Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Pozwolicie, że wtrącę się trochę w temat. Planuję u mnie również zamontowanie PCi. Rozważam firmę ecopol-system ale nie o to mi chodzi. Powierzchnia po podłogach do ogrzania to ok. 180m2. razem 1400m/b rury. Mam po jednym rozdzielaczu 12 obwodów na piętro i osobne wyprowadzenia w kotłowni z parteru i piętra.

Czy możecie mi napisać jak macie rozwiązane zasilanie - mam namyśli czy jedna pompa obsłuży to wszystko np: taka "60" czy lepiej dać dwie mniejsze po jednej na każdy rozdzielacz.

Jeszcze jedno odnośnie zasobnika na c.w.u. - może ktoś napisać co polecacie (raczej tylko dwupłaszczowy - jaka firma i pojemność dla 4 osób).

 

Pozdrawiam

Mabram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla myślących ;)

Nie napiszę,bo będę tutaj zaraz zjechany,zresztą nie poraz pierwszy :)

Widzę,że przeważają tutaj ludzie,którzy ok..40-50tys.zł wolą dać innej,obcej osobie niż zrobić coś dla siebie,dla WŁASNEGO domu,dla polepszenia komforu :)

 

ale dlaczego "niż"? ja wole dać 50k pln za pompe i drugie tyle tudzież więcej jeśli bedzie taka potrzeba zostawić dla WŁASNEGO domu :wave:

 

niektórzy mogą i chcą a to forum służy im/nam do wymiany doświaczeń w zakresie optymalizacji wyboru/korzystania z PC

Edytowane przez Kejti30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pozwolę sobie również wtrącić swoje "trzy grosze". Ja również jestem na etapie wyboru systemu ogrzewania, ale tak naprawdę to jest to już tylko kwestia wyboru dolnego źródła dla PC. Dom jest już w stanie surowym zamkniętym bez kotłowni i komina. Gdy rozważałem kwestię GZ czy PCi, do głosu doszła moja małżonka która autorytatywnie stwierdziła że w domu chce się czuć komfortowo, tzn. również bez stresów czy coś się nam gdzieś tam nie ulatnia i czy na pewno nie wybuchnie. Na moje twierdzenia że obecnie produkowane urządzenia mają systemy bezpieczeństwa które eliminują takie niebezpieczeństwo, pokazała mi materiał z ubiegłego roku, gdzie kilkanaście rodzin musiało opuścić swoje mieszkania z powodu zagrożenia eksplozją bądź zatruciem GZ. Dla takich argumentów PCi wygrała bezdyskusyjnie. Poza tym w grudniu weszły nowe regulacje które pozwolą samorządom gmin dofinansowywać również kupno i montaż PCi. O dofinansowywaniu kotłowni na GZ nie słyszałem. Czyżby znowu jakiś lobbysta?

 

Pozdrawiam wszystkich obecnych i przyszłych użytkowników PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak. Arturo72 to forumowy pajac który jeszcze sam sie nie wybudował a wszystkim daje rady. Ot taki g... wiedzący człek. Masz jakiś problem ze swoim ego? Wiele razy prosiliśmy ci byś się nie w.. tematy które cię ni dotyczą. Szukasz zaczepki? Jestem przygotowany, zapraszam.

Sorry wszystkich forumowiczów ale nie wytrzymałem, na idiotyzmy nie daję rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiciel odradzał kolektor poziomy. Że mniejsza wydajność, że nic nie posadzę itp itd...Nie wiem na razie co o tym myśleć, na razie trawię.

Nie przejmuj się takimi gadkami, miałby mniej pracy za więcej pieniędzy. Wydajność poziomego będzie taka jak trzeba jeśli będzie odpowiednio dobrany do mocy pompy - to samo dotyczy pionowego. Z wydajnościami kolektorów pionowch baardzo różnie bywa, o czym świadczą posty kilku użytkowników w tym wątku (niektórzy uzyskiwali np. minus 6 stopni na kolektorze, a niektórym osobom pionowe sprawują się dobrze), a co przeczy teorii o lepszej sprawności pionowych. Zamiast zastanawiać się nad tym co lepsze, a co gorsze, zastanów się jak umieścić kolektor poziomy na działce, tak, żeby nie przeszkadzał (może być nad nim trawka, krzaki, staw, lekkie budowle bez fundamentów itp., nie mogą być duże drzewa, budowle z fundamentami). Jeśli się uda, to wybierz poziomy, jeśli nie, to pionowy. Moim zdaniem kolektor poziomy jest rozwiązaniem z wyboru, pionowy z musu, gdy poziomego nie da się zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że Arturo72 i TB to dwie różne osoby.

 

Co do dopłat to wystarczy przejrzeć stronę tytułową Muratora, była też już mowa o tym w Grudniu.

Właśnie z tego względu zacząłem ponownie rozważać kwestię odwiertów. Kolektor poziomy nie wchodzi w grę. Buduję w otoczeniu drzew, a poza tym jak w piosence "Bajmu" "tylko piach". Prawie byłem zdecydowany na powietrze-woda, ale ten zimny grudzień mnie trochę wystraszył. Dobrze że chociaż teraz odpuściło, ale jakie będą następne sezony wbrew obawom o "globalne ocieplenie'?

Czy jest tu ktoś kto ma PC powietrze-woda i jakie koszty CO poniósł za grudzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzałem umieścić kolektor spiralny pod domem(180m2 pow.zabudowy,płyta fundamentowa).Jeśli na pewno musi być PCi to zastanów się nad tym.

Jak to mówią jest ryzyko jest zabawa. Zrobisz jak uważasz, ale nie polecaj tego rozwiązania innym. Zaleca się oddalenie kolektora o 1-2m od budynku i nigdy bym pod swoim budynkiem czegoś takiego nie umieścił. Kolektor może zamrozić ziemię, która zwiększy swoją objętość, i nie chciałbym sprawdzać, co się po jakimś czasie stanie z budynkiem. Może nic, a może jednak nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam,napisałem,że "zamierzałem" do przemyślenia to raz,dwa-nad kolektorem byłaby p.fundamentowa z 20cm styro,

 

A jak ten kolektor mialby sie regenerowac? Wiesz, ze kolektora nie mozna zabudowywac? Ze on regeneruje sie przede wszystkim z deszczu i slonca ktore pada na "goly" grunt? Dziwne rady dajesz.. Czemu wogole jestes w tym watku skoro nie masz i nie bedziesz mial PCi? :) Wogole nie wiem czemu polecasz komus rozwiazanie, ktore znasz tylko z forum od jakiegos uzytkownika, ktorego to rozwiazania wogole nie wyprobowales na wlasnej skorze.. Troche pokory! Jeszcze nie zaczales budowy a juz wiesz co jest najlepsze :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludki wolą wywalić 70tys.zł i dać zarobić obcej osobie zamiast te 60 tys.zł przeznaczyć w izolację i ocieplenie własnego domu !

 

Juz Ci w naszym "regionalnym" forum / grupie pisalem ale sie powtorze. PC polskiej produkcji to nie 70 tys tylko 25 tys pln. Na "pasywniaka" wydasz 60 tys pln. Zamiast tego kup pompe za 25k, zostanie Ci 35k pln. Daj to na fundusz stabilnego wzrostu. Zysk rzedu 7% bedzie Ci pokrywal koszt grzania CO+CWU na dokladnie caly rok, a oprocz tego masz "poduszke" bezpieczenstwa w postaci 35k pln na koncie (na wypadek awarii, czy na zakup nowej pompy za 20-25 lat).

 

Przy czym dom nie musi miec 100m2, nie musi byc maly, nie musi wygladac jak stodola etc. Wiec sorry panie Arturo - po raz kolejny Ci powtorze - KAZDY z nas SWOJE pieniadze DOBRZE wie, na co wydac. Ty uwazasz, ze wiesz lepiej, ze jestes najmadrzejszy, bo PRZECZYTALES jakis jeden czy dwa dzienniki budowy.. Nawet nie wybudowales jeszcze swojego domu.. Ja bym sie wstydzil zabierac glos. Jestes zwyklym teoretykiem!

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i przestań wciskać ludziom kit w postaci "PCi jest tania"

Przestałbyś już ze swoimi chamskimi odzywkami i udowadnianiem jak to źle i drogo mieć pc, bo jest to już nudne i żenujące. Załóż sobie wątek na ten temat i tam się produkuj. Pc jest jednym z rozwiązań i każdy decyduje sam, czy w jego przypadku jest to rozwiązanie słuszne. Chwalebne jest dążenie do uzyskania domu w standardzie pasywnym lub zbliżonym do niego - też bym tak chciał. Jednak z tego co obserwuję dookoła, nie każdemu się to udaje, choć każdy chciałby mało płacić za ogrzewanie. Problemy są od samego początku - od projektu, gdyż większość projektów jest tak oddalona od pasywnego, jak Kozia Wólka od Nowego Yorku. Kolejny problem do pokonania to wykonawcy plus ich dokładności. W efekcie wychodzi to co wychodzi w większości przypadków i tam sama myśl o grzaniu prądem jest abstrakcją. Oczywiście nabywanie wiedzy przez przyszłych inwestorów jest tu kluczową sprawą, ale mało kto, już po nabyciu doświadczenia i wiedzy będzie budował kolejny dom, więc wszystkie błędy popełnia przy pierwszym. Ja Ci życzę, żeby Twoja koncepcja się sprawdziła i żebyś zdołał zbudować to co planujesz. Jak zbudujesz, podziel się swoim doświadczeniem z innymi, wtedy chętnie poczytamy. Odnosząc się do Twojej koncepcji: ja nigdy bym się nie zdecydował na elektryczne ogrzewanie podłogowe z zatopionymi matami grzejnymi, bo system ten nie daje żadnej alternatywy - nawet założenia kopciucha gdyby zaszła taka konieczność. I ten argument go całkowicie dyskwalifikuje w moich oczach, gdyż w życiu tylko jedna zasada pozostaje niezmienna: "cały czas wszystko się zmienia". Z tego powodu nikt nie ma pojęcia co się sprawdzi za 5-10 lat i należy pozostawić sobie na przyszłość jakieś pole do manewru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle olałem badania gruntu co jeszcze tego po prostu nie robiłem...podczas wykopu pod fundamenty było dość dużo gliny. Podoba sytuacja miała miejsce podczas kopania pod ogrodzenie

No to badanie gruntu masz już zrobione i takie do projektowania kolektora poziomego wystarczy - to nie apteka. Patrz jakie wyszło tanie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę mieć manewru przy niskim zużyciu prądu i postępuję tak samo jak użytkownicy PCi ze sprężarką,która wytrzyma 5 lat ;)

 

Rotfl. Wiesz jaka jest zywotnosc sprezarek spiralnych ? Ja znam instalacje na pompie Hibernatusa, ktora dziala od '97r i nie miala ZADNEJ awarii, zapewne podziala jeszcze drugie tyle :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludki wolą wywalić 70tys.zł i dać zarobić obcej osobie zamiast te 60 tys.zł przeznaczyć w izolację i ocieplenie własnego domu !

 

O ten cytat wlasnie pytam.. Pozatym jaka jest roznica z punktu widzenia naszego portfela czy wydamy 70k w pompe, czy 70k w ocieplenie? Co to znaczy dac zarobic "obcej osobie"? A ocieplenie i izolacje sam bedziesz ukladal (haha - pytam retorycznie bo juz mi ostatnio pisales, ze nie) i nikomu na tym nie dasz zarobic ? ;) Dasz zarobic firmie ktora produkuje welne, styropian, dasz zarobic ludziom ktorzy beda Ci to ocieplenie ukladac etc..

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile możemy zbliżyć się do pasywnego za 60tys.zł ?

od 0% do 100%, więc zakres jest bardzo szeroki, ale to nie jest tematem tego wątku.

Nie muszę mieć manewru

Oj naiwny to Ty jeszcze jesteś. Życzę Ci, żeby zmieniająca się rzeczywistość nie wyleczyła Cię z tej cechy...

ze sprężarką,która wytrzyma 5 lat

W lodówce też Ci się psuje co 5 lat ? Nawet jeśli sprężarka się zepsuje, to nowa kosztuje 2-3kzł, więc można ją bez problemów wymienić, Dobrej nocy życzę i EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie z jakiego byśmy korzystali źródła ciepła ale w przyszłości każde medium pódzie do góry.

Pytanie czy zależy nam na jak najmniejszym zużyciu energii czy jak najtańszym w dniu dzisiejszym...

 

Jezeli zalezy nam na najmniejszym zuzyciu energii bez wzgledu na koszty to zrobimy dom pasywny z PCi. Nie rozumiem wogole Twojego podejscia - PCi jest tansze w eksploatacji od pradu 3-4 krotnie, a napedzana jest tym samym "paliwem" (pradem) i tu nie ma chyba co dyskutowac. Ja uwazam ze najrozsadniej (dla normalnego domu) jest zrobic dom energooszczedny (moj wyszedl w granicy 50kWh/m2/rok i uwazam ze jest OK) i wyposazyc go w PC. Koszt uczynienia go pasywnym zwykle przekracza (im wiekszy dom tym mocniej) koszt zakupu PC wiec taniej jest kupic PC.

 

Wogole trzeba zaprzegnac jakiegos psychologa, socjologa czy innego -loga zeby wytlumaczyl ten fenomen nienawisci niektorych ludzi (ktorzy PC widzieli tylko na obrazku) do urzadzenia jakim jest pompa ciepla - poprostu moj mozg tego nie pojmuje :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zdążyłem zauważyć to w tym wątku z nowych użytkowników mało jest osób takich jak Ty z 300m2,większość jest jednak z domami do 150m2,którzy usłyszeli,że PCi za taką kasę jest jak najbardziej "opłacalna"

Nie jestem przeciwnikiem PCi jako takich,nie raz podkreślałem,sam zresztą będę miał PCi do cwu ale jak czytam wycenę na ponad 70tys,zł to szok...

 

No szok szok. Ale nikt przeciez takiej pompy sobie nie dal zrobic, to tylko wycena. Ja tu widze wyceny na 25k rowniez. Czemu w swoich porownaniach nie biezesz TYCH wycen, tylko zawsze te za 70k ? :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zdążyłem zauważyć to w tym wątku z nowych użytkowników mało jest osób takich jak Ty z 300m2,większość jest jednak z domami do 150m2,

 

A po czym to wnosisz? Patrzac na linka ze zuzyciem energii:

 

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNNVE&hl=en#gid=0

 

Ja widze jednak bardzo duzo domow powyzej 170m2 :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz na komfortowe ogrzewanie,każde pomieszczenie sterowane osobno tzn. ustawiasz sobie temp.każdego pomieszczenia wg własnego uznania np.sypialnia 18st.C,salon 21st.C,kuchnia 20st.C,pom.gosp.16st.C za 10tys.zł dla 150m2 i nie jest to GZ ani PCi ?Komfort ponad wszystko ;)

Powiedziałbym że jest to ogrzewanie niecentralne elektryczne.

Nie rozumiem tylko skąd taka fascynacja różnorodnością temperatur w poszczególnych pomieszczeniach.

Jak kto lubi, to może to zrealizować również korzystając z podłogówki wodnej zasilanej.... czym kto tam chce.

Podstawową zaletą ogrzewania niecentralnego ma być sterowalność.

Innymi słowy, ma to być ogrzewanie dynamiczne.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe elektryczne, niejako dobrowolnie rezygnujemy z tej cechy, bo ten typ ogrzewania jest akceptowalny w momencie wykorzystywania wylewki w formie akumulatora ciepła (kable zatopione w grubej wylewce lub w płycie, jeśli ktoś się decyduje na takie rozwiązanie), który jest ładowany w tańszej taryfie. Inaczej to nie ma sensu.

Upajanie się w tym momencie różnymi temperaturami w poszczególnych pomieszczeniach jest pozbawione podstaw, bo na zmianę tej temperatury trzeba czekać co najmniej kilka godzin.

Tabela którą przytoczyłeś podaje tylko zużycie prądu nic nie wspominając o ilościach spalonego drewna w kominku.

Kominek o mocy 11kW to właściwie sam wystarczy do ogrzania domu dobrze ocieplonego.

Więc jakie to porównanie skoro na jednej szali stawiasz PCI, a na drugiej ogrzewanie elektryczne i kominek (dziwnie przemilczany przez Ciebie).

Moc grzewcza tego tandemu wynosi w przytoczonym przykładzie 24kW.

To całkiem niezła fabryka ciepła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...