Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ech, to samo.

A jakby sie ktos miedzy mojego a Twojego posta wryl ze swoim? To juz by nie bylo wiadomo komu odpiwadasz. Stosuje pls cytaty.

marcin

na większości forów jeśli się odpowiada pod postem, nie cytuje się. Na niektórych forach dają nawet ostrzeżenia za cytowanie posta pod postem. Dla mnie było logiczne że zrozumiesz do kogo się zwracam. Gdyby się ktoś wciął międzyczasie z innym postem, wtedy dołożył bym cytat. Nigdy nikt nie miał kłopotu z odczytaniem moich postów :)

No stress

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Bufor był od początku bo w instalację jest wpięty kominek z płaszczem wodnym, tyle, że wcześniej nie był używany i pewnie dlatego nie było go na wizualizacji.

Czyli układ biwalentny jednak :)

Moja budowla ma ok. 180m2, 1200mb podłogówki, kanadyjczyk, zewnątrz 20cm styropianu, 496m3 kubatury...

Kanadyjczyk (szkieletowiec) :) ma zupełnie inna akumulację, a w tym przypadku sprawa bufora dla PCi wygląda zgoła inaczej.

Sama wylewka może być i raczej będzie niewystarczającym akumulatorem ciepła "na potem".

W Twoim przypadku bufor będzie nadrabiał braki w akumulacji jakiej nie są w stanie dostarczyć ściany. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie Viessman znalazł zastosowanie dla bufora. Znam kolegę u którego w domu jest ta instalacja. Byłem, widziałem, rozmawiałem... :) Bufor był od początku bo w instalację jest wpięty kominek z płaszczem wodnym, tyle, że wcześniej nie był używany i pewnie dlatego nie było go na wizualizacji.

Kto tu się mija z prawdą?

W opisie tej wizualizacji : http://www.viessmann.pl/pl/press/01/Heat_pumps/wizualizacja_pracy.html

napisano :

Przedstawiamy Państwu wizualizację pracy rzeczywistej instalacji grzewczej z pompą ciepła VIESSMANN - Vitocal 300. Zastosowany tu monowalentny system stanowi źródło ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni grzewczej ok. 200 m2 znajdującego się pod Opolem.

Na stronie tej dostępne są też zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, PC "wydaje sie" przewymiarowana. Ja na 145m uzytkowej i 180podlogowki mam 10KW. Ocieplenie 15/30. I przy sredniej temp tygodniowej -9 (poczatek grudnia) nie pracowala dluzej niz 12h na dobe.

 

Tylko jak ktos pisal, przewymiarowanie to nie tylko kupienie mocniejszej jednostki (a to moze byc pare tysiecy), ale takze wiekszy kolektor. Jezeli kolektor jest pionowy, to zrobioenie o polowe wiekszego, to juz moga byc naprawde spore koszty. Takie koszty ktore pozwola Ci pare razy wymienic sprezarke :-) Gdyby od czestego wlaczania wziela i padla jak niektorzy strasza.

 

U mnie PC wlacza sie 1 lub 2 razy dziennie. Ale najwyrazniej nie jest przewymiarowana, ba, jest idealnie dobrana. Gdyby byla za mocna, to faktycznei musiala by sie co chwile wylaczac gdyz jastrych nie bylby w stanie odebra takiej ilosci ciepla. U mnie ilosc ciepla produkowana przez PC jest taka, ze jak o 22,00 PC sie wlacza, to powolutku rozgrzewa jastrych az do rana. Temperatura zasilania GZ powolutku o pare stopni rosnie i praktycznie nigdy nie przekracza 35C. Ale mam bardzo gesto rurki podlogowki, Na te 180m wedlug wykonawcy poszlo 2200m rury, wiec ma co to cieplo odbierac.Nie mam takiej pily jak niektorzy pokazuja, ze sprezarka wlacza sie na godzine, dochodzi do wysokiej temperatury temp GZ i zaraz sie wylacza. Co wiecej, moja PC moze plynnie regulowac moc od 50% do 100%. Jak sie zasilenie GZ za brzdzo rozgrzewa to PC zwalania i produkuje mniej ciepla, przez co nie musi sie wylaczac.

 

marcin

 

Widzisz, wszystko zależy od portfela i o to tu chodzi ....

Ja niestety nie mam co wybrzydzać, bo mam co mam ... po prostu ... i na tym się muszę skupić, poznać i ustawić, żeby było oki.

A mam: starą ITV 7015, kolektor spiralny 800mb fi 32pp wszystko mnie wyszło 6tyś.

Myślę o pełnej elektronice układu i zwiększeniu jego wydajności. Nie wiem co ile mi się pompa włącza (jestem poza domem) ale często ... strzelam co godzinę po 10 do 15 min. Temperaturę powrotu mam 20st.C i temp. w domu 19 - 22,5st.C w zależności od temp. zewnętrznej.

W związku, że nie mam elektroniki, to pompki mi chodzą non stop.

A możecie mi podać jakie macie zużycie prądu np za miesiąc lub dobę?? tzn kWh.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, wszystko zależy od portfela i o to tu chodzi ....

Ja niestety nie mam co wybrzydzać, bo mam co mam ... po prostu ... i na tym się muszę skupić, poznać i ustawić, żeby było oki.

Z Twoich poprzednich postow wynikalo (dla mnie), ze jeszcze nic nie masz a szukasz optymalnego rozwiaznia.

 

A możecie mi podać jakie macie zużycie prądu np za miesiąc lub dobę?? tzn kWh.

pozdrawiam.

 

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNNVE&hl=en

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem trochę tego układu jeżeli chodzi o CWU - min temp 25*C, teraz patrzę i rzeczywiście jest 28*C.

To jest dom i takie temperatury CWU w taryfie dziennej?

 

Inna sprawa uzysk pompy 29500MJ to daje jakieś 8194kWh przy zużyciu 2486kWh prądu daje COP 3,3 i ma się trochę nijak do marketingowego 4,5 a z tego co widzę to spada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodziło mi o stronę Viessmanna.

Z jednej strony mogłoby się wydawać to logiczne - mała różnica temperatur między zbiornikiem a otoczeniem to mniejsze straty.

Pytanie co na to legionella i czy w takim układzie wystarczy raz na tydzień grzać do 65*C?

Wie ktoś jak to wygląda z tą bakterią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz w tygodniu wystarczy ale z tą CWU jest rzeczywiście coś bez sensu. Nie wiem jak oni to mają poustawiane ale ja np. dogrzewam przed 6.00 i po 21.00 do 45oC a na resztę doby mam ustawione 40oC Nie ma chyba sensu tak obniżać temperaturę by ją później tyle podwyższać. No ale może rano im starcza 30oC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W parametrach jest co prawda napisane że CWU sterowanie zegarem i że min CWU 25*C maks 51*C.

Jak kolo grzał kominkiem to CWU i 60*C też miało.

Dziwne, ale to gusta i guściki....

 

Mi się to podobna ze wględu na to, iż każdy może pod kątem swoich potrzeb wyliczyć/przeliczyć jak to działa na konkretnym obiekcie.

Bo przekamarzanie się "jak ja to mam tanio" jest mało obiektywne. Tak jak np. mój sąsiad dom piętrowy ok 160m kw grzeje tylko gazem (piec atmosferyczny) i płaci za CO+CWU 2000zł przez cały okres zimowy. Jak do niego wpadłem z wizytą to mi się po kalesony chciało uciekać, a im było ciepło tudzież komfortowo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A palenie w kominku przy temp. zewnętrznej -4 st. czy to już oznacza kłopoty z instalacją? Pewnie dzieciaki go namówiły do rozpalenia w kominku, bo sam z własnej woli robi to raczej niechętnie z tego co wiem :).

Napalenie w kominku nie świadczy o kłopotach w instalacji, ale rysunek kotła na paliwo stałe jest bardzo sugestywny i nie wpadłem na to, ze to tylko kominek. Zmienia to znaczączo postać rzeczy, więc mogli by trochę dopracować rysunki wizualizacji i umieścić jakiś sensowny komentarz. W takim przypadku jaki jest teraz, osoba patrząca na wizualizację stwiedza, że do pc potrzebny jest dodatkowy kocioł, a gdy on jeszcze działa, to wydaje się, że jest niezbędny. Zwłaszcza, że ktoś pofatygował się i napalił w kotłowni, zamiast korzystać z bezobsługowego i taniego źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Świeża krew, czytam Wasze posty no i jako że mało jest pompiarzy powietrze-woda postanowiłem też coś dorzucić.

 

Zamontowałem sobie pompę PW firmy De Dietrich mocy 10,8KW model Alezio AWHP MIV, pracuje dopiero od 7 stycznia br. no ale już jetem zadowolony.

Dom użytkowany od kilku lat, więc grzałem gazem płynnym (kosmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...