Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak klikniesz w jedno "TU" z arkuszem zużycia prądu w mojej stopce, to zobaczysz opis instalacji, powierzchnię ogrzewaną, ocieplenie itd. Jak wczoraj pisałem obecnie na dole mam 23, a u góry 21 stopni. Jak często pc się włącza, zależy od ustawień i sterowania. U Ciebie można prawdopodobnie uprościć instalację wyrzucając mieszanie, które przy pc nie jest potrzebne, gdyż pc nie daje tak wysokich temperatur, przed którymi trzeba by chronić podłogówkę. Moim zdaniem mieszacz przy pc to błąd w instalacji, bo zmniejsza cop pompy. Wtedy może by wystarczyła jedna obiegówka (mniej zużytego prądu), ale to zależy od oporów podłogówki. Skoro zadajesz takie pytania, to podejrzewam, że Tobie pc włącza się częściej. Przyczyną tego może być właśnie mieszanie, albo ustawiona mała histereza na sterowniku pc, albo jedno i drugie. Załóżmy najpierw że mieszanie. Między pc a mieszaczem krąży mała ilość wody, która jest przez pc szybko nagrzewana. Mieszacz zużywa tylko pewną część ciepłej wody pochodzącej z pc, a resztę (zimną) bierze z powrotu podłogówki obniżając temperaturę zasilania wody skierowanej do podłogówki. W ten sposób mamy 2 problemy: 1) pc pracuje na wyższych temperaturach niż mogła by, a mieszacz tą temperaturę za chwilę obniża, a więc pc ma mniejsze COP. 2) Pc szybko nagrzewa wodę w swojej części instalacji, więc szybko się wyłącza i ma krótkie cykle. Spróbuj wyłączyć mieszanie ustawiając największą temperaturę na mieszaczu jaką się tylko da lub jakoś inaczej wyłączając mieszanie i zakręcając zawór umożliwiający dopływ wody z powrotu podłogówki do mieszacza. Poobserwuj co się będzie działo.

 

Dzięki za szybką odpowiedź.

Mieszacz w przypadku gdy pracuje pompa ciepła jest wyłączony, zamontowane zostały ponieważ posiadam jeszcze inne urządzenia grzewcze. Pomierzę co ile włącza się pompa i na jaki czas ... pogadamy o konkretach. A co myślisz o buforze do PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

rwxw dziękuję i adiqq również :) Ustawiłem teraz na sztywno pracę tylko w godzinach drugiej taryfy i zobaczę co z tego będzie, jakie spadki temperatur w ciągu dnia. Wkrótce czeka mnie zmiana prądu i muszę poćwiczyć na co warto zmieniać. pozdr adam

 

Jurek M tego się nie da tak prosto opisać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślisz o buforze do PC?

Jak masz inne źródła, to mieszacz rzeczywiście jest potrzebny. Odnośnie bufora, to buforem jest podłogówka, która ma parę m3 betonu. Zbiornik z wodą, który szumnie jest często nazywany buforem jest najczęściej tylko sprzęgłem hydraulicznym, ze względu na mały rozmiar. Załóżmy że mamy standardowy "bufor" 500l. Może on mniej więcej zmagazynować 10kWh zakładając grzanie w nim wody do 45 stopni i chłodzenie jej do 25. Nie jest to na tyle duża ilość energii, żeby warto było to robić, jeśli nie trzeba. Wadami bufora są: cena, komplikacja układu , dodatkowa obiegówka, ewentualny mieszacz, mniejsza sprawność pc, gdyż grzejemy wodę do wyższej temperatury, straty ciepła z bufora np. w piwnicy. Moim zdaniem jedynymi powodami montażu "bufora" jest zła instalacja gz nie pozwalająca na utrzymanie wymaganych przez pc przepływów wody grzewczej, zastosowanie zaworów odcinających poszczególne sekcje gz, co spowoduje efekt z wcześniejszego punktu, lub ewentualnie zastosowanie grzejników, przy których małej bezwładności te parę kWh zmagazynowanych w buforze przyniesie większą stabilność systemu. A więc jeśli nie trzeba, to lepiej nie mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Se***4

 

Co prawda steruję pogodówką,ale przy temp zew. jak do wczoraj mam podobnie dwa załączenia na dobę. Po grzaniu 22.00-6.00 dół 22,5oC, góra 21,4oC, .Przed 13.00 - dół 22,5oC a góra 21oC. Po grzaniu 13.00-15.00 temp w pomieszczeniach prócz łazienki bez zmian.Około 22.00 dół 22oC góra 20,5oC.....

 

Pozdrawiam

Edytowane przez wit74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wczoraj temp zew krążyła w okolicach 0oC lub była wyższa( obserwacja tego zakresu temp się tyczy),więc spadek do 1oC temp wew.nie jest chyba aż taki mały :).

W domu jest jedna osoba dorosła z dzieckiem.Są zyski wew.Jeśli większość czasu spędzają u góry wtedy spadek tam jest mniejszy i odwrotnie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz inne źródła, to mieszacz rzeczywiście jest potrzebny. Odnośnie bufora, to buforem jest podłogówka, która ma parę m3 betonu. Zbiornik z wodą, który szumnie jest często nazywany buforem jest najczęściej tylko sprzęgłem hydraulicznym, ze względu na mały rozmiar. Załóżmy że mamy standardowy "bufor" 500l. Może on mniej więcej zmagazynować 10kWh zakładając grzanie w nim wody do 45 stopni i chłodzenie jej do 25. Nie jest to na tyle duża ilość energii, żeby warto było to robić, jeśli nie trzeba. Wadami bufora są: cena, komplikacja układu , dodatkowa obiegówka, ewentualny mieszacz, mniejsza sprawność pc, gdyż grzejemy wodę do wyższej temperatury, straty ciepła z bufora np. w piwnicy. Moim zdaniem jedynymi powodami montażu "bufora" jest zła instalacja gz nie pozwalająca na utrzymanie wymaganych przez pc przepływów wody grzewczej, zastosowanie zaworów odcinających poszczególne sekcje gz, co spowoduje efekt z wcześniejszego punktu, lub ewentualnie zastosowanie grzejników, przy których małej bezwładności te parę kWh zmagazynowanych w buforze przyniesie większą stabilność systemu. A więc jeśli nie trzeba, to lepiej nie mieć.

 

... hmmm

Nie wiem dla czego od razu zakładasz wszystkie możliwe straty na buforze ... Mówisz, o mniejszej sprawności PC - ale dlaczego?

Zastosowanie dobrze izolowanego bufora 1000l, (w moim przypadku nie w piwnicy) w zupełności powinno wystarczyć na użytkowanie PC tylko w tańszych godzinach. W godzinach droższych wykorzystujemy zgromadzoną energię. Ponadto, pompa włączała by się rzadziej ale za to na dłużej, zastosowanie elektroniki sterującej pozwoli na całkowite wykorzystanie energii zgromadzonej oraz ograniczenie kosztów prac pomp obiegowych.

Pytanie z innej beczki ... jakie mieliście temperatury na swoich wymiennikach przy tych -20stC ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Mam pytanie do tych którzy mają już pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym a zarazem drewnianą podłogę. Naczytałam się sporo na ten temat, ale jak to wygląda w praktyce? Czy przy zastosowanie odpowiedniego systemu faktycznie drewno się nie rozeschnie?

 

Pozdrawiam

Ja drugi sezon grzeje podlogowka, przez 11m parkiet gotowy, olejowany, gatunek drewna iroko. Dp podloza ocxywiscie klejony.

Klepki sie rozsychaja, powstaja cieniutkie szparki miedzy klepkami. Pierwszy sezon byl gorszy, w sensie wygladu parkietu. Bo jego olejowanie bylo zrobione latem, gdzxy klepki jedna w druga byla scisle dopasowana. Przy grzaniu porobily sie szczeliny.

Teraz po roku jak zaolejowalem podloge, to czesc tych szpar "zapackala" sie olejem, troche pewnie brudem, i miedzy klepkami jest delikatan ciemna kreska, dziura to na pewno nie jest.

 

Wiec osobiscie polecam. Trzeba wybrac gatunek o mozliwie malym skurczu i mozliwie malej klepce. Im miejsze klepku tym wiecej dziur - czyli kazda dziura po rozsychaniu jest mniejsza. Do tego polecam ciemniejsze drewno, wtedy dodatkowo tych szpar tak nie widac. Szpary sa cimne. Lepiej by byly widoczne na jasnym drewnie.

Latem oczywiscie male szparki znikaja i sa zupelnie niewidoczne.

 

Jakbysmy zainteresowany sluze zdjeciami/zblizeniami jak to teraz w srodku zimy wyglada.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Mówisz, o mniejszej sprawności PC - ale dlaczego?

Bo grzejac bezposrednio podlogowka, grzejesz ile, 35C? Nagrzej sobie teraz bufor od 20Cto 35C. Ile masz tam energi? Tyle co kot naplakal. Zeby to byl faktycznie bufor, powinien miec solidna ilosc tej energi zgromadzone. A to oznacza albo wiekszy bufor, albo wyzsza temp. Nagrzejesz to do wyzszej temperatury - to sprawnosc PC Ci spadnie.

 

..

Zastosowanie dobrze izolowanego bufora 1000l, (w moim przypadku nie w piwnicy) w zupełności powinno wystarczyć na użytkowanie PC tylko w tańszych godzinach.

Jak moja pompa ciepla grzeje ponizej 10h na dobe, (czyli mialbym kiedy naladowac bufor) to wogole tego bufora nie potrzebuje, Bo to znaczy ze jest na tyle cieplo na zewnatrz, ze dom miedzy "nocnym" grzaniem sie nie wychladza na tyle, zeby go trzeba bylo dogrzewac z buforaw ciagu dnia,

 

Jesli osiagam 10h grzania na dobe (czyli jest zimniej) i bufora na drogie godziny by sie teoretycznie przydal, tylko ze ... nie mam go jak w tej taniej taryfie naldowac.

Czyli musialbys solidnie prewymiarowac pompe ciepla, zebys mial jak w tej taniej taryfie bufor naladowac.

 

Powtorze za rwxw - bufor przy podlogowce jest bez sensu.

Chyba ze planuejsz grzejniki.

Moja podogowka jako bufor stanowi rownowartosc bufora wodnego o pojemnosci pewnei ze 4m3. Gdzie jej do ufora 1000L?

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrząb

 

Rozumiem twój przypadek .... ale nie oznacza on chyba, że taki układ o którym ja mówię jest zły albo gorszy ... a ja sądzę, że lepszy ...

np: http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja.html

pozdrawiam

To nie jest moj przypadek. To jest przypadek kazdej pompy ciepla z podlogowka.

 

To o czym piszesz nie jest zle ani gorsze. Bedzia grzalo a z a grzanie zaplacisz tyle samo co bez bufora.

Tylko ze dodatkowo zaplacisz za ten bufor.

 

Mialoby to sens, jak pisalem, jakby PC miala wolne moce przerobowe w taniej taryfie. A to oznacza przewymiaroweanie PC za ktore tez trzeba, najczesciej solidnie zaplacic.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym wcześniej.

Bufor przy podłogówce w układzie monowalentnym, gdzie grzejemy sama PCi jest zbędny i ekonomicznie nieuzasadniony, co ładnie opisał Jastrząb.

Co innego jeśli tworzysz układ biwalentny, gdzie bufor ładujesz dodatkowo np. kominkiem z PW lub kolektorami słonecznymi, albo oboma naraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem twój przypadek .... ale nie oznacza on chyba, że taki układ o którym ja mówię jest zły albo gorszy ... a ja sądzę, że lepszy ...

np: http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja.html

Viessmann wreszcie znalazł sensowne zastosowanie dla bufora w tej instalacji - dołożył do niej kocioł na paliwo stałe ;).

Poprzednio ta wizualizacja wyglądała tak :

http://eko-blog.pl/wordpress/wp-content/uploads/2010/02/pc-300x216.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dla czego od razu zakładasz wszystkie możliwe straty na buforze .... jakie mieliście temperatury na swoich wymiennikach przy tych -20stC ?

Fakt, że stratami grzejesz kotłownie, ja na to spojrzałem przez pryzmat mojej nieogrzewanej piwnicy. Poza tym podtrzymuję wszystko co napisałem i co rozszerzyli Jastrząb, adiqq, Jani_63. U mnie na kolektorze było 2.5/0.5.

rwxw opisz mi jeszcze temperatury i czasy dla parteru

zerknąłem o godz. 8-00 rano: dół 23, góra 21, na zewnątrz -3.

z ogrzewaniem podłogowym a zarazem drewnianą podłogę.

Ja mam trochę deski barlinieckiej i nic się z nią nie dzieje.

dołożył do niej kocioł na paliwo stałe

Masakra... coś ta instalacja chyba nie była udana. Ktoś musiał być bardzo zdesperowany żeby dołożyć coś takiego i palić gdy na zewnątrz jest -4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest pokazowa bo mają i sprzedają takie produkty, każdy może wybrać co mu najbardziej pasuje. To jest w tym dobre, że można pożenić bardzo dużo różnych urządzeń/układów i będzie to ze sobą współdziałało. Wbrew pozorom istnieje wiele różnych nietypowych instalcji gdzie takie kombinowane układy mają zastosowanie i się sprawdzają. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viessmann wreszcie znalazł sensowne zastosowanie dla bufora w tej instalacji - dołożył do niej kocioł na paliwo stałe ;).

Poprzednio ta wizualizacja wyglądała tak :

http://eko-blog.pl/wordpress/wp-content/uploads/2010/02/pc-300x216.jpg

 

Witam!

To raczej nie Viessman znalazł zastosowanie dla bufora. Znam kolegę u którego w domu jest ta instalacja. Byłem, widziałem, rozmawiałem... :) Bufor był od początku bo w instalację jest wpięty kominek z płaszczem wodnym, tyle, że wcześniej nie był używany i pewnie dlatego nie było go na wizualizacji.

Instalacja jest wykonana moim zdaniem z dużą starannością, odwierty też. A palenie w kominku przy temp. zewnętrznej -4 st. czy to już oznacza kłopoty z instalacją? Pewnie dzieciaki go namówiły do rozpalenia w kominku, bo sam z własnej woli robi to raczej niechętnie z tego co wiem :).

Pozdrawiam, Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest moj przypadek. To jest przypadek kazdej pompy ciepla z podlogowka.

 

To o czym piszesz nie jest zle ani gorsze. Bedzia grzalo a z a grzanie zaplacisz tyle samo co bez bufora.

Tylko ze dodatkowo zaplacisz za ten bufor.

 

Mialoby to sens, jak pisalem, jakby PC miala wolne moce przerobowe w taniej taryfie. A to oznacza przewymiaroweanie PC za ktore tez trzeba, najczesciej solidnie zaplacic.

 

marcin

 

Moja budowla ma ok. 180m2, 1200mb podłogówki, kanadyjczyk, zewnątrz 20cm styropianu, 496m3 kubatury. PC 15KW sterowana termostatem, czujnik na powrocie wody w pompie nastawa 20st.C, myślę że jest przewymiarowana i to znacznie. Samo załączenie agregatu i silnika pompy obiegu kolektorów powoduje duże straty, które można by ograniczyć przez ładowanie bufora i częstotliwość załączania PC. Pytam i dyskutuję bo liczą się dla mnie Wasze słowa, ludzi którzy mają fizycznie działające urządzenia, a nie wyliczenia, które często mogą być wadliwe, ze względu na czynniki panujące w danym układzie ....

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja budowla ma ok. 180m2, 1200mb podłogówki, kanadyjczyk, zewnątrz 20cm styropianu, 496m3 kubatury. PC 15KW sterowana termostatem, czujnik na powrocie wody w pompie nastawa 20st.C, myślę że jest przewymiarowana i to znacznie. Samo załączenie agregatu i silnika pompy obiegu kolektorów powoduje duże straty, które można by ograniczyć przez ładowanie bufora i częstotliwość załączania PC. Pytam i dyskutuję bo liczą się dla mnie Wasze słowa, ludzi którzy mają fizycznie działające urządzenia, a nie wyliczenia, które często mogą być wadliwe, ze względu na czynniki panujące w danym układzie ....

pozdrawiam

OK, PC "wydaje sie" przewymiarowana. Ja na 145m uzytkowej i 180podlogowki mam 10KW. Ocieplenie 15/30. I przy sredniej temp tygodniowej -9 (poczatek grudnia) nie pracowala dluzej niz 12h na dobe.

 

Tylko jak ktos pisal, przewymiarowanie to nie tylko kupienie mocniejszej jednostki (a to moze byc pare tysiecy), ale takze wiekszy kolektor. Jezeli kolektor jest pionowy, to zrobioenie o polowe wiekszego, to juz moga byc naprawde spore koszty. Takie koszty ktore pozwola Ci pare razy wymienic sprezarke :-) Gdyby od czestego wlaczania wziela i padla jak niektorzy strasza.

 

U mnie PC wlacza sie 1 lub 2 razy dziennie. Ale najwyrazniej nie jest przewymiarowana, ba, jest idealnie dobrana. Gdyby byla za mocna, to faktycznei musiala by sie co chwile wylaczac gdyz jastrych nie bylby w stanie odebra takiej ilosci ciepla. U mnie ilosc ciepla produkowana przez PC jest taka, ze jak o 22,00 PC sie wlacza, to powolutku rozgrzewa jastrych az do rana. Temperatura zasilania GZ powolutku o pare stopni rosnie i praktycznie nigdy nie przekracza 35C. Ale mam bardzo gesto rurki podlogowki, Na te 180m wedlug wykonawcy poszlo 2200m rury, wiec ma co to cieplo odbierac.Nie mam takiej pily jak niektorzy pokazuja, ze sprezarka wlacza sie na godzine, dochodzi do wysokiej temperatury temp GZ i zaraz sie wylacza. Co wiecej, moja PC moze plynnie regulowac moc od 50% do 100%. Jak sie zasilenie GZ za brzdzo rozgrzewa to PC zwalania i produkuje mniej ciepla, przez co nie musi sie wylaczac.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...