Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na tyle jestem specjalistą,że wiem,że 13cm w ściany i 130kWh/m2 to tragedia w dzisiejszych czasach !

Zamierzam na ściany zewnętrzne zapodać szary styropian 20cm,domek będzie posadowiony na płycie fundamentowej z 20cm styropianu,w strop planuję wsadzić min.30cm wełny,okna U=0,8,reku i takie tam ;)

 

zamierzasz wiec powodenia,czyli piszesz jako nie uztytkownik tylko jako kto?????? slyszalem opinie ludzi ze elewacja 15cm to dom akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamil777

 

Wprawdzie nie mam 190m, a tylko 120, ale moge podać konkretne dane:

Pompa 8kW ruszyła od 1.10.2010 z CO.

Od tego czasu, do 26.01.2011 wg podlicznika założonego tylko dla PC, zużyła prądu za około 650 PLN (CO i CWU).

Taryfa G12 - zużycie około 80% w 2taryfie i 20% w pierwszej.

 

Na minus - czyli zwiększenie kosztów miało zapewne wpływ:

- pierwszy sezon grzewczy

- zabawa z ustawieniami

- grzanie CO na początku było ustawione tak, że w zasadzie cały czas trzymało temp w histerezie około 3 stopnie - niepotrzebnie. Ustawienie było kompletnie nieekonomiczne.

 

Na plus - czyli zmniejszenie kosztów - tak gwoli uczciwości - spaliłem w tym czasie jakieś 2m3 drewna w kominku, bo w soboty i w niedziele żona lubi jak sie pali.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo z tego co przeczytałem to dla Ciebie PC to przereklamowany przezytek,ja szukam na tym forum informacji warto czy nie,nie mozesz mi naisac jakie sa koszty w Twoim domu bo nie jestes uzytkownikiem PC to tak jak bys pisal o samochodzie ktorym nigdy nie jezdziłeś.pozdrawiam i do jutra

 

O matko, co tu się dzieje...

 

Kamil,

 

Jak chcesz cokolwiek porównać, to musisz uwzględnić ŁĄCZNE koszty izolacji termicznych i likwidacji mostków cieplnych, źródeł i instalacji grzewczych, odzysku ciepła i cwu. Inwestycyjne i eksploatacyjne. Jakiekolwiek rozwiązanie wybierzesz, musisz dołożyć do bazowego projektu o parametrach 100-120 kWh/m2/rok kilkadziesiąt tysięcy. Każde rozwiązanie posiada wady i zalety, koszty są porównywalne, poziomy ryzyka również.

 

Tak naprawdę najwięcej zależy od własnych preferencji i indywidualnych uwarunkowań. Dobrze jest poczytać dzienniki budowy gdzie proporcja pomiędzy dobrze udokumentowanymi faktami a poziomem zacietrzewienia dyskutantów jest znacznie korzystniejsza niż w zbiorczych wątkach tematycznych jak ten.

 

Pamiętaj, że bez względu na to jak bardzo Cię tu ktokolwiek namawia na takie czy inne rozwiązanie, nie bierze za to ŻADNEJ odpowiedzialności a decyzja będzie tylko i wyłącznie Twoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość, że się porządnie dokuczyć nie umiesz, to jeszcze czytać, pisać i liczyć ....

pozdrawiam.

P.S. Pompa jest szwedzka, starą ma tylko obudowę, a wynik mnożenia to 588 ...

 

Och sorki, ale przecież ja pisałem o moim garażu (którego zresztą nie mam) a nie o Twoim, więc to nie żadna aluzja.

 

Pompę też mam szwedzką, a wynik obliczenia powierzchni a nie objętości podanego prostopadłościanu to 560 = (2*14*14)+(4*14*3). Widzę że muszę tu uważać ze skrótami myślowymi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie stoje pod trudnym wyborem praktycznie bylem zdecydowany na kocioł na paliwo stale z zasobnikiem,na kocioł wydam 10 tys na pompe 50 tys nie jestem milionerem i dla mnie kazde pieniadze stanowia wartosc ,pisze na FM by dokonac wyboru lecz jesli PC ma mi sie zwrocic po 15 latach mozna o tym przeczytac na innym forum Ukryte koszty PC ,czekam na obiektywna opinie uzytkownka ktory ogrzewa dom 190 przy PC

 

Zapomnij o tym ekogroszku. Proponuję najtańszą z możliwych (polską) pompę ciepła, np. Ecopol lub Ekosystem (ok. 15.000 na 190 m2 standardowego domu), jak jest możliwość - kolektor poziomy (ok. 5.000), jak nie ma możliwości - odwierty (ok. 15.000 niestety). Do tego oczywiście montaż parę groszy, zasobnik CWU, pompki, cała reszta co i tak w ekogroszku jest potrzebne. Teraz dla porównania - kocioł na "eko" 8.000, komin lub dodatkowy ciąg kominowy min. 3.000, dodatkowe min. 6 m2 powierzchni w domu, garażu lub piwnicy na opał (min. 12.000 - mało kto bierze pod uwagę ten koszt). Sam sobie policz - moim zdaniem wychodzi za PC przy kolektorze poziomym na to samo. Co do eksploatacji - w tej chwili ekogroszek wychodzi drożej niż pompa ciepła i to nawet przy marnym współczynniku COP=3,0. Za dobre eko w workach płaciłem w zeszłym tygodniu 940 zł !!!!! Buk kupiony w lesie surowy niepocięty kosztuje teraz 155 zł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie ma się nad czym zastanawiać. Przebolejesz te koszty, założysz pompę ciepła i na pewno nie będziesz żałować. Do tego ewentualnie tani prosty kominek awaryjnie i rekreacyjnie używany. Ale to tylko moje zdanie. Każdy musi sam zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowe min. 6 m2 powierzchni w domu, garażu lub piwnicy na opał (min. 12.000 - mało kto bierze pod uwagę ten koszt). .

 

...sorki, ale z tym to już poleciałeś ;)

czyli jak rozumiem : mając już dom, który jest wybudowany i rezygnując z ekogroszku na rzecz PC ktoś mi odda 12 000 ? (bo na tym etapie jest już za późno na zmiany w projekcie)...

...będąc zwolennikiem PC muszę przyznać, że to jest lekko naciągana matematyka...

Edytowane przez Sławek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sorki, ale z tym to już poleciałeś ;)

czyli jak rozumiem : mając już dom, który jest wybudowany i rezygnując z ekogroszku na rzecz PC ktoś mi odda 12 000 ? (bo na tym etapie jest już za późno na zmiany w projekcie)...

 

Piszę o decyzji podczas projektowania lub budowy NOWEGO domu. Mi kotłownia zajmuje wraz ze składzikiem na węgiel jakieś 12 m2. Jakbym zdecydował się na np. PCi, zrobiłbym z tej kotłowni np. pralnie/suszarnię/warsztacik, czy cokolwiek innego. Jak ktoś ma dom parterowy, to co, jest błędem liczenie tego kosztu ?? I tak pojechałem po minimum 2.000 zł/m2. Można o tą powierzchnię mniejszy dom wybudować albo powiększyć salon lub cokolwiek innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sami dobrze zdajecie sobie sprawę, że część budujących podejmuje decyzje o ogrzewaniu jak dom już stoi... poza tym chyba nikt nie pomniejszył powierzchni domu ze względu na to, że niepotrzebne mu miejsce na worki w garażu... zawsze znajdzie się alternatywa wykorzystania tego miejsca, np na rowery i wtedy mamy sytuację taką:

zyskujemy 12 000 bo niepotrzebne nam miejsce na ekogroszek a w zamian za to mamy parking na rowery albo na grilla za 12 000...

takie liczenie to bezsens....

...ale to jest oczywiście moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać....

uważam, że wybór PC powinien być decyzją świadomą i przemyślaną.... nie ma sensu mydlenie komuś oczu, że zaoszczędzamy 12 000 na powierzchni użytkowej bo to przekłamanie.... wybierając PC trzeba się zgodzić na wyższe koszty inwestycyjne w zamian za bezobsługowość i niższe koszty eksploatacji w porównaniu do innych źródeł ciepła i tyle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję Waszej pomocy, po wizycie serwisanta moja pompa szaleje... Coś przestawił nie wiem czemu, nie wiem co, mówiłam mu że wszystko jest ok.

Powiedział mi że przestawił krzywą, ale krzywa miała takie parametry jak przed jego wizytą POZIOM 1,0 NACHYLENIE 0,5. Pompa jednak zaczęła przegrzewać dom, przy ustawieniu na PC 21oC, w domu było 23,5oC.

Teraz jest POZIOM 0,0 NACHYLENIE 0,6

Efekt:

- 16 na dzień włącza się sprężarka :(

- ciągnie ok 18kWh na dobę :(

 

Pompa to VITOCAL 222G 7,7kW, tylko podłogówka w domu, nie ma wyznaczonych czasów pracy.

 

Ja wiem że pewnie moje pytanie jest meega laickie ale pomóżcie proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"spłodziłem" arkusz porównawczy dla kosztów eksploatacji PC i innych systemów grzewczych, jeśli będą jakieś propozycje to chętnie go "dopracuję", jest tu,

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4541934&viewfull=1#post4541934

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się.

Dla kotła MUSISZ tą powierzchnię przygotować i do wykorzystania dla innych celów jest ona wysoce problematyczna.

Dla rowerów, grilla etc. MOŻESZ tą powierzchnię wznieść i ponieść jej koszt.

 

Widać różnicę ?

 

pzdr

 

..tak... różnicę widać gołym okiem...

to może ja powiem o moich obserwacjach : rozmawiam z kilkoma użytkownikami PC i pytam ich dlaczego skoro planowali PC wybudowali w kotłowni komin spalinowy (który notabene często cieknie ;) )no i po co ta kotłownia i w 100% odpowiedź jest identyczna: a bo to tak na wszelki wypadek, bo nigdy nie wiadomo co będzie za kilka lat, bo może wstawię kiedyś piec na ekogroszek, itp....

mało tego, nie znam ani jednego użytkownika PC, który zrobiłby w ten sposób jak mówicie, czyli zrezygnował z kotłowni czy pomniejszył sobie budynek ze względu na PC...

i dlatego uważam, że argumentu o oszczędności powierzchni nie powinno się przytaczać, bo to brzmi tak samo jak tłumaczenie komuś kto ma kotłownię na węgiel i kominek w salonie, że może zaoszczędzić na kominach montując wentylację mech....

teoria sobie, a życie sobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sami dobrze zdajecie sobie sprawę, że część budujących podejmuje decyzje o ogrzewaniu jak dom już stoi... poza tym chyba nikt nie pomniejszył powierzchni domu ze względu na to, że niepotrzebne mu miejsce na worki w garażu... zawsze znajdzie się alternatywa wykorzystania tego miejsca, np na rowery i wtedy mamy sytuację taką:

zyskujemy 12 000 bo niepotrzebne nam miejsce na ekogroszek a w zamian za to mamy parking na rowery albo na grilla za 12 000...

takie liczenie to bezsens....

...ale to jest oczywiście moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać....

uważam, że wybór PC powinien być decyzją świadomą i przemyślaną.... nie ma sensu mydlenie komuś oczu, że zaoszczędzamy 12 000 na powierzchni użytkowej bo to przekłamanie.... wybierając PC trzeba się zgodzić na wyższe koszty inwestycyjne w zamian za bezobsługowość i niższe koszty eksploatacji w porównaniu do innych źródeł ciepła i tyle....

 

Nie można mówić że bezsens. Nawet jak dom już wybudowany, jeżeli ktoś dojdzie do wniosku, że ta dodatkowa powierzchnia którą zwolni zmiana systemu grzewczego jest mu potrzebna, wyceni to sobie odpowiednio i wliczy do bilansu kosztów i zysków, to jego prawo. Dla kogoś kto ma nadmiar przestrzeni bo np. kupił tanio duży dom nie to może nie mieć wartości, ale wielu inwestorów ciepi na deficyt powierzchni. Znowu jest to kwestia indywidualnej wyceny i decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sami dobrze zdajecie sobie sprawę, że część budujących podejmuje decyzje o ogrzewaniu jak dom już stoi... poza tym chyba nikt nie pomniejszył powierzchni domu ze względu na to, że niepotrzebne mu miejsce na worki w garażu... zawsze znajdzie się alternatywa wykorzystania tego miejsca, np na rowery i wtedy mamy sytuację taką:

zyskujemy 12 000 bo niepotrzebne nam miejsce na ekogroszek a w zamian za to mamy parking na rowery albo na grilla za 12 000...

takie liczenie to bezsens....

...ale to jest oczywiście moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać....

uważam, że wybór PC powinien być decyzją świadomą i przemyślaną.... nie ma sensu mydlenie komuś oczu, że zaoszczędzamy 12 000 na powierzchni użytkowej bo to przekłamanie.... wybierając PC trzeba się zgodzić na wyższe koszty inwestycyjne w zamian za bezobsługowość i niższe koszty eksploatacji w porównaniu do innych źródeł ciepła i tyle....

 

Ja zakładam, że ktoś kto czyta nasze forum myśli logicznie i planuje system grzewczy ZANIM wybuduje dom. Do takich użytkowników kieruję moje, mam nadzieję dobre, rady. Wybierając PCi już na etapie projektowania rozkładu pomieszczeń w domu bezapelacyjnie zyskujemy powierzchnię do wykorzystania w domu, obojętnie, czy postawimy tam rowery, pralkę, czy fotel i telewizor. Chyba, że komuś obojętnie, że wyda 10-15 tys. mniej na C.O., ale za to wybuduje mniejszą kuchnię o przykładowe 6m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...