Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

?:) ale co konkretniej?:) okręcasz czujnik zewnętrzny kocem i wrzucasz do zimnego pomieszczenia, w ten sposób pokazuje przy takich temperaturach te +5 lub nawet +8 'C co oznacza, że pompa nie będzie włączała antyzamarzania, jak mówiłem dotyczy to vaillanta

 

osobiście to nie wiem po co pogodówka w PCi przy ich bezwładności...

 

tak z zupełneuj ciekawosci - jak sterujesz temperatura w pomieszczeniach, kiedy na zewnątrz temp skacze z -18 na -4 i znowu na -10 itd?jak to działa bez sterowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się wypowiem mam proste sterowanie to znaczy ograniczenie maksymalnej temperatury CO na powrocie i sterownik w holu.Mam 0,4st C histerezę i tak trzyma bez względu na wahania temperatury na zewnątrz i przy podłogówce to chyba wystarczy.

Pytanie do posiadaczy kolektora spiralnego jakie macie temperatury DZ na dzień dzisiejszy podczas startu i po na przykład dwóch godzinach pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano własnie - nie ma problemu, jak sie ma czujnik temp wewnetrznej, który dba o zapewnienie odpowiedniego komfortu (i nie mówie tu tylko o za niskiej ale równiez o za wysokiej temp) i reguluje temp na zasilaniu. ale chyba nawet wtedy warto miec czujnik na zewnatrz, zeby odpowiednio ustawiał to zasilanie.

w mojej PC nie mam takiego czujnika wewnetrznego i mogę:

- ustawic temp max na pompie i grzać co noc i 2h w dzien (w II taryfie) ile wlezie, ale wtedy jakos nie wierzę w miare stałe temp wewnatrz, jezeli na zewnątrz pogoda szaleje

- ustawić krzywą i grzać w zależności od temp na zewnatrz, co jak na razie np. u mnie się sprawdza.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J

Pytanie do posiadaczy kolektora spiralnego jakie macie temperatury DZ na dzień dzisiejszy podczas startu i po na przykład dwóch godzinach pracy?

 

Co prawda nie spiralny ale też poziomy, po około 8h grzania mam temp w DZ 3,3oC/0,1oC,temp. startu nie złapałem ostatnio, bo za rzadko bywam przy PCi :-), w weekend może wyłapię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie spiralny ale też poziomy, po około 8h grzania mam temp w DZ 3,3oC/0,1oC,temp. startu nie złapałem ostatnio, bo za rzadko bywam przy PCi :-), w weekend może wyłapię

Ja mam tak 2,5 / 1st C więc chyba nie jest źle .Zauważyłem że jedna z trzech nitek na rozdzielaczu nie szronieje a dwie pozostałe mają lekki szron (mam nie zaizolowany rozdzielacz).Dlaczego tak się może dziać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano własnie - nie ma problemu, jak sie ma czujnik temp wewnetrznej

 

Ja mam czujnik wewnętrzny dla PC, ale z niego zrezygnowałem. U mnie nie ma problemu ze zbyt dużymi wahaniami temp. Wszystko jednak zależy od zapotrzebowania na ciepło i wielkością akumulacji podłogówki. Im niższa temp. zasilania, tym temp. stabilniejsza niezależnie od wahań na zewnątrz. Wprawdzie od czasu do czasu trzeba zaingerować w ustawienia, ale tylko wówczas, gdy drastycznie zmienia się pogoda na dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....gdyż mam PC powietrzną, która do takiej temp. rozkręca się w kilka godzin przy mrozach)..

 

Jesli można chciałbym Cię trochę podpytać, gdyż też skłaniam się ku P-W. Mam jeszcze trochę czasu, choć nie za dużo, gdyż na wiosnę chciałbym zamknąć ten temat. Dlatego skrupulatnie zbieram okruchy wiadomości. Dom z poddaszem użytkowym będzie miał 170 m2 powierzni użytkowej, 210 m2 po podłodze. Wszędzie podłogówka, ewentualnie (na wszeki wypadek) przewymiarowany grzejnik w garażui. Ściany poroterm 44, dach lekki+ wata. Mam dobrą ekipę, która wie dużo o mostkach i zwraca na to szczególną uwagę, Trochę drożej kosztuje to teraz, ale pewnie później będzie szybki zwrot z tej części inwestycji. Zastanawiałem się na PCi z DZ, ale po lekturze doszedłem do wniosku, że jak skandynawowie wytrzymują, to pewnie my też. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wolę przeznaczyć na dobre wykończenie i ocieplenie. Pozdrawiam forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po lekturze doszedłem do wniosku, że jak skandynawowie wytrzymują, to pewnie my też.

Nie mam zamiaru cie do tego zniechęcać lecz trzeba napisać całą prawdę dlaczego Skandynawowie tak dużo montują P-W

1. Powietrze mimo że mroźne niesie dużo wilgoci a to duży plus.

2. Energia jest stosunkowo tania.

3. Podłoże trudne do DZ

4. Robocizna droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru cie do tego zniechęcać lecz trzeba napisać całą prawdę dlaczego Skandynawowie tak dużo montują P-W

1. Powietrze mimo że mroźne niesie dużo wilgoci a to duży plus.

2. Energia jest stosunkowo tania.

3. Podłoże trudne do DZ

4. Robocizna droga.

 

To wszystko prawda, ale:

1. Powietrze u nas jest suchsze, ale za to naprawdę mroźnych dni jest dużo mniej.

2. Sama energia jako taka jest tania, natomiast 70% opłat to koszty przesyłowe i inne dodatki.

Przy temperaturach od -5 wzwyż COP pompy P-W rośnie i jest wyższy od pomp z DZ, czyli koszt ogrzewania spada.

3 i 4. Podłoże łatwiejsze, ale robocizna wcale nie tania, Za 3 odwierty 100m zawołali 25 tys. Nie jest to kwota, koło której mogę przejść obojętnie, nie tylko w trakcie budowy domu. Z prostych wyliczeń wychodzi mi, że dogrzewając w najmroźniejsze dni grzałką kwota nie wydana na odwierty starczy mi na kilkanaście lat.

Ale to na razie tylko kalkulacje. Pompy z PCC mają rzeczywiście bardzo korzystną cenę, porównywalną z pompami P-W, ale ta reszta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Sama energia jako taka jest tania, natomiast 70% opłat to koszty przesyłowe i inne dodatki.

Nie prawda, ma się to zupełnie odwrotnie.

Przy temperaturach od -5 wzwyż COP pompy P-W rośnie i jest wyższy od pomp z DZ, czyli koszt ogrzewania spada.

Dla jakich temp. liczony jest COP pomp P-W? Kiedy pomp najbardziej nam potrzeba i kiedy żrą najwięcej prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko prawda, ale:

Przy temperaturach od -5 wzwyż COP pompy P-W rośnie i jest wyższy od pomp z DZ, czyli koszt ogrzewania spada.

 

Dlaczego od minus 5 ? U mnie DZ na powrocie ma około 4 stopni w plusie, więc dopiero powyżej +4 PCi P-W ma lepsze COP, a to już prawie ciepło ;).

 

Jakie macie ustawione w litrach przepływy na pętlach? Czy przepływy powinny być wszędzie równe? Ciężko idzie mi ustawienie różnicy na zasilaniu i powrocie na 5 stopni. Zazwyczaj jest to około 8 stopni.

Zbyt mały przepływ - wygląda na to że za słaba pompa obiegowa lub filtry zabrudzone.

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...