Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mój dom zużywa rocznie około 5000kWh. Latem gdy nie grzeję CO na CWU idzie około 300kWh. Wtedy właśnie COP pompy P-W jest wyższy ale pozostałe 4700kWh COP P-W jest średnio 2,5 za sezon więc zapłaciłbym około 850zł więcej. Cena mojej gruntowej PC była podobna do pompy P-W. Gdzie tu sens?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mój dom zużywa rocznie około 5000kWh. Latem gdy nie grzeję CO na CWU idzie około 300kWh. Wtedy właśnie COP pompy P-W jest wyższy ale pozostałe 4700kWh COP P-W jest średnio 2,5 za sezon więc zapłaciłbym około 850zł więcej. Cena mojej gruntowej PC była podobna do pompy P-W. Gdzie tu sens?

Nie jest to wcale takie jednoznaczne. Przy glikolowych pompach ciepła istotnym kosztem jest wykonanie wydajnego dolnego źródła ciepła. Stąd też za ekonomiczne uznaje się instalacje z pompą ciepła, w których pompa ciepła zużywa ok. 80% energii elektrycznej w 2 taryfie.

Przy pompie ciepła PW nie ma ograniczenia wielkości DZ. Można więc sobie pozwolić na pompę ciepła o większej mocy, która będzie prawie w 100% korzystała z 2 taryfy.

Przy opcji 80/20 średnia cena energii wyniesie (wg moich cen energii) 0,364zł/kWh, czyli będzie o 18% wyższa niż cena w 2 taryfie.

Nawet biorąc pod uwagę COP=2,5 dla pompy PW i COP=3,5 dla pompy GW otrzymamy w przypadku pompy PW koszty eksploatacji wyższe tylko o 18% wyższe, czyli dla zużycia 4700kWh będzie to odpowiednio dla GW ~1700zł, a dla PW ~2000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację, jednak liczenie dla pompy GW COP 3,5 jest błędem. Jeżeli ta pompa przy 0-35 osiąga 4 to zazwyczaj osiąga wyższy COP bo raz że rzadko na wyjściu ociąga 35 i rzadko na wejściu spada poniżej 0. Co innego CWU ale to jest tylko 20% pracy pompy w moim przypadku i myślę że ten wyższy COP na CO to zrównoważy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zgodzisz się ze mną że jak inwestycja będzie podobna powinno się montować GW. Im większe zapotrzebowanie domu tym te różnice będą większe bo nawet zakładając przy moim różnicę 500zł to przy trzy razy większym i podobnym zapotrzebowaniu na m2 to już będzie suma 1500zł a to już czuć w portfelu.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to wcale takie jednoznaczne. Przy glikolowych pompach ciepła istotnym kosztem jest wykonanie wydajnego dolnego źródła ciepła. Stąd też za ekonomiczne uznaje się instalacje z pompą ciepła, w których pompa ciepła zużywa ok. 80% energii elektrycznej w 2 taryfie.

Przy pompie ciepła PW nie ma ograniczenia wielkości DZ. Można więc sobie pozwolić na pompę ciepła o większej mocy, która będzie prawie w 100% korzystała z 2 taryfy.

Przy opcji 80/20 średnia cena energii wyniesie (wg moich cen energii) 0,364zł/kWh, czyli będzie o 18% wyższa niż cena w 2 taryfie.

Zgadza się, ale tak też nie można liczyć. Sprawność pompy P-W spada w drugiej taryfie gdyż w nocy jest dużo chłodniej niż w dzień. Przy pompie gruntowej tego problemu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 3 odwierty 100m zawołali 25 tys. Nie jest to kwota, koło której mogę przejść obojętnie, nie tylko w trakcie budowy domu. Z prostych wyliczeń wychodzi mi, że dogrzewając w najmroźniejsze dni grzałką kwota nie wydana na odwierty starczy mi na kilkanaście lat.

Ile taka pompa P-W do twojego domu kosztuje? Ilu metrowy dom będziesz miał i czy wiesz jakie będzie zapotrzebowanie na m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego od minus 5 ? U mnie DZ na powrocie ma około 4 stopni w plusie, więc dopiero powyżej +4 PCi P-W ma lepsze COP, a to już prawie ciepło ;).

 

 

Zbyt mały przepływ - wygląda na to że za słaba pompa obiegowa lub filtry zabrudzone.

 

Dzięki za sugestie. Pompa ma wysokość wzonszenia słupa wody na 6m (Wilo 25/6). Mam 11 pętli i właśnie tak podejrzewam, że to za słabo. Jak miałem wszystko popuszczone na maksa, to u góry przepływy były na poziomie 2 l/min/pętle a góry około 1l/min/pętle. I tak się zastanawiam, czy nie przywalić większej mocy pompki obiegowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale tak też nie można liczyć. Sprawność pompy P-W spada w drugiej taryfie gdyż w nocy jest dużo chłodniej niż w dzień. Przy pompie gruntowej tego problemu nie ma.
Przeliczałem to kiedyś. Bardziej opłaca się wykorzystywać PC PW w nocy nawet licząc się z gorszym COP, ale za to korzystając z 2 taryfy, niż w dzień, kiedy co prawda COP jest wyższe, ale energia droga. Wystarczy zauważyć, że COP w dzień nie jest 2 krotnie wyższe niż w nocy, a ceny w drugiej taryfie są znacznie niższe niż w pierwszej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam takie pytanie - ile powinna być teraz temperatura na wejściu glikolu do układu, z dolnego źródła ciepła???

 

Wstawiono mi 2 tyg temu pompę 8KW, dla 470m kolektora poziomego i 170m^2 podłogówki, na razie pompa chodzi bez grzałek i mam na wejściu do układu 17,4C na wyjściu 14,2 a tem wchodząca glikolu to -2C czy to dobrze???

A ostatnio były u nas mrozy -18C i te same parametry były, czy to nie jest za niska temp glikolu wchodząca do pompy???

Pytam bo Panowie nie moga się zabrać za dobre odizolowanie studzienki z zaworami kolektora poziomego która jest na dworzu, czy to ma jakiś wpływ???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej by było żeby włączyć te grzałki na trochę np na tydzień, żeby podgrzać trochę ten glikol, i potem on by już sobie tą temperaturę trzymał wyższą, czy to nie ma sensu,

A co z tą studzienką, mam taką czarną rurę dwuścienną ocieplaną w środku, wkopaną w ziemię i tam są te wszystkie zawory.

Mam to dodatkowo obłożyć watą to coś pomoże , rury są w otulinach, ale wchodząca do domu już w domu nie jest na razie obłożona i mam na niej lód.

A i czy to nakryć bo Panowie na razie zakryli mi to od góry płytą styropianową, w przyszłości mam to zakryć blachą i przysypać jakieś 5cm ziemią, czy takie rozwiązanie jest ok???

 

Pozdrawiam

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adiqq

 

Dolne źródło stosunkowo dawno, tak mi się wydaje bo w lipcu, niestety temp wchodząca glikolu jest -2C to co ja mam z tym robić???

A co do mrożenia to mam zaszronione rury wchodzące do domu, czy jest nie tak coś z układem, radźcie teraz, bo jeszcze można wszystko naprawić lub poprawić, tak myślę :confused:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

470m kolektora płaskiego dla PCi 8kW wydaje się dobrze dobranym DZ (17w/mb), co dla mocy chłodniczej zapewne gdzieś koło 6,1kW będzie dawało jeszcze lepszy wynik (13W/mb).

Dla gruntów piaszczystych moc DZ przyjmuje się 15-20W/mb kolektora, a wszystkie inne grunty są już bardziej wydajne ;)

Przyczyna tak niskich temperatur na zasilaniu może być zapowietrzenie któreś nitki kolektora (przypuszczam że masz ich w sumie 3), co drastycznie zmniejsza wydajność DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanko.

Właśnie obserwuje sobie moja PC przy pracy nocnej i stwierdzam, że się skubana trochę męczy - albo mi sie wydaje.

Otóż PC ma 8kW - 300mb kolektora poziomego w ziemi żwirowo/piaszczysto/wodnej (zakopane na 1.80 z wysokim stanem wód gruntowych).

Jak pompa ma oddech, to temp ZD rośnie obecnie do około 13-14 stopni (bywa 16), ale teraz, przy pracy od 22.00, ma na wejściu 1.4 a na wyjściu -1.2 (jak stanie kompresor, to sie zregeneruje na jakieś 3-3.5 stopni).

Temp max mam ustawioną na 38 stopni (w buforze - takie rozwiązanie jest zastosowane w pompie) i widzę, że jest to dla PC wyzwanie. Sprężarka podnosi do tej temp wodę w około 18 min.

(Jak było ustawione max 39, to chwilę patrzyłem jak walczy, ale mi się jej żal zrobiło i obniżyłem temp max. ;) )

Teraz pytanie - czy to normalne zachowanie PC, czy może coś nie za bardzo i należy się układowi przyglądnąć - mam na myśli filtry itd?

 

pzdr

k.

 

dla poszukiwaczy taniej sensacji ;) mam niestety złe wieści - jak na razie pompa utrzymuje w domu temp w okolicy 21.5 stopnia, pracując 85% w II taryfie przy około -15 na dworze (a jak jest cieplej, czyli do -5 to chyba nawet 100% w II), a od 1.10, zużyła prądu za jakieś 400 pln (CO i CWU) ;), wiec to pytanie powyżej to tylko mój pęd do optymalizacji, a nie wołanie o ratunek. ;) :D:D:D

k.

 

jeszcze jedno - różnica na zasilaniu i powrocie z podłogi wynosi około 4.5 stopni.

czy to jest OK, czy za dożo?

 

pzdr

k

Edytowane przez kurm28
dodatkowe pytanie plus aktualizacja czasu grzania wody w CO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurm28 podaj zużycie w kWh będzie łatwiej porównać. Jak pompa ma oddech to nie ma obiegu i temperatura rośnie tylko na czujnikach od ciepła sprężarki i wymiennika. Jaki masz spadek temperatury w ciągu dnia przy wyłączonym ogrzewaniu ? ile m2 ? Jaka wielkość bufora i zasobnika cwu ? Płaszczowy czy wężownica czy wymiennik?

Max 38 w buforze - mierzone w buforze czy na podstawie temperatury powrotu ? Przy wyższych temperaturach sprężarki jęczą :)

 

Teraz moje spostrzeżenia. Pompa, bufor 750, zasobnik cwu120 obok. Trzymając parametry pompy/bufora na styk dla temperatury 21 stopni w pomieszczeniu wyraźnie widać spadek temperatury zasilania (22) na ogrzewanie podczas podrzewu cwu. Do tego stopnia, że przy dużym zużyciu cwu zaczyna spadać temp. pom (20,5). Lepszym rozwiązaniem byłby dużo zasobnik cwu (300) tak aby przerwy w ogrzewaniu były realizowane głównie w nocy, ale i tak myślę, że problemem jest długi czas nagrzewania cwu małą mocą. Może przy mniejszym zużyciu cwu problem by nie istniał. Na kilka dni ustawię wyższe parametry pompy/bufora i sprawdzę jak się to będzie miało do komfortu i zużycia prądu. Obecnie pompa zużywa ok. 25 kWh/24h/-8oC/21oC/155m2 ----- nowy wymiar :) pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Uruchomiłem PC dwa dni temu. Pompa od tego czasu pracuje bez przerwy. W domu jest tylko podłogówka. Przez cały ten czas temp. na wyj. i na powrocie z obiegu wzrosła tylko o parę stopni, wzrost temp. w pomieszczeniu tylko o 2.5 stopnia. Budynek jest nie zamieszkały. Czy może ktoś udzielić mi informacji czy taka praca jest normą czy muszę zacząć się martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...