Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"Piwipijco" a Ty u siebie próbowałeś zwiększyć stopniominuty startu sprężarki ? Jaką masz ustawioną krzywą ? U mnie przy -15 pompa chodzi 20 godzin na dobę trochę dużo ?

 

Nie probowalem ale zwiekszylem :)

Standardowo Vaillant ustawia na 120*/min a ja zmienilem na 180*/min.

Krzywa zmienilem w piatek na 0,3 (do tej pory byla 0,2) bo szukam najlepszego ustawienia.

Temp. max. na zasilaniu ustawilem na 35*C (w panelu ustawien musialem podac 44*C wczesniej rozpisalem dlaczego)

Przy malo sprzyjajacych warunkach atmosferycznych PCi chodzila (wykresy) 41 godzin w ciagu trzech dni

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roznie, najczesciej co 2 minuty przez dwa lub trzy dni.

Musi byc w miare czesty zapis zeby byl wiarygodny - pompa np. moze wlaczyc sie i wylaczyc na chwile a Ty nie zapiszesz tego.

Temperatura raczej nie spada o tyle i dlatego mam tak ustawione. Niestety sa wyjatki i gdy wieje tak porzadnie to wspomniana wczesniej lukarna i drzwiami wejsciowymi potrafi niezle wychlodzic domek a przede wszystkim wode w co.

Na razie jest za zmino zeby robic jakies poprawki, moze jak sie ociepli to doszczelnie.

 

BTW. Najcieplejszymi pomieszczeniami sa pokoj i lazienka w samymi oknami polaciowymi -sa one najszczelniejsze.

Docieplilem wejscie na strych nieocieplony, polozylem 3 plyty styro 20cm -zaslonilem wlaz i zrobilo sie cieplej w pralni :)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób kombinujesz ten zapis temperatur bez użycia kompa ? też mnie to interesuję i sam się zastanawiałem jak to zrealizować ?

Myślałem o dysku QNAP ale nie wiem czy znajdę program na ten dysk który obsłuży zczytywanie temperatury z DS1820

 

Piwopijco ja mam podobnie ustawione w godzinach taniej taryfy dzienną 22 a obniżoną 20

a do ilu Ci spada temperatura w czasie obniżenia ??

Szkoda że vrnetdialog nie jest łączony przez kabel ethernet i nie można zrobić wykresów on-line z działania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawde powiedziawszy to niczego nie musze kombinowac.

wspomniany juz przez Ciebie vrnetDialog laczy sie przez serwery Vaillanta w Niemczech i zapisuje dane -musze je sciagac i od razu moge wybrac rozne kombinacje do wykresow.

Wybieram tylko co z czym ma byc na wykresie i leci :)

Moge sciagnac na PC'ta dane w formie np. excela i sam sie bawic -nie mam na to zbytnio czasu.

Dane teoretycznie na serwerach trzymaja 3 miesiace i zeby ich nie stracic musze zrobic sobie backup na PC'ta

Moge rowniez co chwile sciagac dane na biezaco -tak tez robie zeby komus cos podac tutaj na forum :)

 

http://img585.imageshack.us/img585/1703/spadkitempwewn030612201.jpg

 

Skoki w ciagu trzech dni ujawniaja "moja zabawe" z ustawieniami.

Jak widac szukam caly czas optimum.

 

Pzdr.

Edytowane przez piwopijca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam od stycznia 2009 roku zainstalowaną pompę Viessmana Vitocal 222G 10kW, praktycznie teraz grzeję pierwszą zimę.

Mam 3x60mb odwiertów dom 190m2

1 - U mnie ciśnienie na DZ jest "0" i instalator powiedział, że tak ma być?? teraz czytam, że Wy macie min 0,5-0,7

2 - Pompa jak popracuje 1-2 godziny to temp DZ na wlocie jest 0stC lub nawet na "-" czyli też kiepsko

Poszukuję osób, którzy używają tej samej pompy dla porównania.

Jeszcze pytanie o przegląd, czy robiliście jakieś przeglądy po 1 roku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam czujnik pogodowy i jeden czujnik wewnętrzny (pokojowy). Jeżeli istnieje taka możliwość prosiłbym o podanie przykładowych nastaw dla PC. Główny warunek to praca w drugiej taryfie

Mam bardzo podobny zestaw, tylko 2 sterowniki pokojowe + pogodówkę. Pogodówkę olałem - ustawiłem wysoką temperaturę na pc, przypadkową krzywą i tyle, tak żeby nie przeszkadzała w pracy i nie wyłączała pc. Gdy sterownik pokojowy włączy pompę to pracuje ona non-stop aż ją wyłączy, czyli np. przez całą noc. Na sterowniku pokojowym obecnie mam 22 w taniej, 20 w drogiej taryfie. W ten sposób tania taryfa jest maksymalnie wykorzystana, a w domu jest ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję osób, którzy używają tej samej pompy dla porównania.

Każda pompa działa tak samo, więc niepotrzebnie szukasz tego samego modelu/firmy.

1) Na dz nie może być ciśnienia 0 i instalator opowiada bajki. Przy ciśnieniu 0 może się zrobić -0.01(przed obiegówką na skutek jej pracy, czy wszędzie z powodu rozszerzania/kurczenia płynu przy zmianach temperatury) i może Ci się zapowietrzyć układ np. przez odpowietrzniki. Może wtedy stanąć obiegówka i problem gotowy. Nie wiesz też, czy nie masz zapowietrzonego układu, bo powietrze nie ma jak uciec, skoro nie ma ciśnienia. Obiegówki też wymagają jakiegoś minimalnego ciśnienia. Opieprz instalatora i niech się weźmie za robotę.

2) Taka temperatura na dz już w grudniu nie jest zbyt fajna, ale czy nie masz czasem zapowietrzonej jakiejś sekcji dz ? Jeśli nie masz ciśnienie to jest to możliwe. Możesz zmierzyć temperatury poszczególnych sekcji w czasie pracy pc. Jeśli będą różnice, to jakaś sekcja słabo działa. Sprawdź jakie masz różnice temperatur ciepła/zimna strona dz ? Jeśli większe niż 4-5 stopni to może być za mały przepływ (zapowietrzenie lub za słaba obiegówka). Termometr przyjacielem pompiarza ;-)

3) Nie ma co przeglądać, trzeba wyczyścić filtry dz/gz, sprawdzić ciśnienie gz/dz i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób zorientowanych w temacie.

 

Sytuacja jest następująca.

Nie pracowała w pompie sprężarka przez parę dni (awaria sterownika). Przyszły mrozy i dopiero w te największe, po naprawie, pompa zaczęła pracować. Budynek był bardzo mocno wyziębiony (minusowa temperatura), ale też i nastawa żądanej temperatury nie była wysoka bo tylko 13 stopni. Pompa pracowała praktycznie non stop przez 4 dni, pobierając horrendalne ilości enenrgii (około 48kW/doba). W zasadzie nie dziwię się bo miała co nagrzewać, ale to co mnie zaniepokoiło to temperatura DZ która osięgnęła po tych 4 dniach poziom-2,1/-5,6.

 

Teraz pytanie. Czy to normalne, że w tak krótkim okresie czasu tak bardzo spadła ta temperatura? Czy będzie to miało negatywny wpływ na pracę pompy przez resztę sezonu? Czy DZ da radę się zregenerować przy takim wyekspoatowaniu na początku okresu grzewczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, tak nie może być!

 

No cóż, chyba jednak może, ja specem nie jestem, ale serwisanci z NIBE Białystok twierdzą, że tak być może (przy poziomym DZ), mam tak "bezciśnienieniowoe" 3ci sezon i jakoś nie widać negatywynych efektów. Tutaj na forum też kiedyś pytałem i ktoś z forumowiczów-instalatorów tłumaczył dlaczego powinno minimalne ciśnienie być: to kwestia żywotności pompy obiegowej DZ, ciśnienie w układzie ułatwia jej start, i to z tego co zrozumiałem jedyna zaleta (nie piszę o łatwiejszym odpowietrzaniu, bo dobrze zrobione DZ odpowietrzy się , czy to z ciśnieniem w ukąładzie, czy bez), jeśli się mylę i są jakieś zdecydowane + to proszę fachowcy wyłóżcie je jeszcze raz.

ja cisnienia nadal nie mam , bo musiałym dorzucić naczynko wzbiorcze pozwalające na to, bo to standardowo dołączone do pompy (do uzupełniania glikolu) ponoć się nie nadaje, a już nie mam ochoty po 2ch przeróbkach kolejnych "usprawnień" wprowadzać

Edytowane przez Black&Zaba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest ustawione ciśnienie 0,5, a instalator powiedział, że jak będzie spadać to żeby po niego dzwonić, więc wydaje mi się, że powinno być co najmniej 0,5 (na chyba, że instalator chce sobie dorobić, co nie jest wykluczone...)

 

Jak ci będzie spadać to znaczy że jeszcze się DZ odpowietrza. Sam wtedy możesz podnieść ciśnienie dopuszczając wody z kranu (oczywiście trzeba to mieć dobrze połączone).

Rok temu ze trzy razy dolewałem niewielkie ilości wody i od tamtego czasu już jest spokój.

Co do ciśnienia to moim zdaniem powinno być właśnie przez wgląd na szczelność systemu. Łatwo w tym momencie zauważyć jakiś problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci będzie spadać to znaczy że jeszcze się DZ odpowietrza. Sam wtedy możesz podnieść ciśnienie dopuszczając wody z kranu (oczywiście trzeba to mieć dobrze połączone). ...

 

Osobiscie odradzam dolewanie wody do DZ, jesli uzupelniac to tym samym czynnikiem jakim byla napelniona instalacja DZ

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...