Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Równie dobrze można próbować umieścić rurę w miejskiej kanalizacji :) Jak się uda to działać będzie super :) Tylko czy ktoś jest w stanie przejść papierkologię aby uzyskać zgodę na umieszczenie tam rury ?

Informacyjnie, spostrzegawczo : Przy normalnym grzaniu pogodowym w ciągu nocy i ustawieniu grzania w godzinach drugiej taryfy pompa prawie daje radę jednak ilość włączeń to 5-6 od 21 do 6 rano. Zwiększenie temp. wymaganej powodujące większe otwarcie mieszacza powoduje trochę większe nagrzanie pomieszczenia (23 zamiast 22,5) i tylko jedno włączenie czyli pompa startuje o 21 i pracuje non stop do 6. Zużycie prądu prawie takie samo. Spadek temp. w pomieszczeniu od 6 rano do 21 - z 23 na 22 stopnie (brak zysków bytowych, reku pracuje non stop na 100 m3). Powoli zaczynam sobie radzić z częstym włączaniem pompy ciepła i pracą tylko w II taryfie. Nie wiem jak będzie to wyglądać przy większych mrozach ale czas pokaże. Cwu ustawiona na dogrzewanie dwa razy na dobę po 1 godzinie ale jest to stanowczo za mało, będę musiał zwiększyć czas grzania. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie...

z tą rzeką wszystko rozbija się o uda :)

albo się uda albo się nie uda...

zakładając, że przebrnie się przez gąszcz papierologii to wcześniej czy później znajdzie się ktoś życzliwy i w najlepszym wypadku rurę trzeba by wyjąć z wody lub co gorsza zapłacić dodatkowo jakieś kolegium :eek:

no i później zostać z tą rurą jak .... :)

odpuściłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat tej rzeki wiemy tylko że nie zamarza a czy są w niej ryby i czy jest pogłębiana to już inna para kaloszy. To co napisałem jest tylko jakimś rozwiązaniem. Jeżeli by nie było przeszkód to poszedłbym w tym kierunku.

Podałem tylko jeden przykład. Przy takim dolnym źródle należałoby uwzględnić bardzo wiele czynników : maksymalne i minimalne stany wody, prędkość nurtu, żeglowność rzeki, jej zamarzanie i kra na rzece, itp, itd.

Te wszystkie rzeczy musiałby uwzględniać projekt DZ. Taki projekt musiałby być uzgodniony u właściciela rzeki, czyli w odpowiednim urzędzie państwowym (państwo jest właścicielem wszystkich wód płynących).

Biorąc to wszystko pod uwagę ... przeważnie można sobie takie DZ odpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem tylko jeden przykład. Przy takim dolnym źródle należałoby uwzględnić bardzo wiele czynników : maksymalne i minimalne stany wody, prędkość nurtu, żeglowność rzeki, jej zamarzanie i kra na rzece, itp, itd.

Te wszystkie rzeczy musiałby uwzględniać projekt DZ. Taki projekt musiałby być uzgodniony u właściciela rzeki, czyli w odpowiednim urzędzie państwowym (państwo jest właścicielem wszystkich wód płynących).

Biorąc to wszystko pod uwagę ... przeważnie można sobie takie DZ odpuścić.

 

co też z żalem uczyniłem :(

choć pokusa była wielka, ale rozwaga (no może trochę lenistwo) zwyciężyła

z perspektywy czasu widzę, że szczególnie przy obecnych dużych wahaniach stanu wody to była trafna decyzja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jestem nowy w temacie ,dom 190 m dobrze docieplony orientuje sie ktos jakibedzie koszt sredniej pompy z instalacja tak plus minus i ile wynosily by rachunki za energie w zimoych miesiacach

pozdrawiam

To trochę wróżenie z fusów, bo dużo zależy od indywidualnych warunków. Może określę to tak, gdybym miał taką powierzchnię jak Ty do ogrzania, czyli 190 mkw, to bazując na cenach mi zaoferowanych zapłaciłbym pewnie coś koło 60-65 tyś zł. przy założeniu warunków=tania polska pompa ciepła g-w, wydajna cieplnie gleba gliniasta, odwierty pionowe, podłogówka na całości powierzchni do ogrzania. Oczywiście to cena przy zleceniu wszystkiego jednej firmie, podłogówkę czy odwierty możesz zrobić indywidualnie po mniejszych pieniądzach lub jeżeli masz miejsce zrobić dolne źródło poziome co przyniesie jeszcze większą oszczędność inwestycyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jestem nowy w temacie ,dom 190 m dobrze docieplony orientuje sie ktos jakibedzie koszt sredniej pompy z instalacja tak plus minus i ile wynosily by rachunki za energie w zimoych miesiacach

pozdrawiam

 

Witaj ...

Pozwolę się wtrącić, mnie pompa używana kosztowała 3500tyś, kolektor spiralny 4 szt po 200mb (razem 800m) 3500tyś z koparką ... wszystko robiłem sam.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ...

Pozwolę się wtrącić, mnie pompa używana kosztowała 3500tyś, kolektor spiralny 4 szt po 200mb (razem 800m) 3500tyś z koparką ... wszystko robiłem sam.

pozdrawiam.

Domyślam się tylko, że jesteś jubilerem i rurki robiłeś ze srebra lub nawet złota. Pompę ciepła zapewne masz wysadzaną brylantami.

Tylko tak mogę sobie wytłumaczyć taką cenę ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie .... troszkę rozwagi mały błąd .... a wy jak te owieczki na rzeź .....

Raczej jak wilki na owieczkę ;).

Jak rozumiem masz taką PCi :

http://213.132.112.100/images/77/7741929689.jpg

Może do Twojego domu jest ona trochę przewymiarowana, ale dużo zależy od instalacji dolnego i górnego źródła.

Przy PCi o większej mocy konieczne jest przechowanie nadmiaru mocy i oddawanie jej w dłuższym okresie czasu.

Aby było to ekonomiczne, przechowywanie musi odbywać się w miarę niskich temperaturach.

U siebie mam ogrzewanie podłogowe o bardzo dużej akumulacyjności. Myślę, że mógłbym bez większego problemu podłączyć do niego źródło ciepła o kilkukrotnie większej mocy (przy wygrzewaniu domu miałem podłączony kocioł olejowy o mocy 19kW). W tej chwili podłogówka ta pracuję z pompą o mocy grzewczej 6kW i bez problemu gromadzi ciepło z 8h pracy PCi, bez istotnego podwyższenia temperatury w pomieszczeniach.

 

Tylko, że ty już pewnie masz taką, a nie inną podłogówkę i wiele w niej nie zmienisz.

Pozostaje więc bufor wodny. Niestety o dużej, bo przy temperaturach zewnętrznych rzędu 0 st. C, masz pewnie nadwyżkę mocy rzędu 10kW. Przy ładowaniu z taką mocą w buforze o pojemności 1000 litrów po godzinie temperatura wzrośnie o prawie 9K. Jednak taki układ pozwoli np. na pracę pompy ciepła przez min. 0,5h i przerwę w jej pracy przez następną godzinę. Gromadzenie ciepła w 2 taryfie i wykorzystanie go w czasie 1 taryfy będzie możliwe, ale tylko w ograniczonym zakresie.

No chyba, że zainwestujesz w naprawdę duży bufor ciepła o pojemności kilku m3. Ponieważ byłby to niskotemperaturowy bufor nie musisz specjalnie przejmować się jego stratami, chociaż lepiej byłoby umieścić go w "osłonie termicznej budynku" - wtedy jego straty będą zyskami energetycznymi budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie .... troszkę rozwagi mały błąd .... a wy jak te owieczki na rzeź .....

chodziło o kwoty 3,500tyś razem 7 tyś zł ....

pozdrawiam.

dziekuje panowie za odpowiedz juz wiem mniej wiecej jaki to kosz montarzu teraz prosze jak mozecie to napiszcie jaki jest koszt energii elektrycznej miesiecznie w okresie zimowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 sezon grzewczy, dużo nieszczelności dodatkowo...

od 1.11.2010 do 23.01.2011 zużyłem prądu za 800zł, czyli w okresie zimowym za te pełne 3 miesiące niech będzie 900(zaokrąglam), czyli 300/m średnio

dom 135m2 pow. użytkowej + dogrzewana piwnica

300 zloty miesiecznie to rewelacja,bardzo ekonomicznie moj dom to 190m czyli koszty by byly okolo 450 zl

czy moze ktos jeszcze sie podzielic swoimi spostrzezeniami

pozdrawiam i dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...