Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Drugie pytanie,czemu proponując PCi nie pytacie się jakie jest zapotrzebowanie domu na ciepło ?

P.S

HenoK,ja mam rozłożystą parterówkę i powierzchnię przegród zewnętrznych 168m2 przy 170m2 pow.zabudowy,co daje przy izolacji 20cm 33,6m3 styropianu(wełny),jest to koszt ok.5tys.zł

Autor pytania podał parametry przegród, rodzaj wentylacji. Na tej podstawie można oszacować potrzebną moc PCi.

Do przegród zewnętrznych zaliczam tez posadzkę na gruncie.

Przy rozłożystej parterówce warto nieco lepszą izolację dać na stropie.

Przy tak grubej izolacji warto okna wysunąć wysunąć na zewnątrz muru (w warstwę izolacji). To niestety dodatkowy koszt.

No i trzeba też być konsekwentnym - przy dobrej izolacji przegród zewnętrznych zadbać też o lepszą stolarkę okienna i drzwiową, wentylację z odzyskiem ciepła.

Bardzo ważna jest szczelność budynku. Najlepiej zrobić próbę szczelności - przy jej pomocy można wykryć wszystkie miejsca, przez które hula wiatr, wywiewając ciepło z naszego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dziekuje za wszelkie wyjasnienia i za słowa krytyki a dla wszystkich wszechwiedzacych mam domene do przemyslenia 'zapomniał wół jak cieleciem był' a dla tych którzy chca pomoc mam pytane moj sasiad o podobnym domu do mojego 190 m w miesiace zimowe spala miesiecznie opalu za 512 zl ile wedlug was wyniesie ogrzanie domu o takim metrazu przy uzyciu PC i po ilu latach mi sie to zwróci koszt instalacji i jaki bedzie w tym czasie koszt serwisu Edytowane przez kamil777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapotrzebowanie ma wyliczone na 10 ale licze ze zejde do 8 gdyś mimowszystko w projekcie jest zalecana jeszcze mniejsza izolacja niz ja planuje zastosowac.
Spokojnie możesz zejść z zapotrzebowaniem nawet do 5kW. Daj więcej izolacji, zlikwiduj balkon, komin, masywny słup przy podcieniu zastąp np. drewnianym. Przy takim zapotrzebowaniu albo wybierzesz mniejszą, a więc tańsza instalację z pompą ciepła, albo w ogóle z niej zrezygnujesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam rozłożystą parterówkę i powierzchnię przegród zewnętrznych 168m2 przy 170m2 pow.zabudowy,co daje przy izolacji 20cm 33,6m3 styropianu(wełny),jest to koszt ok.5tys.zł

 

Powierzchnię przegród zewnętrznych 168 m2 to będzie miał przeciętny wolnostojący garaż dwustanowiskowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)powierzchnię przegród zewnętrznych 168m2 przy 170m2 pow.zabudowy...

168m2 to jak rozumiem powierzchnia ścian zewnętrznych.

Podłoga i strop to tez przegrody zewnętrzne, więc licząc dla ułatwienia po równo, powierzchnie Twoich przegród zewnętrznych to nie 168m2 a 508m2.

To tak w skrócie bo przecież jeszcze dochodzi choćby cokół i zabezpieczenie wieńca.

Ale oczywiście masz rację - izolować warto. Tylko na te m2 trzeba spojrzeć trochę szerzej niż tylko na powierzchnię ścian zewnętrznych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, mam tam poradziecką pompę ciepła na baterie, dlatego tyle miejsca zajmuje ;-P

 

14x14x3 daje powierzchnię 560m2

 

Nie dość, że się porządnie dokuczyć nie umiesz, to jeszcze czytać, pisać i liczyć ....

pozdrawiam.

P.S. Pompa jest szwedzka, starą ma tylko obudowę, a wynik mnożenia to 588 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne starczy nawet na dłużej, tylko po co?

Współpracując z podłogówką (30 st. C) masz pewnie COP ~4,0. Przy podgrzaniu bufora do 55 st. COP spadnie Ci do 3,0, albo jeszcze niżej.

Nie ma więc sensu grzać bufor więcej, niż jest to potrzebne. Stąd to sterowanie pogodowe, o którym pisałem. Pozwoli ono na oszczędność energii.

Ciekawe jaki masz ten bufor .

Ale nie wchodząc w fizykę .:mad:

Kiedy chcesz go zagrzać ,żeby starczyło .

Pompę masz dobrano z jakimś niedoborem.Powinna dostarczać ciepło w sposób ciągły przy -15C.

Czy pracójąc na II taryfie przez parę godzin jest w stanie wytworzyć zapas energii przy jednoczesnym grzaniu budynku.Ponadto jaka pojemność bufora ??

Nikt nie dobiera wiecej niż 20 l/1Kw PC.A to odpowiada dla dt =55-30 max 2h.Możesz zmierzyć czas ładowania od 30 do 55.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam do osób znających bardzo dobrze temat pytanie. Od niedawna (ok miesiąca) pompa (buderus) działa na full. Wcześniej ok roku pracowała w trybie wygrzewania. Po zamieszkaniu z ciekawością obserwuje i staram się zrozumieć co z pc się dzieje i jak zoptymalizować jej pracę. Przeczytałem prawie cały wątek ale nie rzuciła mi się w oczy odp na pytanie, dlaczego w pompie kiedy podgrzewa cwu temperatura sprężarki dochodzi np do 90st a przy grzaniu co ok 68 st? czy to normalne?. Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom parterowy z poddaszem użytkowym bez piwnicy, dach dwuspadowy z jedna lukarną: 160m2, podłogówka w całym domu - 200m2, pustak 24+styro 15, parter: płyta+styro 15, okna trzyszybowe, wentylacja mechaniczna bez GWC. Strefa klimatyczna III. 3 osoby.

 

Powiedzcie mi proszę czy przy pompie pow-woda (konkretnie Toshiba Estia - inwerterowa typu split - ale to chyba raczej nie ma znaczenia) warto wziąć przewymiarowaną w stosunku do mojego budynku. A mianowicie mam zamontować jednostkę 11,2 kW z grzałkami 9kW (3x3kW) + zbiornik CWU 300l.

 

Kominek... i tu mam właśnie dylemat.

Wstawiać kominek z płaszczem wodnym + bufor 500l (skomplikowana instalacja no i koszty) czy przewymiarować pompę i wstawić zwykły kominek w punktem wyciągu z reku w pobliżu licząc na jako takie rozprowadzenie ciepła poprzez rekuperację. Od razu zaznaczę, że kominek ma pełnić rolę tylko wspomagającą i estetyczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy chcesz go zagrzać ,żeby starczyło .

Pompę masz dobrano z jakimś niedoborem.Powinna dostarczać ciepło w sposób ciągły przy -15C.

.

Najprościej by było zapytać - O czym Ty do mnie rozmawiasz? :D

Proponuję cofnąć się kilkanaście postów wcześniej żeby zrozumieć o czym dyskusja się toczy i z jakich komponentów układ jest zrobiony.

Zrozumiesz wtedy że zabieranie głosu opiniotwórczego pod koniec dyskusji w momencie kiedy nie wie się o czym mowa trochę Cię ośmiesza, tym bardziej że zdaje się pomyliłeś pojemność bufora z pojemnością zasobnika CWU.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od zapotrzebowania domu na ciepło,jeśli sąsiad w domu 190m2 ma zapotrzebowanie na ciepło rzędu 30kWh/m2 i płaci 512zł,to Ty przy takim samym metrażu,grzejąc PCi ale przy zapotrzebowaniu 90kWh/m2 będziesz płacił tyle samo...

Odpowiedz sobie czy wogóle Ci się zwróci instalacja w PCi ;)

HenoK wspominał,że interesowałeś się swego czasu ekogroszkiem,to powiem Ci,że takie ogrzewanie nie ma sensu ;)

Rzeczywiscie ogrzewanie PCi nie ma sensu a kosz który podałem czyli 512 zl miesiecznie w 4miesiace zimowe jest wygorowany i po kalkulacjach koszty Pci zwrocily by sie po 15 latach,po uplywie tego czasu sadze na rynku bedzie wiele bardziej alternatywnych rozwiazan jak PCi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie ogrzewanie PCi nie ma sensu a kosz który podałem czyli 512 zl miesiecznie w 4miesiace zimowe jest wygorowany i po kalkulacjach koszty Pci zwrocily by sie po 15 latach,po uplywie tego czasu sadze na rynku bedzie wiele bardziej alternatywnych rozwiazan jak PCi

 

Nie 4 miesiące a około 7, tyle trwa w Polsce okres grzewczy. Jeszcze o jednej rzeczy zapomniałeś jaką jest CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze o tych najzimniejszych miesiacach kiedy zapotrzebowanie jest najwieksze.Porownuje dom sasiada do swojego gdyz powierzchnia podobna.Sciany gazobeton 25 cm +styropian 13cm,posdzki 10 cm styro,poddasze welna 25 cm okna plastiki 2 szybowe,nie rozumiem czemu zapotrzebowanie na cieplo ma byc tak zroznicowane jesli budownictwo jest podobne,ja nie pisze na FM by z kims sie przekomarzac tylko szukam porady czy gra jest warta swieczki,moje pytanie jest bardzo proste ile musze wydac na pompe wraz z montarzem i wykopem instalacji CO w domu nie licze pominiewarz musze i tak ja wykonac bez roznicy jaki system ogrzewania wybiore i w jakim czasie wedlug was zwroci wam sie koszt instalacji PC

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie pisze na FM by z kims sie przekomarzac tylko szukam porady czy gra jest warta swieczki,moje pytanie jest bardzo proste ile musze wydac na pompe wraz z montarzem i wykopem i w jakim czasie wedlug was zwroci wam sie koszt instalacji PC

POZDRAWIAM

 

...powiedz czy na prawdę dobierasz sposób ogrzewania domu wg kryterium "kiedy mi się zwróci" ????? jeśli tak to kupuj najtańszy kociołek na wyngiel i szufluj/rusztuj codziennie ....

na PC wydasz pewnie kilkadziesiąt tys - na taki wydatek musisz się przygotować chyba że kupisz używkę i sam wkopiesz rury dolnego źródła.... sam musisz oszacować czy gra jest warta świeczki , nikt za Ciebie decyzji nie podejmie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...powiedz czy na prawdę dobierasz sposób ogrzewania domu wg kryterium "kiedy mi się zwróci" ????? jeśli tak to kupuj najtańszy kociołek na wyngiel i szufluj/rusztuj codziennie ....

na PC wydasz pewnie kilkadziesiąt tys - na taki wydatek musisz się przygotować chyba że kupisz używkę i sam wkopiesz rury dolnego źródła.... sam musisz oszacować czy gra jest warta świeczki , nikt za Ciebie decyzji nie podejmie...

Oczywiscie ze nie ale jesli inwestujemy to zawsze liczymy na zyski,i dlatego pytam jesli to taka rewelacja to moze napiszesz jakie sa twoje koszy ogrzewania,wszyscy pisza lecz brak konkretów, a ja tu nie przyszedlem po to by udawac madrego tylko sie dowiedziec od was uzytkownikow jak to jest naprawde, bo firmy instalujace zawsze beda chwalic swoje produkty.A co do szuflowannie i czyszczenia to wymeniony przezemnie sasiad musi poswiecic okolo 30 minut na piec dni by uzupelnic zasobnik i przeczyscic kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...