Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Te urządzenia nie nadają się na nasze warunki, ponieważ w przypadku braku zasilania przez kilka godzin na mrozie zamarza woda w wymienniku, pompie obiegowej i przewodach. Chyba że masz skłonności hazardzisty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tak się zastanawiam w projekcie mam co prawda kocioł na paliwa stałe eko-groszek ale zastanawiam się na gazem kocioł kondensacyjny do tego napewno czy to będzie węgiel czy gaz będzie kominek z płaszczem wodnym plus bufor także zastanawiam się czy kupować pompę na ogrzewanie wody użytkowej przez wiosnę do jesieni gdzie włączy się kocioł, chyba że jest inne wyjście z sytuacji proszę o wnioski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok już chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie na stronie muratora od autorów znalazłem taki tekst cytuje:

Pompy ciepła są modne! Wielu inwestorów tłumaczy, że inwestuje w pompę dziś, by za kilka lat – gdy ceny paliw będą relatywnie wyższe – cieszyć się niższymi rachunkami. Liczą, że będą płacić miesięcznie o 300-400 zł mniej niż osoby, które ogrzewają dom prądem. Dlaczego właśnie prądem? Ponieważ pompy ciepła są instalowane w domach, w których zwykle nie ma możliwości ogrzewania gazem. Jeśli można doprowadzić do niego rurę z gazem, inwestowanie w pompę ciepła nie będzie opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz miał gaz z sieci to zapomnij o PC do CWU, to nie ma sensu bo i tak przesyłowe będziesz za gaz płacił i tak. Jeżeli będziesz miał piec to PC do CWU jest dobrym rozwiązaniem. Ja bym wybrał na twoim miejscu gaz. Mamy w końcu XXI wiek i bycie palaczem we własnym domu nie za bardzo mi odpowiada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info ale mam pytanie czemu piszesz, że jak będzie piec na eko-groszek to jednak zamontowałbyś pompę, przecież węgiel jest prawie najtańszą alternatywą ogrzewania a jeśli chodzi oto, że będzie musiał chodzić cały rok to dowiadywałem się że to nawet lepiej jak to widzicie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1igor1, a jak z akumulacją ciepła w II taryfie?

 

Ja mam dom szkieletowy więc akumulacji prawie wcale nie mam. Także u mnie I taryfa do ogrzewania jest jedynym wyjściem, wiąże się to również z tym że żona pracuje głównie w nocy, no i klimatyzacja w lato chodzi głównie w dzień. więc jak ktoś ma klime to II taryfy odpadają. Ja wybrałem komfort, mimo iż trochę więcej za to płacę. Długo się zastanawiałem nad zmianą taryfy gdyż w dzień żona grzeje kominkiem, a pompa chodzi głównie w nocy, ale właśnie ta klima latem przeważyła że jednak zostaje przy I taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, przy domu murowanym trochę inaczej to wygląda, ale mnie osobiście kumulowanie ciepła w II taryfie nie odpowiada - ciepło rano chłodzniej wieczorem to nie dla mnie i nawet gdybym miał murowany dom to wybrałbym ten sam rodzaj ogrzewania. Wentylacja z GWC nigdy nie będzie spełniała funkcji klimy, ile to GWC może obinżyć temperaturę?? Poza tym z II taryfą trzeba się nauczyć żyć, a ja korzystam z dobrodziejstw prądu kiedy ja mam ochotę a nie kiedy mam II taryfę. Nie chcę tu z tobą Liwko przepychanek słownych, ale różni ludzie różne upodobania itd. Także dla mnie najlepszym wyjściem było takie ogrzewanie dla ciebie takie jak ty masz. Nie podlega dyskusji iż oba rodzaje ogrzewania mają jakieś minusy no i plusy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ok ale to nie prawda że mam ciepło rano a chłodniej wieczorem. Ogólnie gdy nie ma słońca temp. waha się w okolicach 0,3-0,5oC. A co do życia z II taryfą to jedynie pralka i zmywarka są włączane po 21 a reszta normalnie tak jak inni. U mnie w domu prawie zawsze w dzień ktoś jest więc w I i tak idzie dużo prądu a mimo wszystko nawet latem gdy PC pracuje tylko 1h dziennie G12W mi się opłaca bo średnia za kWh wychodzi 0,40zł.

GWC raczej nigdy nie obniży temp. za to nie dopuści do jej nadmiernego podniesienia. Klima to klima ale wysusza powietrze a to też nie jest dla mnie dobre bo mam kłopoty z gardełkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest takie wahanie temp to ok. Ale niektórzy maja po 2-3st a to juz sporo. Tak jak pisałem wcześniej gdyby nie klima zdecydowałbym się na II taryfe ale tak to bym dopłacił do interesu. Mówisz że klima wysusza i masz kłopoty z gardłem. A w aucie masz klime?? używasz?? jeszcze nie używałem klimy jak mieszkam - na razie chodziła w trakcie wykańczania, ale myślę że nie powinno być problemu z wilgotnością, po pierwsze dużo większa wilgotność za oknem, po drugie klima nie chodzi non stop. Od 2004 roku pracuje cały czas w lokalach klimatyzowanych i żadnych problemow nie mam. fakt że pierwsze miesiące były cięzkie, ale potem się człowiek przyzwyczaił. Myślę że za nie długo klima będzie tak popularna w domach jak dziś w autach. prawie każdy ją ma :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nie wyobrażam sobie jazdy latem bez klimy, używam ją nawet zimą bo szybciej szyby odparowują, jednak płacę za to notoryczną chrypą. Dom murowany i dobrze ocieplony się bardzo wolno nagrzewa i należy tylko powstrzymać to nagrzewanie przez GWC i żadna klim nie będzie potrzebna. Co innego w szkieletowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również w aucie klimy w ogóle nie wyłączam. chodzi non stop.

Nie za bardzo się z tobą zgodzę że się wolno nagrzewają - chyba że masz cały czas okna zasłoniete i w domu ciemno, ale to nie jest wątek o klimie i GWC także zostawmy to. Ale daj znać jak już będziesz miał w domu swoją klimę ... może za rok ... może za 10 lat, ale jestem przekonany że w końcu sobie ją zalożysz. Bo spanie w nocy w temp 22-23st a 26-28st to jest spora różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cyrkulacje ale powrót jest podłączony do zbiornika CWU a nie do pompy ciepła:)

 

Moja jest kompaktem, więc zbiornik się w niej zawiera :-)

 

Na znanych mi schematach pokazujących działanie recyrkulacji, powrót jest bezpośrednio do zbiornika oddzielnym wejściem. W IVT HT+ C9 niczego takiego nie znalazłem, więc pytanie jak to powinno być podłączone i czy w ogóle da się zaimplementować poprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu sądzisz że ogrzewanie nadmuchowe słabo się spisuje to nie wiem. ..... Jeżeli grzegorzsto masz jakieg pytania ....

Tylko w moim mieście znam 2 przypadki rezygnacji z takiego ogrzewania ze względu na koszty, fakt, że w domach murowanych. W szkieletach może mieć to sens. Osobiście bardzo poważnie rozważałem ogrzewanie nadmuchowe oparte na SkyAir Daikina. Zalety takiego rozwiązania to klimatyzacja, ale za to brak CWU. Wybrałem Althermę z chłodzeniem. Można chłodzić przez fankoile, podłogówke lub wymiennik w kanale wentylacji mechanicznej.

Grzegorzsto raczej pomylił pompę P-P z P-W. Chce nią grzać CWU, więc chodziło mu o powietrze-woda :)

Edytowane przez 7tonik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...