Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panowie "antypompiarze", z całym szacunkiem, zamierzacie się tu tak wpier... między wódkę a zakąskę w nieskończoność ;-)? Czy jak lubicie grać w kręgle, to zamiast do kręgielni chadzacie uparcie na pole golfowe i tam przekonujecie wszystkich że golf jest do d... bo przecież gra w kręgle jest o wiele tańsza a sportowe emocje tak samo wysokie?

 

Nie mówię, że jesteście tu niemile widziani, ale trochę umiaru proszę, bo jak dla mnie to wygląda jakbyście mieli jakąś obsesję na punkcie pomp ciepła. Uczestnicy tego wątku, którzy użytkują lub zamierzają użytkować pompy ciepła chcieliby sobie móc w spokoju podyskutować zamiast poszukiwać wpisów na temat pomiędzy długotrwałym biciem piany co chwilę.

 

P.S. Moje powyższe uwagi w najmniejszym stopniu odnoszą się do ProStasia, który umie się tu odnaleźć i nie prowadzi osobistej krucjaty, o innych niestety nie da się tego powiedzieć.

 

EDIT: Jak widzę ProStaś jest "świadomym pompiarzem antyekonomicznym" :-) - nie zauważyłem wcześniej.

 

Z ProStasiem kiedyś szliśmy prawie na noże ale obydwoje ustaliliśmy że nie ma co porównywać naszych domów i ok. Natomiast Arturo72 jest nadal teoretykiem i wróży z przysłowiowych fusów. Dla mnie osobiście może sobie wróżyć bo życie mu to zweryfikuje i jak nie będzie za fajnie pewnie się o tym nie dowiemy ale argumenty jakimi się posługuje są po prostu naciągane w jednym tylko celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

Od soboty jestem posiadaczem pompy Danfoss DHP-H.

Jak narazie podłączona jest tylko na grzanie (nie mam podłączonej wody więc wody do mycia i kąpieli nie używam :) )

Napiszcie mi proszę na co powinienem zwracać teraz uwagę przy oglądaniu menu pompy?

 

Z tego co wiem narazie przy wygrzaniu domu ustawiona jest płaska krzywa grzania tj. 24stopnie cokolwiek to znaczy.

Z tego co widzę sam to:

- max temperatura, która idzie do podgrzewania podłogówki to 26 stopni

- temperatura dolnego źródła 0/4 stopnie

 

Na termometrze w domu na parterze jest 10stopni, a na piętrze 11 stopni.

 

Mam nadzieję, że za pare dni dane, szczególnie ta o temperaturze wewnątrz będą inne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wit74 - zajrzyj na wątek o solarach. Tam posiadacze PC tak samo negują tych co postawili na kolektory słoneczne. Szczególnie aktywny jest tam kolega Liwko.

 

Cały czas byłem przeciwny stwierdzeniu z forum "właściciele PC to bufony", ale już zaczynam zmieniać zdanie. Bo na innych forach/wątkach właściciele PC nachalnie się wciskają i udowadniają jakie to wspaniałe i "ekonomiczne" urządzenia a reszta to be.

 

To nie za ładnie kolega Liwko robi, jeśli to prawda. Jak się przyjrzysz różnym wątkom, niekoniecznie dotyczącym instalacji grzewczych, to wszędzie niestety znajdziesz głoszących jedyną prawdę objawioną na temat rozwiązań nie będących tematem wątku. Nie sądzę aby liczba "bufonów" wśród posiadaczy pomp ciepła różniła się od średniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie za ładnie kolega Liwko robi, jeśli to prawda. Jak się przyjrzysz różnym wątkom, niekoniecznie dotyczącym instalacji grzewczych, to wszędzie niestety znajdziesz głoszących jedyną prawdę objawioną na temat rozwiązań nie będących tematem wątku. Nie sądzę aby liczba "bufonów" wśród posiadaczy pomp ciepła różniła się od średniej.

 

Piszę w temacie opłacalności solarów. Nie mam pisać tylko dlatego że ich nie posiadam? Dlaczego piszę mając PC a nie solary? Otóż niesamowicie drażni mnie jedno, solary to tylko coś dodatkowego do pozostałych elementów a często tym pozostałym elementem są piece na paliwa stałe. Często tak jest że ci którzy piszą jakie to PC są drogie budują kotłownie, komin, kupują piec i dokupują solary. Przecież ewidentnie to się kupy nie trzyma. Całość często kosztuje więcej niż instalacja PC. Powtarzam solary to jest tylko dodatek i nie można o tym zapominać jak chętnie robią to marketingowcy.

To tyle wyjaśnień i wracamy do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty dalej swoje - jakby PC do CWU cały rok zapewniała ciepłą wodę, ale tak nie jest. Równie dobrze można powiedzieć o PC, że jest tylko dodatkiem do innego systemu. U nas w firmie przez okres zimowy jak temperatura w kotłowni spadła poniżej 15oC to koniecznym było załączenie grzałek elektrycznych, więc de facto grzanie wody wychodzi dużo gorzej aniżeli byśmy grzali gazem.

Więc już nie piernicz takich głupot, bo koledzy już wyżej zwrócili na to uwagę. Równie dobrze mogę udowodnić (na rzeczywistym przykładzie Viessmanna), że pompa ciepła do CWU jest do dupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty dalej swoje - jakby PC do CWU cały rok zapewniała ciepłą wodę, ale tak nie jest. Równie dobrze można powiedzieć o PC, że jest tylko dodatkiem do innego systemu. U nas w firmie przez okres zimowy jak temperatura w kotłowni spadła poniżej 15oC to koniecznym było załączenie grzałek elektrycznych, więc de facto grzanie wody wychodzi dużo gorzej aniżeli byśmy grzali gazem.

Więc już nie piernicz takich głupot, bo koledzy już wyżej zwrócili na to uwagę. Równie dobrze mogę udowodnić (na rzeczywistym przykładzie Viessmanna), że pompa ciepła do CWU jest do dupy.

 

Pompa ciepła do cwu jest porównywalna z GZ jeżeli chodzi o koszt 1kWh - w przypadku kolektora ziemnego. Nie wiem jak wychodzi z powietrzną średniorocznie, być może lepiej. Z doświadczeń naukowych na realnych instalacjach pomp ciepła wynikało, że w przypadku układów co lekkie niedowymiarowanie pompy ciepła jest korzystne, tzn. niższy koszt instalacji i wyższy COP dzięki dłuższym cyklom pracy daje większą oszczędność niż straty z tytułu włączania się grzałki w najzimniejsze dni zimy.

 

Tak czy inaczej, trochę się dziwię że firma zainstalowała pompy ciepła. W dzisiejszych czasach w biznesie rzadko inwestuje się w środki trwałe które nie dają zwrotu w czasie do 2-4 lat, podczas gdy od pompy ciepła oczekiwałbym okresu 6-10 lat. No i wygląda, że projektanci i/lub instalatorzy cokolwiek spieprzyli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty dalej swoje - jakby PC do CWU cały rok zapewniała ciepłą wodę, ale tak nie jest. Równie dobrze można powiedzieć o PC, że jest tylko dodatkiem do innego systemu. U nas w firmie przez okres zimowy jak temperatura w kotłowni spadła poniżej 15oC to koniecznym było załączenie grzałek elektrycznych, więc de facto grzanie wody wychodzi dużo gorzej aniżeli byśmy grzali gazem.

Więc już nie piernicz takich głupot, bo koledzy już wyżej zwrócili na to uwagę. Równie dobrze mogę udowodnić (na rzeczywistym przykładzie Viessmanna), że pompa ciepła do CWU jest do dupy.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149688-Solar-a-powietrza-pompa-ciep%C5%82a

Przeczytaj jeszcze raz uważnie bo nie chcę się powtarzać. Inwestycja skopana i nieprzemyślana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty dalej swoje - jakby PC do CWU cały rok zapewniała ciepłą wodę, ale tak nie jest. Równie dobrze można powiedzieć o PC, że jest tylko dodatkiem do innego systemu. U nas w firmie przez okres zimowy jak temperatura w kotłowni spadła poniżej 15oC to koniecznym było załączenie grzałek elektrycznych, więc de facto grzanie wody wychodzi dużo gorzej aniżeli byśmy grzali gazem.

 

To ze Wam w firmie spierdzielono instalacje, dobrano za duzą PC do CWU do pomieszczenia, wzglednie nie policzono zapotrzenowania na cieplo itd, to nie znaczy automatycznie, ze PC to CWU nie zapewnia tanio cieplej wody przez caly rok. U mnie ma to miejsce, dziala caly rok i jest tanio.

Wiec prosze nie generalizuj.

 

Druga rzecz. Jesli PC Wam przestaje dzialac gdy w kotlowni jest 15C to sorry, ale jakis straszny chłam Wam sprzedano.

 

Czyli reasujmujac. Z tego co piszesz sprzedano Wam kiepskie urzadzenie do tego zle dobrane do potrzeb i mozliwosci. Czy to automatycznie dyskwalifikuje takie urzadzenie??

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotfl. Wiesz jaka jest zywotnosc sprezarek spiralnych ? Ja znam instalacje na pompie Hibernatusa, ktora dziala od '97r i nie miala ZADNEJ awarii, zapewne podziala jeszcze drugie tyle :-)

pozdr.

 

Swoją drogą sprężarka, jak i cała PCi działa u mojej rodziny w Niemczech od 1983 roku (!!!). Odwiertom też nic nie brakuje po tych 28 latach. Wszystko działa jak należy... Muszę w wakacje, jak tam pojadę, zobaczyć jakiej firmy jest ta pompa, ale obsługuje chyba 10 mieszkań w ich bloku za pośrednictwem podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka - pompa obsługuje dwa bloki, czyli 20 mieszkań. Przypuszczam, że ma sprężarkę tłokową, ale nie będę gdybać. Jak będę miał możliwość, zobaczę, co to jest za ustrojstwo. Znając życie - jakiś Vailant, albo Viessmann. A tak przy okazji - widać, jak się wszystko w czasie zmienia i niczego nie można być pewnym. Wtedy była to pilotażowa instalacja wykonana na fali oszczędności z powodu kryzysu energetycznego w latach 70-tych. Niemcy (jako państwo) myśleli, że PC rozpowszechnią się ekspresowo i na przełomie lat 80/90-tych PC będzie podstawowym źródłem ogrzewania. Ceny gazu (chyba) spadły, ludzie zaczęli więcej zarabiać i zapomnieli o PC i ekologii. Temat powrócił dopiero jakieś 10 (nie pamiętam) lat temu, jak ropa podrożała kilkakrotnie. Moim zdaniem obecnie od geotermii nie ma już odwrotu w krajach w miarę cywilizowanych. Paliwa kopalne będą natomiast jeszcze dłuuugo stosowane w biednych krajach ze względu na brak kasy w inwestycje w urządzenia, odwierty, itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wlicza bo mu na PC zawsze spadają.

Zwyczajowo nie potrafisz napisac pelnym zdaniem, tak, zeby bez zgadywania mozna bylo zalapac o co Ci chodzi. Wiesz, wieszkosc ludzi tu na forum to takie glupki ze za Twoim genialnym tokiem rozumowania po prostu nie nadazaja. Zlituj sie wiec i pisz jak dla idiotow, pelnym rozwinietym do bolu zdaniem.

 

A jak zgaduje Twoja wypowiedz, to nie raty mi nie spadaja, sa stale. I takie beda przez te 20 lat. Nie wiem skad idiotyczny pomysl, ze raty kredytu na PC maja w jakis cudowy sposob spadac.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się trochę wetnę w lincz, a jak to jest nikt specjalny to chyba mogę :) Mam pytanie czy do pompy kompaktowej ze zbiornikiem CWU 170 litr da się podpiąć jeszcze jeden zbiornik jakoś szeregowo?? pytam zachowawczo w razie jakby okazało się ciut mało tej wody?? Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się trochę wetnę w lincz, a jak to jest nikt specjalny to chyba mogę :) Mam pytanie czy do pompy kompaktowej ze zbiornikiem CWU 170 litr da się podpiąć jeszcze jeden zbiornik jakoś szeregowo?? pytam zachowawczo w razie jakby okazało się ciut mało tej wody??

Wydaje sie ze tak. Jedynie co trzeba bedzie zrobic, to przeganiac nagrzana wode ze zbiornika 170l do tego dodatkowego. Bo sama sie chyba nie wymiesza, a wezownica grzejaca zostanie przeciez we wbudowanym zbiorniku 170l.

 

Liwko chyba ma PC bez firmowego zbiornika i do tego 2 zasobniki. Niech sie wypowie jak wode grzeje w obu naraz.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...