Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pokaż schemat tej podłogówki, to może coś wydumamy ;).

 

OK. To opis.

1 centralna pompa obiegowa na powrocie (7m podnoszenia), w pom technicznym na dole. Na zdjeciu oznaczona X

Na dole 1 rozdzielacz z 10 obwodami na parter. Zaznaczony O.

Zasilenie rozdzielacza rura 1". Rury podlogowki 18x2. Rozdziealcze KAN.

 

Polpietro (pokoj na garzem). (2/3 pietra walsciwie)

Rozdziealcz z 4 petlami tylko na ten pokoj.

 

Gora 1 rozdielacz 10 petli.

 

Objawy i historia od poczatku. Nie wiem z jaka pompa CK to oryginalnie zmontowala. Na pewno ze slabsza. Ustawili petle wedlug projektu i obliczen i pojchali.

Bylo zle. Gora byla przerazliwie zimna. Dol (w salonie jest czujnik temperatury do sterowania pompa) bylo OK.

Zakrecalem petle na dole zeby wiecej wody szlo na gore. Bylo lepiej. Ale, Zawor w rozdzielaczu ma 5 obrotow miedzy open/close. Petle w rozdzialczu dolnym musialem zosatwic w cwierc obortu otwarte, zeby bylo jako tako. A to juz nie dawalo zadne sznasy na regulacje. Przekrecenie zaworu o pare stopni rozwalalo calosc poprsotu.

Przyjechali zamontowali mocniejsza pompe (wlasnie H=7), i na caly rozdzialcz zamontowali 1" zawor, ktory moge precyzyjnie ustawiac przeplyw od 0 do 100. Obecnie byl ustawiony (przy mocniejszej pompie) zeby puszcza 25% wody. Gora jest w miare OK, bo i tak chce zeby wsypialnuch bylo chlodniej. Ale, lazienka na gorze, nie powinn byc chlodniejsza. A dopiero przy duuzych mrozach i sytuacji gdy PC dziala duzo godzin, czuje, ze podloga w lazience gornej sie ciut rozgrzewa. Normalnie jest po prsotu zimna. Plytki w lazience na dole sa wyczuwalnie cieple w takiej sytuacji po 2h pracy pompy. W tym samym czasie, drewniana podloga w sypialniach gornych jest wyczuwalnie ciepla!!

 

Ostatnio zamontowalem przeplywomierze. WIdze, ze swoja droga krotka petla lazienki gornej, ma tak o polowe mniejszy przeplyw niz gorne sypialnie. Dotyczy to tez chyba ze 2 petli w ktorychs sypialniach.

CK jak to oni kreca rurki podlogowki b. gesto. Wiec mam tych rurek kolo 2km. Podlogowki jest okolo 180m2. Opory maja prawo byc spore. Ale mam wrazenie, ze im sie to totalnie rozjechalo z projektem.

 

Teraz nie wiem co mam robic. Problem stanowi gora a zwlaszcza pare petli. Czy wstawic jeszcze mocniejsza pompe obiegowa? Czy moze do tego feralnego rozdzielacza wlozyc dodatkowo mala pompke? Za miesiac urodzi nam sie potomek, wlasnie konczymy ta gorna lazienke, ktora bysmy chcieli zaczac uzytkowac.

 

Moj obecny pomysl jest nastepujacy. Odciac zaworami oba dolne rozdzielacze. Pompe mam obecnie 3 biegowa. Poprobowac na kazdym z tych biegow wyrownac przeplywy w gornym feralnym rozdziealczu. Gdy pozostale 2 rozdzielacze by byly odciete, cala moc pomy by szla na poknanie oporow tylko w tym rozdziealczu.

Wiedzialbym tez, jaka musze miec wysokosc podnoszenia pompy zeby te przeplywy zrownowazyc w tym rozdzialczu. Problem w tym, ze te7 petl bede musial tam pewnie bardzo solidnie zamknac, zeby woda poplynela tez do tych 3 trefnych. A to niestety zwieksza opory przeplywu i wymusza mocniejsza pomke.

Dwa pozostale rozdziealcze sa OK, w nich bez problemu moge zrownowazyc przeplywy na wszystkich petlach.

 

marcin

01_dol.jpg

02_gora.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja u siebie też miałem problem z tym, że na górze było chłodniej niż na górze. Ja co prawda rury mam okoł o 1,1km. Pierwsze co zrobiłem, to wyrównałem przepływy u góry na 1,5litra na minute, a na dole zrobiłem 1 litr na minutę. Przeniosłem też termostat na górę (mam auratrona bezprzewodowego) i tam ma utrzymać 21 stopni, co powoduje że na dole jest 21,5 do 22. Pompkę mam o h=6m, wilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. To opis.

Prawdę mówiąc, to trudno te rysunki projektem :(.

W projekcie podłogówki istotne są nie tylko długości poszczególnych pętli, ale także ich kształt (inne opory będą przy układzie ślimakowym, a inne przy meandrowym).

Poszczególne pętle nie mogą się wiele różnic jeśli chodzi o długość. Jeżeli różnią się znacznie, to konieczna jest dodatkowa regulacja, np. za pomocą kryzowania.

To samo dotyczy rozdzielaczy - powinny na nich być podobne spadki ciśnienia. Dlatego CK zastosowało ten dodatkowy zawór regulacyjny.

W Twojej sytuacji chyba rzeczywiście rozwiązaniem byłaby dodatkowa pompa obiegowa przy rozdzielaczu, z którym są problemy. Bez sensu jest dawanie bardzo mocnej, a tym samym niestety energochłonnej pompy, a potem dławienie 80-90% pętli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba o tym latem pamiętać?

Zależy jak masz wykonaną instalację. U mnie pompka obiegowa od c.o. obsługuje też c.w.u., a pompka od DZ obsługuje solary, w praktyce więc nie mam przerw dłuzszych niz tydzień. Jednak, gdy jest osobna pompka od c.o., to warto o tym pamiętać, aby przy rozpoczęciu sezonu grzewczego nie mieć problemów. Niektóre sterowniki maja zaprogramowaną taką funkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc, to trudno te rysunki projektem :(.

W projekcie podłogówki istotne są nie tylko długości poszczególnych pętli, ale także ich kształt (inne opory będą przy układzie ślimakowym, a inne przy meandrowym).

Poszczególne pętle nie mogą się wiele różnic jeśli chodzi o długość. Jeżeli różnią się znacznie, to konieczna jest dodatkowa regulacja, np. za pomocą kryzowania.

To samo dotyczy rozdzielaczy - powinny na nich być podobne spadki ciśnienia. Dlatego CK zastosowało ten dodatkowy zawór regulacyjny.

W Twojej sytuacji chyba rzeczywiście rozwiązaniem byłaby dodatkowa pompa obiegowa przy rozdzielaczu, z którym są problemy. Bez sensu jest dawanie bardzo mocnej, a tym samym niestety energochłonnej pompy, a potem dławienie 80-90% pętli.

To nie jest projekt wlasciwy. To jest tylko pogladowy rysunek jak to wyglada.

 

Kiedys mi przez rece przelecial projekt ktory CK robila. Byly tam dlugosci petli, i ztego byly robione obliczenia oporow i nastaw na petlach.

Tego projektu mi jednak nie dano.

Tyle ze co mi z tego projektu, skoro rzeczysiwtosc sie z tym projektem rozminela o mile cale.

Nie wydaje mi sie zeby CK robila ten projekt jakos niestarannie, badz nie uwzgldnila jakichs istotnych czynnikow.

 

Z innej beczki. Ten cudowne pompy obiegowe elektronicznie, ktore w jakis dla mnie tajemniczy sposob same dostosowuja sie do oporow.

Na jakiej zasadzie to dziala?

Bo kolkejny pomysl. Montuje taka pompe. Zapuszczam ja na kazdy rozdziealcz osobno i niejako mierze jego opory. Bo rozumiem, ze taka pompa potem pokaze na jakie obroty weszla?

 

marcin

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak masz wykonaną instalację. U mnie pompka obiegowa od c.o. obsługuje też c.w.u., a pompka od DZ obsługuje solary, w praktyce więc nie mam przerw dłuzszych niz tydzień. Jednak, gdy jest osobna pompka od c.o., to warto o tym pamiętać, aby przy rozpoczęciu sezonu grzewczego nie mieć problemów. Niektóre sterowniki maja zaprogramowaną taką funkcję.

 

Jeszcze jeden pomysl. Bo dolny rozdzialacz jest na poziomie obiegowki. Przeplyw w tym rozdzialczu jest dobr, w gornym kiepski.

A co by bylo (jest taka mozliwosc teoretycznie) przeniosl obiegowke wyzej, na polowe wysokosci gornego rozdzielacza, ( lub wiecej ).

Czy bo moglo miec wplyw na zrownowazenie pomiedzy gornym a dolnym rozdziealczem bez niepotrzebnego dlawienia tego dolnego?

 

Dokladanie obiegowki tylko do gornego rozdzialcza byloby troche trudne. Nie za bardzo mam jak kable zasilajce/sterujace tam podciagnac.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden pomysl. Bo dolny rozdzialacz jest na poziomie obiegowki. Przeplyw w tym rozdzialczu jest dobr, w gornym kiepski.

A co by bylo (jest taka mozliwosc teoretycznie) przeniosl obiegowke wyzej, na polowe wysokosci gornego rozdzielacza, ( lub wiecej ).

Czy bo moglo miec wplyw na zrownowazenie pomiedzy gornym a dolnym rozdziealczem bez niepotrzebnego dlawienia tego dolnego?

 

Dokladanie obiegowki tylko do gornego rozdzialcza byloby troche trudne. Nie za bardzo mam jak kable zasilajce/sterujace tam podciagnac.

 

marcin

W układzie zamkniętym umiejscowienie pompy obiegowej nie ma większego znaczenia dla wielkości przepływu.

Chyba, że źle Ciebie zrozumiałem.

Do pompki wystarczy przewód z zasilaniem. Załączenie pompki można rozwiązać bezprzewodowo lub np. termostatem (podwyższenie temperatury na zasilaniu spowoduje załączenie pompki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki wplyw na cały układ by miało odłaczenie pompki przy rozdzielaczu od podlogowki. Mam jedna pompke przy kotle i druga przy rozdzielaczu. Chcialbym zmienic uklad mieszający, ale obecnie nie mam miecja, ale gdybym mogl wywalic tam pompke i wstawić ja dodatkowo przy piecu lub w innym miejscu to byloby dla mnie rozwiązanie.

 

Genialny hydraulik zamontował mi układ mieszający, zamiast prostego rozwiązania opartego na zaworze trojdroznym i teraz mam problem aby to przerobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrząb jak byś już kupił w Hiszpanii to ten lokalny opertator doliczyłby większy przesył bo z daleka :)

 

Nie trzeba do tego Hiszpani, W Bełchatowie, który ma elektrownię pod bokiem płaci się za przesył prądu z Łodzi, bo tam dystrybutor ma siedzibę i podobno tylko tam może ją rozdzielać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyliście że coś tu nudą zawiewa? Nikomu nic się nie psuje, nikomu nie jest zimno, gadanie o prądzie, o rurkach, a może by tak zrobić a może tak. Nuda, nic się nie dzieje:(

 

Odwilż się zacznie, chwyci mróz, spadnie śnieg i znów odwilż, powódź, itd. - Jeszcze będziesz tęsknił za czasami spokoju, gdy wszystkim wszystko działało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znawców tematu PC i proszę o pomoc.

Posiadam PC firmy ITV 7015 pytanie dotyczy Waszych układów i ich pracy a mianowicie:

- czy pompa obiegu grzewczego zamontowana w PC chodzi cały czas czy włącza się przy włączeniu PC?

- czy pompy obiegu podłogówki (w reduktorach) chodzą cały czas czy w przypadku załączenia PC lub sterowane są inaczej? (np przez sterownik pokojowy)

- czy macie wpięte pompy do układów ogrzewania bezpośrednio, czy przez bufor jak tu: http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja.html ?

 

Proszę bardzo o udzielenie odpowiedzi, próbowałem czytać wątek wstecz, jednak po 30 stronach zwątpiłem ... więcej tu bzdur niż konkretów ... a najwięcej chyba przeciwników niż zwolenników PC ... :)

Dziękuję wszystkim za pomoc z góry !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona jak dobrze rozumiem chodzi 24h/dobę? Czyli niezależnie czy PC grzeje, czy tez nie.

Niekoniecznie, zależy jak zostanie skonfigurowane sterowanie. U mnie obiegówka chodzi tylko gdy grzeje pompa. Żeby tak było mam sterowanie pokojowe, które pilnuje temperatury w pomieszczeniach i taki system sprawdza się bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...