Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

tylko, że niektóre firmy nie udzielą gwarancji na system jeśli podłogówka jest wykonana przez innego instalatora lub samodzielnie.

Jeśli wątpią w kompetencje innego układacza, to niech dadzą swoje wytyczne do instalacji, a jak nie, to wypad i niech się one martwią. Mamy wolny rynek i wykonawców jest dużo. Chyba że cena jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja wręcz szukałem firmy która zrobi mi wszystko kompleksowo. Im więcej wykonawców tym bardzie rozmywa się odpowiedzialność a system grzewczy PC to przecież łącznie DZ+kotłownia+GZ i jak każdy będzie robił inną część to w razie kłopotów typowa "spychologia odpowiedzialności" murowana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna wycena

 

Przesyłam wycenę pomy ciepła wraz z montażem.

 

Do wyceny przyjęto założenia : ciepła woda dla 4 osób, pow.do ogrzania ok 160m. kw. ogrzewanie podłogowe temperatura wewnątrz pomieszczeń 21 stopni.

 

Dobór urządzeń:

 

* Urządzenie producenta Danfoss ,pompa ciepła DHP-H 8kW

* Łączny koszt inwestycji: 46 860 (poziomy kolektor gruntowy), 56 360 (pionowy kolektor gruntowy)

 

1) Cena produktu: Pompa ciepła Danfoss DHP-H 8kW - koszt urządzenia: 27 860 zł brutto (VAT 8%).

 

2) Cena wykonania kolektora gruntowego poziomego lub pionowego:

a) Poziomy kolektor gruntowy o długości 660 m â�� Całkowity koszt wykonania metra bieżącego kolektora poziomego wynosi około 25 zł/mb, co daje łączny koszt wykonania poziomego kolektora gruntowego około 16 500 zł brutto

b) Pionowy kolektor gruntowy o długości 260 m , 2 odwiert o głębokości 130m lub 3 odwierty po 90 m â�� Całkowity koszt wykonania metra bieżącego kolektora pionowego wynosi około 100 zł/mb, co daje łączny koszt wykonania pionowego kolektora gruntowego około 26 000 zł brutto

3) Cena montażu: koszt montażu około 2500 zł

 

 

 

* Urządzenie producenta Danfoss ,pompa ciepła DHP-H 8KW Opi Pro

* Łączny koszt inwestycji: 52 480 (poziomy kolektor gruntowy), 61 980 (pionowy kolektor gruntowy)

 

1) Cena produktu: Pompa ciepła Danfoss DHP-H 8kW - koszt urządzenia: 33 480 zł brutto (VAT 8%)

2) Cena wykonania kolektora gruntowego poziomego lub pionowego:

a) Poziomy kolektor gruntowy o długości 660 m â�� Całkowity koszt wykonania metra bieżącego kolektora poziomego wynosi około 25 zł/mb, co daje łączny koszt wykonania poziomego kolektora gruntowego około 16 500 zł brutto

b) Pionowy kolektor gruntowy o długości 260 m , 2 odwiert o głębokości 130m lub 3 odwierty po 90 m â�� Całkowity koszt wykonania metra bieżącego kolektora pionowego wynosi około 100 zł/mb, co daje łączny koszt wykonania pionowego kolektora gruntowego około 26 000 zł brutto

3) Cena montażu: koszt montażu około 2500 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, znowu drogo.... Pompa ciepła Danfosa, jestem przekonany że dobra, ale chyba nie warta aż takich pieniędzy za moc 8kW. Nie warto, już Viessmann jak się nie mylę taniej wychodzi, chociaż pewności nie mam. Nie wspominając o PPC, Ekopol-u, Hubomag-u, czy innych podobnych też sprawdzonych pompach, tyle, że bez firmowej naklejki na obudowie :) Dolne źródło poziome - zdecydowanie za drogo. Warto jednak zrobić we własnym zakresie za 1/3 - 1/2 tej kwoty. Odwierty - przesadzili moim zdaniem z długością 260 metrów. Praktyka m.in. z naszego forum wskazuje, że starczyłoby 150-200 metrów. Do tego koszt metra 100 zł też za wysoki. Można wiercić już za 70-80 zł / metr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze ze jak czytam te wyceny, nie tylko tę ale i wiele innych, jakie teraz ludzie otrzymują to zwala mnie z nóg. Za samą pompę i kolektor poziomy 52 tys zł. Szok. Jakbym dziś miał się zdecydować i miałbym takie wyceny to raczej bym zrezygnował. Toż ja z podłogówką 170 m2 pompa viessmanna i kolektorem pionowym zapłaciłem 56 tys brutto. Szukaj dalej. Są o wiele tańsze firmy i może się okazać że za tej samej marki pompę zapłacisz sporo mniej. Chodzi o to że dealerzy nie bawią się w rabaty na urządzenia. Oczywiście sami je dostają ale zostawiają je dla siebie. Bo klient i tak zapłaci. Swego czasu robiłem wycenę w pewnej firmie na pompę Nibe.

Akurat pracuję w branży budowlanej a bardziej handlowej i moja firma współpracuje z Biawarem. Okazało się że mogę mieć na Pompę rabat 24 %. Tak więc instalator też ma podobny. Bo jak zadzwoniłem do gości i powiedziałem ze mogę mieć to urządzenie o 7 tys taniej to gość postawił oczy i nie chciał mi wierzyć. Bo on tak właśnie kupuje i za tyle to mi nie sprzeda. Ja rozumiem że on musi coś zarobić bo takie firmy nie działają charytatywnie ale nie zaraz takie kwoty. Jego głównym zarobkiem była robocizna i to też spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bogaczy czyli aktualnych i przyszłych właścicieli PC hehe, jak widac jestem nowa na FM w pisaniu - ale w czytaniu to z pewnością elita forum :cool: dobrnęłam własnie do konca wątku i nawet mi się troche sumtno zrobiło ze lektura na wieczór mi sie skonczyła ;-). Ale do rzeczy. Planuję PC i potrzebuję porady. Widzę, że rozmawiamy o cenach – poniżej wklejam oferty jakie otrzymałam.

 

Opis domu:

160m2 powierzchni użytkowej, kubatura 490m3, projekt typowy „dom przy zamkowej” w zasadzie bez zmian. Robimy tylko dół, bez poddasza użytkowego.

http://www.galeriadomow.pl/projekt,upb171-dom-przy-zamkowej,117L.html

 

Działka 2520m2 w Wielkopolsce z gruntem opisanym jako:

 

Od powierzchni terenu do głębokości 0,3 – 0,4 m wystepuja utwory holocenskie w postaci gleby zbudowanej z piasków drobnoziarnistych z humusem.

Poniżej zalegają utwory plejstocenskie zwiazane z działalnoscia wodnolodowcowa. Sa to grunty niespoiste w postaci piasków srednioziarnistych przewarstwionych piaskiem drobnoziarnistym. Lokalnie wystepuja przewarstwienia gliny piaszczystej o miąższości 10 – 20 cm. Utwory wodnolodowcowe występują przynajmniej do głebokosci wiercen, ich spagu do głebokosci 4,0 m p.p.t. nie nawiercono. Gleba zbudowana z utworów piaszczystych oraz piaski srednioziarniste z przewarstwieniami piasków drobnoziarnistych zaliczaja sie do utworów dobrzeprzepuszczalnych. W listopadzie 2010 r. (wysokie stany wód podziemnych), na analizowanym terenie nie nawiercono zwierciadła wody gruntowej do głebokosci

4,0 m p.p.t.

 

Ocieplenie: fundament 15 cm styro, ściany 24 cm+20 cm styro, strop – 25 cm wełny, okna – tu jeszcze nie wiem ale celuje w coś o niskim U, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, okna tarasowe od zachodu, kominek rekreacyjnie, wszędzie podłogówka, na podłodze płytki (łazienki + wiatrołap + pom gosp) + panele drewniane.

 

Oferty (wpisuje te około i poniżej 60k za komplet):

 

Thermogolv – najpierw dostałam ofertę na 11kWh, ale po proteście zmniejszono ją na M2-9:

PC Zirius M2 -9 + 4 pętle kolektora ziemnego (4x60m)– 36k pln

Koszt montażu i uruchomienia zestawu PC do zbiornika wraz z zakopaniem kolektorów ziemnych wynosi - 5k PLN brutto

Montaż kotłowni – 3k pln

Montaż ogrzewania podłogowego – 16k pln (100 pln/m2 * 160m2)

SUMA: 61k pln brutto

 

IVT

HT Plus C7 + materiały węzła kotłowni + wymiennik poziomy ok. 500m – 37k

Podłogówka – 7,2k

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego wraz z przepływomierzami – 2 szt – 2k

Uzbrojenie rozdzielaczy, szafka, rury do rozdzielaczy – 1.2k

Materiały pomocnicze – 0.7k

Robocizna -7k

Razem – 55.1k + 8% VAT = 59.5k

 

PPC

Kotłownia z PC C9– 29.46k

W tym:

Kolektor poziomiy spiralny 600mb – 8.4k

Kolektor źródła – 0.8k

PC C9 (8,8 KW) – 13.8k

Zasobnik CWU 240L – 2.4k

Materiały instalacyjne kotłowni – 1.85k

Montaż i uruchomienie – 1k

Soft start + zespół cyrkulacji CWU (opcja) – 1.3k

Podłogówka: 11.7k

Suma: 41.1k + 8% VAT = 44.4k

 

Moje kryteria doboru PC to dobra jakość serwisu i cena oczywiście. Tylko jak tu sprawdzić czy instalatorzy, którzy przedstawili oferty tacy własnie są?

 

Pytania:

1. Rozmyślam czy zrobić porządnie OZC – ale tak sobie myślę, że w sumie na podstawie tego co przeczytałam tutaj sama jestem w stanie stwierdzic mniej-wiecej jaką moc powinna mieć PC a w ozc np. nie będzie start z mostków termicznych których w sumie się najbardziej boję bo dom budować będą fachowcy :/.

2. Proszę o komentarz dotyczący ofert, wg mnie na sam dół wystarczyłoby 6kW, ale ponieważ w jakiejś nieokreślonej przyszłości (np. za 10 lat) zaadoptujemy poddasze (ok. 60m2) oraz dochodzi CWU dla 3 osób to chyba skłonie się ku 7-8kW – co myślicie?

3. Znacie jakiś innych ciekawych dostawców z Wlkp do których warto byłoby się zgłosić po ofertę? Liwko – Ty pisałeś że jestes b zadowolony z instalatorów PPC z wlkp – mógłbys podac namiary? Bo znalazłam ze w Wielkopolsce jest 2 dystrybutorów PPC i zastanawiam się który to.

4. Chcemy mieć kominek w celach rekreacyjnych – jak zminimalizować taki mostek termiczny? Czy można – podczas nieużywania jakoś go „zamykać”?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moje kryteria doboru PC to dobra jakość serwisu i cena oczywiście. Tylko jak tu sprawdzić czy instalatorzy, którzy przedstawili oferty tacy własnie są?

 

 

Po pierwsze porównujesz oferty, oceniasz kompletność, profesjonalizm, aktywność w uzyskiwaniu danych wejściowych. Po drugie rozmawiasz, zadajesz pytania, oceniasz czy odpowiadają chętnie, wyczerpująco, zrozumiale, na temat. Po trzecie prosisz o referencje. Można też zadzwonić do dystrybutora / producenta i zapytać kogo poleca z Twojej okolicy. Im więcej ofert zbierzesz tym lepszego wyboru dokonasz, trzy to minimum, ja jak pamiętam zebrałem kilkanaście.

 

Zwróć uwagę na funkcjonalność sterowania. IVT na przykład, o ile nie zmodyfikowali oprogramowania, ma tylko jeden nastawialny okres dziennie, w którym możesz wyłączyć grzanie cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Tylko mamy dwie podobne oferty.

Dla fanta001 (tu już coś wiemy) i kany (moje pytanie)

 

Ja wciąż czekam na oficjalną i pełną ofertę od 2 firm (w tym ppc). Dzisiaj dzwonił do mnie przedstawiciel z białegostoku i powiedział że jutro będzie na pewno.

poczekamy zobaczymy. Jutro też będę wiedział ile u nas kosztuje zbadanie gruntu i datę kiedy to zrobią.

Dobrze że jest zima i jest jeszcze trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb tak zrobię - zamierzam wszystkich odwiedzić i pogadać, ale jak sprawdzić referencje? W sumie to podają adresy klientów? raczej pewnie nie...

a ofert mam więcej ale dla mnie za drogie - viessman, danfoss, CK i na nibe czekam jeszcze - a jakby ktoś polecił dystrybutorów/ instalatorów w wielkopolsce? Chętnie bym popytała więcej :)

to ciekawe z tym ivt napisałam zeby mi karte katalogową produktu przysłali coby coś poczytac

 

fanta001 ja robiłam badania gruntu i zapłaciłam 1100 za 4 otwory na głębokość 4m.

 

a jeszcze a propos wycen, to na PPC dostałam 2 (napisałam do 2 dystrybutorów na wlkp) i jeden mi przysłał tę co wkleiłam, a drugi jakies 16k droższą :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kejti30

Tak z ciekawosci, czy wysylalas zapytanie ofertowe np. do Vaillanta? Ciekawe jak wygladaja u Ciebie koszty PCi geoTherm, ja robilem ponad rok temu ale o mocy 5,9 kW wersje bez chlodzenia.

Ceny pewnie roznia sie w zaleznosci od regionu itp. Ja do takiej pompy mam lacznie 100mb odwiertow i temp. DZ zeszlej zimy nie spadla ponizej -3*C (chyba pare razy miala -2,5*C).

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie porównywanie ile kto zużył itp nie ma sensu, bo to żadne pkt odniesienia. Punkt odniesienia jest koszt wytworzenia 1 kwh energi plus koszty instalacji. To jest miarodajna miara. I tak dla PC możemy teoretycznie ząłożyc średnią sprawność 3-4, czyli koszt jest 3-4 mniejszy od kosztów w przypadku energii elektrycznej.

 

Energia elektryczna: 0.60PLN

PC: 0.18PLN

Gaz ziemny: 0.20PLN (Wartość opałowa 1 m sześc. gazu ziemnego wysokometanowego przeliczona na kWh wynosi 10 kWh/m sześc.)

Węgiel kamienny: 0.17-0.2 PLN (chyba ze jednoczesnie palimy smieciami drewnem, wowczas dużo mniej :) )

 

 

Tak to trzeba liczyć, są to obliczenia teoretyczne, przy założeniach uśrednionych cen nośników, ale jako podstawa do porównania są prawidłowe.

 

Porównywanie kosztów na podstawie ile zużył jeden drugi trzeci czy czwarty użytkownik nie ma sensu, bo każdy przypadek jest indywidualny, choćby kwestia szczelności, izolacji czy wreszcie zakresu utrzymywania temperatury.

 

 

 

Można pokazywać cuda, wykresy i animacje, jakie to PC super ekologiczne urzadzenia, ale nie zapominajmy ze to nie jest perpetum mobile i do działania potrzebuje energii.

 

 

Nie ulegajmy modzie, tylko nauczmy się liczyć!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby podawać koszt wytworzenia 1kWh należy mieć zamontowany licznik ciepła, którego prawie nikt nie ma.

Czyli co mamy podawać ?

Czy użytkownicy kotłowni na inne paliwa są w stanie podać koszt wytworzenia 1kWh bez licznika ciepła?

 

I tak dla PC możemy teoretycznie ząłożyc średnią sprawność 3-4, czyli koszt jest 3-4 mniejszy od kosztów w przypadku energii elektrycznej.

 

Energia elektryczna: 0.60PLN

PC: 0.18PLN

Nie ulegajmy modzie, tylko nauczmy się liczyć!!!

 

Z tym liczeniem masz rację tylko kto ma energię za 0,60 PLN

U mnie średnia cena energii elektrycznej przy liczniku dwutaryfowym to 0,37 PLN. Zmierzone COP dla centralnego ogrzewania wraz z pompami obiegowymi to 3,5.

W tym przypadku cena 1kWh wynosi 0,1057 PLN więc trochę się różni od twojej ;) raptem prawie razy dwa.

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energia elektryczna: 0.60PLN

PC: 0.18PLN

Gaz ziemny: 0.20PLN (Wartość opałowa 1 m sześc. gazu ziemnego wysokometanowego przeliczona na kWh wynosi 10 kWh/m sześc.)

Węgiel kamienny: 0.17-0.2 PLN (chyba ze jednoczesnie palimy smieciami drewnem, wowczas dużo mniej :) )

...

Nie ulegajmy modzie, tylko nauczmy się liczyć!!!

Jak już liczysz, to licz z sensem.

Przy ogrzewaniu energią elektryczną kalkuluje się wykorzystać 2 taryfę.

Np. u mnie ceny w tej taryfie (G12) wyglądają tak :

1 taryfa (przez 14h dziennie) 0,58792zł/kWh

2 taryfa 0,30793zł/kWh (przez 10h dziennie)

średnio, uwzględniając zużycie energii w taryfach jest to ~0,41 zł/kWh.

Biorąc to po uwagę o ~50% zawyżyłeś ceny energii elektrycznej.

Dla PC Będzie to 0,12zł/kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja PCi potrzebuje 1,4 kWh juz z pompkami DZ i GZ, sprezarka i sterownikami a ma moc cieplna 5,9 kW.

Srednie cop dla mojego przypadku jak na razie wychodzi w okolicach 4,0 - usrednienie z wliczeniem cwu.

 

Koszt 1 kWh w Warszawie dla RWE (nowe ceny) to 0,4556 zl/kWh ale w G11 (calodobowa taryfa), dla G12 (dwie taryfy) sredni koszt 1 kWh to 0,4102 zl/kWh zakladajc zuzycie pradu 50/50

 

Dla cop 4.0 daje to sredni koszt 0,1025 zl/kWh - proporcje mam jednak rzedu 70/30 (tania/droga), ale niech Ci bedzie.

 

Tak juz z czystej ciekawosci sprawdzilem i sredni koszt 1 kWh w moim przypadku wynosi 0,38 zl/kWh.

Dla cop 3,5 daje mi koszt 1 kWh zuzytej do ogrzania domu 0,1086 zl/kWh, dla cop 4,0 daje juz 0,095 zl/kWh

 

Pzdr.

Edytowane przez piwopijca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...