Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z tym bywa różnie, zużycie zależy od bardzo wielu czynników.

Dla przykładu: jeden klient ma zużycie roczne ~3500zł dla domu 300m2, kolektor poziomy, licznik całodobowy.

Inny za grudzień 2010 plus styczeń 2011 rachunek średniomiesięcznie dla tego okresu 300zł, dom 200m2, kolektor poziomy, licznik "dwutaryfowy", pierwszy sezon grzania.

Jeszcze inny klient ma rachunek około 1500zł za grudzień plus styczeń, stokilkadziesiąt metrów, kolektor pionowy, ALE: nie zdążył zrobić izolacji scian plus dodatkowe inne błędy w wykonaniu...

 

Największy wpływ na rachunki ma zapotrzebowanie budynku, drugi wykonanie instalacji, a najmniej istotna jest sama pompa ciepła (większość urządzeń będzie działało z podobnym skutniem ekonomicznym w takich samych warunkach). Takie to proste ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

fajnie dieki za info moje pytanie jest takie nowy dom dobrze docieplony ,musze sie na cos zdecydowac,tylko nie chce wydawac pieniedy co moze nie jest tak dokonca oplacalne,wiele opini mozna znalezc u firm montujacych lecz ja szukam obiektywnej opini ile wedlug was by mnie kosztowalo ogrzanie domu,czy wasze rachunki sa za calosc czy tylko za pompe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy moze ktos jeszcze sie podzielic swoimi spostrzezeniami

Od 05-10-2010 (początek sezonu grzewczego) do 28-01-2011 zużycie energii przez PCi (ogrzewanie i cwu - pow. ogrzewana 109m2, 2-3 osoby) - zużycie energii 1816kWh, z tego ~80% w 2 taryfie. Koszt energii elektrycznej to ok. 700zł, czyli na miesiąc ~190zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 05-10-2010 (początek sezonu grzewczego) do 28-01-2011 zużycie energii przez PCi (ogrzewanie i cwu - pow. ogrzewana 109m2, 2-3 osoby) - zużycie energii 1816kWh, z tego ~80% w 2 taryfie. Koszt energii elektrycznej to ok. 700zł, czyli na miesiąc ~190zł.

4 miesiace 700zl rozumiem ze tylko za sama pompe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiecie,że kamil777 takowego lub wysoce energooszczędnego nie buduje ?

Chociażby z tego, że na FM pisze od prawie pół roku. W tym czasie interesowały go praktycznie tylko kotły na ekogroszek.

Od wczoraj dopiero zaczął wypytywać o pompy ciepła.

Na pierwsze swoje pytanie w ciągu godziny otrzymał odpowiedź (tak samo precyzyjną jak zadane pytanie).

Co to Twoim zdaniem znaczy "nowy dobrze docieplony dom"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O niskim zapotrzebowaniu na ciepło,wszak izolacja termiczna jest ważnym elementem w tym temacie.

A moim zdaniem nie znaczy to praktycznie nic. Tematem pomp ciepła interesujesz się od dosyć dawna, więc pewnie wiesz, że przy ich doborze konieczna jest precyzja dużo większa, niż przy wyborze np. kotła gazowego. Bez podana konkretnego projekt, izolacji przegród, rodzaju stolarki okiennej, rodzaju wentylacji, rozbieżności w wycenie zarówno inwestycji jak i kosztów eksploatacji mogą być kilkukrotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie napisałem nic konkretnie,zwróciłem tylko uwagę,że nie można traktować rachunku za ogrzewanie jednego pacjenta jako miarodajne w stosunku do naszego domu.Widziałem już hurraoptymizm w oczach kamila777 a to nie tak szybko.

 

Tak tutaj się muszę zgodzić. Jestem użytkownikiem, i po tym okresie grzania PC jestem po prostu jej zwolennikiem, ale jest zawsze ALE.

Jeśli trafisz na dziadowskiego instalatora, firmę, która się uczy, popełnia błąd za błędem to rachunki wydrylują Ci kieszeń. U mnei było wiele błędów, ale na szczęscie udało się je naprawić i po prostu teraz jest świetnie. ja mam 220m2 grzania i tej zimy płacę miesięcznie około 380 - 420 zł za prąd(mam podlicznik na PC)

 

Także bez hurraoptymiznu i wariacji kamil777 bo po prostu można nie mieć farta.....

Edytowane przez AdamAlicjaWRO
a za styczeń na dzień dzisiejszy to 278zł bo styeczń był ciepły :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej jak wilki na owieczkę ;).

Jak rozumiem masz taką PCi :

http://213.132.112.100/images/77/7741929689.jpg

Może do Twojego domu jest ona trochę przewymiarowana, ale dużo zależy od instalacji dolnego i górnego źródła.

Przy PCi o większej mocy konieczne jest przechowanie nadmiaru mocy i oddawanie jej w dłuższym okresie czasu.

Aby było to ekonomiczne, przechowywanie musi odbywać się w miarę niskich temperaturach.

U siebie mam ogrzewanie podłogowe o bardzo dużej akumulacyjności. Myślę, że mógłbym bez większego problemu podłączyć do niego źródło ciepła o kilkukrotnie większej mocy (przy wygrzewaniu domu miałem podłączony kocioł olejowy o mocy 19kW). W tej chwili podłogówka ta pracuję z pompą o mocy grzewczej 6kW i bez problemu gromadzi ciepło z 8h pracy PCi, bez istotnego podwyższenia temperatury w pomieszczeniach.

 

Tylko, że ty już pewnie masz taką, a nie inną podłogówkę i wiele w niej nie zmienisz.

Pozostaje więc bufor wodny. Niestety o dużej, bo przy temperaturach zewnętrznych rzędu 0 st. C, masz pewnie nadwyżkę mocy rzędu 10kW. Przy ładowaniu z taką mocą w buforze o pojemności 1000 litrów po godzinie temperatura wzrośnie o prawie 9K. Jednak taki układ pozwoli np. na pracę pompy ciepła przez min. 0,5h i przerwę w jej pracy przez następną godzinę. Gromadzenie ciepła w 2 taryfie i wykorzystanie go w czasie 1 taryfy będzie możliwe, ale tylko w ograniczonym zakresie.

No chyba, że zainwestujesz w naprawdę duży bufor ciepła o pojemności kilku m3. Ponieważ byłby to niskotemperaturowy bufor nie musisz specjalnie przejmować się jego stratami, chociaż lepiej byłoby umieścić go w "osłonie termicznej budynku" - wtedy jego straty będą zyskami energetycznymi budynku.

 

No i wreszcie !!!!

Dzięki śliczne za odpowiedź! Szukałem tu właśnie wsparcia i rozmowy z osobą o dużym bagażu doświadczeń w tej sprawie.

Widzę, że aby mi odpowiedzieć szukałeś nawet na aukcjach w Szwecji. (zdjęcie) - to mi imponuje :)

A więc tak:

pompa:

http://hosting-zdjec.pl/images/353pompa.jpg

parametry:

http://hosting-zdjec.pl/images/132pompa_naklejka.jpg

instrukcja pompy pdf:

http://file4u.pl/download/2389630/IVT_7000_1__www.file4u.pl.pdf

bufor 1000l:

http://hosting-zdjec.pl/images/431bufor.jpg

podłogówka:

http://hosting-zdjec.pl/images/450pod_og_wka.jpg

rozdzielacz podłogówki:

http://hosting-zdjec.pl/images/683rozdzielacz.jpg

rozdzielacz DZ:

http://hosting-zdjec.pl/images/602rozdzielacz_DZ.jpg

 

Tak woli przypomnienia:

Powierzchnia ogrzewana - 180m2

Podłogówka - 1200mb rury pex/alu/pex 16mm

Dwa rozdzielacze (bliźniacze)

PC j.w. 15KW ITV 7015 (na razie bez elektroniki, sterowana poprzez termostat z czujnikiem na powrocie wody - temp. nastawiona ok 20 - 22st.C - obecnie)

Kolektor spiralny - 4 nitki po 200mb rury PP32 (800mb)

Bufor 1000l - jeszcze nie podłączony (będzie przerabiany zgodnie ze wskazówkami np. adam_mk) - forum: Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła

 

Dodam kilka słów o domu:

Kanadyjczyk - grubość ściany 15 cm wypełnione wełną mineralną (twardą), na zewnątrz 20cm styropianu. (budowa kanadyjczyka - regips, folia paroizolacyjna, (u mnie dodatkowo OSB3), konstrukcja ściany wypełniona materiałem izolacyjnym, OSB3, wiatroizolacja, pokrycia elewacyjne (u mnie 20cm styropianu).

http://hosting-zdjec.pl/images/711ocieplenie.jpg

Sufit - regips, paroizolacja, płyta OSB3, konstrukcja z wypełnieniem mat. izolacyjnych (u mnie 30 cm wełny mineralnej twardej (w płytach)

podłoga - utwardzone podłoże, folia budowlana, ślepa wylewka 10cm., styropian 20cm, folia do podlogówki i podłogówka, wylewki 10 - 12 cm, panele podłogowe.

Okna - szyby 3 komorowe firmy Dako prestige U=0,6 Wm2K

Fundament - beton, izolacja izohan, Stryopian 15cm, folia kubełkowa

Niestety tylko takie zdjęcie posiadam tu gdzie jestem:

http://hosting-zdjec.pl/images/248dom.jpg

 

 

Jak to sensownie połapać???

Chce zastosować sterowanie pokojowe, tak aby pompki rozdzielaczy nie chodziły przez cały czas, co znacznie zwiększa użycie prądu.

Obecnie non stop chodzą pompki - rozdzielacza domu na 3 biegu - rozdzielacza łącznika i garażu na 1 biegu, pompka PC na 1 biegu.

Sądzę, że zastosowanie elektroniki znacznie udoskonali ten układ i spowoduje spore zyski - energii oczywiście.

Zastosowanie bufora, moim zdaniem pozwoli na pracę pompy tylko na II taryfie, dodatkowo podłączenie jej do grzania c.w.u., spowoduje, że pompa będzie się włączała na dłużej ale znacznie rzadziej - co powinno przynieść znaczne korzyści KWh. (sprężarka pompy i silnik pompy DZ 3 fazowy).

Edytowane przez andstach1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 miesiace 700zl rozumiem ze tylko za sama pompe

U mnie:

- 150m2, w domu 20C/21C, sporo bledow w ociepleniu

- ocieplenie 15/15/30 (podloga, sciana, dach)

- okna 3szybowe

- rekuperator (bez GWC)

- kolektor poziomy, bez. odparowanie

od poczatku sezonu grzewczego do dzisiaj, 1900KWh (podlicznik).

Przy zalozeniu (podlicznik 1 taryfowy) tania/droga taryfa 70%/30% = 775PLN na CO.

 

Najgorszy byl grudzien. W styczniu zuzylem 550KWh na CO, czyli jakies 225PLN.

W grudniu okolo 750KW,czyli jakies 310PLN

 

pozdrawiam,

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom 105m2 - parterówka, 15cm styropianu, ok 35-40cm wełny na suficie, tylko podłogówka. Brak parapetów zewn i wewn - przewiewy. W domu 22,5-23st

Zużycie na samą PC od 13.10.10 do 26.01.11 1646kWh - to daje jakieś 15,52kWh na dobę...

 

I było całkiem nieźle, niestety 26.01.11 miałam przegląd PC i oczywiście serwisant musiał w niej pogrzebać, w efekcie pompa zaczęła mi przegrzewać dom i do tego taktować. Najgorsze jest to że nie wiem gdzie coś poprzestawiał. Poziom krzywej i nachylenie niby takie jak przed wizytą serwisanta (poziom: 1, nachylenie 0,5), a jednak temp na PC 21st w domu było ponad 23....

Teraz mam poziom O nachylenie 0,5 - pompa nie taktuje...

Po co oni pchają łapy skoro wszystko było dobrze i byłam zadowolona???

 

Ps powiedzcie proszę ile macie załączeń sprężarki na dobę? Muszę zobaczyć czy nie za często się włącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam kilka słów o domu:

Kanadyjczyk - grubość ściany 15 cm wypełnione wełną mineralną (twardą), na zewnątrz 20cm styropianu. (budowa kanadyjczyka - regips, folia paroizolacyjna, (u mnie dodatkowo OSB3), konstrukcja ściany wypełniona materiałem izolacyjnym, OSB3, wiatroizolacja, pokrycia elewacyjne (u mnie 20cm styropianu).

http://hosting-zdjec.pl/images/711ocieplenie.jpg

Sufit - regips, paroizolacja, płyta OSB3, konstrukcja z wypełnieniem mat. izolacyjnych (u mnie 30 cm wełny mineralnej twardej (w płytach)

podłoga - utwardzone podłoże, folia budowlana, ślepa wylewka 10cm., styropian 20cm, folia do podlogówki i podłogówka, wylewki 10 - 12 cm, panele podłogowe.

Okna - szyby 3 komorowe firmy Dako prestige U=0,6 Wm2K

Fundament - beton, izolacja izohan, Stryopian 15cm, folia kubełkowa

 

.

 

Mam jedno pytanie, czy między styropianem a folią masz dylatację, bo na zdjęciach jej nie widać. Nie boisz się braku wentylacji ściany??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś zna lub użytkuje pompe Vikersønn Bjørn 9kW Koszt jej to ok 20 tys do tego odwiert 130m i instalacja (podłogówka we wlasnym zakresie) to koszt razem 38tys.

Czy warta ceny

 

...czy warta ceny ? to pojęcie względne, cena jak cena.... bardziej zainteresowałbym się tym czy dolne źródło nie za skąpe.....

wykonawca jest pewien że 130 m odwiertów wystarczy na pompę 9 kW? na pewno odzyskasz 70 kW z metra odwiertu...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...