Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

po cenach widzę że masz S-2...faktycznie ceny są jak piszesz...

ale gaz masz zaazotowany, jest on tańszy od wysokometanowego(grupa W) ale zużywa się go więcej - na to samo wyjdzie

abonament masz faktycznie niski...a o takim zużyciu jak pisałes, to mozesz zapomnieć, no chyba że "zapomniałeś" napisać, że codziennie grzejesz np. kominkiem ;)

 

http://www.gen.com.pl/download/Taryfa%20G.EN.SA%20nr%208_zm.nr%202_tekst%20jednolity.pdf

 

To zuzycie abstrakcyjne :) bo odnosi sie do cieplych dni i bez CWU, ale empirycznie chociaz nie lubie sie tym poslugiwac, domek obok mnie powierzchnia 140m2 roczne koszty gazu to 2400zł CO plus CWU, temp w domu 22, wlaścicielme jest stolarz wiec ma dostep do taniego drewna, ale nie oplcaca mu sie bawic w palenie drewnem przy tkich cenach.

 

Kominek mam i czasami uzywam. Pale w nim brykietem po 600zł za tone i koszty sa 20% wieksze jak przy gazie, wiec pale tylko dla bajeru zeby sobie posiedziec przy kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Być może nie wszyscy potrafią analizować umowe na dostawę energi, koszt 0,60 PLN przyjalem ogolnie, tak samo jak koszt gazu, ktory jest rozny w zaleznosci od rejonu . Polecam lektyre wlasnego rachunku i artykułu poniżej.

 

http://forsal.pl/artykuly/107202,dostales_rachunek_za_prad_to_zobacz_za_co_naprawde_placisz.html

 

 

Bez przesady, podziały na opłaty zmienne i stałe, energię i dystrybucję, itp. są od dawna. Aby sprawdzić rachunek znając stany liczników, potrzebna jest znajomość elementarnej matematyki. Dla leniwych na stronach www są kalkulatory. W ZEWT który jest jednym z najdroższych dostawców w 2011 wychodzi 0,57 zł / kWh - do kosztów zużycia prądu przez instalację grzewczą PCi bierze się tylko opłaty zmienne bo prąd i tak musisz mieć. W gazie dla porównania trzeba uwzględnić wszystkie składowe taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okres zwrotu nie liczymy w prosty sposob, bo trzeba do tego dodac koszt pieniadza i amortyzacje.

 

Liczenie kosztu pieniądza i amortyzacji tak jak w przypadku inwestycji biznesowych tam gdzie mamy do czynienia z konsumpcją jest dla mnie zupełnym nieporozumieniem, zwłaszcza że 99% prywatnych inwestorów "zaoszczędzone" pieniądze nie zainwestuje ale wyda, tylko nie na pompę ciepła ale np. na droższe parkiety.

 

Należy uwzględnić średnią inflację rzędu powiedzmy 3% oraz wzrost cen nośników energii rzędu 5-7% - czyli stopa dyskontowa wychodzi jakby nie było ujemna :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jezeli porownujemy rozne systemy, to porownyjmu je dla rownych parametrow. A tutaj parametr komfortu i precyzji sterowania temperatura mija sie z zalozeniami

Przejedz sie kiedys do domu z podlogowka i PC i pomiekszaj 2 dni i wtedy sie wypowiedz o komforcie, OK?? Bo cos mi sie widzi ze teoretyzujesz, zeby na sile cos udowodnic.

 

Po drugie u mnie nic sie nie mija.

Grzejac w przewazajacej czesci tania taryfa zawsze w domu mam tyle ile chce z dokladnoscia do 0.5C (takie zalozenie komfortu). W strefie dziennej okolo 21, w srefie nocnej raczej w okolicy 19.

 

Ale tak, przy podlogowce nie da sie zrobic pstryk: i za 2h mam 2C wiecej. Tylko ze nie ma takiej potrzeby bo zawsze jest tyle ile byc powinno, tzn nie zdarza mi sie miec w salonie 19C.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się przez 2 dni rozpisaliście.

A ja w końcu dostałem ofertę z ppc pompy na ecopower:

 

1. Pompa ciepła ecopower c9- 9kW (cena samej pompy 16100 pln), zasobnik

CWU 300L, wykonanie instalacji w kotłowni, glikol oraz napełnienie

instalacji dolnego źródła glikolem, uruchomienie pompy ciepła - 25500pln brutto

 

2. Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego składającej się z rur

fi16 tupu pex/alu/pex firmy Vipex (dystrybucja Viessmann) rozłożonych co

10 cm oraz z rozdzielaczy z przepływomierzami. - 12000 pln

 

3. Wykonanie gruntowego kolektora poziomego składającego się z 700mb rur

PE fi32 rozłożonych na powierzchi ok. 500m2 na głębokości 1,5 -1,8 m ;

rozdzielacza siedmioobwodowego umieszconego w studni betonowej z

przykrywą stalową oraz instalacji przyłączeniowej do budynku wykonanej

z rur fi50 - 10500 pln

 

4. Wykonanie kolektora pionowego składającego się z dwóch odwiertów po

90 m każdy z rurą fi 40 - 18000 pln

 

Punkty 3 i 4 oczywiście zamiennie w zależności od wyboru dolnego źródła.

 

Trochę drogo za odwiert - powód jest taki że musi przyjechać maszyna około 150km i

z 80pln wzrosło na 93. Trochę mi się to nie podoba.

Przedstawiciel odradzał kolektor poziomy. Że mniejsza wydajność, że nic nie posadzę itp itd...

 

Nie wiem na razie co o tym myśleć, na razie trawię. Z kolektorem pionowym wcale nie jest to tak tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak od tematu.

Wczoraj przyszedł rachunek za energię(Enea G12). 571kWh I taryfa ,1226kWh II taryfa od 09/11/10 do 14/01/11 - 65 dni.Wyjechałem w I poza 30% odkąd moja droga :) teściowa z nami pomieszkuje,ale i tak mniej niż 32% w I taryfie. Teraz płacę 0,271 PLN za kWh w II i 0,633 za kWh w I - jakaś droga mi się wydaje, no ale cóż.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się przez 2 dni rozpisaliście.

A ja w końcu dostałem ofertę z ppc pompy na ecopower:

 

 

Niom faktycznie instalacja za 30-40tys czyli 20-30tys drozej niz instalacja Pod GAZ lub Ekogroszek. I kolejny argument przeciwko PC :)

Ktos powie, ze ceny paliw kopalnych beda rosly, ale pamietac nalezy ze cena pradu od tych cen jest bezposrednio zalezna, plus dochodzi jeden bardzo istotny argument, oplaty za emisje CO2 spowoduja wzrost kosztow energii elektrycznej o kilkadziesiat % dlatego wszystkich, ktorzy chca PC przestrzegam, aby przeliczycli to kilka razu sie zastanowili. Cena gazu w Polsce w tym roku symbolicznie o 3.5% spadla, czyli doliczajac inflacje to jakies 5% w dol na orgodlo, a cena energi elektrycznej w styczniu niestety wzorsla i taka tendencje bedzie miec. Natomiast cena gazu na rynkach swiatowych, tymbardziej w perspektywie nowych zloz gazu lupkowego nie ma perpspekltyw do duzych wzorstow a wrecz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do paliw kopalnych, to są takie miejsca na ziemi, nawet w tym kraju, gdzie PZP zakazuje budowy nowych domów korzystających z tych paliw.

W takim przypadku na polu walki pozostaje PCi i gaz.

Zdaję sobie sprawę że to woda na Twój młyn, ale nie staraj się na siłę ubezwłasnowolniać inwestorów którzy wybrali inną drogę niż TY.

Inwestor to jednak istota myśląca. mająca własną wolę i decydująca co dla niej najlepsze.

Takich od jedynie słusznej drogi już starczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do paliw kopalnych, to są takie miejsca na ziemi, nawet w tym kraju, gdzie PZP zakazuje budowy nowych domów korzystających z tych paliw.

W takim przypadku na polu walki pozostaje PCi i gaz.

:)

 

Gaz (ten bedacy w dystrybucji w Polsce) tez jest paliwem kopalnym, ale to tak na marginesie. Ja nie nie twierdze ze jestem nie omylny, ma sowje zdanie i bede je prezentowal. Pokazuje im pewne fakty, a wnioski niech sami wyciagna.

 

Swego czasu przy wyborze rekuperacji i wentylacji zapytalem wprost w jaki sposob licza okres zwrotu inwestycji, po 10 minutach wlasciciel firmy produkujacej reku przyznal, ze wyliczenia sa naciagniete i tak naprawde to inwestycja bez szansy na zwrot poniesionych kosztów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niom faktycznie instalacja za 30-40tys czyli 20-30tys drozej niz instalacja Pod GAZ lub Ekogroszek.

 

Tak podejrzewałem......możesz oczywiście pisać co chesz, większość tu piszących nie miała i nie ma gazu,części nie można było kopciuchować lub poprostu nie chcieli woreczków w garażu......popiołów itp.

Ale może załóż osobny wątek w którym będziesz misyjnie przestrzegał przyszłych inwestorów by nie popełnili aby jakiego błędu z PCi.Może zrobisz jakieś fajne zestawienie z wyliczeniami tylko bądż wiarygodny,bo będziemy cie mieć na oku :)Tak byłoby przejrzyściej dla twojej myśli i dla tych co chcą dzielić się w sprawach PCi,bo tak mieszają się tu te sprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niom faktycznie instalacja za 30-40tys czyli 20-30tys drozej niz instalacja Pod GAZ lub Ekogroszek. I kolejny argument przeciwko PC :)

 

to ja moze wkleje moją wycenę jakoś dziwnie przemilczaną przez kolegę :D

PPC

Kotłownia z PC C9– 29.46k

W tym:

Kolektor poziomiy spiralny 600mb – 8.4k

Kolektor źródła – 0.8k

PC C9 (8,8 KW) – 13.8k

Zasobnik CWU 240L – 2.4k

Materiały instalacyjne kotłowni – 1.85k

Montaż i uruchomienie – 1k

Soft start + zespół cyrkulacji CWU (opcja) – 1.3k

Podłogówka: 11.7k

Suma: 41.1k + 8% VAT = 44.4k

 

coś pewnie jeszcze mam nadzieję urwac

ad went mech to będę miała ze względu na komfort panujący w domu a zwrot z inwestycji mnie mało interesuje. Zresztą wiele już było tu dyskusji na ten temat po prostu każdy dopasowuje dom do swoich możliwosci i potrzeb i trzeba się z tym pogodzić :cry:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako zagorzały przeciwnik PCI jak i bardzo słaby zwolennik gazu upominam,że nie możesz w taką grę angażować ekogroszku,bo to jest bez sensu.Nie jest to bezobsługowe źródło ciepła i z racji tego nie można o nim tutaj wspominać ;)

 

Co nie znaczy,że za 20-30tys.zł mniej niż najtańsza wycena PCi nie możemy mieć innego bezobsługowego źródła ciepła :)

 

Tak to nie jest bezobslugowe, ale oblsuga polegajaca na wizycie w kotlowni raz na kilka dni to nie jest jakis problem, ale fakt tego nie mozna brac pod uwage. W takim razie jakiego rozwiazania jestes zwolennikiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...