Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pozwolę sobie zdać jedno pytanie - lamerskie, ale jakoś dotychczas mnie to nie zajmowało i sie nie dowiedziałem.

Otóż na rozdzielaczu podłogówki, na powrocie, dla każdej pętli jest taka szklana/plastikowa, przeźroczysta rurka, zaślepiona od góry z podziałką.

Możecie mi wyjaśnić do czego służy i jak to czytać?

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pozwolę sobie zdać jedno pytanie - lamerskie, ale jakoś dotychczas mnie to nie zajmowało i sie nie dowiedziałem.

Otóż na rozdzielaczu podłogówki, na powrocie, dla każdej pętli jest taka szklana/plastikowa, przeźroczysta rurka, zaślepiona od góry z podziałką.

Możecie mi wyjaśnić do czego służy i jak to czytać?

pzdr

k

To są rotametry. Urządzonka do regulacji przepływu w danych pętlach.

Niestety u mnie okazuje się, że by się przydały na rozdzielaczu DZ, a ich nie ma:(

Właśnie staram się dowiedzieć ile to ustrojstwo odpowiednie do DZ kosztuje :( i czy da się je zamontować.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są rotametry. Urządzonka do regulacji przepływu w danych pętlach.

Niestety u mnie okazuje się, że by się przydały na rozdzielaczu DZ, a ich nie ma:(

Właśnie staram się dowiedzieć ile to ustrojstwo odpowiednie do DZ kosztuje :( i czy da się je zamontować.

Pozdrawiam

Na allegro sa dostepne same rotametry wkrecane w belke. Ale to pewnie musi byc podpasowen pod szerokosc belki :-/ Wiec nie wiem jak dobrac.

Na allegro kosztuje po 22PLN

 

Po drugie KAN ma w ofercie przeplywomierze bez regulacji, ktore sie wkreca pod belke. Ale to powoduje, podniesienie belki i mala rewolucje w rodzielaczu :-/

Regulujesz jak dotad kluczem, a przeplywomierz tylko pokazuje przeplyw.

 

http://www.katalog.onninen.pl/index.php?act=produkt&id=619077

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są rotametry. Urządzonka do regulacji przepływu w danych pętlach.

Niestety u mnie okazuje się, że by się przydały na rozdzielaczu DZ, a ich nie ma:(

Właśnie staram się dowiedzieć ile to ustrojstwo odpowiednie do DZ kosztuje :( i czy da się je zamontować.

Pozdrawiam

 

aha - dzieki.

 

a jak się czyta wartosci z podzialki? co one oznaczaja?

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie okazuje się, że by się przydały na rozdzielaczu DZ, a ich nie ma:(

Czyżbyś miał nierównej długości sekcje dz, a różnice sięgają ponad 20%? Jeśli nie, to raczej nie jest to na tyle potrzebne, żeby warto było cokolwiek przerabiać. Sumaryczny przepływ mierzysz pośrednio przez pomiar temperatury dz na we i wy pompy. Jeśli uważasz, że masz jakąś sekcję zapowietrzoną, to wystarczy zakręcić pozostałe te niby dobre, włączyć samą obiegówkę (z wyłączoną pc), posłuchać, poobserwować temperaturę rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbyś miał nierównej długości sekcje dz, a różnice sięgają ponad 20%? Jeśli nie, to raczej nie jest to na tyle potrzebne, żeby warto było cokolwiek przerabiać. Sumaryczny przepływ mierzysz pośrednio przez pomiar temperatury dz na we i wy pompy. Jeśli uważasz, że masz jakąś sekcję zapowietrzoną, to wystarczy zakręcić pozostałe te niby dobre, włączyć samą obiegówkę (z wyłączoną pc), posłuchać, poobserwować temperaturę rur.

 

Nie jestem pewien długości podobno są równe, byłem przy montażu 1 sondy bo miałem awarię i musiałem wyjechać do pracy. Taki pech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako ze wychodzi ze parametry sa dobrze ustawione , czy macie moze godne polecenia firme niezalezna ktora by zbadala problem wysokich u mnie rachunkow z pomorskiego najlepiej?

Sprawę powinno wyjaśnić opracowanie charakterystyki energetycznej Twojego domu. Specjalistów w tej dziedzinie nie brakuje, możesz ich poszukać chociażby tutaj : http://www.energetyczni.pl/szukaj_audytora/pomorskie/index.html .

Tylko nie licz na to, że ktoś opracuje Ci rzetelnie taką charakterystykę za 100zł (takie oferty można znaleźć np. na Allegro).

Musisz liczyć się z kwotami podanymi chociażby tutaj : http://www.energetyczni.pl/o_swiadectwie/koszty-wystawienia-certyfikatu.html .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotametry ktore mam zdemontowałem bo jakoś takie bardzo małe otworki w tych rotametrach są :( i mam wrażenie, że ograniczają przepływ. Można regulować tylko na termometry bez ograniczania przepływu.

dzisiaj o 8 rano wyłączyłem pompę ciepła, zostawiłem tylko pompę podłogówki która wyciągała ciepło z bufora. Temp. w pomieszczeniu rano 24,5 stopnia, temp. w buforze 46 stopni, zasilanie na podłogówkę ok 40 stopni. Ok. 13.30 temp na zasilaniu podłogówki spadła do 30 stopni i wyłączyłem pompę obiegową ( do jakiej temp. warto aby chodziła ??? )

Temp. w domu ok. 21 spadła do 22 stopni, czyli o 22,5 stopnia. przy minus 12 na zewnątrz. Nie wiem czy ten spadek nie jest za duży aby korzystać tylko z drugiej taryfy? Zobaczę jeszcze przez kilka dni, do ilu stopni się nagrzeje przez noc.

Czy ktoś może sprawdzał u siebie o ile spada temp. w domu po wyłączeniu ogrzewania ? pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotametry ktore mam zdemontowałem bo jakoś takie bardzo małe otworki w tych rotametrach są :( i mam wrażenie, że ograniczają przepływ. Można regulować tylko na termometry bez ograniczania przepływu.

dzisiaj o 8 rano wyłączyłem pompę ciepła, zostawiłem tylko pompę podłogówki która wyciągała ciepło z bufora. Temp. w pomieszczeniu rano 24,5 stopnia, temp. w buforze 46 stopni, zasilanie na podłogówkę ok 40 stopni. Ok. 13.30 temp na zasilaniu podłogówki spadła do 30 stopni i wyłączyłem pompę obiegową ( do jakiej temp. warto aby chodziła ??? )

Temp. w domu ok. 21 spadła do 22 stopni, czyli o 22,5 stopnia. przy minus 12 na zewnątrz. Nie wiem czy ten spadek nie jest za duży aby korzystać tylko z drugiej taryfy? Zobaczę jeszcze przez kilka dni, do ilu stopni się nagrzeje przez noc.

Czy ktoś może sprawdzał u siebie o ile spada temp. w domu po wyłączeniu ogrzewania ? pozdr adam

 

cześć,

u nas dzisiaj rano -10 C, obecnie -15 C. Taryfy nocnej zaczyna brakować, ok. 2 godz. pracy w dziennej i cała nocna. Mam ustawione 21,75 C w nocnej i 20,25 C w dziennej. U nas jest od 14.00 do 16.00 nocna. Ustawiłem grzanie do 17.00. Parter bez problemu daje radę, poddasze o jakies 0,5 C szybciej traci temperaturę i ok. 21.00 było 20,25 C więc pompa ruszyła. Myślę, że wynika to z tego, że między krokwie mam 20 cm wełny i potem jeszcze 10 cm na stelażu. Mój błąd polegał na tym, że do kalenicy mam te 20 cm a na sufitach 10 cm, więc pewnie trochę strych grzeję. Trzeba to poprawić po zimie. No i może trochę może jeszcze brak elewacji i podbitki (ściana 1W), wiaterek trochę pewnie podwiewa.

Ale ogólnie nie jest źle, od 18 października do wczoraj miałem 988 KW zużycia w II taryfie, gdzie tylko praktycznie pompa chodzi (akwarium i reku nie liczę). Ogrzewania po podłogach ~180 m2.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotametry ktore mam zdemontowałem bo jakoś takie bardzo małe otworki w tych rotametrach są :( i mam wrażenie, że ograniczają przepływ. Można regulować tylko na termometry bez ograniczania przepływu.

"Co z oczu to z serca". Jak pokrecisz imbusem i nie widzisz o ile ograniczasz przeplyw to nie boli ;-)

Ustawienie powinno byc podlug przeplywu i temperatury. To nie to samo jest wtloczyc 2l/minute do petli o dlugosci 20m i petli o dlugosci 50m.

I temperatura powrotu nie bedzie taka sama.

 

dzisiaj o 8 rano wyłączyłem pompę ciepła, zostawiłem tylko pompę podłogówki która wyciągała ciepło z bufora.

Ja kiedys liczylem. 500l bufor to wychodzilo jakies 2h pracy pompy celem naladowania bufora.

Mowiac inaczej, pojemnosc cieplna podlogi jest dobre 5x wieksze niz tego bufora.

DO tego, gdy jest b. zimno PC i tak wychodzi po za tania tarfye, wiec nie ma jakladowac tanio bufora.

Jak czas pracy PC spada do okolo 8h/dobe (i zostaje jeszcze 2h taniosci na doladowanie bufora) to wtedy jest na tyle cieplo, ze praca tylko noca wystarcza, ergo, na grzyba potrzebny ten bufor.

Gra nie warta swieczki IMHO.

 

Temp. w pomieszczeniu rano 24,5 stopnia, temp. w buforze 46 stopni, zasilanie na podłogówkę ok 40 stopni. Ok. 13.30 temp na zasilaniu podłogówki spadła do 30 stopni i wyłączyłem pompę obiegową ( do jakiej temp. warto aby chodziła ??? )

Az zacznie "chlodzic". Czyli dopoki powrot z podlogowki jest cieplezy niz powietrze w pomieszczeniu. Ja rzadko zasilam podlogowke wiecej niz 32-34C. Przy 40 to sie PC z bledem wylacza.

 

Temp. w domu ok. 21 spadła do 22 stopni, czyli o 22,5 stopnia. przy minus 12 na zewnątrz. Nie wiem czy ten spadek nie jest za duży aby korzystać tylko z drugiej taryfy? Zobaczę jeszcze przez kilka dni, do ilu stopni się nagrzeje przez noc.

Czy ktoś może sprawdzał u siebie o ile spada temp. w domu po wyłączeniu ogrzewania ? pozdr adam

-12 to zimno raczej. Dlugo takich mrozow u nas nie ma.

U mnie przy poprzednim takim zinym tyogdniu, PC chodzila 12h. Cala nocna taryfe, 2h od 13-15 i wylazila 2h po za nocna tarfe do 17. Temperatury ustawione tak, zeby od 15-17 grzala tylko w sytuacji gdy temperatura pomieszczenia spadla o 1C ponizej docelowej. Zdarzylo sie tak pare razy przy mrozach i duzym wietrze.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzeję obecnie CO w godz. od 22 do 04 i od 13 do 15. Dodatkowo umiarkowanie grzeję kominkiem bez rozprowadzenia w godz. od 20 do 24. Przy ostrych mrozach mam wahania średnio od 21 do 23 C (na poddaszu czasem temp spada do 20,5C). Oczywiście w salonie, gdzie jest kominek, w czasie grzania kominkiem temp wzrasta czasem do ponad 25C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuję za wypowiedzi. Po włączeniu pompy ciepła wieczorem i całej nocy grzania temp. podniosła się tylko o jeden stopień z 22 na 23 czyli codziennie byłbym półtora stopnia. Koniec eksperymentów w takie mrozy :) Będzie ciągłe grzanie.

Do jakich temperatur na minusie wystarcza grzanie w drugiej taryfie ?

Jastrząb ja piszę o przepływomierzach w DZ, Ty też ? Mam dwie pętle po 120 m, różnica może być około 6m w długości dojścia do budynku więc róznic dużych w przepływach być nie powinno.

Bufor bardziej jest do kolektorów i grzania cwu niż do gromadzenia ciepła na co. Przy okazji może uda się coś zyskać na c.o. ale to raczej wiosną. Od 01.11.10 cały prąd na pompę ciepła to 1100 kWh ( w tym dwie próby grzania podjazdu, średnio udane :) pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja sie wypowiem:

PC 8KW

Pow użytkowa 119 m2 - jakieś 140m2 podłogówki w proporcjach 50/50 kafle i panele.

Obecne nastawy:

- temp max 40 stopni

- krzywa nachylenie 0.6 - przesuniecie 0.

Start krzywej od 15 stopni, co daje około 37 stopni w buforze przy -12 na dworze.

- histereza 6 - obniżenie 10 w I taryfie.

(Źródło dolne - 3 kolektory poziome po 100 m - woda/glikol - wczoraj około 18 - 14 stopni.)

 

Przy takich nastawach pompa chodzi od 22-do 6 i od 13-15 - II taryfa.

Myślę, że poza tym włącza się ze dwa-trzy razy w I taryfie (przy średniej -10na dworze).

 

Temp rano w salonie 21.5 - na poddaszu około 20.5, ale tam jest niestety jakiś problem ze szczelnością okien, ociepleniem, szczelnością obrobienia kominów, okien dachowych itd - generalnie do poprawy na wiosnę.

 

Spadek temp w domu przy tych temp na zewnątrz wynosi około 1-1.5 stopnia w ciągu dnia.

 

CWU - max 46 - histereza 6 - obniżenie 8 w godzinach I taryfy (wiec do 46 dobija max 3x dziennie)

 

Zużycie prądu dzienne przy mrozach w okolicy -15 bylo w granicach 24 kWh (tutaj wskakiwało na I taryfe) - przy - 5 około 16kWh.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuję za wypowiedzi. Po włączeniu pompy ciepła wieczorem i całej nocy grzania temp. podniosła się tylko o jeden stopień z 22 na 23 czyli codziennie byłbym półtora stopnia. Koniec eksperymentów w takie mrozy :) Będzie ciągłe grzanie.

U mnie tez bywa tak, ze przez pierwsze kilka godzin grzania w nocy temp nawet nie drgnie. Dopiero nad rane pooomalu rusza w gore, ale tez, podnosi sie temperatura minimalnie po wylaczeniu juz PC.

 

Do jakich temperatur na minusie wystarcza grzanie w drugiej taryfie ?

To mocno zalezy od domu, ocieplenia, itp. U mnie (ocieplenie 15cm/30cm), wentylacja mechaniczna, przy sredniej tygodniowej temperaturze -9, mialem czas pracy PC na poziomie 12h. Ale to jest srednia tygodniowa. Byly dni cieplejsze i zimniejsze. Sa dni z wiatrem i ze sloncem. Zajrzyj sobie do Excella ze zuzyciem pradu. Ja tam wpisuje zuzycie co tydzien, z podaniem sredniej temperatury dla mojego miasta ze strony http://www.wunderground.com/. Przy czym tam sa podane temp dla lotniska Warszawskiego, 10km dalej na wsi jest najczescie okolo 2-3 zimniej.

 

Jastrząb ja piszę o przepływomierzach w DZ, Ty też ? Mam dwie pętle po 120 m, różnica może być około 6m w długości dojścia do budynku więc róznic dużych w przepływach być nie powinno.

Nie. Po fakcie to zauwazylem. Ja mam zafiksowane w glowie ze przeplywomierz to do podlogowki. Dolne zrodlo mam poziome i to bezposrednie parowanie, wiec nawet nie wiem czy jest jakis sens tam przeplywy mierzyc.

 

Bufor bardziej jest do kolektorów i grzania cwu niż do gromadzenia ciepła na co. Przy okazji może uda się coś zyskać na c.o. ale to raczej wiosną. Od 01.11.10 cały prąd na pompę ciepła to 1100 kWh ( w tym dwie próby grzania podjazdu, średnio udane :) pozdr adam

A jak do CWU to co innego. Jak pisalem IMHO bufor do CO to pomylka (przy podlogowce!) Jak sa jakies pomieszczenia tylko z grzejnikami, to pewnie to inaczej wyglada.

Ja od poczatku sezonu grzewczego mam tez jakies 1000kWh. Dom 150, 180 podlogowki. Tylko ze wlaczylem PC gdzies z poczatkiem pazdziernika :-/

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podając godziny pracy PC, podajecie całkowity czas pracy pompy, czas pracy kompresora czy cos jeszcze innego?

W programie komp jaki mam do PC mogę podgladnąć czas pracy poszczególnych urządzeń w PC i osobno mam własnie kompresor, osobno pompki bufora, osobno obiegówki... itd.

Nie wiem do czego odnieść Wasze dane. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podaje odczyt z czasu pracy sprezarki a ilosc kWh z podlicznika pradu lacznie dla co i cwu.

Czesto jest tak ze pompka GZ pracuje sporo dluzej niz sprezarka. Potrzebne jest to do biezacych obliczen zapotrzebowania.

Pompa ciepla to "zlepek" kilku urzadzen ktore pracuja razem lub niektore z nich oddzielnie (pompki obiegowe DZ i GZ, automatyka-elektronika)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...