Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Mam pytanie - jaki wpł♦yw na temp ma prędkośc pracy pompki obiegowej?

Mam problem z dogrzaniem poddasza i dotychczas zwalałem to na nieszczelności dachu itd.

Jednak jak się tak zastanowić, to sie to troszke kupy nie trzyma, ponieważ wprawdzie słabo sie tam nagrzewa, ale z kolei jakos tak dramatycznie temp sie nie obniża w ciagu dnia - prawie dokładnie tak jak na dole.

Ergo - chyba jednak raczej kłopot z dostarczeniem odpowiedniej ilosci ciepła, a nie przedmuchy w dachu.

 

W związku z tym zaczałem sie zastanawiać, czy być może woda deczko za wolno sobie tam bryka i przez to nie może dogrzać góry?

Mam dwie osobne pompki na dół i górę i na dole jest OK, a góra kuleje.

 

Macie jakieś sugestie?

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary z ostatniej chwili :-) Zasobnik cwu 120 litrów podgrzany pompą ciepła do 45-46 stopni. Prysznic z głowicą teromostatyczną. Na początku pomiaru cwu o tem. 43 stopni, po 6 minutach temp. 38 stopni-( da się jeszcze wytrzymać pod prysznicem) po 10 minutach 34 stopnie ( nie da się wytrzymać pod prysznicem :( ) Na kolejną wodę o temp. 45 stopni trzeba poczekać pewnie z godzinę :) Większy zasobnik poprawiłby trochę sprawę ale jak więcej osób do kąpieli i wyższe temperatury to średnio dobrze to widzę. Wkrótce porównam to z podgrzewem przepływowym przez wężownicę w buforze, ciekawe jak wyjdzie ? pozdr adam

 

Cytuję samego siebie :) czy już się martwić ? :)

Nowe pomiary po odłączeniu małego zasobnika cwu 120 i korzystaniu tylko z cwu z wężownicy w buforze. Podgrzewając mały zasobnik zwu była wstępnie podgrzana do ok. 30 stopni w buforze, jednak to nie ma wpływu na komfort.

Bufor podgrzany do temp. 47 stopni w górnej części, pobór na c.o. z połowy wysokości bufora. Bufor normalny dostępny w handlu a nie robiony we własnym zakresie. W buforze wężownica z karbowanej rury ( fi 32 ? ) o pojemności 32 litrów. Temp. początkowa to 43 stopnie, taki sam przepływ wody jak przy poprzedniej próbie. Po sześciu minutach spadek do 42,8 stopnia (wcześniej było to 38 stopni ). Po 10 minutach spadek to 42,6 stopnia :) Czas próby taki sam więc nie wiem jak długo jeszcze leciałaby dobrze ciepła woda ale jeszcze to sprawdzę : ) Co ciekawe przy zmniejszeniu przepływu temp. podnosiła się do 45 stopni :) co już jest dobrze ciepłą wodą. Temp. w buforze w górnej części nadal 47 ale w dolnej spadła z 40 na 32 stopnie. :) :) :)

Ogólnie jestem pod wrażeniem bo już chciałem bufor wykopać :) a tak wykopie mały zasobnik. Nie spodziewałem się tak długo, tak stabilnej temperatury i to przy podgrzaniu bufora pompą ciepła a nie kominkiem czy gazem.

Teraz tylko jeszcze jakieś małe porównanie zużycia energii ale to już może być trudniejsze do w miarę wiarygodnego pomiaru. Muszę jeszcze tylko się pobawić w inne schematy, ustawienia i podłączenia hydrauliczne.

Mogę śmiało polecić takie rozwiązanie do cwu myślę, że wydajność jest większa niż z pojemnościowego podgrzewacza - nie wiem jak z kosztami podgrzewu.

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w moim mieście znam 2 przypadki rezygnacji z takiego ogrzewania ze względu na koszty, fakt, że w domach murowanych. W szkieletach może mieć to sens. Osobiście bardzo poważnie rozważałem ogrzewanie nadmuchowe oparte na SkyAir Daikina. Zalety takiego rozwiązania to klimatyzacja, ale za to brak CWU. Wybrałem Althermę z chłodzeniem. Można chłodzić przez fankoile, podłogówke lub wymiennik w kanale wentylacji mechanicznej.

Grzegorzsto raczej pomylił pompę P-P z P-W. Chce nią grzać CWU, więc chodziło mu o powietrze-woda :)

 

Jakie to były koszty że zrezygnowali?? To w jaki sposób chłodzisz swój dom - zastanawia mnie jak działa chłodzenie podlogą i jaki jest wtedy komfort dla użytkowników. Fancoile jak doliczysz do swojej instalacji to juz wychodzi to drogo. I to co ty wydasz na instalację to ja będę miał na x lat użytkowania.Wymiennikiem w wentylacji mechanicznej raczej też nieschłodzisz domu. A CWU niestety grzeję na razie grzałką :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jestem liwko przekonany, tak samo mógłbyś powiedzieć że zimą wystarczy zapobiegać wychłodzeniu domu i będzie przyjemnie. Ja jestem raczej zdania że dom tak samo jak się wychładza to i też się tak samo nagrzewa a latem dochodzę również zyski ze słońca i z domowników. a przecież nie grzejemy naszych domów farelką tylko PCI o znacznie większej mocy. Także nie wierzę że przez wentylację gdzie masz max 400-500m3 przepływu powietrza schłodzisz cały dom. Oczywiście wyjątkiem pewnie będą domy pasywne, ale ilu ludzie je ma ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także nie wierzę że przez wentylację gdzie masz max 400-500m3 przepływu powietrza schłodzisz cały dom. Oczywiście wyjątkiem pewnie będą domy pasywne, ale ilu ludzie je ma ...

Prawda, wentylacja w moim przypadku to 400-500m3 ale jest jedna zasadnicza różnica miedzy wentylacją a klimatyzacją-wentylacja pracuje cały czas a klima od czasu do czasu. Ciągłe dostarczanie do domu schłodzonego powietrza na bank ograniczy nagrzewanie domu a czasami nawet zupełnie zapobiegnie, ale to jeszcze zależy od wielu czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale żeby schładzać powietrze cały czas, to cały czas by musiała PCI pracować a wtedy na pewno doszło by do przemrożenia układu. Czyli w praktyce i tak by chodziło to cyklami przerywanymi lub pompa by sie co chilę włączała i wyłaczała. Z drugiej strony patrząc w taki sposób, można by ogrzewać dom, nagrzewnice za reku i grzać, a jednak takiego systemu nikt nie stosuje bo jest nie wydajny. A przecież tak samo do ogrzania jak i do chłodzenia potrzeba podobnej energii, skoro uważasz że tak można schłodzić to czemu by w ten sam sposób nie grzać?? to po co ci była podłogówka za 10tys.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jestem liwko przekonany, tak samo mógłbyś powiedzieć że zimą wystarczy zapobiegać wychłodzeniu domu i będzie przyjemnie. Ja jestem raczej zdania że dom tak samo jak się wychładza to i też się tak samo nagrzewa a latem dochodzę również zyski ze słońca i z domowników.

 

Ale w zimie w domu masz +20 a na zewnatrz -20st - roznica 40stC. W lato w domu wystarczy 22-24stC, a na zew. tylko w dzien bywa 30-35stC (w nocy zwykle duzo chlodniej), wiec roznica max 6-13stC. Czyli do chlodzenia wystarczy moc 3-4 x mniejsza niz do grzania :) GWC moze dac ok 2-3kW chlodu, wiec w duzym skrocie - jezeli Twoj dom w zimie ma zapotrzebowanie 6-12kW, to GWC powinno w znacznym stopniu schlodzic dom (tylko trzeba te 300-400m2/h w dzien przepuszczac non stop :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz po raz ostatni powtarzam, tak się nie da schłodzić domu ale da się powstrzymać jego nagrzewanie w mniejszym lub w większym stopniu w zależności od akumulacji budynku.

Zrozum, mamy dwa identyczne domy murowane, w jednym chodzie wentylacja mechaniczna z chłodnicą z GWC i okna pozamykane, w drugim wentylacja grawitacyjna i okna rozszczelnione. Który dom się szybciej nagrzeje? W którym będzie większy komfort? W sprzyjających warunkach (odpowiednia akumulacja, nie dopuszczenie popołudniowego słonka do domu, normalne lato itd.) to powinno wystarczyć. Za to zimą ta chłodnica nagrzewa powietrze przed reku więc zysk jest i zimą i latem poza okresami przejściowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także nie wierzę że przez wentylację gdzie masz max 400-500m3 przepływu powietrza schłodzisz cały dom. Oczywiście wyjątkiem pewnie będą domy pasywne, ale ilu ludzie je ma ...

Cały czas popełniasz zasadniczy błąd.

GWC obniżając temperaturą nawiewanego powietrza nie schładza nagrzanego domu, bo taka sytuacja nie ma miejsca, tylko utrzymuje (przynajmniej się stara) :) komfortową temperaturę.

A ta zależna jest od temperatury zewnętrznej i wcale nie musi być stała tak jak w przypadku ogrzewania (20-22oC), tylko wystarcza żeby była zachowana różnica około 10K.

Poza tym, co zostało już napisane, jest to układ składający się, jeśli oczywiście ma być wydajny, z kilku elementów, choć właściwie elementem spinającym jest konstrukcja domu.

Ale na nią składa się:

akumulacyjność

izolacja termiczna

odpowiednie osadzenie okien niedopuszczające do przegrzewania latem.

To że słońce nie świeci całą dobę też jest czynnikiem, podobnie jak różnica pomiędzy "t"Z a "t"W, wpływającym na fakt że moc wykorzystywana do takiego stałego schładzania może być znacznie mniejsza, niż moc urządzenia chłodzącego potrzebna do obniżenia, często w krótkim czasie, temperatury, która zdążyła już "naciągnąć'.

Różnice między tymi dwoma układami są zasadnicze, ale oba będą spełniać swoje zadanie jeśli będą od początku przemyślane, a nie dołożone, czyt, dołożone zadania w oderwaniu od pozostałych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w zimie w domu masz +20 a na zewnatrz -20st - roznica 40stC. W lato w domu wystarczy 22-24stC, a na zew. tylko w dzien bywa 30-35stC (w nocy zwykle duzo chlodniej), wiec roznica max 6-13stC. Czyli do chlodzenia wystarczy moc 3-4 x mniejsza niz do grzania :) GWC moze dac ok 2-3kW chlodu, wiec w duzym skrocie - jezeli Twoj dom w zimie ma zapotrzebowanie 6-12kW, to GWC powinno w znacznym stopniu schlodzic dom (tylko trzeba te 300-400m2/h w dzien przepuszczac non stop :)

pozdr.

 

Ile dni w sezon zimowy masz -20st? i to co jest zima na +czyli zyski bytowe i ze słońca, latem działa znacząca na niekorzyść. Tak jak napisał liwko może uda ci sie powstrzymać nagrzewanie ale czy rzeczywiście?? Liwko masz reku, to jakie byly u ciebie temp latem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...