Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

serwisanci z NIBE Białystok twierdzą, że tak być może (przy poziomym DZ)

Coś bajki chyba opowiadają. Ciśnienie powinno być z tych powodów o których pisałeś i jeśli instalację napełniali zgodnie z instrukcją Nibe (przez zbiornik wyrównawczy, gdzie piszą "System jest pod ciśnieniem (do max. 3 bar) wytworzonym przez pompę napełniającą."), to powinno być i pewnie jest, masz manometr ? Bez ciśnienia i manometru nawet nie będziesz wiedział czy masz gdzieś wyciek czy nie. Z samoistnym odpowietrzaniem, też nie do końca jest tak jak piszesz, bo jak powietrze ma uciec, skoro nic go nie wypycha z instalacji ? Załóżmy, że masz 1 litr powietrza w kolektorze. Powietrze to sobie krąży i jak ma uciec ? Gdy ucieknie zrobi się podciśnienie ? Czy ten litr powietrza szkodzi ? A czy pomaga ? Nie wierzę też, że da się położyć kilkaset metrów rury z zachowaniem na całej długości spadków umożliwiających samoistne całkowite odpowietrzenie się kolektora. OK, specjaliści mają urządzenia do napełniania, gdzie pod ciśnieniem przedmuchują kolektor płynem i spadki nie mają znaczenia. Z małymi poradzi sobie obiegówka. Jak wszystko działa, to fajnie, ale myślę, że brak ciśnienia to błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym najpierw skonsultował to z serwisem.

Ja wpierw upewniłem się, że mogę sam uzupełniać wodą i uzyskałem zapewnienie, że dali trochę wyższe stężenie glikolu aby właśnie po takim dolaniu nie pogorszyły się parametry czynnika roboczego, ale czy to jest powszechna praktyka to nie wiem.

No i może być różne podejście instalatorów do takiego samodzielnego dolewania w kontekście gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

to z czym macie ten glikol zmieszany? Na kanistrach z glikolem są podane proporcje jak mieszać z wodą aby otrzymać odpowiednią temperaturę zamarzania.

Z tego co pamiętam to według instalatora spadek ciśnienia o 0,5 bara to jakaś "szklanka" roztworu w zależności od wielkości (pojemności ) kolektora.

U mnie było chyba 5 x 20 L czystego glikolu + woda w proporcjach, więc dolanie 2-3 litrów wody nie ma wielkiego wpływu.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma zbiornika przeponowego, to bardzo mała ilość wody spowoduje wzrost ciśnienia. Litr nie zmieni specjalnie proporcji w instalacji która ma litrów kilkaset (1mb rury pe40, to około 1 litr objętości). Dobrze jest użyć wody demineralizowanej, a nie kranówki. Dolanie wody dobrze jest wykonać powoli przy działającej obiegówce DZ, tak aby nasza dolana woda rozciągnęła się w rurach i dobrze zmieszała z glikolem, a nie zrobiła "wodnego czopa" krążącego jakiś czas po instalacji. Również z tego powodu lepiej jest jednak użyć odpowiedniego roztworu glikolu/spirytusu, zależy kto co ma w rurach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do serwisu Viessmana i dowiedziałem się, że w instrukcji montażowej do poprzedniej wersji pompy jest podane ciśnienie DZ 2bary. Mam instrukcję do mojej Vitocal 222G i w tabelkach jest tylko maksymalne ciśnienie 3bary. Instalator nadal utrzymuje, że nie ma być ciśnienia ale podjedzie w piątek i zobaczymy.

Mam jeszcze takie pytanie.

W mojej pompie podaję temperaturę jaką chcę mieć w pomieszczeniach np. 20st to ona przelicza ile ma być w obiegu GZ wg krzywej grzewczej i np. dla 20st ma być 35st, a pompa bez grzałki grzeje do 29-30 stopni czyli za mało, jak nastawię temperaturę oczekiwaną 23st to wymagana jest np 40, a wtedy na GZ jest 35 itd. Jak gdyby pompa nigdy nie dochodziła to wymaganej temperatury. Nie wiem dlaczego?

Edytowane przez Tlobo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlobo masz za nisko ustawioną krzywą grzewczą. Jeśli po podniesieniu wymaganej daje radę dogrzać to wszystko ok tylko trzeba przestawić krzywą. Na niskim ciśnieniu w DZ może się blokować sprężarka. Viessmann ma w ofercie czujniki ciśnienia dolnego źródła które nie pozwolą na rozruch sprężarki jeśli nie ma ciśnienia w DZ. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlobo masz za nisko ustawioną krzywą grzewczą. Jeśli po podniesieniu wymaganej daje radę dogrzać to wszystko ok tylko trzeba przestawić krzywą. Na niskim ciśnieniu w DZ może się blokować sprężarka. Viessmann ma w ofercie czujniki ciśnienia dolnego źródła które nie pozwolą na rozruch sprężarki jeśli nie ma ciśnienia w DZ. pozdr adam

 

Nie bardzo rozumiem. Krzywa grzewcza jest ustawiona tak aby dla np temp 20st grzała podłogówka do 35 st, a nagrzewa się tylko do 30 to chyba nie jest wina krzywej.

Wpisałem na google czujnik ciśnienia dolnego źródła pompy ciepła i nic. Jeżeli masz namiary gdzie to ustrojstwo kupię to poproszę.

 

Rozmawiałem z instalatorem poleconym przez konsultanta ze strony Viessmana i powiedział, że musi być ciśnienie ok 1bara.

Jutro przyjeżdża mój instalator i zobaczymy co powie, a co ważniejsze co zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mojej pompie podaję temperaturę jaką chcę mieć w pomieszczeniach np. 20st to ona przelicza ile ma być w obiegu GZ wg krzywej grzewczej i np. dla 20st ma być 35st' date=' a pompa bez grzałki grzeje do 29-30 stopni czyli za mało, jak nastawię temperaturę oczekiwaną 23st to wymagana jest np 40, a wtedy na GZ jest 35 itd. Jak gdyby pompa nigdy nie dochodziła to wymaganej temperatury. Nie wiem dlaczego?[/quote']

A masz układ z czujnikiem pokojowym czy pogodowym?

Jeżeli z tym drugim to pod uwagę bierz jeszcze temperaturę na zewnątrz. U mnie krzywa grzewcza owszem bierze pod uwagę zadaną temperaturę w budynku ale temperaturę w GZ koryguje o temperaturę na zewnątrz, więc im wyższa temp. za oknem tym mniej ładuje mi pompa stopni w GZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz układ z czujnikiem pokojowym czy pogodowym?

Jeżeli z tym drugim to pod uwagę bierz jeszcze temperaturę na zewnątrz. U mnie krzywa grzewcza owszem bierze pod uwagę zadaną temperaturę w budynku ale temperaturę w GZ koryguje o temperaturę na zewnątrz, więc im wyższa temp. za oknem tym mniej ładuje mi pompa stopni w GZ.

 

Mam czujnik pogodowy i masz rację, że temp. GZ zależy od zadanej temp. w pomieszczeniach oraz od wskazania czujnika. Myślę jednak, że na wyświetlaczu pokazana jest wartość już po przeliczeniach obu tych wartości. Właśnie dla tego mam chłodno w domu, że pompa pokazuje, że ma grzać do wyższej temperatury niż GZ osiąga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem Ci że ciekawe są dla mnie Twoje posty. Bo jestem w trakcie instalacji Z tą sama pompą Viessmanna 222-G. Pozostało ją tylko wpiąć ale zostawiłem to na drugi rok.

Dlatego jak mam prośbę, jak dojdziesz co jest przyczyną takiego stanu to napisz tutaj. Bo moze u mnie byc podobna sytuacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlobo nie ustawiasz temp. zadanej wody w gz tylko powietrza. Dlaczego nie chcesz zmienic krzywej aby dopasowac to do rzeczywistego zapotrzebowania budynku ? Czujnik ciśnienia dostępny w Viessmanie. Przy każdej pogodócwce jest trochę zabawy. pozdr adam

 

Nadal się nie rozumiemy:((

Ustawiam temperaturę powietrza na 20st wtedy na wyświetlaczu w jednej rubryce mam zadaną temperaturę (powiedzmy temp. A), w drugiej mam temperaturę wymaganą w podłogówce dla zadanej temperatury (powiedzmy temp. B), osobno mam wskazania temperatury na zasilaniu i powrocie w GZ i DZ. Moim zdaniem temperatura GZ na zasilaniu powinna być równa wymaganej temperaturze w podłogówce (czyli temp. B). i oczywiście temp na powrocie z GZ jest ok 5stC mniejsza od zasilania.

Krzywą oczywiście można zmieniać nawet powinno się zmieniać. Ja chcę tylko powiedzieć, że poprzez niską temp. zewnętrzną w DZ moim zdaniem w GZ jest zbyt niska temperatura w stosunku do tej, którą pompa sama wylicza jako prawidłowa.

Dla jasności zamieszczam instrukcję z wyglądem wyświetlanych parametrów

http://www.viessmann.pl/pl/services/dokumentacja_techniczna.html

wybieramy najpierw "0 Dokumentacje Techniczne - NOWOŚCI"

potem 9.01 Pompy ciepła - kompakty

potem 003 Vitocal 222-G

Plik

IM IS Vitocal 222-G (2009,08).pdf

Strona 69

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Krzywa grzewcza jest ustawiona tak aby dla np temp 20st grzała podłogówka do 35 st, a nagrzewa się tylko do 30 to chyba nie jest wina krzywej.

Wpisałem na google czujnik ciśnienia dolnego źródła pompy ciepła i nic. Jeżeli masz namiary gdzie to ustrojstwo kupię to poproszę.

 

Rozmawiałem z instalatorem poleconym przez konsultanta ze strony Viessmana i powiedział, że musi być ciśnienie ok 1bara.

Jutro przyjeżdża mój instalator i zobaczymy co powie, a co ważniejsze co zrobi.

 

Moze byc tak, że 35 st to temp. zasilania a 30 st to zmierzona temp. powrotu.

Ciśnienie w DZ powinno byc min 0,5 bar i ciśnieniomierz też bo niby jak ma sie wiedziec czy jest ciśnienie czy nie. Widac że jacys partacze to instalowali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wykrakałem:(:(

Pompa stanęła, wywaliło zabezpieczenie, a na pompie piszą komunikaty:

1)"Usterka pompy ciepła ■ Uszkodzona pompa ciepła ■ Zadziałał czujnik zabezpieczający wysokiego ciśnienia ■ Czujnik wysokiego lub niskiego ciśnienia zadziałał 8 razy ciągu 24 h ■ Błąd regulatora EZR ■ Czujniki temperatury obiegu pierwotnego/ wtórnego uszkodzone ■ Zadziałało zabezpieczenie gazu gorącego typu klixon ■ Zadziałał przełącznik niskociśnieniowy

2) Usterka obiegu chłodzenia:

■ Zadziałał czujnik zabezpieczający wysokiego ciśnienia. ■ Uruchomiła się ochrona silnika (przekaźnik termiczny) sprężarki (jeżeli jest zamontowany: zadziałał łagodny rozrusznik pełnookresowy lub oddzielna ochrona silnika sprężarki) ■ Zadziałało zabezpieczenie gazu gorącego typu klixon

Jestem załamany, dzisiaj podjedzie serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, od kiedy Viessmann coś montuje ? :) Tlobo właśnie zadziałało Ci zabezpieczenie pompy ciepła. Jakiś problem temperaturowy. pozdr adam

 

Może być za mało glikolu, za mały przepływ, zablokowana pompa. Wszystkie komunikaty są z tym związane. Raczej mało prawdopodbne aby uszkodził się jakiś czujnik. Czasami w srężarkach są dodatkowe zabezpieczenia termiczne które pozwolą na uruchomienie dopiero jak sprężarka wystygnie. Dodatkowo na czujniku wysokiego ciśnienia jest guzik do wciśnięcia. Może to też być zawór rozprężny ale to też raczej nie za często pada - trzeba by popytać chłodników na ile często to wymieniają. powodzenia pozdr adam

Edytowane przez aadamuss24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...