Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Oby wam służyło jak najdłużej, ale jako przeciwnik dam coś na zaczepkę - pamiętacie stare automaty co działały po 15-20lat polara a teraz z ledwością 5. Wiecie dlaczego tak jest? Bo wtedy producenci nie byli świadomi ile można zarobić na serwisie i częściach zamiennych (Anegdotka z demotywatorów)

 

To tak na lepszy humor, a może i da coś do myślenia (tyczy się wszystkich dziedzin, nie tylko PC) :)

 

Akurat nie byli. Automaty Polara pamiętam z ciągłych napraw programatorów i innych elementów. Obecną pralkę mamy już właśnie 15 rok i nic się z nią nie działo. Owszem w wielu branżach istnieje trend do obniżania jakości wraz z ceną, ale to nie jest takie proste, np. producenci biorą pod uwagę że sprzęt się szybciej starzeje ze względu na postęp techniczny.

 

Przez 18 lat jak prowadzę własne gospodarstwo domowe, awarii uległo kilka tańszych sprzętów - toster, dwa żelazka (poddane jednak licznym wstrząsom grawitacyjnym), dwa czajniki elektryczne i również dwa ekspresy przelewowe. Wszystko inne albo działa do dzisiaj albo zostało sprzedane / oddane sprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Podgrzewacz elektryczny przepływowy wielopunktowy

26,70 zł/m3 - Koszt podgrzania wody podgrzewaczem przepływowym

30 zł/m3 - Całkowity koszt podgrzania wody po uwzględnieniu amortyzacji urządzenia

 

 

Zastanawia mnie jedynie fakt, w jaki sposob w reklama okres zwrotu inwestycji to 5-10lat :)

Pompa ciepła

10,35 zł/m3 - Koszt podgrzania wody przez gruntową lub powietrzną pompę ciepła

34 zł/m3 - Całkowity koszt podgrzania wody po uwzględnieniu amortyzacji urządzenia

 

 

To Ci wyjaśnię - na przykładzie ww kosztów pompy i podgrzewacza. Standardowy okres amortyzacji środków trwałych to 5 lat. Zazwyczaj przyjmuje się 4 domowników po 75 l cwu dziennie, czyli ok. 100 m3 rocznie, czyli 500 m3 przez 5 lat. Wychodzi 17000 dla pompy i 15000 dla podgrzewacza w okresie amortyzacji. Potem mamy koszt roczny 2670 dla podgrzewacza i 1035 dla pompy, czyli w sumie po 6,22 roku pompa zacznie się zwracać.

 

Co nie zmienia faktu, że takie liczenie dla samego cwu ma mały sens, bo większość PCi to układy co+cwu, w których główna oszczędność dotyczy co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T Standardowy okres amortyzacji środków trwałych to 5 lat. Zazwyczaj przyjmuje się 4 domowników po 75 l cwu dziennie, czyli ok. 100 m3 rocznie, czyli 500 m3 przez 5 lat. Wychodzi 17000 dla pompy i 15000 dla podgrzewacza w okresie amortyzacji. Potem mamy koszt roczny 2670 dla podgrzewacza i 1035 dla pompy, czyli w sumie po 6,22 roku pompa zacznie się zwracać.

 

 

Dlatego sam sobie odpowiedziałes, jesli ktos w ten sposob liczy to ma duzy problem z matematyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o te koszty grzania CWU - to ja np. nie grzeję do 55, max jaki mogę ustawić, to 48 :p

 

Skoro tak masz to zapewne wiesz ,że przy np .trzech osobach wykąpanie się graniczy z cudem,Jeśli się mylę to mnie popraw.Tylko nie pisz ,że pisze głupoty bo to staje się nudne.Dla porównania.Grzejąc CO i CWU KZPŁW zbiornik 350 l nagrzewa mi się do 65 stC.Wiesz ile osób wykąpie się???Mając PG i ustawiając go na żądaną temp (zadaną) na 65 stC i wyżej (bez potrzeby) identycznie jak w KZPŁW zasobnik wystarczy na kilka wanien.Solary 65 stC i nic więcej nie muszę pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę cię poprawić. Zasobnik mam 300l, jak dla mnie temperatuta 48 to już prawie wrzątek, za ciepła do kąpieli. 3-4 osoby spokojnie się wykąpią. Oczywoście nie kwestionuję faktu że komuś innemu może nie wystarczyć..

 

W 40 st kąpie się niemowlaki, czyli 40 st w wannie, jak z zasobnika wyjdzie 48 st, dojdzie do wanny to powodzenia jak nalejesz pol wanny czy pelna i bedzie tam 40st, chyba ze wanna ocieplana z podgrzewaniem :). I teraz jak w zasobniku masz 48st upuscisz 50l to juz w zasobniku temp zacznie spadac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe...

Zaraz udowodnia Ci, ze nie umiesz sie komfortowo wykapac bo masz pompe ciepla i nie znasz sie a ONI wiedza lepiej jak sie myc prawidlowo.

W koncu pompiarze to podobno bufony i nie potrafia liczyc a jak widac kapac sie tez nie potrafia :)

Jedyne sluszne rozwiazania to Ci ze smieciuchami znaja i posiadaja patent na zycie.

No coz, u niektorych to juz przejawia sie jako zawisc - a przeciez to byl ich wybor ...

 

BTW. Skoro to jest watek "POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi." to jakiez to spostrzezenia i uwagi odnosnie pomp ciepla moga miec ludzie, ktorzy ich nie posiadaja?

Chyba tylko jedno, zaistniec w kazdym watku.

 

Przyznam sie, ze niektorzy z tzw. pompiarzy troche za bardzo sie garna do wypowiedzi w kazdym temacie i to mnie troszke dziwi bo prowadzi to do zasmiecania watkow zarowno o pompach jak i w inych tematch.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dla odróżnienia związane z tematem wątku ;)

 

W studzience rozdzielczej zbiera mi się woda, jest jej całkiem sporo na tyle, że "zakrywa" całą instalację.

.

 

Nie powinno być problemu , ja mam około 80mb rur jeszcze nie zakopanych , pływają w wodzie która się uzbierała w wykopie , poprzedni miesiąc przez te mrozy rów był całkowicie zamarznięty tzn. rury były w lodzie . Temp. DZ nie spadła mi poniżej 3,8 stopnia , teraz mamy odwilż ale warstwa lodu utrzymuje się w rowie za to temp. DZ podniosła się do 5 stopni.

Widziałem już kilka studzienek kompletnie zalanych i nic się nie działo , nie powinieneś się martwić , może tylko o stan zaworów tzn. ich "rączek" do zamykania/otwierania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego sam sobie odpowiedziałes, jesli ktos w ten sposob liczy to ma duzy problem z matematyka

 

Problem to ma ten co wrzuca pierwsze lepsze linki z netu, autorstwa dziennikarzy mydło powidło wypełniających szpary pomiędzy reklamami wycelowanymi w pełnych entuzjazmu laików.

 

Wyliczenie było stosowne do jakości danych wejściowych, tak dla przykładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się wykąpią 3 osoby, to mam na zasobniku około 43-44...nie nalewam wanny do pełna, jestem raczej przyzwyczajony do szybkich prysznicy. Wszystko zależy od indywidualnych nawyków. Wanna zwykła, bez bajerów.

Każdy ma inną, indywidualną temperaturę komfortu podczas kąpieli to samo dotyczy ilości zużywanej wody...

 

Skoro ty to zauważasz to pozwól by inni tez mogli coś takiego zauważyć.Skoro według ciebie komfort taki jakim go stwarzasz ci pasuje to dlaczego negujesz innych ...Po co?????????.Kąpać można się na różne sposoby .Wychodzi na to ,że w twoim komforcie bierze czynny udział 3 osoby ili tylko jedna wanna.Zresztą kol.filus dokładni ci to zobrazował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

czytuję a raczej staram się czytać to co jest w temacie. Ale z przykrością stwierdzam, że osoby niestety które widziały PC jak świnia niebo wypowiadają się tutaj i dzielą swoimi spostrzeżeniami.

 

Oczywiście mamy wolność słowa. Ale jak można mieć spostrzeżenia, uwagi i jakiekolwiek pojęcie na temat rzeczy, której się nie posiada?

 

Gwoli przypomnienia, bo kiedyś tutaj też pisywałem :

 

PPC Ecopower 11KW dla domu 220m2 ze 150m odwiertami. Sprawuje się znakomicie, poza pierwszymi 3 miesiacami, kiedy po prostu durnie(niby spece) paprali mi wszystkie możliwe ustawienia. Odkąd pogoniłem to tałatajstwo PC grzeje tak jak trzeba i nie drenuje mi kieszeni.

 

Jest to mój drugi sezon grzania, a odkąd mam taryfe G12g po prostu z radością patrzę na moich dwóch sąsiadów, którym zatyka się podajnik w piecu i co jakiś czas wyglądają jak górnicy wynosząc szlam w wiaderkach za swojego rewelacyjnie tańszego pieca na ekogroszek czy na cokolwiek tam.

 

pozdrawiam wszystkich i życzę więcej wyważenia i tolerancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw sąsiadów w spokoju, znam ich osobiście;) Nie wierzysz? Tu Sami Swoi;) Ale pociesze cię oni już żałują wyboru.

Co do pompy to pamiętam twoje wpisy i niezadowolenie. Myślałem że to powód zbyt małej ilości odwiertów a to ze sterowaniem były jakieś problemy.

Jest to wasz trzeci sezon, czy były jeszcze jakieś niespodzianki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi sezon.

 

Pierwszy jak wspomniałem był fatalny przez pierwszą jego część. Od tego czasu niespodzianek brak.

Też strasznie bałem się o długość odwiertów, i że tu jest błąd, bądź w innym etapie wykonawstwa.

 

Jednak problemy okazały się prozaiczne. Teraz w sumie to już tylko sobie korzystam z tego dobrodziejstwa.

 

Do tego musze przyznać tego lata wykorzystałem chłodzenie w PPC i bylo naprawdę godnie :)

 

Podłoga rosiła mi w jednym pomieszczeniu, więc ją przykręciłem. Poza tym trzeba było mieć ciągle kapcie na nogach bo gołą stopą się nie dało. Ale mieć w domu 23-24 stopnie, kiedy na zewnątrz 35 to naprawde boskie uczucie.

 

Także tak jak piszę, odkąd pogoniłem dziadów i pomógł mi producent to od tego czasu tylko bym chwalił.

 

Ale że jak za dużo nachwalę to na mnie naplują, jakobym miał jakis w tym interes to nie będę za dużo nachwalał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Towarzysze!!!

Było to już wiele razy napisane.Pompa ciepła to bezobsługowść.Jak ktoś nie ma "ręki" do sterowników,gadżetów ( SMS,GPS w pompie itp) to jest to idealne rozwiązanie.Jak jest dobra ekipa to po montażu możesz nie oglądać pompy latami.I za to też się płaci,dla niektórych jest to cecha bezcenna.Dlatego wybrałem PC.Pewnie że podobny komfort może dać gaz z sieci ale większość posiadaczy PC takowego w sąsiedztwie nie posiadała.Ale to wiedzą ci którzy ją posiadają a nie teoretycy,którzy na tym forum się wypowiadają.Ekonomia ...to już oddzielny temat.W moim przypadku roczny koszt ogrzania domu 223 m2 oraz CWU jest niższy niż sąsiada z domem 140 m2 - ekogroszek i solary.I to jest fakt który mi wystarcza w kwestii ekonomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 40 st kąpie się niemowlaki, czyli 40 st w wannie, jak z zasobnika wyjdzie 48 st, dojdzie do wanny to powodzenia jak nalejesz pol wanny czy pelna i bedzie tam 40st, chyba ze wanna ocieplana z podgrzewaniem :). I teraz jak w zasobniku masz 48st upuscisz 50l to juz w zasobniku temp zacznie spadac.

 

Nie zacznie bo temp. uklada sie warstwowo. Na gorze cieplo, na dole chlodniej. Zalezy jeszcze jak ma zrobiona cyrkulacje - ja mam cyrkulacje zupelnie poza zbiornikiem, na zaworze termostatycznym, wiec w zbiorniku mi nic nie miesza :) Na dole potrafi byc 30stC a na gorze 60stC.

 

Pozatym - do mycia sie to jest prysznic ktory zuzywa polowe tego co wanna, wanna to relaksik na weekendy :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniał mi się jeden opis gdy na zew. było po -22C :)

 

czy wybrałbym pompę ciepła jeszcze raz - oczywiście

 

sąsiad ma ekogroszek ale przy tych cenach hajcuje w kominku. ja właśnie siedzę przy laptopie, a on macha siekierą pod wiatą. A napier.. jak szalony, albo mu zimno, albo się boi że mu gluty z nosa zamarzną i jeszcze krzywdę zrobi sobie siekierą :lol:

 

eh wstawię wodę w czajniku bo jakby przymarzł do czegoś i trzeba było ratować to lepiej być w gotowości bojowej - parę osób już zamarzło tej zimy - może być pierwsza ofiara palenia w kominku i w sumie ekogroszkiem

, jest ciepło, pompa śmiga, a sąsiad walczy o życie

 

właśnie do niego zadzwoniłem na komórę, odbiera i mówi że długo nie może gadać - ja mu na to że gdzie on jest bo strasznie zimno ciągnie przez słuchawkę

 

więc on mi na to, że drzewo rąbie do kominka - bo ekogroszek wychodzi go fatalnie finansowo i maltretuje się na dworze

 

sąsiad pyta jak pompa ciepła - ja mu na to że ciepła i że w domu ciepło

 

przy okazji dodaję że zimno, niezimno na dworze ale sławny jest bo w internecie o nim piszą - a on mi na to (chyba przegiąłem) bo czuję że lekko nie wytrzymuje ciśnienia i podniosłym głosem rzecze - u ciebie pompa ciepła, po drugiej stronie sąsiad ma pompę ciepłą, za nim pompa ciepła - K... może przez te pompy tak zimno

 

wyłączył się on ma siekierę - ja? tylko mop stoi w kącie - dobrze że mam rolety na silnik - zdążę zasunąć nim dobiegnie do płotu ........

 

dobrze że kazałem wkopać rury od dolnego źródła na 2m choć niektórzy twierdzili, że to za głęboko - za głęboko? jak się ma takiego oszołoma sąsiada uzbrojonego w siekierę, to gdyby nie te 2m zamarzniętej ziemi to pewnie rozniósł by mi instalację w pył

 

WNIOSKI: Masz narwistego sąsiada? Chcesz montowac pompę ciepła - musi być min. 2m przy kolektorze poziomym lub tylko pionowy Ale heca - sąsiad KRET ma na nazwiko - teraz mi żona podszepnęła

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, co kolega WIT74 chce osiągnąć tym wpisem powyżej. Co wnosi cytat innego kolegi z forum? Że ma rolety na silnik? Chyba jednak bobek miał rację pisząc, że co niektórzy to jednak bufony:)

 

Eee

To było bez podtekstów,i oczywiście nic nie wniosło.....do tematu,oprócz tego,że przy -22C PCi działała i było ciepło w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do wit74

 

Co nie któzy to mają jednak wyobraznie i lubią sie dowartościować. Osobiscie znam osoby, które uzywaja ekogroszek, kominki gaz oraz PC i solary. I jakos kazdy z nich kto ma ekogroszek to ich wizyta w kotlowni to raz na tydzien. Palenie w kominku, autor chyba za duzo filmow sie naogladal w TV bo kto rabie drzewo zima zanim wlozy je do kominka ? Panie kolego takie rzeczy to sie pokazuje na filmach aby bylo bardziej romantycznie. Kominek to bajer, przy ktorym przyjemnie wieczorami posiedziec, jesli ktos lubi.

 

"W moim przypadku roczny koszt ogrzania domu 223 m2 oraz CWU jest niższy niż sąsiada z domem 140 m2 - ekogroszek i solary.I to jest fakt który mi wystarcza w kwestii ekonomii. " TO akurat paraekonamia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...