Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przeczytałem prawie cały wątek ale nie rzuciła mi się w oczy odp na pytanie, dlaczego w pompie kiedy podgrzewa cwu temperatura sprężarki dochodzi np do 90st a przy grzaniu co ok 68 st? czy to normalne?
To poczytaj tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4538832&viewfull=1#post4538832 ;).

Swoją drogą deklarację różnych osób, że przeczytały cały ten wątek (ponad 14 tys. postów) zakrawa trochę na kpinę z inteligencji innych Forumowiczów. Znam "prawie" cały ten wątek, ale "prawie" czyni wielką różnicę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czytam instrukcję tą dla instalatora, aleja chyba jakaś ciemna jednak jestem...

No bo wszystkie parametry mam w zakresie standardu... A jednak pompa musi mieć poziom na -3 by w domu można było wytrzymać.

Czyli że??? Cuś jest za dużo, ale co?

Jak to możliwe że serwisman tak mi PC rozstroił że usiłowała mieć nawet 37oC na zasilaniu podłogi jak bufor jest zdławiony do 35???.

Jutro rano drugie czytanie IM - ze zrozumieniem mam nadzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam instrukcję tą dla instalatora, aleja chyba jakaś ciemna jednak jestem...

No bo wszystkie parametry mam w zakresie standardu... A jednak pompa musi mieć poziom na -3 by w domu można było wytrzymać.

Czyli że??? Cuś jest za dużo, ale co?

Jak to możliwe że serwisman tak mi PC rozstroił że usiłowała mieć nawet 37oC na zasilaniu podłogi jak bufor jest zdławiony do 35???.

Jutro rano drugie czytanie IM - ze zrozumieniem mam nadzieję.

 

Ja kiedys probowalem przeczytac instrukcje przetlumaczona przez polskiego dystrybutora pompy ciepla.

Bez pol litra nie podchodz.

Dopiero jak sciagnalem angielska, to szlo zrozumiec.

Chyba im automat ta instrukcje na polski jezyk tlumaczyl, a juz z cala pewnoscia ktos totlanie nietechniczny.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poczytaj tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4538832&viewfull=1#post4538832 ;).

Swoją drogą deklarację różnych osób, że przeczytały cały ten wątek (ponad 14 tys. postów) zakrawa trochę na kpinę z inteligencji innych Forumowiczów. Znam "prawie" cały ten wątek, ale "prawie" czyni wielką różnicę :).

 

HenoK,

Prosze Cię o trochę mniej arogancji!!!

Gdybyś chwilkę zastanowił się i dopiero odpowiedział, pewnie nie wzbudzałbyś niechęci do siebie od pierwszego postu!!!:

"Od niedawna (ok miesiąca) pompa (buderus ) działa na full. Wcześniej ok roku pracowała w trybie wygrzewania...

 

Myślisz, że forum zacząłem czytać wczoraj???

Zerknij na datę rejestracji!!!

Decyzję o wyborze PC jako źródła ciepła podjąłem na podstawie lektury właśnie tego forum.

Prosze Cię nie obrażaj inteligencji "innych Forumowiczów", krórzy mogli zwrócić uwagę na te drobne szczegóły.

 

A TERAZ DZIĘKUJĘ CI ZA ZAITERESOWANIE I ODPOWIOEDŹ ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- skąd zatem wiedza na koniec stycznia o wzajemnej proporcji tania-droga

- skąd wiedza o cenie kWh

Jestem akurat w podobnej sytuacji. Mam podlicznik dwutaryfowy, ale nie podłączyłem jeszcze do niego sterowania taryfami.

Stąd zlicza mi całość zużycia PCi wraz z pompami obiegowymi na jednym liczydle.

Jednak podstawowy licznik mam też dwutaryfowy i porównując te dwa liczniki mogę dosyć dokładnie oszacować proporcje zużycia energii przez PCi w poszczególnych taryfach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mortadelo, jeśli chodzi o ilość włączeń, to musisz przestawić histerezę na wyższą. Mama taką samą pompę tylko o większej mocy, ale to nie ma znaczenia. U mnie początkowo pompa włączała się nawet 25-28 razy na dobę; po zmianie histerezy z 1 na 4 włącza się 2-3 razy. Rzeczywiście jeśli chcesz zmienić histerezę musisz wejść w poziom serwisowy i niech Ci nie pieprzy instalator, że tracisz gwarancję (która i tak niedługo się kończy). Żeby zmienić histerezę zrób tak: wybierasz - ustawienia urządzeń następnie - poziom serwisowy, wtedy wpisujesz kod -SERVICE (po kolei, gdzie są poszczególne litery) - następnie wybierasz programowanie, następnie - hydraulika wewnętrzna - wtedy zobaczysz histerezę. Podwyż ją co najmniej o dwa punkty, a reakcja będzie natychmiastowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poczytaj tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4538832&viewfull=1#post4538832 ;).

Swoją drogą deklarację różnych osób, że przeczytały cały ten wątek (ponad 14 tys. postów) zakrawa trochę na kpinę z inteligencji innych Forumowiczów. Znam "prawie" cały ten wątek, ale "prawie" czyni wielką różnicę :).

 

Ja na 720 stron przeczytałem ostatnie 620 czyli prawie wszystko.

Są więc tacy "wariaci". Czytałem to chyba 2 miesiące a żona już mnie chciała z domu wyrzucić. ;)

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mortadelo, jeśli chodzi o ilość włączeń, to musisz przestawić histerezę na wyższą. Mama taką samą pompę tylko o większej mocy, ale to nie ma znaczenia. U mnie początkowo pompa włączała się nawet 25-28 razy na dobę; po zmianie histerezy z 1 na 4 włącza się 2-3 razy. Rzeczywiście jeśli chcesz zmienić histerezę musisz wejść w poziom serwisowy i niech Ci nie pieprzy instalator, że tracisz gwarancję (która i tak niedługo się kończy).

Piszesz o histerezie zasilania?? - bo ta jest w hydraulice wewnętrznej - mam ją teraz ustawioną na 2. Ok wybadam jak to jest z tą gwarancją i wtedy pogrzebię.

 

cyt z IM:

"Histereza zasilania

Temperatura wymagana na zasilaniu obiegu wtórnego ustalana jest przez regulator

na podstawie aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Ustawienie „Histerezy zasilania” ustala, przy jakiej różnicy od obliczanej wewnętrznie

wymaganej temperatury zasilania, włączane lub wyłączane jest jedno

z urządzeń wytwarzających ciepło (pompa ciepła, kolektor słoneczny, przepływowy

podgrzewacz wody grzewczej)."

 

Dzięki.

Edytowane przez martadela
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura sprężarki może osiągnąć ponad 100 st i nie jest to objaw awarii...

 

Tak, wiem. Problem w tym, że w instrukcji producent podaje prawidłową pracę sprężarki w przedziale 70-120st. Przy pracy CWU wszystko się zgadza - obserwując pracę pompy przy temp. np 90st temeratura w zbiorniku bardzo szybko się podnosi - wszytko mi pasuje. Zaczynam zastanawiać się w momencie gdy obserwuję pracę co. Czy gdyby sprężarka pracowała w podobne temp jak przy CWU anie 67st, to czy szybciej nie podgrzewała by wody w podłogówce? To co próbuję zrozumieć to dlaczego przy CWU może osiągnąć taką tem a przy CO nie. Będę bardzo wdzięczny za rozjaśnienie mi tego tematu i rozwanie wątpliwości.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem. Problem w tym, że w instrukcji producent podaje prawidłową pracę sprężarki w przedziale 70-120st. Przy pracy CWU wszystko się zgadza - obserwując pracę pompy przy temp. np 90st temeratura w zbiorniku bardzo szybko się podnosi - wszytko mi pasuje. Zaczynam zastanawiać się w momencie gdy obserwuję pracę co. Czy gdyby sprężarka pracowała w podobne temp jak przy CWU anie 67st, to czy szybciej nie podgrzewała by wody w podłogówce? To co próbuję zrozumieć to dlaczego przy CWU może osiągnąć taką tem a przy CO nie. Będę bardzo wdzięczny za rozjaśnienie mi tego tematu i rozwanie wątpliwości.:-)
Temperatura przy podgrzewie cwu bardzo szybko się podnosi, bo PCi podgrzewa tylko ograniczoną objętość dobrze zaizolowanego zasobnika (np. 300 litrów). Przy podłogówce ciepło jest rozprowadzane w dużo większej objętości (np. 150m2 wylewki o grubości 6cm to 9000 litrów betonu) i na bieżąco oddawane jest do pomieszczeń.

Wbrew pozorom (powolne podnoszenie temperatury), przy zasilaniu podłogówki pompa ciepła dostarcza nawet o 50% więcej ciepła niż przy podgrzewie ciepłej wody (zwłaszcza, gdy grzejemy do dosyć wysokich temperatur, np. 55 st. C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura przy podgrzewie cwu bardzo szybko się podnosi, bo PCi podgrzewa tylko ograniczoną objętość dobrze zaizolowanego zasobnika (np. 300 litrów). Przy podłogówce ciepło jest rozprowadzane w dużo większej objętości (np. 150m2 wylewki o grubości 6cm to 9000 litrów betonu) i na bieżąco oddawane jest do pomieszczeń.

Wbrew pozorom (powolne podnoszenie temperatury), przy zasilaniu podłogówki pompa ciepła dostarcza nawet o 50% więcej ciepła niż przy podgrzewie ciepłej wody (zwłaszcza, gdy grzejemy do dosyć wysokich temperatur, np. 55 st. C).

 

Dzięki za odp.

To o czym piszesz jest dla mnie zrozumiałe. Logiczne są różnice w objętości - pytanie dotyczy bardziej różnicy w temperaturze sprężarki. Dlaczego przy pracy CWU jest wyższa - dużo mniejsza objętość do ogrzania, a przy CO dużo mniejsza - o wiele większa objętość. Być może tak zawsze jest - tego nie wiem.

Przepraszam, że tak drąże ten szczegół-proszę o wyrozumiałość i cierpilwość, ale ten typ już tak ma - musze mieć jasność i nie pozostawiać sobie wątpliwości aby móc iść dalej... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie wiem gdzie chcesz iść i co Ci w tym spacerze przeszkadza...

Dalsza droga to już zagłębianie się zagadnienia chłodnictwa, obiegów termodynamicznych, czynników chłodniczych, charakterystyk zaworów rozprężnych i sprężarek, itd. itp.

Do normalnej eksploatacji pompy ciepła z pewnością nie jest to potrzebne, no ale jak ktoś chce tę wiedzę zgłębić, to nie widzę przeszkód. Ale to już chyba nie to forum :(.

Możesz popytać np. tutaj : http://www.forum.klimatyzacja.pl/ czy tutaj : http://www.pompaciepla.net/ .

Są też wątki na tym forum : http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=110203&highlight=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie wiem gdzie chcesz iść i co Ci w tym spacerze przeszkadza, ale chyba sam sobie szukasz drogi pod górę ;) odpowiedź HenoKa mało Cię satysfakcjonuje?

 

Sławek

Nie wiem jak dosadniej zadać to pytanie. Może niejasno się wyrażam? PYTANIE: CZY TAK MA BYĆ, ŻE PRZY GRZANIU CWU SPRĘŻARKA OSIĄGA TEMP X, A PRZY CO TEM Y? (widze, że nie budzi to niczyich wątpliwości, więc wnioskuję, że tak) - ale gdyby ktoś jeszcze mi wyjaśnił dlaczego - byłoby super . Do chwili obecnej moja wiedza jest taka, że oba te "obiegi" (co i cwu) "pobierają ciepło" z tego samego miejsca - nie są to jakieś dwa źródła (jedna sprężarka itd) - nie mam wiedzy dlaczego przy podgrzewaniu co i cwu sprężarka osiąga różne temperatury. Nie podważam, że to źle i umnie coś jest nie tak. Chcę tyklo zrozumieć dlaczego tak się dzieje.

 

Swoją drogą są ludzie dla, których dociekliwość i chęć poznania to cechy pozytywne, inni mówią na to drobiazgowość i upierdliwość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsza droga to już zagłębianie się zagadnienia chłodnictwa, obiegów termodynamicznych, czynników chłodniczych, charakterystyk zaworów rozprężnych i sprężarek, itd. itp.

Do normalnej eksploatacji pompy ciepła z pewnością nie jest to potrzebne, no ale jak ktoś chce tę wiedzę zgłębić, to nie widzę przeszkód. Ale to już chyba nie to forum :(.

Możesz popytać np. tutaj : http://www.forum.klimatyzacja.pl/ czy tutaj : http://www.pompaciepla.net/ .

Są też wątki na tym forum : http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=110203&highlight=

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może troszkę nie na temat, ale liczę na pomoc :-)

Ostatnio zaobserwowałem dziwną sytuację- po zakończeniu grzania CWU (do 50 oC) gdy pompa przełącza się na grzanie CO powolutku rosnie ciśnienie w obiegu CWU... aż o 2 bar-y.

Czyli mam sytuację że na wejściu do instalacji (hydrofor) mam np. ciśnienie rzędu 4 bar, a w obiegu CWU 6 bar... To raczej dość sporo- zaczyna działać reduktor.

Rozumiem że ciśnienie wzrasta wraz ze wzrostem temperatury... ale czy powinno wzrastać aż o tyle?

Może tak się działo od samego początku a ja nie zwróciłem na to uwagi.

Czy jest to normalna sytuacja?

Edytowane przez marchab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...