Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

- czy pompa obiegu grzewczego zamontowana w PC chodzi cały czas czy włącza się przy włączeniu PC?

- czy pompy obiegu podłogówki (w reduktorach) chodzą cały czas czy w przypadku załączenia PC lub sterowane są inaczej? (np przez sterownik pokojowy)

- czy macie wpięte pompy do układów ogrzewania bezpośrednio, czy przez bufor jak tu

1) jak napisałem wcześniej u mnie włącza się tylko gdy pracuje pc, ale mam sterowanie pokojowe

2) w jakich reduktorach ? teoretycznie wystarczy jedna obiegówka goniąca wodę grzewczą przez pc i podłogówkę. Układ masz wtedy bardzo prosty pc->rodzielacz z podłogówką->obiegówka->pc.

3) miałem "bufor" ale wyrzuciłem i teraz nie mam. Nie jest on potrzebny przy poprawnie wykonanej podłogówce gdy jesteś w stanie zapewnić wymagany przez pc przepływ wody grzewczej. Odpada koszt bufora, straty ciepła na nim, koszt kolejnej obiegówki i zużycia przez nią prądu, montażu, a więc parę kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dokladanie obiegowki tylko do gornego rozdzialcza byloby troche trudne. Nie za bardzo mam jak kable zasilajce/sterujace tam podciagnac.

A gdzie masz umieszczony trójnik rozdzielający przepływ wody na górę i dół ? Nie masz do niego dostępu ? Jeśli masz, to wystarczy tam dołożyć obiegówkę. Czy wszędzie masz doprowadzenia do rozdzielaczy 1" rurkami ? Napisz jeszcze dla przypomnienia jakiej masz mocy pc. W układzie zamkniętym umiejscowienie obiegówki nie ma znaczenia, więc to nie chodzi o to na jakim poziomie jest obiegówka, tylko jaki opór ma dany fragment instalacji.

Zastanów się też nad taką koncepcją: 2 równolegle podłączone obiegówki do obu rozdzielaczy. 2 sterowniki pokojowe jeden na górze drugi na dole. Sterownik górny włącza obiegówkę góry gdy na górze jest za zimno, a dolny steruje obiegówką dolną. Załączenie któregokolwiek sterownika włącza też pc. W ten sposób zrównoważysz dostarczanie ciepła na oba poziomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw jak często i na jak długo uruchamia Ci się pompa ciepła ? pozdr adam

Aktualnie 2 razy na dobę. Od 13-00 do 15-00 i od 21-00 do rana czyli max do 7-00. Aktualnie mam na dole 23 stopnie a u góry 21.5. Gdy są duże mrozy to pracuje też poza tanią taryfą i wtedy w drogiej taryfie włącza się kilka razy (może z 5-10 razy po kilka-naście/dziesiąt? minut) grzejąc tylko grzejnikami na górze. W ubiegłym roku zamieszczałem wykresy pokazujące jak pracuje mój układ przy -15 -20 na dworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie masz umieszczony trójnik rozdzielający przepływ wody na górę i dół ? Nie masz do niego dostępu ? Jeśli masz, to wystarczy tam dołożyć obiegówkę. Czy wszędzie masz doprowadzenia do rozdzielaczy 1" rurkami ? Napisz jeszcze dla przypomnienia jakiej masz mocy pc. W układzie zamkniętym umiejscowienie obiegówki nie ma znaczenia, więc to nie chodzi o to na jakim poziomie jest obiegówka, tylko jaki opór ma dany fragment instalacji.

Zastanów się też nad taką koncepcją: 2 równolegle podłączone obiegówki do obu rozdzielaczy. 2 sterowniki pokojowe jeden na górze drugi na dole. Sterownik górny włącza obiegówkę góry gdy na górze jest za zimno, a dolny steruje obiegówką dolną. Załączenie któregokolwiek sterownika włącza też pc. W ten sposób zrównoważysz dostarczanie ciepła na oba poziomy.

 

Jest tak. Pompa obiegowa, Pare metrow dalej jest trojnik, idzie woda na rozdzielacz na parterze i na gore. 2m dalej jest kolejny trojnik. Nim odchodzi woda do malego rozdzielacza na polpietrze, reszta leci do rozdzielacza na pietrze. Oba trojniki sie chyba lapia wewnatrz pomieszczenia technicznego (chyba - zabudowane sa k-g), muszialbym poszukac na zdjeciach.

 

Zasilenie wszystkich rozdzialczy taka sam srednica.

PC jest katalogo 10KW.

 

Pomysl z podwojnym sterowaniem o tyle ciezki, ze musialbym zaplacic za taki patent firmie. W tej chwili to jest tak, ze sterownik PC i zasilaja i steruje obiegowka. Czyli tymi recami takiego patentu nie zastosuje.

 

Przy czym jedno ale. Skoro piszecie ze w ukladzie zamknietym, nie ma znaczenia gdzie jest obiegowa, to jak doloze extra obiegowke do gornego rozdzielacza, to jak tylko ta obiegowka zacznie dzialac, to... bedzie tak samo. Woda poplynie tam gdzie mniejszy opor, czyli na dol.

 

Jutro troche pokombinuje. Bede zakrecam cale rozdzielacze, patrzyl na rotametrt dumal i kombinowal.

Doniose co z tego wyjdzie.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy czym jedno ale. Skoro piszecie ze w ukladzie zamknietym, nie ma znaczenia gdzie jest obiegowa, to jak doloze extra obiegowke do gornego rozdzielacza, to jak tylko ta obiegowka zacznie dzialac, to... bedzie tak samo. Woda poplynie tam gdzie mniejszy opor, czyli na dol.

Głównej pompy GZ nie ruszaj, tylko dołóż mniejszą (albo pracującą na niższym biegu) pompę do gałęzi prowadzącej do rozdzielacza, który nie dogrzewa.

Spowoduje to zwiększenie w nim przepływu i tym samym dostarczysz tam więcej ciepła. Przy okazji nieco zmniejszy się przepływ w pozostałych rozdzielaczach, czyli wyrównasz temperatury. Dodatkową pompę możesz połączyć równolegle do pompy GZ lub tak jak pisałem wcześniej zastosować prosty termostat włączający (np. temperatura na zasilaniu większa od 26 st. C włącza pompę obiegową. Gdy wyłączy się PCi, spadnie temperatura na termostacie i pompa się wyłączy. Ten wariant mozna zastosować wtedy, gdy byłyby problemy z poprowadzeniem kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak. Pompa obiegowa, Pare metrow dalej jest trojnik, idzie woda na rozdzielacz na parterze i na gore.

Z tego co piszesz możesz zainstalować w pomieszczeniu technicznym oddzielne obiegówki w zasadzie nawet do każdego rozdzielacza, więc pole do manewru masz spore. Ze sterowaniem też nie jest źle, bo możesz podłączyć sterownik pokojowy umieszczony na parterze szeregowo z obiegówką od parteru i jeśli sterownik pokojowy przerwie obwód (bo będzie za ciepło), to obiegówka się wyłączy. Żeby nie wyłączyć naraz obu obiegówek wystarczy sterować tylko tą od parteru gdyż tylko tam masz za ciepło. Gdy zacznie działać pompa ciepła, to poda fazę na obie obiegówki (podłączone równolegle do pc), a sterownik pokojowy, gdy zajdzie taka potrzeba, przerwie obwód jednej z nich. Nie musisz ingerować w sterowanie pc i płacić za to firmie, a koszt inwestycji jest mały (sterownik za 100zł, obiegówka za ???, parę złączek, zawór zwrotny). Żeby woda się nie cofała na parterze gdy parterowa obiegówka nie będzie działać możesz zainstalować tam zawór zwrotny klapkowy - ma mniejsze opory niż taki zwykły ze sprężynką i po problemie. Gdybyś się na taką instalację zdecydował, to powinieneś sprawdzić, czy obiegówka tłocząca wodę tylko przez górne obwody będzie miała odpowiednią wydajność, taką, żeby różnice zasilanie/powrót na pc nie były większe niż max 8-10 stopni. Skoro masz przepływomierze, to tym łatwiej możesz sprawdzić wymagany przepływ i dla 10kW powinien być koło 1.4m3/h (tak piszą w instrukcji dla pomp StE, więc tu będzie podobnie). Taki test możesz zrobić i teraz zakręcając całkowicie dolny rozdzielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) jak napisałem wcześniej u mnie włącza się tylko gdy pracuje pc, ale mam sterowanie pokojowe

2) w jakich reduktorach ? teoretycznie wystarczy jedna obiegówka goniąca wodę grzewczą przez pc i podłogówkę. Układ masz wtedy bardzo prosty pc->rodzielacz z podłogówką->obiegówka->pc.

3) miałem "bufor" ale wyrzuciłem i teraz nie mam. Nie jest on potrzebny przy poprawnie wykonanej podłogówce gdy jesteś w stanie zapewnić wymagany przez pc przepływ wody grzewczej. Odpada koszt bufora, straty ciepła na nim, koszt kolejnej obiegówki i zużycia przez nią prądu, montażu, a więc parę kzł.

 

U mnie 180 m2 parterowy - 1200mb rury fi16 podział na 2 rozdzielacze (pompa, zawór mieszający, zawór różnicy ciśnień, rotametry, - w każdym), pompa posiada dodatkowo swoją pompę obiegową. Podłogówka wykonana zgodnie ze sztuką.

 

Pompa włącza wam się 2x na dobę i w związku z tym pytanie. Jaką macie temp obecnie w domu i jaką powierzchnię ogrzewacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką macie temp obecnie w domu i jaką powierzchnię ogrzewacie ?

Jak klikniesz w jedno "TU" z arkuszem zużycia prądu w mojej stopce, to zobaczysz opis instalacji, powierzchnię ogrzewaną, ocieplenie itd. Jak wczoraj pisałem obecnie na dole mam 23, a u góry 21 stopni. Jak często pc się włącza, zależy od ustawień i sterowania. U Ciebie można prawdopodobnie uprościć instalację wyrzucając mieszanie, które przy pc nie jest potrzebne, gdyż pc nie daje tak wysokich temperatur, przed którymi trzeba by chronić podłogówkę. Moim zdaniem mieszacz przy pc to błąd w instalacji, bo zmniejsza cop pompy. Wtedy może by wystarczyła jedna obiegówka (mniej zużytego prądu), ale to zależy od oporów podłogówki. Skoro zadajesz takie pytania, to podejrzewam, że Tobie pc włącza się częściej. Przyczyną tego może być właśnie mieszanie, albo ustawiona mała histereza na sterowniku pc, albo jedno i drugie. Załóżmy najpierw że mieszanie. Między pc a mieszaczem krąży mała ilość wody, która jest przez pc szybko nagrzewana. Mieszacz zużywa tylko pewną część ciepłej wody pochodzącej z pc, a resztę (zimną) bierze z powrotu podłogówki obniżając temperaturę zasilania wody skierowanej do podłogówki. W ten sposób mamy 2 problemy: 1) pc pracuje na wyższych temperaturach niż mogła by, a mieszacz tą temperaturę za chwilę obniża, a więc pc ma mniejsze COP. 2) Pc szybko nagrzewa wodę w swojej części instalacji, więc szybko się wyłącza i ma krótkie cykle. Spróbuj wyłączyć mieszanie ustawiając największą temperaturę na mieszaczu jaką się tylko da lub jakoś inaczej wyłączając mieszanie i zakręcając zawór umożliwiający dopływ wody z powrotu podłogówki do mieszacza. Poobserwuj co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno stosować się mieszacza na podłogówkę. Można jeśli jest chociaż mały bufor, choć to i tak powoduje, że pompa włącza się czesto i na godzinę, dwie. Ostatnio trochę zmieniam i poroównuję. Mam układ z buforem i mieszaczem. W moim przypadku mieszacz jest wymagany ze względu na rodzaj podgrzewu cwu. Nie widzę zbytnio różnicy w ilości włączeń przy wykorzystniu całego bufora i tylko jego części (30%). Przyczyn może być kilka :

1. nie ma znaczenia jaki duży bufor bo mieszacz i tak puszcza mniej, a nagrzanie bufora nie trwa tak długo.

2. za mały okres czasu na pomiary

3. za dużo zmian i kombinowania z ustawieniami i trudno o porównanie

4. brak regulatora pokojowego który wyłaczy ogrzewanie w przypadku przekroczenia temperatury w pomieszczeniu.

Rwxw, Henok czy macie (i jak podłączone ) regulatory pokojowe ?

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rwxw, Henok czy macie (i jak podłączone ) regulatory pokojowe ?

Tak mam, nawet 2. Jeden na dole, drugi na górze, ale w zasadzie górny steruje całością, bo na dole zawsze jest cieplej i w sumie ten dolny cały czas jest wyłączony. U mnie regulator pokojowy (obojętnie który się włączy, bo są połączone równolegle) włącza i wyłącza pc, a pc włącza 2 obiegówki tłoczące wodę na parter i na górę. Obwód obiegówki "parterowej" przerywam sterownikiem czasowym w czasie obowiązywania drogiej taryfy, tak, żeby w drogiej grzała się tylko góra, bo na dole i tak zawsze jest cieplej. Niestety musiałem tak skomplikować sterowanie, bo na górze mam grzejniki, które słabiej grzeją niż podłogówka i stąd potrzeba dodatkowego dogrzewania góry w czasie dużych mrozów. Z drugiej strony sterownik pokojowy to koszt koło 100zł, timer koło 50zł, kawałek kabla ze 20 zł, więc problemu nie było, a układ dobrze się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw opisz mi jeszcze temperatury i czasy dla parteru ( u mnie piętro jest też chłodniejsze ale temp. tam nie są tak istotne). Czyli rano np. o 6 kończy Ci się II taryfa - jaką masz wtedy temperaturę i jaki następuje spadek temperatury w ciągu kolejnych godzin i po ilu godzinach i na jak długo uruchamia się pompa ( o ile to wszystko wiesz :) ) . Jaką masz wtedy temp. w pomieszczeniu w ciągu dugiego cylku II taryfy w ciągu dnia ( od 15, ? ) pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw opisz mi jeszcze temperatury i czasy dla parteru

Nie monitoruję dokładnie temperatur w pomieszczeniach, więc nie pokażę Ci wykresu, ale ogólnie temperatura w ciągu doby waha się o około 1 stopień, więc jest to prawie niezauważalne. W ciągu dnia pc chodzi tylko przez 2 godziny i wtedy zmian temperatury wcale nie widać. Teraz mam na dole 22.5, a na górze aktualnie jest 20 stopni - brak podłogówki się kłania. Na zewnątrz jest -2. Postaram się jeszcze parę razy napisać jak to wygląda przed 21-00 i po 7-00, gdy tania się kończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile średnio godzin w ciągu doby powinna pracować PC ?

Tyle, żeby było w domu ciepło. Gdy będzie na dworze -25 stopni to maksymalnie 24h/dobę. Gdy będzie cieplej, to krócej. Jak długo, zależy od zapotrzebowania na ciepło w danym momencie w domu i mocy grzewczej pompy. Fajnie jest gdy pracuje tylko w taniej taryfie, bo prąd jest o połowę tańszy, ale nie zawsze to wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...