Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć danych o które pytasz masz w tym wątku

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153216-temperatura-za-GWC

poczynając od tego jeśli chodzi o lato 2010

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153216-temperatura-za-GWC&p=4161910&viewfull=1#post4161910

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No w końcowym okresie upałów miałem 27oC i byłem zmuszony do otwarcia okien na noc co się wiązało z wlotem wszelkiej maści robactwa:(

 

Pierdziut z tym robactwem jak rozumiem na początku upałów miałeś ponad 30 stC.PC przecież może działać także jak klima po huk ci tyle ciepła w lecie.W zimie przy -20 stC ile masz w domu bez wspomagaczy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku upałów panie nikt miałem 21oC a gruntowa PC może mieć tzw. chłodzenie pasywne czego nie chciałem. Chodzenie latem po zimnej podłodze nie za bardzo mi odpowiada. Zimą przy -20 w tym roku miałem 23,5oC a w łazienkach 28:D bo dociepliłem latem domek i miałem krzywą za wysoko. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku upałów panie nikt miałem 21oC a gruntowa PC może mieć tzw. chłodzenie pasywne czego nie chciałem. Chodzenie latem po zimnej podłodze nie za bardzo mi odpowiada. Zimą przy -20 w tym roku miałem 23,5oC a w łazienkach 28:D bo dociepliłem latem domek i miałem krzywą za wysoko. :)

 

Ja przepraszam ,wymiękam panie li i nie mam więcej pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy cisnienie w podlogowce ma wplyw na opory tloczenia wody przez pompe wodna??

Nie ma. 2 bary są ok. Ciśnienie nie może być za niskie bo pojawia się kawitacja na łopatkach turbiny i obiegówka szybciej się zużywa. Czym wyższa temperatura wody, tym musi być wyższe minimalne ciśnienie. Problem z odpowietrzeniem to kolejna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niktspecjalny tak jaśniej proszę :) bo nie wiem czy kpisz czy coś za mało jasno piszę ? pozdr adam

 

Nie kpię tylko nie rozumie kilku sformułowań ,a mianowicie

 

ad1."Pompa powinna mieć taką samą temperaturę jak woda w instalacji." jak to mierzysz?

ad2."Im większe ciśnienie tym łatwiej odpowietrzyć." do jakiego ciś (większego) wpompowujesz wodę w celu odpowietrz.instalacji???

ad3."Może jest jeszcze zapowietrzone lub coś innego blokuje przepływ." w który miejscu blokuje przepływ i jak to zlokalizujesz???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się wpiąć powrotem z cyrkulacji w wejście zimnej wody z wodociągów do PC z zastosowaniem zaworu zwrotnego. Trzeba pamięta, że cyrkulacja znacznie powiększa zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

 

Takie rozwiązanie się logicznie nasuwa, tylko pytanie czy tak można i dlaczego zatem na schematach powrót cyrkulacji ma oddzielne wejście do zbiornika cwu? Zawór zwrotny za pompką cyrkulacji musi być tak czy inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, niktspecjalny rozwinę swoje niezbyt udane skróty myślowe :)

 

1. Jeśli pompa nie tłoczy to rury przed i za pompą są letnie a pompa wyczuwalnie cieplejsza ( nie podaję temperatur w stopniach) jest to wyczuwalne na dotyk :)

2. Aby łatwiej odpowietrzyć warto dobić ciśnienie prawie do otwarcia zaworu bezpieczeństwa np. 2,5 bara, Jakoś tak jest powietrze wtedy ma mniejszy wymiar i łatwiej przelatuje w strumieniu wody :)

3. Przepływ może blokować np. zablokowany zawór zwrotny, brudny filtr, brudny wirnik pompy nagromadzenie brudu na zmniejszonym przekroju. Lokalizacja często organoleptyczna :) Zapowietrzony układ nie pozwala na przepływ wody i pompa będzie mieliła w miejscu grzejac się. Aby ułatwić odpowietrzenie warto każdy układ przelać wodą z sieci aż przestanie powietrze wylatywać.

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, niktspecjalny rozwinę swoje niezbyt udane skróty myślowe :)

 

1. Jeśli pompa nie tłoczy to rury przed i za pompą są letnie a pompa wyczuwalnie cieplejsza ( nie podaję temperatur w stopniach) jest to wyczuwalne na dotyk :)

2. Aby łatwiej odpowietrzyć warto dobić ciśnienie prawie do otwarcia zaworu bezpieczeństwa np. 2,5 bara, Jakoś tak jest powietrze wtedy ma mniejszy wymiar i łatwiej przelatuje w strumieniu wody :)

3. Przepływ może blokować np. zablokowany zawór zwrotny, brudny filtr, brudny wirnik pompy nagromadzenie brudu na zmniejszonym przekroju. Lokalizacja często organoleptyczna :) Zapowietrzony układ nie pozwala na przepływ wody i pompa będzie mieliła w miejscu grzejac się. Aby ułatwić odpowietrzenie warto każdy układ przelać wodą z sieci aż przestanie powietrze wylatywać.

pozdr adam

 

Jest ok.Ja odpowietrzam sobie jeszcze samą pompę .2 bary na moją instalacje zupełnie wystarczają a przy odpowietrzaniu (jeśli mi się przydarzy z deczka zagotować układ) pompa nie pracuje.Filtry czyszczę dość często tak dla swojego spokoju.

 

serd.pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to były koszty że zrezygnowali?? To w jaki sposób chłodzisz swój dom - zastanawia mnie jak działa chłodzenie podlogą i jaki jest wtedy komfort dla użytkowników. Fancoile jak doliczysz do swojej instalacji to juz wychodzi to drogo. I to co ty wydasz na instalację to ja będę miał na x lat użytkowania.Wymiennikiem w wentylacji mechanicznej raczej też nieschłodzisz domu. A CWU niestety grzeję na razie grzałką :(

1. Jakie były koszty? - Nie wiem, nie interesowałem się tym zbytnio. W tym wątku chyba Wihajster pisał, że likwidował u klienta nadmuchowe na rzecz PC i podłogówki ze względu na koszty eksploatacyjne, może pamięta więcej szczegółów.

 

2. Latem rekuperator daje z GWC 400m3/h, rolety zewnętrzne zasłonięte przy nieobecności w domu, podczas pobytu regulacja rolet wg potrzeb + wspomaganie roletami wewnętrznymi (również ze względu na ochronę mebli przed słońcem). Aby w krytycznych momentach utrzymać maks. 24C z tego co pamiętam musiałem 2 lub 3 razy w sezonie załączyć chłodzenie podłogowo-ścienne. Było włączane na noc, tak, aby podłoga do rana osiągnęła znośną temperaturę. Na pewno w taki sposób nie da się sterować temperaturą latem, ale na pewno można utrzymać komfort. Jednak w domach standardowo ocieplonych może być to trudne.

 

3. Mówiłem jakie są możliwości. A co do cen, to z tego co pamiętam moja wycena z fankoilami, które proponowano mi do sypialni i pokoi dziecięcych (razem 5 pokoi - ostatecznie mam podłogowo-ścienne) nie zbliżyła się cenowo do kosmicznej wyceny Polskiego Ko.... na ogrzewanie nadmuchowe :)

 

4. Należy też sobie zdać sprawę, że nie każdy może znosić prawidłowo hulające powietrze w ilości 2-3 tys m3/h. Niby nie czuć jeśli prawidłowo zrobione, ale? Niektórzy widzą już problem przy WM dla 100-400m3/h. Chociaż są też plusy, np. centralny nawilżacz powietrza z jonizatorem.

Edytowane przez 7tonik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... - zastanawia mnie jak działa chłodzenie podlogą i jaki jest wtedy komfort dla użytkowników :(

 

Ja przed następnym sezonem letnim zamierzam uruchomić chłodzenie poddasza posadzką. Henok ma takie rozwiązanie i troszkę o nim napisał tutaj

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4370543&viewfull=1#post4370543

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...