Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Adamie !

Może i masz rację. Takie pismo, po zastanowieniu należałoby napisać precyzyjniej. OK. Ale myślę, że wywoła ono zamierzony skutek.

Nasza Koleżanka zleciła i zapłaciła firmie za wykonanie i serwis określone pieniądze. Oni nie nawiedzają jej za friko.

Swoją pracę mają wykonać zgodnie ze sztuką i profesjonalnie, a tak się nie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 516zł za przegląd.

 

Ten zeszyt to dobry pomysł - tak trzeba będzie zrobić.

Odnośnie częstego załączania sprężarki to pan sam w trakcie przeglądu tłumaczył mi że najważniejsze to żeby PC nie taktowała - no coments.

 

Jutro od rana zaczynam okres testowy, postaram się też upolować kilka załączeń i zmierzyć ile czasu chodzi sprężarka. Czy oprócz temperatur, liczby oraz czasu załączeń i kWh jest jeszcze jakiś parametr który w tym czasie należało by kontolować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaaaasne :( "zużyje szybciej niż powinna" - bardzo precyzyjne określenie :) ehhh

 

 

a potrafisz to bardziej trafnie ująć??? to proszę, powiedz jak należałoby to określić, bo wyliczyć się nie da o ile zmniejszy się żywotność sprężarki przy kilkunastu cyklach na dobę, ale jedno jest pewne - na pewno się zmniejszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzeba zeszytu, jest dokumentacja pompy gdzie wszystkie istotne parametry są wypunktowane.

Martadela zwróć uwagę co grzeje pompa, czy cwu czy c.o. Praca na cwu może znacznie zwiększyć ilość włączeń i na to nie mamy wielkiego wpływu. Jak masz zaprogramowane godziny grzania co, cwu, temp. wyższą, niższą, masz tylko podłogówkę czy też grzejniki? To co przy zwykłych kotłach gazowych nie ma znaczenia przy pompach jest już bardzo isotne, małe zmiany wprowadzają duże różnice w pracy urządzenia i potrzeba więcej czasu na stabilizację po zmianach. powodzenia, myślę, że to jakaś pierdoła :) pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...przepraszam a z czym konkretnie się nie zgadzasz??? mógłbyś mi to przybliżyć...?

Gwoli doprecyzowania...

Tak jak napisałem nie zgadzam się z Twoim podejściem czy też argumentacją do kwestii pomijania oszczędności z tytułu budowy mniejszej kotłowni w przypadku decyzji o ogrzewaniu PC czy też innym nie wymagającym składowania paliwa piecu.

Wydaje mi się, że najbardziej reprezentatywnym cytatem z Twoich wypowiedzi do których się ustosunkowałem i który zawiera sedno Twojego stanowiska jest:

(...)i dlatego uważam, że argumentu o oszczędności powierzchni nie powinno się przytaczać, bo to brzmi tak samo jak tłumaczenie komuś kto ma kotłownię na węgiel i kominek w salonie, że może zaoszczędzić na kominach montując wentylację mech....

teoria sobie, a życie sobie...

Mam nadzieję, że teraz jest jasne...

Moim zdaniem to że teoria sobie a życie sobie to żaden argument jeżeli taka sytuacja jest nieprawidłowa.

Ja już na etapie projektowania wykluczyłem piec na paliwo stałe i gaz, dzięki czemu mogłem zaprojektować mniejszą kotłownię i wyszedł mi mniejszy metraż budynku. Czy to wirtualny pieniądz? Nie bardziej jak "witrualna" jest oszczędność z tytułu niewybudowania komina na spaliny z pieca. To konkretne kwoty których NIE WYDAŁEM, jak dla mnie to właśnie jest definicja oszczędności. Poza tym mówienie o takich rzeczach pomaga osobom które zaczynają budowę zwracać uwagę na takie niuanse jak wielkość kotłowni w zależności od rodzaju ogrzewania.

To, że ktoś zaplanował dużą kotłownię a potem znalazł zastosowanie dla niewykorzystanej przestrzeni to dowód jedynie na to, że potrafimy się adaptować do sytuacji, a nie, że jest to bez znaczenia z punktu widzenia inwestycyjnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potrafisz to bardziej trafnie ująć??? to proszę, powiedz jak należałoby to określić, bo wyliczyć się nie da o ile zmniejszy się żywotność sprężarki przy kilkunastu cyklach na dobę, ale jedno jest pewne - na pewno się zmniejszy...

 

Sławek nie da się tego trafniej ująć bo nie nikt nigdzie nie pisze jak często ma się coś uruchamiać bądź nie. Jeśli nie jest to jasno napisane w DTR to nie można się na to powoływać. Możemy pisać,myśleć, wiedzieć co innego ale dla producentów nie ma to wielkiego znaczenia. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wiesz co, możesz nie wierzyć, ale każdemu inwestorowi staram się wpoić i wytłumaczyć, że najważniejszą rzeczą przy budowie domu jest projekt i odpowiednio wcześnie podejmowane decyzje... mówię i tłumaczę, że to tutaj jest największe pole do szukania oszczędności, na pewno lepiej ich szukać tutaj niż później w postaci zatrudniania najtańszych wykonawców na rynku... niestety mało kto przyznaje mi rację i to podejście będzie baaardzo trudno zmienić, chociaż oczywiście warto próbować...

w sytuacji jaką opisałeś oczywiście masz rację - udało Ci się zaoszczędzić, w większości przypadków jednak oszczędności nie ma bo decyzje zapadają w momencie kiedy dom już dawno stoi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nigdzie nie pisze jak często ma się coś uruchamiać bądź nie. Jeśli nie jest to jasno napisane w DTR to nie można się na to powoływać. Możemy pisać,myśleć, wiedzieć co innego ale dla producentów nie ma to wielkiego znaczenia. pozdr adam

 

...formalnie masz rację, ale można próbować iść tym tropem na zasadzie, że może się uda kogoś skłonić do poprawy ustawień jeżeli użytkownik nie daje sobie rady, a dobrze wie, że przed wizytą serwisanta wszystko było ok...

i tutaj rozumiem wzburzenie martadeli i murem za nią stoję bo jej PC pracowała w zupełnie inny sposób dopóki nie zjawił się serwisant...nawet temperatury jej poprzestawiał (o innych parametrach nie wspominając) a niby dlaczego? tego wymagały prace serwisowe ? chciałbyś żeby np przy serwisowaniu komputera ktoś sformatował Ci w nim dyski lub zmienił jakieś osobiste ustawienia ?

uważam, że parametry pracy pompy powinny pozostać identyczne przed i po czynnościach serwisowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należałoby przede wszystkim tu powiedzieć, jakie czynności powinien wykonać mechanik przychodzący na serwis. O co powinien zapytać właściciela, jakie ustawienia pozmieniać i czy może wykonać je bez konsultacji z właścicielem. Mam wrażenie, że pan serwisant potraktował naszą koleżankę na zasadzie " blondynki ".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek, Krzysztof ja nie przeczę, że tu serwisnant dał ciała i pozmieniał, macie rację w tym co piszecie. Tym bardziej, że często dojście do właściwych ustawień to długie tygodnie kręcenia i próbowania. Wystarczy, że została zmieniona temp. cwu czy histereza cwu, czy sposób podgrzewu i juz będą znacznie inne cykle pracy. U mnie zmiana temp żądanej w górę zmieniła znacznie ilość startów, z 7 na 1 w ciągu 9 godzin, a temp. w pomieszczeniu nadal jest komfortowa. pozdr adam

 

sławek, post z 00:13 to do mnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martadela zwróć uwagę co grzeje pompa, czy cwu czy c.o.

Jak masz zaprogramowane godziny grzania co, cwu, temp. wyższą, niższą, masz tylko podłogówkę czy też grzejniki?

 

Pompa Vitocal 222G, bufor do CO 200l , dom 105m2 tylko podłogówka, brak parapetów wewn i zewn - straty. Duże przeszlenie od Pd - zyski solarne w słoneczny dzień, w taki jak dziś straty. Trzeci sezon grzewczy, przyczym drugi na PC.

- tylko podłogówka, rozdzielacze otwarte na max przepust, pompa obiegowa na max biegu- od zawsze.

- nie ma ustalonych godzin grzania, tzn ma 24h/dobę i 7 dni w tygodniu tak CO jak i CWU - od zawsze.

- nie mam ustawionych jakichś skoków temperatury, CWU 47oC, CO w tej chwili na PC 21oC.

CWU ładuje się średnio RAZ na dobę.

 

Dziękuję Wam za odzew, mam nadzieję że dojdziemy co i jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sławek..., krzysztof5426

Cieszę się że stoicie za mną murem ;)

Niema nic bardziej irytującego gdy ktoś, rozgrzebie coś, co działało.

Muszę przyznać że wkurza mnie to do potęgi, bo 2 lata temu poświęciłam dużo czasu na czytanie o PC i na jej zestrojenie, a teraz muszę zaczynać od nowa, z tym że jeszcze mam czynnik X - czyli tajne zmiany serwismena.

Jeżeli ktoś się mnie pyta czy PC działa prawidłowo, czy nie ma jakichś negatywnych symptomów, czy nie pogorszyły się jakieś parametry - a ja cały czas mówię że jest super, że wszystko jest ok - to domniemam że nic nie będzie przestawiał. Tymczasem pan z uśmiechem mówi że przestawił "coś" i nie będzie mi tłumaczył co bo to skomplikowane...

 

Wytrzymam te 3 dni będę śledzić parametry, a jak się potweirdzi czarno na białym że mi się cokolwiek pogorszyło to serwismena utłukę - dla zasady.

 

PS pracuję w domu więc nawet słyszę że częściej chodzi...

Edytowane przez martadela
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zestawie ograniczeń brak :) Czy na podłogówkę masz jakiś mieszacz czy idzie to bezpośrednio z bufora ? Trochę wysoka jest temp. cwu ale jak ładowanie jest tylko raz na dobę to nie powinno być to problemem. Brak parapetów działa jedynie na plus w tym przypadku :) Lepiej jednak niech ten gość co nagrzebał cudownie sobie przypomni co zmienił. Zaproś go ponownie jak trochę popatrzy na ustawienia to myślę, że sobie przypomni, chyba, że grzebał a nie za bardzo wiedziała co zmienia :( pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak parapetów działa jedynie na plus w tym przypadku :)

...chyba, że grzebał a nie za bardzo wiedziała co zmienia :( pozdr adam

 

Jak brak parapetów działa na plus?? W sensie że jak bedą to jeszcze spadnie pobór kW?

 

Tego się najbardziej boję - że sam nie wie co poprzestawiał, bo jakoś dziwnie się z nim rozmawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę dalej :) Musisz tak ustawić aby krzywa pompy ciepła nie była za wysoka w stosunku do tego co mieszacz jest w stanie puścić na instalację. W innym przypadku mieszacz będzie przymykał co powoduje dogrzanie obiegu pompy i wyłączenie sprężarki. Poszukaj regulacji dla obiegu pompy i sprawdź jakie tam masz krzywe i temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego, super wypasionego, dostępu do ustawień mam tylko jedną Krzywą.

W równie wypasionej IO jest napisane tylko, że służy ona do "korekty sposobu pracy obiegów grzewczych" - więc nie wiem czy ta krzywa dlamnie dostępna dotyczy PC czy mieszacza.

Jak to sprawdzić organoleptycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego, super wypasionego, dostępu do ustawień mam tylko jedną Krzywą.

Tu masz instrukcję seerwisową : http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/2D3DFAF3F4318794C12576860058D0BD/$FILE/IM%20IS%20Vitocal%20222-G%20%282009,08%29.pdf?OpenElement

Jak ją przestudiujesz, to serwisanta w "kozi róg" zagonisz ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...