Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Piwopijca, mam podobnie jak ty z tą ilością załączeń i szczerze mówiąc to mi się nie za bardzo podoba. Wiele razy tu pisano że pompka GZ powinna chodzić na najwyższym biegu. Ale? Skoro woda krąży za szybko to wygrzeje się tylko okolica rurek i na powrocie będzie za szybko o temp. takiej przy której pompa się wyłączy. Tak sobie myślę. Prawda czy fałsz?

 

Nie wiem czy tak powinno byc.

Program ktorym mi hydraulik obliczal GZ sam dobieral wielkosc przeplywu i dopiero do tego ustala sie pompke GZ.

Ja moge ustawiac min. 3x na godzine a mozna max. do 5x na goodzine zalaczanie sie PCi (sprezarki).

Nie wydaje mi sie zeby to bylo cos zlego.

Jesli przesledzisz prace mojej PCi to zobaczysz ze miewala przerwy po ok. godzinie -mysle ze taiej wychodzi wylaczanie na godzine niz praca ciagla, nawet na "najmniejszych obrotach"

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W moim przypadku wygladalo to tak:

http://img152.imageshack.us/img152/6397/snap3q.jpg

 

Ten skok na zasilaniu i powrocie co to przelaczenie sie PCi z cwu na co -stad taki dziwny uskok.

Grzeje wode cwu w godzinach 13-15..

 

Zobacz wczesniejszy wykres, nie ma pracy PCi ale po wzrostach temp. mozna przyajc ze zalaczala sie sprezarka.

Gdy mroz byl w czasie tzw. grzania (dzinna temp.) ustawionego 22-6 to pracowala nieomalze caly okres bez przerwy

 

Ponizej calosciowy wykres z 3 dni (powyzszy to fragment dolnego :) )

 

http://img23.imageshack.us/img23/8463/zalaczaniepompy26291120.jpg

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci post z kolei, no ale troszke cos innego niz wykresy :)

Wiem co moge jeszcze zrobic zeby zmniejszyc ilosc zalaczen -moze sie ua.

Czujnik temp. zasilania ukladu mam na rurze zaraz za pompa ciepla, tam temperatura wzrasta duzo szybciej niz w dalszej czesci ukladu.

Moze da sie przemiescic czujnik w inne miejsce, osuniete od pompy -np. w rozdzelni zeby temp. tak szybko nie rosla i PCi nie powinna sie zalaczac zbyt czesto.

Problem jest natury technicznej, cala instalacja wykonana jest z alu-PEX'a i niewiele jest miejsc gdzie mozna by podpiac czujniczek :( a ma on chyba z 6-8cm dlugosci i nie zmiesci sie na srubunkach czy tez jakichs przejsciach.

Najgorszym rozwiazaniem bedzie wyciecie fragmentu instalacji i wstawienie odcinka rury stalowej/miedzianej, szczegolnie teraz podczas sezonu.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki charakter pracy jaki jest u ciebie świadczy o tym że dom jest pasywny albo jest cholernie akumulacyjna posadzka - ale z czego ona by musiała być przy 7 cm.

U mnie przy takiej pracy odczuwał bym duży dyskomfort w wahaniach temperatury wewnętrznej.

 

Oj pasywny to raczej nie jest. Ocieplony 15/30cm (sciany dach). Ale niestety dziurawy jak sito, bo mnie nie bylo przy tych pracach. A wiadomo, ze najlepsze ekipy maja za glowny cel swojej egzystencji przemycic Ci do domu jak najwieksza ilosc fuszerek. Wiec pare dziur mam, np: byly dziury wokol okien dachowych w izolacji, ze reke by wsadzil :-((( Ocieplacze od scian zewnetrznych zaklinali sie ze miedzy dach a sciane frontowa upychali welne. Z jednej strony domu upchali. Z drugiej wytapia sie snieg w tym miejscu na dachu. Jak nie bedziesz na budowie, nie obsobaczysz budowlana lacina, nie skontrolujesz, to wszystko i wszyscy spieprza. Ja od roku chodze i poprawiam po "fachofcach".

 

Wiec stawialbym na akumulacyjnosc posadzki. Zwlaszcza ,ze jak pare godzin PC pochodzi, to potem podloga jest wyczuwalalnie "nie zimna" (jak to przy podlogowce) przez pare godzin dobrych. I w druga strone. PC musi pochodzic pare godzin, zeby sie cos wyczuwalnego z podloga dziac zaczelo.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rume

masz pompę NIBE tak jak ja, w niej się steruje głównie pogodówką, elektronika przelicza sobie spadki temperatury na zewnątrz budynku i zmiany temp. zasilania i powrotu GZ jakimś swoim algorytmem na tzw. stopniominuty, Ty możesz wpłynąć na częstotliwość załączania poprzez zmianę wartości stopniominut, przy której pompa się załączy

temat był już tu wałkowany i mi koledzy kiedyś pomogli, zmieniłem ze standardowych 60ciu na 180 i jest ok, pompa załącza się prawie dwukrotnie rzadziej zwiększyły się średnie czasy ciągłej pracy sprężarki, a nie ma to wpływu na komfort 9wprzy całości ogrzewania w podłogówce)

ta wartość 60 to podobnie jak krzywa 9 standardowe nastawy, pasujące do wszystkiego i pewnie spełniające swe zadanie w instalacjach z grzejnikami, zupełnie nieekonomiczne i bezsensowne dla podłogówki

poeksperymentuj sobie z tą wartością stopniominut, z tego co wiem od mniej więcej roku nibe już swoich instalatorów instruuje, by dla instalacji z samą podłogówką po rozruchu ustawiali 120, mi się sprawdza 180, na forum ktoś kiedyś wspominał i o 240,

na jedno należy zwrócić uwagę, "przesadzenie" z tą wartością owszem wydłuży czasy pracy, ale podniesie też "ryzyko" uruchomienia wspomagania grzałkami, przy pewnej ilości niedoboru stopniominut (wartość ustawiana w menu serwisowym dla odmiany) pompa ma ustawione automatyczne załączenie grzałek, może do tego dojść gdy na zewnątrz szybko będzie spadać temperatura

dobór należy do Ciebie, bo zależy od akumulacyjności i izolacji budynku, oraz wydajności PC

wybacz nie wskażę dokładnych pozycji menu, ale masz to na sterowniku w menu po polsku i w instrukcji dość dobrze opisane, a także w tym wątku jakieś 200 stron wcześniej :-)

 

ps. tak z doświadczenia użytkownika od lat dwóch uwaga: rozwiązanie to jest może fajne i komfortowe, z drugiej strony np. dla zmaksymalizowania działania w II taryfie mocno męczące, o ile ktoś chce by samo ogrzewanie działało i nie wnika jak to mu to nie przeszkadza, jak chce mieć pełną kontrolę nad czasami pracy pompy, niech da sobie spokój z nibe i ich pomysłem na sterowanie, bo się zawiedzie ;-); mi osobiście to nie przeszkadza, bo i tak mam I taryfę z założenia i trybu życia domowników wynikającą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

Mam pytanie. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie czynnika roboczego w obwodzie (układ pracuje 2 tygodnie)? Czy ciśnienie to jest zależne od temperatury pracy tego czynnika (jeśli tak to czy ktoś mógłby podać z własnego doświadczenia jakich wahań można się spodziewać).

Z góry dziękuję za wszelkie informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

Mam pytanie. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie czynnika roboczego w obwodzie (układ pracuje 2 tygodnie)? Czy ciśnienie to jest zależne od temperatury pracy tego czynnika (jeśli tak to czy ktoś mógłby podać z własnego doświadczenia jakich wahań można się spodziewać).

Z góry dziękuję za wszelkie informacje

 

cześć,

u mnie jest 1,5 bara, oczywiście przez pierwszy miesiąc albo i lepiej spadało jak powietrze jeszcze w nim było. Poziom ciśnienia jest stały, nie zmienia się w zależnosci od temperatury DZ.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

W jaki sposób podnosiłeś to ciśnienie w obiegu? Dopuszczając wodę czy braki uzupełniałeś glikolem? Skąd wiadomo że spadek ciśnienia nie jest powodowany wyciekiem czynnika roboczego z sondy? Czy w przypadku wycieku z sondy ciśnienie spadłoby do zera czy również spadek ten byłby powolny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam wszystkich formowiczów, jestem nowy, chociaż nie całkiem, bo udało mi się przebrnąć przez cały wątek :-)

Jestem na etapie budowania domu i poszukiwania rozwiązań do niego. Jestem prawie zdecydowany na PCi, pozostaje tylko wybór rodzaju, gdzie muszą się spotkać chęci i mozliwości finansowe. Gdzieś po drodze przeczytałem o programie OZC do obliczania zapotrzebowania na moc cieplną, ale nie mogę gp powtórnie namierzyć, Czy mógłby ktoś podać linka? Po tej lekturze mam duuużo więcej wiadomości i mam nadzieję, że zakończy się to dobrym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

W jaki sposób podnosiłeś to ciśnienie w obiegu? Dopuszczając wodę czy braki uzupełniałeś glikolem? Skąd wiadomo że spadek ciśnienia nie jest powodowany wyciekiem czynnika roboczego z sondy? Czy w przypadku wycieku z sondy ciśnienie spadłoby do zera czy również spadek ten byłby powolny?

cześć,

w kotłowni przy DZ mam zawór, do którego można podpiąć wodę. Uzupełniałem wodą, glikol miałem zrobiony do -20 C.

Również miałem obawy czy nie ma wycieku z odwiertów. Przy zapowietrzonym DZ spadki ciśnienia nie są równomierne, czasami 2-3 dni było OK, a potem przez noc spadek prawie do 0. Do tego jeszcze trzeba pompkę obiegową odpowietrzyć. To czy jest nie szczelne DZ to pewnie dopiero po jakimś miesiącu można się zorientować, bo faktycznie z tym powietrzem na początku cuda się dzieją, mimo odpowietrzenia przez instalatora powietrze jeszcze schodziło długi czas.

Przed zalaniem układu powinna być zrobiona próba szczelności pętlli, chyba panowie od odwiertów tym powinni się zająć, a jeżeli nie to przed wlaniem glikolu ktoś powiniem tego dopilnować.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

Mam pytanie. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie czynnika roboczego w obwodzie (układ pracuje 2 tygodnie)?

U mnie z 1,2 bara po 3 tygodniach spadło do 0,7

 

Ponieważ padł mi sterownik w pompie, więc poprosiłem serwis jak przyjechał o uzupełnienie. Dopełnili czynnikiem roboczym do 2 barów i uprzedzili, że może jeszcze trochę spaść. Prawidłowo z tego co się dowiedziałem powinno być około 1,5 bara.

 

Mogłem też zrobić to sam (jest na to specjalny zawór), ale wtedy musiałbym uzupełniać wodą, a zawsze to jakieś pogorszenie parametrów. Instalator uspokajał mnie, że uwzględnili to i dali mi trochę wyższe stężenie glikolu właśnie na taką sytuację, ale wolałem nie ryzykować.

Edytowane przez dekar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witanko. Sluchajce forumowicze, gdzies znalazlem taki oto kalkulator: http://www.sofath.pl/kalkulator/ I tam po wpisaniu danych swojego budynku (225m2 - powierzchnia ogrzewania, strefa II i wskaznik zapotrzebowania na energie 59W/m2). Kalkulator obliczyl roczne naklady na ogrzewanie 4300zl czyli ok 360zl miesiecznie (srednio). Co myslicie jako doswiadczeni posiadacze pomp? Jak blisko prawdy? Mozecie powpisywac swoje dane i porownac z rzeczuwistymi kosztami? Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo dziękuję za powyższe odpowiedzi.

W związku że jestem nowy w tym temacie chciałbym poradzić się bardziej doświadczonych kolegów w sprawie podstawowych ustawień pracy pompy.

Posiadam czujnik pogodowy i jeden czujnik wewnętrzny (pokojowy). Jeżeli istnieje taka możliwość prosiłbym o podanie przykładowych nastaw dla PC. Główny warunek to praca w drugiej taryfie - jak macie to rozwiązane (kiedy PC się włącza, kiedy praca ustaje jakie nastawy tem. wody na wyj. na podłogówkę jaka na powrocie, jaka tem. w pomieszczeniu, jakie nastawy dla CWU itd.).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare przysłowie pszczół mówi: Masz głowę i ch... to kombinuj :) Musisz do ustawień dla swojej PC dojść sam. Każdy z nas ma inny dom, położony w innym miejscu, o najróżniejszych warunkach wietrznych, słonecznych itp. Nie ma uniwersalnego sposobu. W moim przypadku nie ma pogodówki. Jest tylko termostat bezprzewodowy i on steruje pracą pompki obiegowej GZ. Jak jest za zimno, to włącza się GZ. Ponieważ mam zbiornik buforowy 500l, to mija chwila aż temp. wody spadnie w nim do 37 stopni i wtedy dopiero PC rusza. Pochodzi troszkę, podgrzeje wodę w zbiorniku do 40 stopni i wyłącza się (temp. jest mierzona w 1/3 od podłogi zbiornika, u góry jest ponad 60 stopni).

Praca w drugiej taryfie jest wymuszona u mnie termostatem. Na dzień mam ustawione w domu 20 stopni, w nocy każę PC podbić do 21,5. Rano się budzę i jest ciepło.

Powodzenia w kombinowaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...