Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moja PCi potrzebuje 1,4 kWh juz z pompkami DZ i GZ, sprezarka i sterownikami a ma moc cieplna 5,9 kW.

Srednie cop dla mojego przypadku jak na razie wychodzi w okolicach 4,0 - usrednienie z wliczeniem cwu.

1.4kW a nie kWh chyba że na godzinę ;). Skąd masz takie COP - policzyłeś to?

 

Ale wyskoczyliśmy od razy z kontrą dla wyliczeń filusa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1.4kW a nie kWh chyba że na godzinę ;). Skąd masz takie COP - policzyłeś to?

 

Ale wyskoczyliśmy od razy z kontrą dla wyliczeń filusa :D

 

No raczej 1,4 kW to z rozpedu, wczesniej podawalem koszty 1 kWh w RWE i tak mi zostalo :).

cop mozna sobie policzyc, w pompach sa liczniki energii uzyskanej z gruntu i majac podlicznik pradu, znajc moc pompy (z wykresow) mozna sobie podliczyc samemu.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie masz?

Pzeciez pompa podaje ile energii pobrano z gruntu, mozna sprawdzic w kazdym miesiacu ilosc owej energii jak i codziennie ile przybylo od poczatku.

Ja mam Vaillant geoTherm ale chyba w wiekszosci pomp tak jest..

W mojej pompie widok przez internet wyglada tak:

 

http://img156.imageshack.us/img156/9559/iloscenergiipobranejzot.jpg

 

 

http://img828.imageshack.us/img828/9559/iloscenergiipobranejzot.jpg

 

 

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już liczysz, to licz z sensem.

Przy ogrzewaniu energią elektryczną kalkuluje się wykorzystać 2 taryfę.

Np. u mnie ceny w tej taryfie (G12) wyglądają tak :

1 taryfa (przez 14h dziennie) 0,58792zł/kWh

2 taryfa 0,30793zł/kWh (przez 10h dziennie)

średnio, uwzględniając zużycie energii w taryfach jest to ~0,41 zł/kWh.

Biorąc to po uwagę o ~50% zawyżyłeś ceny energii elektrycznej.

Dla PC Będzie to 0,12zł/kWh.

 

Być może nie wszyscy potrafią analizować umowe na dostawę energi, koszt 0,60 PLN przyjalem ogolnie, tak samo jak koszt gazu, ktory jest rozny w zaleznosci od rejonu . Polecam lektyre wlasnego rachunku i artykułu poniżej.

 

http://forsal.pl/artykuly/107202,dostales_rachunek_za_prad_to_zobacz_za_co_naprawde_placisz.html

 

tak więc kwota 0.60 jest kwotą realna, która możemy przyjac do obliczeń.

 

Kwestia taryfy nocnej i dziennej, jeżeli chcemy wykorzystywac urzadzenia aby dziaało w nocy to potrzebujemy dodatkowego zbiornika akumulacyjnego czyli dodatkowe koszty. Komfort tego typu rozwiązania powinnien zapewnić jego użytkowanie przez 24h.

 

Jezeli ktos potrafi to lepiej wyliczycc bede wdzieczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kejti30

Tak z ciekawosci, czy wysylalas zapytanie ofertowe np. do Vaillanta? Ciekawe jak wygladaja u Ciebie koszty PCi geoTherm, ja robilem ponad rok temu ale o mocy 5,9 kW wersje bez chlodzenia.

 

wybieram się do nich osobiście bo mam bardzo blisko, może nawet jutro sie uda skoczyć

 

poznawiam pytanie:

4. Chcemy mieć kominek w celach rekreacyjnych – jak zminimalizować taki mostek termiczny? Czy można – podczas nieużywania jakoś go „zamykać”?

 

są jakieś myki na to?

 

fanta001 chyba 300-400 za otwór liczą, ja się dużo targowałam i to najtańsza opcja jaką znalazłam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając załozenia cen energii elektrycznej mamy:

 

Energia elektryczna: 0.40PLN

PC: 0.1PLN

Gaz ziemny: 0.20PLN

Węgiel kamienny: 0.17-0.2 PLN

 

Roczne zapotrzebowanie na cieplo w domu jednorodzinnym 100 kWh/m2 rocznie,

Dom 140m2 = > 140*100 = 14 000kwh, przeliczajac na PLN

 

 

Energia elektryczna: 5600PLN

PC: 1400PLN

Gaz ziemny: 2800PLN

Węgiel kamienny: 2500PLN

 

Czyli rocznie na PC możemy zaoszczedzic 1400zł, przyjmijmy z górką i niech to jest 2000

 

Teraz nalezy wyznaczyć róznice w instalacji PC wzgledem innych zrodle ogrzewania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rocznie na PC możemy zaoszczedzic 1400zł, przyjmijmy z górką i niech to jest 2000

 

Teraz nalezy wyznaczyć róznice w instalacji PC wzgledem innych zrodle ogrzewania

Prosze bardzo. U mnie paliw stalych zgodnie z planem zagospodarowania przestrz. uzywac nie mozna.

U mnie koszt przylacza gazowego okolo 10.000 (daleko do rury).

Wiec instalacja z PC drozsza o okolo 10.000 (nie licze instalacji gazowej i budowy komina!!)

Przyjmuj roznice na ogrzewaniu 1400PLN rocznie, okres zwrotu roznicy 7 lat.

 

Znaczy sie ze uleglem modzie??

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominek w celach rekreacyjnych – jak zminimalizować taki mostek termiczny? Czy można – podczas nieużywania jakoś go „zamykać”?

 

jedyne co "można" zrobić to przepustnica na doprowadzeniu powietrza z zewnątrz i druga na czopuchu. Tylko z drugą trzeba ostrożnie i pamiętać o otwieraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie tej drugiej nie mam i nie wiem jak się za to zabrać i czy warto.

Co do porównywania z gazem to jeszcze zależy jaki kociołek kupimy, ale zakładając że zarąbisty za 10tyś (koszt mojej PC taki sam)+ przyłącze 3tyś (kolektor poziomy 6tyś)=3tyś na niekorzyść PC Do tego parę dupereli których nie ma przy gazie dajmy na to 2tyś. Czyli 5tyś. na niekorzyść PC. Ile będzie wynosił czas zwrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Co do porównywania z gazem to jeszcze zależy jaki kociołek kupimy, ale zakładając że zarąbisty za 10tyś (koszt mojej PC taki sam)+ przyłącze 3tyś (kolektor poziomy 6tyś)=3tyś na niekorzyść PC Do tego parę dupereli których nie ma przy gazie dajmy na to 2tyś. Czyli 5tyś. na niekorzyść PC. Ile będzie wynosił czas zwrotu?

 

NIe porownuj zarabistego kociolka z najtansza pompa :)

 

Podam Ci na swim przykłądzie: koszt przyłącza gazu 3tys z wszystkimi formalnosciami, materiałami i robocizna, a sa promocje gdzie koszty bierze na sibie dostawca. Piec kondensacyjny ze sredniej polki 4-5tys, tradycyjny 2-3tys. W moim przypadku koszty kotla i przylacza to 6tys.

 

Okres zwrotu nie liczymy w prosty sposob, bo trzeba do tego dodac koszt pieniadza i amortyzacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrząb napisał że ma daleko do rury więc koszt przyłącza 10tyś. Szczerze mówiąc to u mnie było by podobnie ale rozpatrujmy przypadek gazu przy granicy działki. Dlaczego nie mam porównywać drogiego kotła do taniej PC? Przecież nawet najgorsza PC (takiej nie mam) jest duuużo lepsza od najlepszego kotła na gaz. Ale ok, załóżmy tak jak chcesz. PC 10tyś, kolektor 6tyś, pierdoły 2tyś=18tyś-6tyś w twoim przypadku=12tyś różnicy. Ja wybieram PC. Edytowane przez Liwko
Pomyłka z nickiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrząb napisał że ma daleko do rury więc koszt przyłącza 10tyś. Szczerze mówiąc to u mnie było by podobnie ale rozpatrujmy przypadek gazu przy granicy działki. Dlaczego nie mam porównywać drogiego kotła do taniej PC? Przecież nawet najgorsza PC (takiej nie mam) jest duuużo lepsza od najlepszego kotła na gaz. Ale ok, załóżmy tak jak chcesz. PC 10tyś, kolektor 6tyś, pierdoły 2tyś=18tyś-6tyś w twoim przypadku=12tyś różnicy. Ja wybieram PC.

 

Jaki to model PC ze kosztuje 10tys ?? i jaki kolektor, bo raczej nie pionowy, a w poziomym sprawnosc jest znacznie mniejsza.

 

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/pompy-ciepla/menu-id-23.html

 

W cennikujakos nie znalazlem pompu ponizej 20tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe porownuj zarabistego kociolka z najtansza pompa :)

 

Podam Ci na swim przykłądzie: koszt przyłącza gazu 3tys z wszystkimi formalnosciami, materiałami i robocizna, a sa promocje gdzie koszty bierze na sibie dostawca. Piec kondensacyjny ze sredniej polki 4-5tys, tradycyjny 2-3tys. W moim przypadku koszty kotla i przylacza to 6tys.

 

Okres zwrotu nie liczymy w prosty sposob, bo trzeba do tego dodac koszt pieniadza i amortyzacje.

A gdzie budowa komina? Za darmo sie postawil? To tez pare ladnych tysiecy.

Z kominem to zaokraglam do 10.000.

Polska PC z kolektorem poziomym, mozna jak pokazuje Liwko, zanabyc za jakies 20.000.

PC nie gorsza, tyle ze mniej w bajery i kolorowe wyswietlacze zaopatrzona.

Fakt ze nie zawsze kolektor poziomy sie sprawdzi, zalezy od terenu.

 

Po za tym nikt tu nigdy nie twierdzil, ze PC to lek na kazde zlo.

Ale jak sie nie ma gazu, to jest to warta rozpatrzenia alternatywa.

 

marcin

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia taryfy nocnej i dziennej, jeżeli chcemy wykorzystywac urzadzenia aby dziaało w nocy to potrzebujemy dodatkowego zbiornika akumulacyjnego czyli dodatkowe koszty. Komfort tego typu rozwiązania powinnien zapewnić jego użytkowanie przez 24h.

 

Jezeli ktos potrafi to lepiej wyliczycc bede wdzieczny

Zacznijmy od tego że rolę "zbiornika" akumulacyjnego może bardzo dobrze pełnić wylewka.

Dla domu energooszczędnego dobrze policzona wystarcza dla zapewnienia komfortu w trybie dobowym (24h)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...