Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli chodzi o koszt pracy pompki to w moim przypadku jest to około 80zł za sezon. Przy pokojowym sterowaniu było by około 40. Sam nie wiem jakie faktycznie było by dla mnie lepsze.

Nie do konca. Pompka wieczna nie jest. Szybciej sie zuzyje i szybciej trzeba bedzie zanabyc droga kupna nowa. To by trzeba w koszcie uwzglednic.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jest związek. Przy pokojowym PC po prostu wie że temp. w domu spadła i trzeba się załączyć, przy pogodówce PC jeszcze bierze pod uwagę zmieniającą się temp. na zewnątrz. Wie jaką temp. ma GZ w danym momencie i wie czy trzeba je podgrzać czy nie.

 

Jasne. Czyli na dobra sprawe zamiast chodzacej non-stop obiegowki, mogby byc czujnik temp. jastrychu?

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to pogodowe steruje temperaturą wody w obiegu, stąd konieczność stałego "monitorowania" temperatury wody i praca pompki

 

Dokladnie, ale z drugiej strony to ciagla praca przez kilka godzin tak bardzo chyba nie "zuzywa" pompki.

Czeste wlaczanie/wylaczanie szybciej ja uszkodzi niz praca stala i to na stalym obciazeniu.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bardzo ciężko by to było zrobić. Nie mam pojęcia.

Oj tam ciezko. Teraz masz ten czujnik przyklejony gdzies do rury GZ we wnetrznosciach pompy. A tak mialbys przyklejony do rury w podlodze i zalana jastrychem. Gorzej jakby sie spsul taki czujnik, wszak wszystko sie moze spsuc.

 

U mnie jak wielkorotnie pisalem, PC (wiec i podlgowka) zalacza sie maksymalnie 2x dziennie.

Przy tych temperaturach co ostatnio 1 dziennie.

 

Mi PC chodzi jakies 1400h na seson.

180 dni sezonu non-stop to 4320h. 3 razy wiecej. Roznica, razy powiedzmy 70W to juz 200KWh. Mi wychodzi wiec extra 100PLN na sezon. Niby niewiele, ale stanowi jakies 5% calego kosztu ogrzewania. I oja pompka ma wiecej niz 70W, zdecydowanie wiecej.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ma 45W:)

Tu Ci zazdraszczam :p

Ja mam pompke o wysokosci podnoszenia 7m, nie wiem, ale pewnie ze 150W zre maupa jedna.

A i tak cos jest nie tak ze zrownowazeniem przeplywow przez podlogowke i przymierzam sie do podmiany tej pompy na 10-tke.

Albo dolozenie malej pompki do 1 feralnego rozdziealcza. Niestety nikt nie potrafi nic sensownego w tej materii mi doradzic, wiec wszystko opieram na swoich przemysleniach ;-) I w tym ostatnim upatruje sl;abego punktu, hehe.

 

Ale coraz bardziej mnie utwierdzacie w przekonaniu, ze szacowna clima komfrot cos zdrowo spitolila mi ta podlogowke :-(

Zwlaszcza, ze oryginalnie zamontowali mniejsza pompke, a potem ja podmienili na mocniejsza.

Albo ja czegos nie kumam w kestii regulacji.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam ciezko. Teraz masz ten czujnik przyklejony gdzies do rury GZ we wnetrznosciach pompy. A tak mialbys przyklejony do rury w podlodze i zalana jastrychem. Gorzej jakby sie spsul taki czujnik, wszak wszystko sie moze spsuc.

Wystarczyłaby rurka np alu-pex zaślepiona na końcu umieszczona w jastrychu z drugim końcem wyprowadzonym w puszce na ścianie. Wtedy nie ma problemu z ew. wymianą czujnika. Czujnik lepiej umieścić między rurkami zasilania i powrotu - mierzy wtedy temperaturę jastrychu, a nie czynnika grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko pootwierane jest na maksa. Mam oczywiście możliwość aby to wszystko poprzykręcać, ale po prostu wszystko hula - to nie ruszam. Tam gdzie mam kamienie na podłodze to oczywiście dużo cieplej, a tam gdzie panele, czyli tam gdzie sypiam i inne rzeczy :) to jest chłodniej.

 

Ogólnie w salonie, łazienkach mam 23stopnie, a w pokojach sypialnych 21. I tak cały czas. Odkąd mi wszystko popoprawiali to nie dotykałem tam nic. jedyne co robię z PC to spisuje sobie stany podlicznika energii.

 

W sumie to sam nie wiem czy to powinno się tykać czy nie. A Wy macie dużo regulacji na pętlach zrobione?

 

Powiem tylko, że podłogówkę mam zrobioną wg projektu, który robiłem pod PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czy jest sens bić pianę o te kilka zł? W moim przypadku około 40zł. Ciągła jej praca tak jak pisze Piwopijca ma chyba mniejszy wpływ na jej starzenie. Nie mam pojęcia jaka jest ich żywotność ale suma sumarum może czasami wyjść na jedno albo marginalnie więcej.

W istniejącej już instalacji zazwyczaj nie ma to sensu, ale dlaczego inni mają popełniać podobne błędy ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcial nie chcial pompki i tak musza sie wlaczac co jakis czas zeby sie nie "zapiekly", moze nie jest to jakas straszna czestotliwosc ale raz na dobe to chyba minimum -no ale to pomijalny koszt.

 

Ja caly czas lamiesie czy nie zmienic ustawien na sterowanie tylko pokojowe a zrezygnowac z pogodowego.

Ciekaw jestem zy ktos juz przerabial tak, ale nie na chwile tylko ma doswiadczenie juz np. sezonowe.

Obliczenia robilem dla stalej wartosci temp. zasilania 35*C a przy "pogodynce" bywa roznie, ale nie przekracza ej wartosci stad jeszcze nie zmienilem ustawien. Wydaje sie ze pogodowe jest jednak lepsze (tansze) dla eksploatacji oczywiscie w parze z pokojowym.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...