCi nie opadła szczęka,j.w, mając na uwadzę kasę wyłożoną na PCi+ rachunki jednak wcale nie niskie ;)

Tutaj przede wszystkim jest ściemianie,że pompa ciepła to jedyne słuszne i najbardziej ekonomiczne wyjście na niskie rachunki co nie jest prawdą !!

Żebym nie był osądzany od czci i wiary(w PCi) to ten rachunek dla mnie jest równiez za wysoki,sądząc po opisach użytkowników PCi,chociaż z drugiej strony,przedstawiane przez użytkowników PCi niskie rachunki uzyskiwane są w II taryfie a wyżej czytam,że jest tylko I taryfa !!!

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź taki skromny :). Słusznie prawisz. Jako możliwą przyczynę mogę dodać jeszcze zbyt duży opór warstw posadzki, np. podłoga drewniana.

Mam cały dom płytki, Zastanawiam się czy histereza nie jest za mała, może użytkownicy pomp Nibe by się wypowiedzieli ile średnio mają startów na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co moze byc przyczyna wysokiego rachunku za prad.

Zanim na serio potraktujesz nasze odpowiedzi podaj szczegółowe dane o które Cię prosił Jastrząb (wraz z odczytanymi 4-ma temperaturami na wejściach i wyjściach pc do kolektora ziemnego i ogrzewania domu - jak nie znasz, to kup 4 najtańsze termometry i sprawdź), bo bez tego zostaje nam tylko gdybanie. Na szybko jedynie co można poradzić to zmianę taryfy i maksymalne wykorzystywanie pc w taniej taryfie - a rachunki pewnie spadną od razu do okolic 1500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cały dom płytki, Zastanawiam się czy histereza nie jest za mała, może użytkownicy pomp Nibe by się wypowiedzieli ile średnio mają startów na dobę.

Można przyjąć, że na godzinę pracy sprężarki powinny przypadać dwa starty. A wiadomo: im zimniej tym więcej godzin pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co moze byc przyczyna wysokiego rachunku za prad, place 2000 miesiecznie!!(w okresie grzewczym) mam zainstalowana pompa ciepla Thermia od roku..

 

Do danych o które Cię już poproszono wyżej,dla uściślenia ,2000PLN to cały rachunek za miesiąc czy za dwa? Bo przy I tylko taryfie za 2 miesiące w sezonie grzewczym gdy PCi mogłaby pracować na prądzie o dobre 40% tańszym w II taryfie wynik mógłby być wyraźnie niższy.Czy jest wysoki to zależy od Twoich danych związanych z parametrami budynku.Dopiero po tym można szukać innych przyczyn związanych np: z instalacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agregat prądotwórczy a pompa ciepła ? Czy ktoś ma taki działający zestaw ? Jakiej mocy musiałby być agregat aby wystartować sprężarkę 1,5 kW i trochę osprzętu przy okazji ? Jest może na forum jakiś specjalista agregatowy aby miny nie kupić ? pozdr adam

 

Też nad tym problemem pracuję.Mam Nibe Fighter 1240 10 kW.Pierwszy problem to czy pompa ma "miękki start".Maja ma i otrzymałem odpowiedź z centrali Nibe,że mogę podłączyć agregat o podobnej mocy- tzn na podstawie moich pomiarów pompa zużywa w czasie grzania wody do CO od 2,4 - 2,6 kW a do CWU maks.3,1 kW.Sprawdziłem także natężenie prądu w czasie startu pompy - jest 6A podobnie jak w czasie pracy.Reasumując mógłby być agregat o mocy 4 kW oczywiście z jakimś AVR.Nie rozważam zasilania z agregatu 9 kW grzałek w pompie - kosztowo bez sensu.Koszt/jakości przyzwoite są agregaty Kipor,kosmos cenowy to Honda a polski producent to Fago.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli PC generuje koszt 2000zł /mies., to zakładając że pracuje 24godz/dobę, zużywa ok 4,5 kW/godz. Jest to zatem spora PC chyba, że włączają się grzałki. Tak czy siak wygląda na to, że PC chodzi non stop, zatem przejście na G12 raczej nie przyniesie spodziewanych oszczędności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca mojej PCi w przeciagu 3 dni.

 

http://img808.imageshack.us/img808/6137/czaspracysprezarki03112.jpg

 

http://img227.imageshack.us/img227/4844/temperatury031120100312.jpg

 

UWAGA: Te wzrosty na zasilaniu i powrocie to zalaczenie grzania cwu

 

BTW. "Koszty" pracy PCi powinnismy podawac w [kWh] a nie z [PLN], kazdy bedzie mogl wowczas sprawdzic ile by to kosztowalo w jego warunkach cenowych.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli PC generuje koszt 2000zł /mies., ... przejście na G12 raczej nie przyniesie spodziewanych oszczędności.

 

Być może,ale to jest gdybanie,jeśli nie będzie dokładnie wiadomo czy to tylko na PCi i za jeden miesiąc.

A jeśli to za 2 miesiące i za całe zużycie to wychodzi około 800 PLN/miesiąc dla PCi czyli 1633 kWh,dziennie 54,4 kWh. Wg mnie za mało danych by coś odpowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca mojej PCi w przeciagu 3 dni.

 

UWAGA: Te wzrosty na zasilaniu i powrocie to zalaczenie grzania cwu

 

Pzdr.

 

jeśli dobrze czytam wykresy to przez 3 dni pompa pracowała na c.o. jakieś 3-4h w sumie?

ponadto pompa powodowała spadek temp DZ o 10'C w ciągu 15min??

dodatkowo pompa w ciagu 3ech dni właczyła się z 30 razy?

 

możesz mnie poprawić jeśli źle interpretuję wykresy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dobrze czytam wykresy to przez 3 dni pompa pracowała na c.o. jakieś 3-4h w sumie?

 

Nie, musisz wejsc w zdjecie to powiekszy sie i okaze sie, ze PCi pracowala lacznie przez te 3 dni 41 godzin.

 

ponadto pompa powodowała spadek temp DZ o 10'C w ciągu 15min??

 

Nie jest to spadek temp. DZ ale temp. na czujniku DZ, ktory znajduje sie wewnatrz domu i przy wylaczeniu pompy glikol znajdujacy sie w rurach ogrzewa sie od otoczenia -to juz nie jest rzeczywista temp. DZ w gruncie, pompa cyrkulacji DZ jest tez wylaczona.

 

dodatkowo pompa w ciagu 3ech dni właczyła się z 30 razy?

 

Ilosc zalaczen nie jest tragiczna, producent ustawil min. ilosc na 3x na godzine i nie a sie tego zmniejszych bardziej.

Zalaczania w ciagu dnia to raczej tzw. zabezpieczenie przed przemarzaniem i wowczas pompa "grzeje" do tzw. temp. obnizonej (nocnej)

Uwazam ze przy pracy 41 godzin ilosc zalaczen jest "normalne" - srednia to 1h i 20min pracy na jednym zalaczeniu PCi.

 

Czujniki DZ i GZ sa zamontoane na metalowych czesciach instalacji a nie wewnatrz rur. Moga wystepowac drobne przeklamania w skrajnych warunkach -takich jak wylaczenie pom obiegowych i temp. DZ i GZ zasilania i powrotu itp. Trzeba miec tego swiadomosc zeby moc poprawnie interpretowac wyniki pomiarow / odczytow np. na wykresach

 

Pzdr.

Edytowane przez piwopijca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilosc zalaczen nie jest tragiczna, producent ustawil min. ilosc na 3x na godzine i nie a sie tego zmniejszych bardziej.

Zalaczania w ciagu dnia to raczej tzw. zabezpieczenie przed przemarzaniem i wowczas pompa "grzeje" do tzw. temp. obnizonej (nocnej)

Uwazam ze przy pracy 41 godzin ilosc zalaczen jest "normalne" - srednia to 1h i 20min pracy na jednym zalaczeniu PCi.

Pzdr.

 

Może to jednak max 3 razy na godzinę. Widzę że u ciebie to podobnie jest jak u mnie z tymi załączeniami. Ja na początku miałem nawet około 30 załączeń na dobę teraz mam średnio 11. Nie wiem jak inni to robią że mają 3, 4 razy na dobę - czyżby tak duża kumulacyjność podłogówki? Fakt że u mnie jastrych średnio 7 cm, ale żeby aż taka różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to jednak max 3 razy na godzinę. Widzę że u ciebie to podobnie jest jak u mnie z tymi załączeniami. Ja na początku miałem nawet około 30 załączeń na dobę teraz mam średnio 11. Nie wiem jak inni to robią że mają 3, 4 razy na dobę - czyżby tak duża kumulacyjność podłogówki? Fakt że u mnie jastrych średnio 7 cm, ale żeby aż taka różnica?

 

Jak nie jest zbyt zimno i PC wyrabia sie w taniej taryfie tylko w nocy, to mam 1 (slownie jedno) wlaczenie PC na dobe.

Jak jest chlodniej, to PC zalacza sie dodatkowo w taniej taryfie 13-15, a jak trzeba to tez przeciaga prace po-za godzine 15 wedle potrzeb.

Czyli mam albo 1 albo 2 zalaczenia PC na dobe.

Jastrych tak normalnie, 6-7cm.

 

PC tylko do C.O.

 

Pompa i podlogowka robione przez CK z grudziadza a Oni robia bardzo gesto rurki podlogowki, wiec i odbior ciepla wyprodukowanego przez PC jest szybki i duzy.

Jak zalacza sie PC to na poczatku dT w podlogowce jest rzedu 8C. Czyli jastrych chlonie cieplo jak gabka wode. Musi minac pare ladnych godzin, zeby sie to dT zmnieszylo. Ale jakichs statystyk w tej kwestii nie robilem. Niestety sterownik jest prymitywny danych temperaturowych nie zapisuje, przynajmnie nie sa one dostepne dla uzyszkodnika, moze w jakims trybie serwisowym. A najpewniej po podlaczeniu sie kablem do sterownika jakims specjalnym.

2/3 podlog drewno 11mm, wiec dodatkowo izoluje, ale jak widac to nie problem, bo jastrych chetnie przyjmuje duze ilosci ciepla.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwopijca, mam podobnie jak ty z tą ilością załączeń i szczerze mówiąc to mi się nie za bardzo podoba. Wiele razy tu pisano że pompka GZ powinna chodzić na najwyższym biegu. Ale? Skoro woda krąży za szybko to wygrzeje się tylko okolica rurek i na powrocie będzie za szybko o temp. takiej przy której pompa się wyłączy. Tak sobie myślę. Prawda czy fałsz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie jest zbyt zimno i PC wyrabia sie w taniej taryfie tylko w nocy, to mam 1 (slownie jedno) wlaczenie PC na dobe.

Jak jest chlodniej, to PC zalacza sie dodatkowo w taniej taryfie 13-15, a jak trzeba to tez przeciaga prace po-za godzine 15 wedle potrzeb.

Czyli mam albo 1 albo 2 zalaczenia PC na dobe.

Jastrych tak normalnie, 6-7cm.

marcin

 

Taki charakter pracy jaki jest u ciebie świadczy o tym że dom jest pasywny albo jest cholernie akumulacyjna posadzka - ale z czego ona by musiała być przy 7 cm.

U mnie przy takiej pracy odczuwał bym duży dyskomfort w wahaniach temperatury wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwopijca, Wiele razy tu pisano że pompka GZ powinna chodzić na najwyższym biegu. Ale? Skoro woda krąży za szybko to wygrzeje się tylko okolica rurek i na powrocie będzie za szybko o temp. takiej przy której pompa się wyłączy. Tak sobie myślę. Prawda czy fałsz?

 

Nie chodziło o to by pracowała na najwyższym biegu w każdym przypadku. Często chodziło o dT w GZ równą 5K jako ideał.Ja pamiętam ,że miałem nawet dT=7,3K.Podnosząc bieg pompki, dT zmieniała mi się do 6K a nawet do 5,5K .

Przy wolniejszym przepływie woda z zasilania zdążyła więcej oddać, stąd większa dT w stosunku do powrotu - jeśli sie nie mylę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...